Προς το περιεχόμενο

Home Studio αναβάθμιση


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απ΄ότι καταλαβαινω, ίσως το θεμα κλείνει σιγά σιγά, απλά, να παραθέσω την άποψή μου για τα μονιτορ, μιας και απ ότι καταλαβαίνω η αγορα τους παει για αργότερα.

 

Επειδή τα έχω, τα Yamaha HS50m είναι από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη επιλογή σ αυτά τα λεφτά όπως και τα ΗS-80m (τα οποία τα εχω επίσης). Είναι από τα λίγα φθηνα ηχεία που τα έχω δει και σε σοβαρούς χώρους να τα δουλεύουν και απ' ότι μου έχουν πει και επαγγελματίες τεχνικοί όταν ήμουν στο ψάξιμο, είναι ίσως το πιο flat μονιτορ για τα λεφτά του. Όχι τα καινούρια HS-5, τα HS-50m. Έχουν γενικά κάποιο κύρος αν μπορώ να χρησιμοποιησω τον όρο, χωρις να σημαίνει βέβαια ότι πχ αντίστοιχα ηχεία δεν είναι καλά.

 

Επίσης παραθέτω και ένα γράφημα συχνοτικής απόκρισης των HS50 με τα παλιότερα και πασίγνωστα NS10 και επειδή τα έχω ακούσει σε Α-Β τεστ, όντως ο ήχος τους είναι τόσο κοντα

hs50m-vs-ns10.jpg.db41b101f04be9d91f177724cb059c80.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πιστευεις πως τα καινουρια Hs 5-7-8 είναι χειρότερα-λιγότερο ποιοτικά-οχι τοσο πιστά απο τα παλια 50 και 80?

 

Τα παλιά σχεδόν έχουν αποσυρθει, δεν είναι τρελό να βγάζουν νεο μοντελο και να είναι χειρότερο; Ρωταω γιατι ψαχνω κι εγω μονιτορς και ελεγα να παρω τα καινουρια hs 7.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Δεν είπα ότι είναι υποχρεωτικά χειρότερα εννοειται. Απλά, ήθελα να παραθέσω  την εμπειρία μου ότι τα HS50 έναι πολύ κοντά στα κλασικά NS10 και ότι το παλιό μοντέλο το έχω δει σε αρκετά μεγαλα studios. Αυτο. Και πολύ πιθανόν τα καινούρια να έιναι και καλύτερα αλλά δεν τα έχω ακούσει και δεν έχω δει κάποιον ακόμα να τα χρησιμοποιεί.

 

Κάτι άλλο που πολλοί κάνουν επίσης, είναι να πάνε σε NS10 μεταχειρισμένο σε συνδυασμό με έναν καλό ενισχυτή γιατί είναι παθητικά.

 

Αν ψάξεις κι εδω στις αγγελίες στάνταρ θα βρεις τουλάχιστον 2-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου