Προς το περιεχόμενο

Μία βοήθεια για αγορά Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, κάνω ένα update στο θέμα γιατί έχω στα χέρια μου την κιθάρα εδώ και περίπου 2 και κάτι μήνες. "Χρωστάω" εντυπώσεις οπότε είπα να γράψω μερικά πράγματα, ίσως βοηθήσω και κάποιον σε μελλοντική αγορά.

Αγόρασα στα "τυφλά" την American Special και ο λόγος ήταν ότι ήταν η μόνη επιλογή με jumbo τάστα. Την αγόρασα από Ελλάδα σε τιμή παρόμοια με του thomann, και αφού περίμενα κανένα μήνα για να έρθει.

 

Η πρώτη μου tele! Η μόνη tele shape κιθάρα που είχα πιάσει ήταν μία Yahama ενός φίλου -καμία σχέση δλδ. Μόλις ήρθε ζήτησα από τα παιδιά στο κατάστημα να την ανοίξουν, να τη σετάρουν με 10άρες και να τη στείλουν, οπότε δεν έχω γνώση αν ήταν ή όχι σεταρισμένη, μιας και μόλις μου ήρθε ήταν βούτυρο στα χέρια μου.

 

Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση είναι το χοντρό μπράτσο. Ωραίο παχύ μπράτσο, να έχεις να πιάνεις να γουστάρεις, με ένα πολύ λεπτό βερνίκι, δεν κολλάει και είναι πολύ ευκολόπαιχτο, καλά έκανα και πήγα στα jumbo τάστα, άριστη επιλογή, αν και είναι λίγο διαφορετικά από τα jumbo που φοράει η Ritchie Kotzen strat (εκείνα είναι πιο πλατιά, ίσως είναι XJ). Μου έκατσε στο χέρι με τη μία! Η αίσθηση το φινιρισμα, το χρώμα είναι τέλεια, πιο ζωντανά από τις φώτο, και τα νερά του ξύλου πιο έντονα.

 

Δεν με βόλεψε καθόλου η θέση του pickup selector, απορώ γιατί το βάζουν εκεί, ακόμα και τώρα δεν έχω βρει ένα τρόπο να αλλάζω γρήγορα μαγνήτες, anyway. Ηχητικά δεν ήξερα τη να περιμένω. Οι μαγνήτες έχουν αρκετό output, παίζουν καλά και σε καθαρό και σε βρώμικο, στην αρχή δεν ενθουσιάστηκα, αλλά όσο έπαιζα και τους συνήθισα απέκτησα θετική άποψη. Σκεφτόμουν να τους αλλάξω, αλλά το άφησα, και επέλεξα να ασχοληθώ με το ύψος και να δω διάφορες ρυθμίσεις, και καλά έκανα γιατί έβγαλα άκρη σχετικά γρήγορα.

 

Το πιο σημαντικό από όλα είναι ότι η κιθάρα παίζει εύκολα. Δεν σε ζορίζει, δεν κουράζει, το μπράτσο είναι βούτυρο, το shape της tele παρότι δεν με ενθουσίαζε σαν ομορφιά (sorryzz) αποδείχθηκε εξαιρετικά βολικό! Σε όρθια παιξίματα δεν κουράζει, είναι ελαφριά και ΔΕΝ ξεκουρδίζεται! Την αφήνω σε δωμάτιο με μεγάλες αλλαγές θερμοκρασίας (από πολύ κρύο σε απότομη ζέστη και πάλι τούμπα) και δεν καταλαβαίνει και πολλά. Ένα ψιλοκουρδισματάκι, και μέχρι τέλους είναι κομπλέ.

 

Είναι η μόνη κιθάρα που ασχολούμαι με το tone control τόσο συχνά, βγάζει πολύ ωραίους ήχους σε όλες τις θέσεις, και ακούει και το παραμικρό γύρισμα. Το volume control μου έκανε εντύπωση στην αρχή, καθώς στο 9 η ένταση είναι στο 70% μόλις γυρνάει στο 10 έχει απότομη αύξηση του volume, καλό boost trick.

 

Με λίγα λόγια, η tele μου άρεσε! Είναι κιθάρα που την πιάνεις και σε κάνει χαρούμενο ρε παιδί μου, γουστάρεις να παίζεις. Το πιο σημαντικό είναι ότι είναι ευκολόπαιχτη, και το μπράτσο όπως ακριβώς το ήθελα.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου