Προς το περιεχόμενο

EMG 81/85 ΣΕ ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φίλοι καλησπέρα

 

χθες αγόρασα ενα σετ emg 81/85 απο εναν συμ-forum-ιτη για να τους τοποθετήσω

σε μια Ibanez ενος φίλου. Επειδη δεν ειχα ποτε παρτιδες με αυτούς τους μαγνήτες

(προσωπικα προτιμώ Gibson) και κρινοντας απο την επιθυμια του φίλου να παίζει ασταματητα

thrash - death - epic -.....οτι βαλει ο νους σου -metal ποιά θα ηταν η καταλληλη διαταξη?

Και για σας βγάλω απο την δυσκολη θεση θελουμε να πλησιάσουμε τον ηχο των Metallica

με εξοπλισμό 5W Epiphone Valve head + Epiphone cabinet (set) + zoom g21u πεταλακι.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

81 bridge, 85 neck εννοείται. Κλασικό και δοκιμασμένο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σχεδόν όλοι όσοι έχουν αυτό το σετ έχουν κι αυτή την διάταξη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως ναι. Και δεν κάνεις καμιά δοκιμή; Πάντως όπως είπα

 

Βασικά σχεδόν όλοι όσοι έχουν αυτό το σετ έχουν κι αυτή την διάταξη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 85 στη θέση neck, όπως πολύ σωστά είπε ο theoctapus τον έχει το 80% των κιθαριστών που παίζουν με EMG active, όπως και τα περισσότερα μοντέλα (schecter, ESP, Ibanez κτλ) τα οποία βγαίνουν με active μαγνήτες.

Από εκεί και πέρα, δεν μου άρεσε... Τον έχω σε μία Les Paul Custom με zakk wylde set, νταξ, δεν τρελάθηκα, τον έχω σε μία Vigier Excalibur, απογοητεύτικα, πολύ μουντίλα. Αντιθέτως δοκίμασα αυτό που κάνει το Hammet με 81 και στις 2 θέσεις, και ο neck μου φάνηκε πολύ ωραίος! Δοκίμασα επίσης και τον 60 που έχει η ESP KH2 μου και είναι επίσης ανώτερος από τον 85.. Ακόμα και ο 89 που έβαλα σε μία custom, ακούγεται πολύ καλύτερα!

Άρα για μένα ο 85 θα δοκιμαστεί κάποια στιγμή σε θέση bridge, απλά και μόνο για πειραματισμό. Δεν θα άλλαζα τον 81 από εκεί για κανένα λόγο. Γενικά αν και το 81-85 διαφημίζεται και φημίζεται πολύ, ο 85 με άφησε παγερά αδιάφορο σε ότι κιθάρα και αν έβαλα ή τον άκουσα/δοκίμασα. Στα δικά μου αφτιά, ο 85 στη θέση neck, μουνταίνει πολύ την κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου