Προς το περιεχόμενο

Θεματάκι με κάρτα ήχου alesis io2


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Τωρα να το λυσεις ...μπως? αλλαζεις το σετρισμα στο bios που ειπες για της usb, μετα δοκιμαζεις σε αλλους υπολογηστες να δεις αν "σκαβει " κι εκει η καρτα, αν ειναι οκ παντου τοτε..1 αλλαξε τροφοδοτικο, 2 αλλαξε μητρικη, 3 η αλλαξε καρτα ηχου... σε guitar rig με asio4all (το βαζεις στο setings audio.. Asio ..) αααα και ισως εχει θεμα με το sleep mode στα windows 7... Απενεργοποιησε κι αυτο.. Ουφφφφ... Μπαφιασα.. Δες και πες

 

Όπως είπα και πρίν σε mac δεν είχα το θόρυβο. αλλα θέλω να το δοκιμάσω και σε άλλο πισι να δώ. Το sleep mode κάπου το είχε πάρει το μάτι μου οτι μπορεί να κάνει παρενέργειες θα πάρει πόδι :P

 

Απο τις 3 αλλαγές μόνο οι κάρτα παίζει. Το τροφοδοτικό ακόμα gamei και η motherboard πάει πακετάκι με cpu και δεν με παίρνει για άλλα εξοδα.

 

Αυτό με το guitar rig δεν το επιασα ακριβώς... σε guitar rig, games, playback audio/video δεν έχω απολύτως κανένα θέμα.

 

Τώρα που ξανασύνδεσα τα ακουστικά που ο υπολογιστής είναι ανοιχτός αρκετές ώρες αλλα οι κάρτα δεν ήταν σε χρήση. Τιποτα... ησυχία! Άβυσσος!

 

Ουφφφφ... Μπαφιασα.. Δες και πες

 

Και εγώ ρε φίλε...βάζω τσίπουράκι και μετά ύπνος! :P

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2 μέρες χωρίς θόρυβο.... δεν έκανα κάτι. Βασικά το μόνο που έκανα ήταν να αλλάξω τα power managment settings για τα usb απο το control panel.

 

Και πέτε μου οκ ρε ψηλέ αυτό είναι.... και θα απαντήσω εγώ... ναι αλλα όταν είναι κλειστό? Γιατι δεν κάνει πια τίποτα? Καλα κάνει βέβαια και σιωπά.....

 

Έχω κάνει και μοντες να του αλλάξω πρίζα αλλά θα περιμένω να το κάνει ξανα.

 

Επίσης. Με τους asio4all έχω ελάχιστα λιγότερο latency  στα 27 αντι για 31 (πολύ δεν είναι?) με τους deafault στο guitar rig5 αλλά δεν μπορώ να έχω ταυτόχρονα youtube ή media player.

 

Anyway, θα δώ πως θα προχωρήσει και αν έχω θέμα θα ξαναχτυπήσω... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγραψα παραπάνω.... άκυρο...με το που έκλεισα το pc ξανά τα ίδια... ήταν άργα όμως για να μπώ σε διαδικασία να δοκιμάζω πρίζες. Σημέρα αύριο, όταν βρώ χρόνο. Και θα δοκιμάσω και ένα 3ο pc και αν αποτύχουν απο δευτέρα την γυρνάω πίσω.....  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης. Με τους asio4all έχω ελάχιστα λιγότερο latency  στα 27 αντι για 31 (πολύ δεν είναι?) με τους deafault στο guitar rig5 αλλά δεν μπορώ να έχω ταυτόχρονα youtube ή media player.

 

 

 

  :o 27 ms :o Και δεν μπορείς να το ρίξεις;

 

 

Αν δεν πέφτει, ξέχνα τις δοκιμές και το θόρυβο, και πήγαινέ την πίσω, και πάρε κάρτα από καμιά εταιρία της προκοπής, γιατί από την Alesis μην περιμένεις και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δοκίμασα να το ρίξω να πώ την αλήθεια. Δεν βρήκα κάπου την επιλογή...όχι πώς έψαξα και πολύ.Σκέφτηκα να λύσω ένα ένα τα θέματα και το θέμα του latency θεώρησα ότι θα είναι πιο απλό..λίγο ρυθμίσεις λίγο πείραγμα...  :-[

 

Στα ίδια λέφτα μπορούσα να πάρω και αυτήν:

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/computer-audio/audio-interfaces/usb/m-audio-m-track-two-channel-usb-audio-midi-interface.html

 

απλά δεν είχε ετοιμοπαράδοτη και μιας και μου φάνηκαν ακριβώς ίδιες είπα δεν γα.....

Τώρα μπορεί να υπάρχει.

 

τρομοκρατούμαι σίγα σιγά  :-\

 

:P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να τρομοκρατείσαι δε βγαίνει τίποτα. Cool down :)

 

Πρώτα από όλα για να πέσει το latency, μείωσε το μέγεθος του buffer. Λογικά θα πέφτει, γύρω στα 7 με 10 ms είναι καλά, αν το πετύχεις αυτό χωρίς dropouts τότε είσαι ΟΚ και μπορείς να δουλέψεις.

 

Στη συνέχεια τράβα μια αναθεματισμένη μπαλαντέζα ;D από άλλη μπρίζα στο PC να δεις αν λύνεται το πρόβλημα. Αλλά το θόρυβο, όταν δε δουλεύει το DAW, ίσως μπορείς να τον ανεχτείς, το μεγάλο latency όχι, ειδικά για φάση guitar rig και τέτοια είναι απαγορευτικό, ξεκίνα από εκεί.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να τρομοκρατείσαι δε βγαίνει τίποτα. Cool down :)

 

Πρώτα από όλα για να πέσει το latency, μείωσε το μέγεθος του buffer. Λογικά θα πέφτει, γύρω στα 7 με 10 ms είναι καλά, αν το πετύχεις αυτό χωρίς dropouts τότε είσαι ΟΚ και μπορείς να δουλέψεις.

 

Στη συνέχεια τράβα μια αναθεματισμένη μπαλαντέζα από άλλη μπρίζα στο PC να δεις αν λύνεται το πρόβλημα. Αλλά το θόρυβο, όταν δε δουλεύει το DAW, ίσως μπορείς να τον ανεχτείς, το μεγάλο latency όχι, ειδικά για φάση guitar rig και τέτοια είναι απαγορευτικό, ξεκίνα από εκεί.

 

 

Ναι μωρέ cool είμαι  8) . Όποιος αγχώνεται γερνάει γρήγορα και πατάω τα 30 σε μερικούς μήνες... δεν με παίρνει να μεγαλώσω αλλό :P.

 

To buffer μειώνεται νομίζώ στα 512 ήταν τώρα. Θα το τσεκάρω το απόγευμα...Και η αλήθεια είναι ότι απο την στιγμή που τώρα πια δεν κάνει το θόρυβο με ανοιχτό pc ειναι ανεκτό σχετικά.

 

Η μπαλαντέζα είναι ετοιμοπόλεμη δίπλα στο γραφείο από εχθές... απλα χθές επανεμφανίστηκε το πρόβλημα αργά το βράδυ και κουτούλαγα ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τσά! Σας έλειψα?  ;D

 

Δοκίμασα και με μπαλαντέζα τελικά και πάλι τα ίδια.

Την έδωκα όμως και σε φίλο ηχολήπτη να την δοκιμάσει στα πισιά του... μου λέει η καρτα δουλεύει ρολόι σε desktop και σε macbook. Όπότε μάλλον κάτι με την motherboard ή με το τροφοδοτικό μου φταίει. Θα πάω στο μαγαζί που την πήρα να πάρω και monitor και θα την έχω και εκεί να κάνουμε και μια επιτόπια δοκιμή μπας και....

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια, της γνώμες, που είχα κάποιον να μοιραστώ τον πόνο, έναν ώμο να γύρω εκείνη τη δύσκολή στιγμή!

 

Και κάτι ακόμα. Παλεύω με τα DAW και τα VSTi και αυτές τις ιστορίες και έχω το εξής θέμα.

με τους Asio drivers δεν μπορώ να έχω youtube/spotify/winamp/whateva ανοιχτό και πρέπει να λειτουργώ τα διάφορα προγράμματα με WASAPI drivers.

 

Και το θέμα μου με αύτό είναι ότι έχω μεγάλο latency (Guitar Rig 5 standalone) και ότι η με το gain της κάρτας στο 0 είνai σαν να το έχω στο 8-9 (ASIO mode). Τα όργανα στο Line-In. Νομίζω επίσης ότι είναι και λίιιγο καλύτερη η ποιότητα στον ήχο.

 

Απο όσο έψαξα ΔΕΝ* γίνεται με τους ASIO4ALL να δουλέψω σε sharded mode.

 

*Έπεσα πάνω σε ένα ποστ σε φορουμ που έλεγε ότι το έχει κάνει αλλά με έστελνε σε broken link. ξέρετε τι παίζει? Να αποδεκτώ τη μοίρα μου ή υπάρχει μια έστω και μπελαλίδικη λύση επαυτού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου