Προς το περιεχόμενο

high end pc η dsp cards?


zebric

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι να προχωρησω στη δημιουργια μουσικου υπολογιστη για φαση demo αντε κατι παραπανω...καθως ειμαι νεος σχετικα στη φαση...η απορια μου ειναι η εξης¨: να δωσω τα λεφτα για δυνατο cpu μνημες και τα σχετικα η να εξοικονομησω χρηματα αγοραζοντας καποια dsp καρτα? εν τελει ποσο χρησιμα ειναι τα plug-ins στη μουσικη παραγωγη και ποσο καλυτερα ειναι αυτα που ερχονται μαζι με hardware? βλεπε UAD/tc....

γενικα χρησιμοποιω cubase 4 και drums της toontrack οπως bfd....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα μη δώσεις (πολλά ) λεφτά ΟΥΤΕ για ακριβό PC ΟΥΤΕ για DSP κάρτες. Το πιο φτηνό τετραπύρηνο φτάνει και περισσεύει σε δύναμη. Ότι λεφτά είναι να δώσεις δώστα σε monitors και κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πραγματι ενας τετραπυρηνος amd κανει γυρω στα 100 ευρω..οποτε ενα καλο pc με κατι τετοιο πανω δε θα μου στοιχησει πανω απο 600 ευρω...καρτα ηχου και μονιτορ εχω ηδη οχι το οτι καλυτερο αλλα δεν βρισκω και λογω προς το παρων να παω σε κατι πιο ακριβο ( presonus firebox- yamaha hm-50 )....απλα δεν ξερω κατα ποσον τα διαφορα freε plug-ins μπορουν να με καλυψουν για φαση μιξης-mastering.....ενω πχ υπαρχει η UAD solo που με ενα 400 αρι περιπου τρεχει σε φαση hardware 4-5 plug-in για αυτη τη δουλεια....το θεμα ειναι οτι δεν εχω προβλημα στο tracking...ολα τα υπολοιπα ειναι που εχουν μεγαλες υπολογιστικες απαιτησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πραγματι ενας τετραπυρηνος amd κανει γυρω στα 100 ευρω..οποτε ενα καλο pc με κατι τετοιο πανω δε θα μου στοιχησει πανω απο 600 ευρω...καρτα ηχου και μονιτορ εχω ηδη οχι το οτι καλυτερο αλλα δεν βρισκω και λογω προς το παρων να παω σε κατι πιο ακριβο ( presonus firebox- yamaha hm-50 )....απλα δεν ξερω κατα ποσον τα διαφορα freε plug-ins μπορουν να με καλυψουν για φαση μιξης-mastering.....ενω πχ υπαρχει η UAD solo που με ενα 400 αρι περιπου τρεχει σε φαση hardware 4-5 plug-in για αυτη τη δουλεια....το θεμα ειναι οτι δεν εχω προβλημα στο tracking...ολα τα υπολοιπα ειναι που εχουν μεγαλες υπολογιστικες απαιτησεις...

 

κι εγώ με free plugins κάνω την δουλειά μου και μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος.

το daw που χρησιμοποιώ έχει όλα τα απαραίτητα VST free εννοείται και είναι πανεύκολα στην χρήση.

 

http://www.reaper.fm/

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω το συγκεκριμενο prog....αλλα με free plug-ins δε βλεπω να κανω δουλεια εγω...πιο πολυ χαλανε τις ηχογραφησεις μου παρα τις βελτιωνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω το συγκεκριμενο prog....αλλα με free plug-ins δε βλεπω να κανω δουλεια εγω...πιο πολυ χαλανε τις ηχογραφησεις μου παρα τις βελτιωνουν...

 

δίχως να θέλω να σε προσβάλω μήπως δεν φταίνε πάντα τα Plug-ins και μήπως κάνεις εσύ κάτι... λάθος? ::)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου πεις ενα καλο plug-in (free) η και σπασμενο για μιξη,και mastering...δηλαδη ενα καλο eq,limiter,compressor, sonic exciter, stereo expander...etc...

δοκιμασμενα πραματα ομως...εγω ως τωρα κανω χρηση αυτων στο cubase με καλα αποτελεσματα...αλλα μαλλον δεν εδωσα να καταλαβω οτι θελω να παω πολυ ψηλοτερα σε ποιοτητα...τελικα ρωταω αν αξιζουν οι καρτες dsp σε σχεση με αλλα καλα plugs οπως της sonnox/tc/uad/native που και αυτα δεν ηταν ποτε free...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετά free plugins που είναι ισάξια και καμιά φορά ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τα ακριβά εμπορικά. Επίσης υπάρχουν φτηνά εμπορικά που σκοτώνουν. Και οι DSP κάρτες έχουν καλά plug ins.

 

Το θέμα είναι ότι αφού είσαι σε φάση Demo, είναι ανούσιο να σε απασχολεί το 0,001 % του ήχου. Γιατί το υπόλοιπο 99,999 % είναι το ΠΩΣ χρησιμοποιείς τα plug ins  ;)

 

Οπότε IMHO συνέχισε να την ψάχνεις με τα plug ins του Cubase. Αν δεν μπορείς να βγάλεις ένα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ για να μην πω ΙΔΑΝΙΚΟ demo με αυτά, πίστεψέ με δεν φταίνε τα plug- ins  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω τα σκεφτομαι ολα αυτα γιατι αυτο που πετυχαινω ως τωρα ειναι κατι παραπανω απο αξιοπρεπες και σκεφτομαι οτι ισως αξιζει να ριξω μερικα χρηματα στη φαση...εξαλλου και οι τιμες στις καρτες ειναι λογικες μαλλον...px powercore pcie 400euro με 14 plug-in....εξαλλου φαντασου να τρεχεις καμια 20αρια καναλια parametric eq...το cpu θα εχει μεγαλο load...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις όμως υπάρχουν και κάποια μειονεκτήματα όπως π.χ. το πρόσθετο latency και τα έξτρα χρήματα για αγορά extra plug- ins. Προσωπικά γουστάρω τα UAD και στο συνιστώ αλλά να ξέρεις ότι βάζεις άλλη μια παράμετρο στο σύστημα, οπότε η σταθερότητα πάει ένα βήμα πιο μακρυά  ;)

 

 

Για εμένα, σε home φάση, δεν αξίζει τον κόπο. Καλύτερα στήσε ένα αξιοπρεπές PC. Οι native επιλογές είναι άπειρες και απίστευτες. Πάρε και ένα link με τα freeware ΤΟΥ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥ  ;D Τύφλα να έχει η Waves  :P ( ή και  ;) )

 

http://antress.er-webs.com/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου