Προς το περιεχόμενο

Eric Johnson Fuzz... εναλλακτική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fuzz σε κουτάκι από... βαφτίσια (και μάλιστα ΑΥΤΟ): θεός. :D

 

@Αuditory: Tσέκαρε οπωσδήποτε το Ampeg-style που σου είπα, το VT Bass. Eίναι αυτό, και να πώς τα πάει direct σε κάρτα ήχου με πεταλιέρα (με fuzz) από πίσω του:

 

 

Mε τα ίδια πετάλια, το British (Marshall): youtube.com/watch?v=RAgi-MW3lrA

To California (Mesa): youtube.com/watch?v=d-wBN6KErcg

Το Blonde (Fender): youtube.com/watch?v=nneS4DWIPV4

To Liverpool (Vox): youtube.com/watch?v=INd2iJLRSaw

 

To Fuzz Tool Jr δεν καταλαβαίνω τι κάνει. Ένα απλό φαζάκι δεν είναι? Συνήθως τα Ge είναι ευαίσθητα στις αλλαγές θερμοκρασίας, ενώ τα Si όχι. Επίσης, όπως λες ένα τμήμα της τέχνης του να φτιάχνεις σήμερα φαζάκια σε μεγάλη κλίμακα όπως αυτά της Dunlop/MXR (πλην όμως πολύ ποιοτικά), είναι αυτό ακριβώς το consistency, ενώ στα 60s/70s καλό ήταν πχ. τυχαία ένα στα πέντε.

 

Οικονομικότερη λύση, ωραιότατη ηχητικά και που εύκολα θα βρεις από 2ο... πόδι είναι το MXR Classic 108. Δεν έχω παίξει EJ με αυτό, αλλά με λίγη τέχνη και φαντασία μπορεί να βγάλει πολλούς χαρακτηριστικούς ήχους. Το Fulltone 70, όσες φορές κι αν το έχω δοκιμάσει (αρκετές, με διαφορετικές κιθάρες και ενισχυτές), ακουγόταν χάλια. Σε μερικούς αρέσει μιας και πιθανόν να ταιριάζει περισσότερο με τα σετάπ τους, αλλά προσωπικά δεν θα το έπαιρνα ακόμη κι αν μου το χάριζαν... Το 69 (Ge) ίσως σου αρέσει περισσότερο, αλλά δεν έχω δοκιμάσει την νέα έκδοση, μόνο την παλιά που είχα για αρκετά χρόνια (και που το καιρό που ήταν discontinued και η τιμή του σκαρφάλωνε, ως γνήσιος βλαξ το πούλησα για ψίχουλα).

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ορίστε το δείγμα .....

το πετάλι βρίσκεται μετά από μπαφαρισμενό πετάλι κλειστό ,η κιθάρα έχει διπλούς και το σήμα καταλήγει στο pc σε προσομοίωση ενισχυτή.

  :-[ :-[

 

 

πετάλι volume και fuzz τέρμα ,κιθάρα volume τέρμα συνέχεια

οι σειρά αυτών που ακούγονται :

 

προσημείωση ενισχυτή

 

bridge μαγνήτης

 

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

 

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :ΤΕΡΜΑ

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :ΤΕΡΜΑ

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :ΤΕΡΜΑ

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ ΤΕΡΜΑ

 

άσχετο ριφάκι

bridge μαγνήτης και neck μαγνήτης

 

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

 

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :ΤΕΡΜΑ

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :ΤΕΡΜΑ

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :ΤΕΡΜΑ

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ ΤΕΡΜΑ

 

άσχετο ριφάκι ?

neck μαγνήτης

 

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :0

 

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :ΤΕΡΜΑ

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :0, TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :ΤΕΡΜΑ

πετάλι BIAS POT 1 :0, BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ :ΤΕΡΜΑ

πετάλι BIAS POT 1 :ΤΕΡΜΑ , BIAS POT 2 :ΤΕΡΜΑ , TONE ΚΙΘΑΡΑΣ ΤΕΡΜΑ 

 

 

 

 

 

πφφφ πιο πολύ ώρα μου πήρε να τα γράψω αυτά παρά να το φτιάξω >:(

 

α και χαμηλά το volume  στην ακρόαση το ένα ποτ είναι μάλλον για πέταμα  ;D

test_the_bug.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορίστε το δείγμα .....

το πετάλι βρίσκεται μετά από μπαφαρισμενό πετάλι κλειστό ,η κιθάρα έχει διπλούς και το σήμα καταλήγει στο pc σε προσομοίωση ενισχυτή.

  :-[ :-[

 

 

Ωραίο το πεταλάκι φέρνει μιά χαρά σε επώνυμα  :)

 

Φίλε AuditoryDriving άκουσες πως ακούγεται το DIY οπότε έχεις και ένα δείγμα και αυτό είναι το κλασσικό fuzz όχι του eric.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday όντως πρέπει να το ψάξω με το stacking... πάντως θέλω να μείνω σε φορητό σεταπ οπότε παίζει κάποια στιγμή να πάρω ένα δεύτερο πετάλι η προενισχυτή για ηχογραφηση / παίξιμο σε κονσόλα.

 

Insectius ε-πι-κό!!!!!!

 

kbasilis έχεις δίκιο. Όπως το βλέπω θα περιμένω μέχρι να μπορώ να δοκιμάσω κάτι με το σεταπ μου, ειδικά επειδή είναι λίγο ιδιόρρυθμο όπως είναι τώρα. Επειδή θέλω και μερικά εξαρτήματα ακόμη, θα περιμένω μέχρι να ξέρω ότι αμα πάνε λεφτά στο φαζζ θα πιάσουν τόπο. Θα κάνω και λιγο εξάσκηση στο ενδιάμεσο χεχεχε :):)

 

-"....σιγά ρε φίλε που τα φαζζ έχουν τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, ποιος τα λέει αυτά;"

-"τι δεν έχουν διαφορά ρε φίλε, αφου το λέει ο bloody_sunday, ο SuperFunk, ο insectius, ο μπάμπης ο φαζζάς..."    ;D ;D ;D ;D

 

χεχεχεχε ευχαριστώ παιδιά, πλήρως διαφωτιστικές οι απαντήσεις. Άμα πάω σε DIY πάντως  λύση (που δεν παίζει γιατί θα καώ) θα πάρω απ αυτους τους πυκνωτές με πολικότητα που άμα τους βάλεις ανάποδα μυρίζει μπάρμπεκιου χααχχααχ

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday όντως πρέπει να το ψάξω με το stacking... πάντως θέλω να μείνω σε φορητό σεταπ οπότε παίζει κάποια στιγμή να πάρω ένα δεύτερο πετάλι η προενισχυτή για ηχογραφηση / παίξιμο σε κονσόλα.

 

Insectius ε-πι-κό!!!!!!

 

kbasilis έχεις δίκιο. Όπως το βλέπω θα περιμένω μέχρι να μπορώ να δοκιμάσω κάτι με το σεταπ μου, ειδικά επειδή είναι λίγο ιδιόρρυθμο όπως είναι τώρα. Επειδή θέλω και μερικά εξαρτήματα ακόμη, θα περιμένω μέχρι να ξέρω ότι αμα πάνε λεφτά στο φαζζ θα πιάσουν τόπο. Θα κάνω και λιγο εξάσκηση στο ενδιάμεσο χεχεχε :):)

 

-"....σιγά ρε φίλε που τα φαζζ έχουν τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, ποιος τα λέει αυτά;"

-"τι δεν έχουν διαφορά ρε φίλε, αφου το λέει ο bloody_sunday, ο SuperFunk, ο insectius, ο μπάμπης ο φαζζάς..."    ;D ;D ;D ;D

 

χεχεχεχε ευχαριστώ παιδιά, πλήρως διαφωτιστικές οι απαντήσεις. Άμα πάω σε DIY πάντως  λύση (που δεν παίζει γιατί θα καώ) θα πάρω απ αυτους τους πυκνωτές με πολικότητα που άμα τους βάλεις ανάποδα μυρίζει μπάρμπεκιου χααχχααχ

 

 

Άμα πας σε DIY θα σου πρότεινα να βάλεις βάσεις στα εξαρτήματά σου ώστε να τα αλλάξεις εύκολα σε περίπτωση που θέλεις να κατασταλάξεις κάπου αλλού  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερεις το stacking, προσωπικα εχω βολευτει πολυ με το CTC Ziggy ως βαση για τα fuzz μου, παιζει αξιοπρεπεστατα εως πολυ καλα ετσι (αναλογα με τον ενισχυτη βεβαια). Ειχα φτιαξει ενα σχετικο θρεντ καποια στιγμη οπου μπορεις να το ακουσεις παρεα με fuzz:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=196692.msg709467#msg709467

 

Μιας και αναφερθηκε, εχε υποψιν σου πως το Dunlop Jimi Hendrix, το οποιο εχει πολυ gain, εχει μια ρυθμιση που παιζει καλα...ολα τερμα ;D Αντε να μαζεψεις λιγο το volume, για το gain ομως οτιδηποτε λιγοτερο απο το τερμα ακουγεται πολυ μουντο, με την κακη εννοια. Οποτε δεν ειμαι σιγουρος πως σου κανει για Eric Johnson ηχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορίστε το δείγμα .....

το πετάλι βρίσκεται μετά από μπαφαρισμενό πετάλι κλειστό ,η κιθάρα έχει διπλούς και το σήμα καταλήγει στο pc σε προσομοίωση ενισχυτή.

 

Να ρωτήσω... γιατί έβαλες πετάλι με buffer πριν το Fuzz Face? Aφού είναι γνωστό πως επειδή δεν λαμβάνει την εμπέδηση που θέλει να βλέπει (κατευθείαν από low ή mid output passive μαγνήτες, τοποθετημένο αμέσως μετά την κιθάρα ή έστω μετά από wah), προκύπτουν διάφορα ηχητικά προβλήματα?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday το ξέρω ότι δεν είναι το ιδανικό σέταπ για δοκιμή αλλά αυτό έχω!    :)

 

Να σημειώσω ότι το πετάλι ήταν κλειστό.Η κιθάρα που μ'αρέσει περισσότερο να χρησιμοποιώ  έχει  σκράτσι ποτ θέλει άλλαγμα αλλά γίνεται χαμός στο κοντρολ κάβιτυ διότι έχω προσθέσει διάφορα μπιχλιμπίδια και φοβάμαι να μπω εκεί μέσα!!  Έχω παρατηρήσει όμως ότι όταν χρησιμοποιώ το pc με την κιθάρα και ένα κλειστό μπαφαρισμένο πετάλι το σκράτσινες εξαλείφεται. Αν και παρατήρησα διάφορες στην συμπεριφορά του fuzz πεταλιού ανάλογα με την θέση του σε μια αλυσίδα ,με τo τρόπο που περιέγραψα δεν υπήρχε πρόβλημα ή αλλαγή χαρακτήρα (μπορεί να είναι ελαττωματικό ;D ) .Αν άκουσες το κλιπάκι στην συγχορδία 7μης που παίζω δεν πειράζω το volume της κιθάρας απλά παίζω πιο απαλά. με κάποια bias settings ακούγεται εντελώς καθαρό και σε άλλα σαν σκουίκιφαρτ. Υποθέτω... ότι αυτή πρέπει να είναι η συμπεριφορά ενός φαζ καθώς δεν έχω κάποιο του εμπορίου να το συγκρίνω. Επίσης το κύκλωμα είναι ελαφρώς διαφορετικό από ότι στα σχέδια αλλά μου άρεσε και το κράτησα...

του έβαλα μιλένιουμ true bypass αλλά δεν νομίζω να επηρεάζει αυτό ηχητικά.

δοκίμασα και με ένα στρατοειδές είχε παρόμοιους ήχους στην ίδια ένταση(δεν το περίμενα)

 

τεσπά εγώ χάρηκα που δούλεψε και δεν έφτιαξα συσκευή επικοινωνίας με εξωγήινους...

 

οντοπίκ νομίζω ότι το στο lead του ej μeγάλο ρόλο παίζει ο ενισχυτής ,το ντιλέι με κόρους  και η μπασίλα  .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday το ξέρω ότι δεν είναι το ιδανικό σέταπ για δοκιμή αλλά αυτό έχω!    :)

 

Για όνομα, δεν είπα κάτι τέτοιο πάνω σε αυτό, απλά με παραξένεψε λίγο το γιατί έβαλες επίτηδες buffer πριν το Fuzz Face... μιας και είναι γενικά γνωστό πως αντενδείκνυται. Νομίζω μάλιστα πως ένα από τα προβλήματα που προκύπτουν ακούγεται σε ένα από τα ανωτέρω βίντεο (τσίριγμα, κακή απόκριση με το vol. knob της κιθάρας κλπ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ EJ το δοκίμασες με άλλο ενισχυτή? ΣΟυ ακουγόταν άσχημα με τον mesa δηλαδή ή απλά δεν ήταν αυτό που έψαχνες? Αν θες γράψε κανα δυο προτάσεις για το τι θυμάσαι από αυτό... Εμένα πάντως και αυτός εδώ ο ήχος δε με χαλάει καθόλου (το χω βάλει στο σημείο)....

 

Στο LoneStar ήταν δύσκολο να παίξεις με κάποιο από τα Eric Johnson Fuzz Face ή Fulltone '70 σε νορμάλ εντάσεις χωρίς να έχεις ιστορίες με θέματα θορύβου (πες αυτό με τον έναν ή τον άλλον τρόπο διορθώνεται), ενώ ταυτόχρονα όσο κι αν υπήρχε το χρώμα του fuzz στον ήχο, ο φαζόηχος σε σχέση με τους άλλους overdriven ήχους που χρησιμοποιούσα (overdrive, distortion, και clean boost) είχε μικρότερη παρουσία... σε αυτά τα 2 κομμάτια βρήκα προσωπικά την υγειά μου με το FuzzTool Jr, για αυτό και δεν λυπήθηκα τα πολλά λεφτά που έδωσα για το συγκεκριμένο.

 

Δηλαδή ξέρω ότι μου αρέσει το EJ, απλώς δεν ξέρω αν υπάρχει εναλλακτική με λιγότερα λεφτά. Μη σκάτε πάντως, με έχετε κατατοπίσει πολύ καλά κ ευχαριστώ :)

 

Υπάρχει εναλλακτική. Όπου ακούς για κλώνους Fuzz Face δεν είναι κάτι που απέχει μίλια μακριά από οποιοδήποτε διάσημο και ακριβό Fuzz Face... εγώ αν όντως δηλ. είχα θέμα με τα χρήματα και δεν μπορούσα να τσιμπήσω το EJ, θα πήγαινα άνετα στο Jimi Hendrix Fuzz Face (πόσο μάλλον στο Mini, που είναι δελεαστικό κι από άλλες απόψεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου