Προς το περιεχόμενο

Μία βοήθεια για αγορά Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hλεκτρομαγνητικη δυναμη εννοω.

Ο φιλος τη θελει για ροκ -hard rock.

Αρα χρειαζεσαι πεταλια η απλως το καναλι του ενισχυτη για να βγαλει ζεστο -βρωμικο ηχο.

Οτι και να σου πω θα ειναι λιγο γιατι δεν ξερουμε με τι ενισχυτη παιζει αρα.......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αναφορικά με το κόστος ενός custom οργάνου παίζουν πολλοί παράγοντες...

 

1. Πόσο την βιάζεται.... (μπορείς να βρείς πολύ καλές τιμές αν διαθέτεις κάποιο χρόνο για ψάξιμο και περίμενε... Μπορεί κάποιος να βρει ένα καταπληκτικό flame maple AAA με 100 ευρώ αν έχει υπομονή )

2. Αν θα την συναρμολογήσει μόνος ή αν θα την κάνει όλη την δουλειά κάποιος μάστορας...

3. Αν το final setup θα το κάνει μόνος του...ή όχι

 

Η ψαλίδα ανάμεσα σε όλα αυτά είναι τεράστια αλλά για μια hi quality tele partcaster πιστεύω ότι ο πάτος είναι 800 ευρώ και η κορυφή 1300 !!!

 

Ωστόσο το τελικό όργανο θα πατάει την κάθε deluxe κάτω... μόνο και μόνο επειδή τα specs θα είναι κομμένα και ραμμένα στα δικά του μέτρα !!!! Από playabilty, look μέχρι και final tone !!! Μόνος ανασταλτικός παράγοντας η έλλειψη του logo της fender που εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι ενδιαφέρον που βρήκα στις αγγελίες (υπόψιν τον πωλητή ούτε καν τον γνωρίζω) και μάλιστα εντός budget !

http://smart.noiz.gr/details.php?id=145007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμούσα να πάω σε κάτι έτοιμο και επώνυμο (όχι με την κακή έννοια) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Να ξέρω τι παίρνω με λίγα λόγια, αφού θα το δοκιμάσω λογικά. Το ξέρω ότι πολύ δύσκολα θα υπήρχε κάτι στα specs μου σε tele, αν έψαχνα σε ibanez/esp κτλ πιο μέταλ όργανα θα έβρισκα εύκολα.

 

Δεν παίζω με ενισχυτή πλέον, αλλά με axe fx2, οπότε δεν τίθεται θέμα εξοπλισμού. Τον αναλογικό κόσμο τον έχω αφήσει να μου κάνει παρέα και να μου ομορφαίνει το χώρο πλέον.

 

Η αλήθεια είναι ότι ο συμβιβασμός πρέπει να γίνει είτε στο radius είτε στο ύψος των τάστων. Και η αλήθεια είναι, ότι από τα δύο διαλέγω να πάρω τα τάστα. Η deluxe φαίνεται καλοκατασκαυασμένη, είμαι fun των noiseless από strat που τους έχω δοκιμάσει, αλλά τα χρήματα είναι απαγορευτικά. Οπότε πάμε στην πρόταση των Superfunk και Loki για τη Special. Βέβαια δεν έχω άποψη για τους μαγνήτες της. Θα ήθελα τα καλούδια της deluxe αλλά είπαμε.. πολλά τα λεφτά.

 

Η πρόταση από τις αγγελίες, από ότι είδα έχει και medium jumbo, και όχι jumbo τάστα και 9.5 radius.

 

Και μουσικά γούστα είπαμε, Ροκιές κλασσικές, hard rock, κανένα blues κτλ ευχάριστα  πραματέλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνητες ειναι δυνατοι

Των συγκεκριμενων μοντελων?

 

Hλεκτρομαγνητικη δυναμη εννοω.

 

 

Μαλλον εννοεις αν εχουν υψηλη εξοδο,η Special ναι εχει  hot μαγνητες, οι TS που φοραει ειναι στα Neck Pickup: 9.5K. Bridge Pickup: 10.5K ,η Ν3 που φοραει η Deluxe ειναι και αυτοι αρκετα hot για tele στα   Neck: 8.0K, Bridge: 9.2K & ειναι και διπλοι (noiseless)

 

Ο φιλος τη θελει για ροκ -hard rock.

Αρα χρειαζεσαι πεταλια η απλως το καναλι του ενισχυτη για να βγαλει ζεστο -βρωμικο ηχο.

 

φυσικα και ΔΕΝ χρειαζεσαι hot μαγνητες για να παιξεις  rock...ρωτα και τον Jimmy Page που με τα 6,2Κ της tele του εγραψε ολο τον πρωτο δισκο των Led Zeppelin.

 

Βεβαια αν ο ΟΡ ψαχνει μια hard rock κιθαρα με διπλους / hot μαγνητες  σε ΣΧΗΜΑ Tele και δεν σκοπευει να παιζει και πολυ καθαρα τοτε  εχει και αλλες επιλογες πολυ καταλληλοτερες ΙΜΗΟ

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και μουσικά γούστα είπαμε, Ροκιές κλασσικές, hard rock, κανένα blues κτλ ευχάριστα  πραματέλια!

μυτιληνιος??? ;D :P ???

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ενημερώσω το ποστ και να πω ότι τελικά η αναζήτηση ξεκίνησε και τελείωσε σε αυτή εδώ την πρόταση.

http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_tele_mn_vb.htm?sid=f08dac7b9c5e5177ee137b6c7c2ace0b

 

Δεν τη βρήκα να τη δοκιμάσω δυστυχώς, αλλά την βρήκα από Ελλάδα και σε τιμή ίδια με του thoman. Οπότε είναι θέμα ημερών.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου