Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμενου synthesizer - workstation


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι εννοείται ότι θα υπερτερεί το nord σε θέμα ποτενσιομετρων γιατί είναι καθαρά synth... Νομίζω συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα.. Αν είχα τα χρήματα θα τα έπαιρνα και τα δύο... Αλλά έχω στο νου μου ενα venomάκι που έχω ακούσει καλά λόγια... Και πιστεύω μετά θα είναι μια τέλεια κατάσταση..

 

manosx αν δει ο waterfall k αυτά που έχεις πει για το mox θΑ έχουμε πρόβλημα..γι αυτό waterfall k σε προειδοποιώ όταν ανοίξεις τα μηνύματα βάλε το χέρι σου μπροστά στα μάτια σου και άνοιγε σιγά σιγά σιγά τα δάχτυλα και κοίτα με ενα μάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 444
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Α ναι ε; Ωραία τότε, για να βάλουμε ένα LFO στην PWM και ένα φακελάκι στην FM...

 

Αχ ξέχασα είναι rompler  ;D Καταδικασμένο σε στατικές κυμματομορφές, που του δίνουν τον κλασσικό πλαστικό ήχο... αλλά δεν πειράζει, έχει 50 διαφορετικά φίλτρα, για να δούμε...

 

+1

 

ΑΧ ΤΑ ΣΚΑΛΙΑ ΠΡΟΣΕΧΕ  ;D ;D ;D Ποιο πολλά σκαλιά και από ταινία του Χίτσκοκ, χάλι μαύρο, sweep με πολύ resonance ούτε για πλάκα  ;D

 

+2

 

Αν του βγάλεις δε τα εφέ, είναι να το κλαίνε οι ρέγγες  ;D Για κάνα πιανάκι καλό είναι, στους synth ήχους το τρώει το Nord για πρωινό και φτύνει και τα κουκούτσια... Αλλά δεν πειράζει, είναι του 2012 και έχει 8 ταυτόχρονα oscillators ...

 

Όσα και το Nord δηλαδή  ;D  ;D  ;D 

 

+3

 

Είναι ακριβως αυτό που λέει ο manosx. Το rompler έχει 1 στατική κυματομορφή, ακόμα και το pitch envelope, είναι προβληματικό σε ένα τέτοιο. Ποσο δε μάλλον, το να έχεις πρόσβαση στο pulse width (πως θα αλλάξει αυτο σε ένα sample?)

 

Στην FM, ποια στοιχεια του sample θα επηρρεάζονται, και απο τι ειδους ταλαντωτη?

 

Βρε παιδια, αυτου του είδους η συγκριση ανάμεσα σε romplers και analog ή modeling synths, κάποτε ήταν αστειάκι για το φόρουμ. :-\

 

Είναι τόσο διαφορετικά εργαλεία, που είναι σχεδόν ανήκουστο να χρησιμοποιήσεις το ένα για τη δουλειά του άλλου σε σοβαρό επίπεδο...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ hardcore μουσικαρία μαζεύτηκε εδω μέσα.  χαχαχα

ακου λεει παιδευτειτε με layers και effe για να βγαλετε ηχο της προκοπής στα workstation. Επειδη εχουν λιγα κουμπακια εξω σημαινει οτι δεν εχουν δυνατοτητες διαμορφωσης στα μενού μεσα οπως εχει αυτο το κοκκινο, χαχαχα

 

O manos παντως εχει point σοβαρο για εσενα Αγγελε γιατι αφου θελεις να δουλεψεις σε homestudio και δεν εχω καταλαβει τι μουσικη θελεις να φτιαξεις και τι αλλα μεσα εχεις και πως σκεφτεσαι να το κανεις.

 

Αμα θελεις ηχους συνθ που να μαθεις να φτιαχνεις εσυ για να ξεχωριζεις χρειαζεσαι synthesizer αναλογο με αυτο που προτεινει ο μανος , nord lead, virus, v-synth και ποσα άλλα.

 

Ιδιαιτερα το v-synth που εχει και το variphrase..........

Το μονο που θα ηθελα να εχω πραγματικα ειναι το variphrase σε module (aaaxxx) το εχω ξαναπει , δεν υπαρχει αυτη η τεχνολογια και την εχω ζησει στην πραξη, λυνει χερια μιλαμε.

 

Μην βιαζεσαι μου φαινεται, πρεπει να παμε απο την αρχη γιατι τα εχω χαμενα και εχω ξεχασει τις αναγκες σου για να παρακολουθησω τη συζητηση και να καταλαβω τελικα πως φτασαμε ως εδω και συνεχιζουμε κι ολας ,

 

Αλλιως θα καταληξεις εκει που ειπε ο manos.

Εγω το πιστευω αυτο.

Καλυτερα να περιμενεις μεχρι να μαθεις τι θελεις και να μαζευεις λεφτα γιατι με την κριση πολλοι θα πουλησουν πολλα ακομα και τα πιο απλησιαστα συντομα, ετσι πιστευω γιατι εχει πεσει λορδα,

 

Ζαλιστηκα ρε φιλε/ αντε παλη καλέι τίχοι  8)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα όπα.. Δε πατωνω εδώ.. Πολύ βαθιά νεραψγια μένα... Αλλά είπα την έξεις σωστή κουβέντα που επιβεβαιώθηκε είναι διαφορετικά εργαλεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις την moss expension στα triton το κανεις, μουχιχιχιχι.

Ολο κρυαδες λεω σημε(ου)ρα αλλα ισχυει .

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα...  cos dr είχα βάλει ενα δείγμα για το τι μουσική θέλω να κάνω.. Θυμάσαι? Πιιιιιιιιισω στις πρώτες σελίδες... Εγώ πιστεύω μ ενα venom θα είναι ότι πρέπει... Δλδ ενα synth με full ποτενσιομετρα ...

 

 

Θα περιμένω σαν το κοράκι πάνω από κανέναν που θα τον κόψει λορδα για να παρω το synth του.. Ωραία.. Κάποιο kronos με 600€ ..Αυτός αντί να το πουλήσει καλύτερα να το φάει ξα χορτάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ hardcore μουσικαρία μαζεύτηκε εδω μέσα.  χαχαχα

ακου λεει παιδευτειτε με layers και effe για να βγαλετε ηχο της προκοπής στα workstation. Επειδη εχουν λιγα κουμπακια εξω σημαινει οτι δεν εχουν δυνατοτητες διαμορφωσης στα μενού μεσα οπως εχει αυτο το κοκκινο, χαχαχα

 

 

 

 

1ον) Αν είναι να τις έχει "μέσα" παίρνει ένα soft synth που είναι πιο εύκολο στο χειρισμό και γ***ει  ΚΑΙ το nord ΚΑΙ το yamaha, τόσο σε features όσο και σε ήχο...

 

2ον) ΔΕΝ έχει όλες τις δυνατότητες διαμόρφωσης του κόκκινου, ειδικά σε επίπεδο κυμματομορφής

 

3ον) Ακόμα και αυτές που έχει ΔΕΝ ακούγονται ούτε το ίδιο, βλέπε steping στα φίλτρα, αργά envelopes κλπ.

 

Από εκεί και πέρα, ο neeq το είπε απλά και κατανοητά, VA για ήχους VA και rompler για ήχους rompler, όποιος πάει να βγάλει πιάνα με το Nord και VA ήχους με το yamaha he's gonna have a bad time, άλλωστε ΤΙ ΝΟΗΜΑ έχει αυτό, ακόμα και αν το καταφέρει, ΟΛΟ το θέμα στους analog like ήχους είναι ότι τους διαμορφώνεις REAL TIME με τα knobs, ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, το PERFORMANCE δηλαδή, σα να λέμε με 37άρι πλήκτρο να παίζεις πιάνο, μπορείς ναι, θα έχει όμως νόημα;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1ον) Αν είναι να τις έχει "μέσα" παίρνει ένα soft synth που είναι πιο εύκολο στο χειρισμό και γ***ει  ΚΑΙ το nord ΚΑΙ το yamaha, τόσο σε features όσο και σε ήχο...

 

2ον) ΔΕΝ έχει όλες τις δυνατότητες διαμόρφωσης του κόκκινου, ειδικά σε επίπεδο κυμματομορφής

 

3ον) Ακόμα και αυτές που έχει ΔΕΝ ακούγονται ούτε το ίδιο, βλέπε steping στα φίλτρα, αργά envelopes κλπ.

 

Από εκεί και πέρα, ο neeq το είπε απλά και κατανοητά, VA για ήχους VA και rompler για ήχους rompler, όποιος πάει να βγάλει πιάνα με το Nord και VA ήχους με το yamaha he's gonna have a bad time, άλλωστε ΤΙ ΝΟΗΜΑ έχει αυτό, ακόμα και αν το καταφέρει, ΟΛΟ το θέμα στους analog like ήχους είναι ότι τους διαμορφώνεις REAL TIME με τα knobs, ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, το PERFORMANCE δηλαδή, σα να λέμε με 37άρι πλήκτρο να παίζεις πιάνο, μπορείς ναι, θα έχει όμως νόημα;  ;)

 

να σε πειραξω ηθελα ρε μανο. Αφου απο κατω λεω το ποσο point εχεις, σε ολα εννοουσα.

Δεν ξαναμιλαω, το ξαναπα αλλα. Τα χασα πλεον

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε πειραξω ηθελα ρε μανο. Αφου απο κατω λεω το ποσο point εχεις, σε ολα εννοουσα.

 

 

 

Δεν το έπιασα, σόρυ...  :(

 

Μη νομίζεις πως μου φταις εσύ, απλά έχω πάρει θέση άμυνας για την επίθεση με βόμβες διασποράς του waterfall  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου