Προς το περιεχόμενο

Αξιζει τοσο φθηνη η Fender Standard strat sb MIM;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ λέω αυτό που άκουσα και συμφώνησε και ο έταιρος κιθαριστας όταν κάναμε το τέστ.

Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για 2 ουσιαστικά ίδιες κιθάρες. Bolt on stratocaster με ίδιους HSS μαγνήτες (fender Diamondback humbucker, Tex mex singles) και περίπου ίδια ηλεκτρικά(η δικιά μου έιχε και s1 switch). Αlder body (4-5 κομμάτια η affinity, 2 η αμερικάνα) και maple neck με rosewood ταστιέρα. Ποιοτικότερο hardware στη δικιά μου (κλειδιά και 2 point γεφυρα αντί για 6βιδη αλλά και οι δύο βιδωμένες τέρμα κολητά στο σώμα). Με ίδια settings (το ίδιο καλώδιο αλλάζαμε) στον Marshall TSL και σε 4χ12 1960Α καμπίνα, με λίγο γκάζι, με πολύ, χωρίς. Ίδιο πράγμα ακούγαμε και οι δυό (μπορεί να υπήρχε όντως διαφορά της τάξης του 3-5% αλλά εγώ δεν την καταλαβαίνω) . Η διαφορά στην αίσθηση τεράστια υπέρ της αμερικάνας και φανερά ποιοτικότερο το μπράτσο της αλλά στον ήχο έρχομαι να συμφωνήσω με πολλούς που λένε ότι το συντριπτικά βασικότερο κομμάτι του ήχου είναι οι μαγνήτες και οτι ακολουθεί μετα το καλώδιο. Το να ψάχνει κάποιος κουρδισμένα ξύλα μήπως και ακούσει τη διαφορά του 5% στον ήχο και γουστάρει είναι για μένα χαμένος κόπος. ;)

YMMV.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ θα σου πω τι να κάνεις!  ;D

Χάλια είναι η κιθάρα σου λέω χάλια!

Ας τη αυτή! Δεν είναι για σένα!

 

(αλλά μήπως μπορείς να μας πεις που τη βρήκες? Σε ποιό μαγαζί? Καθαρά πληροφοριακά δηλαδή μη νομίζεις.............................................. :P :P)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω αυτό που άκουσα και συμφώνησε και ο έταιρος κιθαριστας όταν κάναμε το τέστ.

Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για 2 ουσιαστικά ίδιες κιθάρες. Bolt on stratocaster με ίδιους HSS μαγνήτες (fender Diamondback humbucker, Tex mex singles) και περίπου ίδια ηλεκτρικά(η δικιά μου έιχε και s1 switch). Αlder body (4-5 κομμάτια η affinity, 2 η αμερικάνα) και maple neck με rosewood ταστιέρα. Ποιοτικότερο hardware στη δικιά μου (κλειδιά και 2 point γεφυρα αντί για 6βιδη αλλά και οι δύο βιδωμένες τέρμα κολητά στο σώμα). Με ίδια settings (το ίδιο καλώδιο αλλάζαμε) στον Marshall TSL και σε 4χ12 1960Α καμπίνα, με λίγο γκάζι, με πολύ, χωρίς. Ίδιο πράγμα ακούγαμε και οι δυό (μπορεί να υπήρχε όντως διαφορά της τάξης του 3-5% αλλά εγώ δεν την καταλαβαίνω) . Η διαφορά στην αίσθηση τεράστια υπέρ της αμερικάνας και φανερά ποιοτικότερο το μπράτσο της αλλά στον ήχο έρχομαι να συμφωνήσω με πολλούς που λένε ότι το συντριπτικά βασικότερο κομμάτι του ήχου είναι οι μαγνήτες και οτι ακολουθεί μετα το καλώδιο. Το να ψάχνει κάποιος κουρδισμένα ξύλα μήπως και ακούσει τη διαφορά του 5% στον ήχο και γουστάρει είναι για μένα χαμένος κόπος. ;)

YMMV.

 

 

Δεν μίλησα για κουρδισμένα ξυλα...Άλλωστε δεν ξέρουμε σε τι τόνο τα έχουν "κουρδίσει" :P

Αυτο που λεω βασικά ειναι πως ενα όργανο με καλύτερη κ ποιοτικότερη κατασκευή σου δινει την δυνατότητα εφοσον μπορεις να την αξιοποιήσεις να βγαλεις καλύτερο ηχο απο τα χερια σου.

Προφανως κ 2 κιθαρες, με ιδια ηλεκτρικά/μαγνητες στον ιδιο ενυσχυτή θα εχουν ηχο πολυ κοντα η μια στην αλλη.Αλλα οχι ιδιο.Αυτο λεω.

Αλλιως ολες οι standard πχ οι Αμερικανες θα ειχαν ακριβως τον ιδιο ήχο κ δε θα χρειαζοταν να δοκιμαζουμε τα κομματια μιας κ ολα θα ηταν ιδια.(Ή ταδη σειρα Ibanez κτλ)

Παρολα αυτα ακομα κ ιδια μοντέλα,ιδιας χρονολογίας δεν εχουν τον ιδιο ακριβως ηχο (Αν κ αυτο με το χρόνο,λογω καλύτερης κατασκευής σιγα σιγα  αλλαξει)

 

By the way εγω ειδικα τις squier τις εχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση (τα περισσοτερα μοντελα για να ειμαι σωστος) λογω της σχεσης αποδοσης/τιμής.

 

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ θα σου πω τι να κάνεις!  ;D

Χάλια είναι η κιθάρα σου λέω χάλια!

Ας τη αυτή! Δεν είναι για σένα!

 

(αλλά μήπως μπορείς να μας πεις που τη βρήκες? Σε ποιό μαγαζί? Καθαρά πληροφοριακά δηλαδή μη νομίζεις.............................................. :P :P)

 

Χαχαχα! Λοιπον, αν δεν την παρω, ειλικρινα θα σας πω αμεσως!

 

:) :) :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου