Προς το περιεχόμενο

David Byrne: 'The internet will suck all creative content out of the world'


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Έχω δει και παιδιά και ενήλικες να ζωγραφίζουν αλλά τέτοια τεχνική όσον αφορά την υφή και τα χρώματα δεν βλέπω. Βασικά, ούτε σε (νεόκοπους) ζωγράφους δεν βλέπω τόσο καλά στοιχεία.

  Βεβαίως, το έργο αδικείται όταν δεν το βλέπεις από κοντά κι έτσι δεν είναι εύκολα αντιληπτή η υφή του κι οι χρωματικές αντιθέσεις. Στο συγκεκριμένο έργο πάντως υπάρχει αξιοζήλευτη τεχνική χωρίς να υπάρχει ένα  θέμα που να λέει κάτι 'βαρύγδουπο και σπουδαίο'.

 

   Αυτή η τεχνική (υφή) που αναφέρω  εκλαμβάνεται σαν τη χροιά του μουσικού και στην  περίπτωση του picasso είναι σαν να μιλάμε για τον ήχο της τρομπέτας του Miles Davis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Τι θα πει αν....ο ενας ειναι η υπερκαλλιτεχναρα και τα αλλα παιδακια.Θα επρεπε να το δεις και με το καλημερα να πεις να ο Πικασσο.Ακομα και να διαλεγες στην τυχη και να το εβρισκες αυτο δεν δειχνει οτι απλα σταθηκες τυχερος και ΔΕΝ μπορουσες να το ξεχωρισεις?

 

Δηλαδη εσυ οταν ακους ενα κομματι πχ αποφασιζεις ποτε σου αρεσει μονο οταν μαθεις  τον δημιουργο,κατω απο ποιες συνθηκες το εμπνευστηκε,αν ειναι πλουσιος η φτωχος,αν τον αφησε η γκομενα κτλ κτλ κτλ ::).

 

 

Στάσου λίγο, γιατί μπερδεύτηκες .

 

1ον. Κακώς θεωρείς ως δεδεομένο ότι δεν θα έβρισκα τον πικασσό (αλλά αυτό δεν είναι το θέμα).

 

 

2ον.Αν μου έκανε "κλικ" κάποιο από τα έργα από τα παιδάκια.....σου είπα και πριν, ακόμη καλλίτερα .....καλλιτεχνάρα θα το θεωρούσα και το παιδάκι (δεν υποστήριξα εγώ την άποψη ότι καλλιτέχνης είναι όποιος κάνει πωλήσεις, με τον theoctapus με μπερδεύεις), ευχαρίστως δε να το έβαζα και στο σαλόνι μου

 

3ον Όχι, δεν αποφασίζω πότε μου αρέσει κάτι αφού μάθω και πρόσθετες πληροφορίες για το έργο. Αυτές απλά μπορούν να με κάνουν να μου αρέσει ακόμα περισσότερο. Αλλά αυτό πιο πολύ στο έγραψα, διότι έτσι κατανοείς καλλίτερα ένα έργο. Αν δεν υπήρχε ο πικάσσο , ή ζωγραφική δεν θα ήταν έτσι όπως την ξέρουμε. Το ίδιο ισχύει και για τον  Van halen.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το παρακατω εργο ξερετε ποσο μπορει να πωληθει σε μια δημοπρασια? chin2.gif

 

Rouk.png

 

Κάνε μου στο φτερό ένα άλλο, αλλά με κόκκινο φόντο (όχι πράσινο) πάει πιο πολύ με τον καναπέ μου.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

  Βεβαίως, το έργο αδικείται όταν δεν το βλέπεις από κοντά κι έτσι δεν είναι εύκολα αντιληπτή η υφή του κι οι χρωματικές αντιθέσεις. Στο συγκεκριμένο έργο πάντως υπάρχει αξιοζήλευτη τεχνική χωρίς να υπάρχει ένα  θέμα που να λέει κάτι 'βαρύγδουπο και σπουδαίο'.

 

   

 

Πολύ σωστό και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μου στο φτερό ένα άλλο, αλλά με κόκκινο φόντο (όχι πράσινο) πάει πιο πολύ με τον καναπέ μου.  ;D ;D ;D

Με δυσκολευεις LK, αλλα θα κανω μια εξαιρεση για σενα. 8) Και να'ξερες τι ιστορια κρυβεται πισω απο τον πρωτο πινακα... ;D

 

Rouk2.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με δυσκολευεις LK, αλλα θα κανω μια εξαιρεση για σενα. 8) Και να'ξερες τι ιστορια κρυβεται πισω απο τον πρωτο πινακα... ;D

 

Rouk2.png

 

Είσαι Θεός! ;D ;D ;D ;D

 

Τον εκτυπώνω και τον βάζω στο σαλόνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επειδη βλεπω οτι καταλαβαινεις απο τεχνη, σου αφιερωνω τον παρακατω πινακα που εφτιαξα πριν 2 χρονια.

Τιτλος: Tribute to John Cage.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eλπιζω να σου αρεσε.

Μου πηρε 4 ωρες και 33 λεπτα για να τον ζωγραφισω. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορείς να τον κάνεις λίγο μεγαλύτερο;;;;  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου