Προς το περιεχόμενο

Αξιζει τοσο φθηνη η Fender Standard strat sb MIM;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, μια βοηθεια:

 

Σε συνοικιακο μαγαζι βρηκα στη βιτρινα μια fender strat standard MIM sunburst που ο τυπας την αφηνε 380, και του λεω κατεβα και τελικα την αφηνει 350.

Την επαιξα, αλλα λογω παλαιων χορδων και ασεταριστη οπως ηταν δεν μπορουσα να την εκτιμησω πληρως τον ηχο της, αλλα αγρατζουνιστη.

 

Για 350 ευρω, αξιζει;

 

Βοηθηστε, γιατι στο αρθρο του superfunk λεει οτι ειναι μαπα οι μαγνητες και καλυτερα για classic player. Αλλα σε αυτη τη τιμη, πως το βλεπετε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι ειναι κουλη η ερωτηση, αλλα μιας και παραγοντας ειναι και η σχεση τιμης-αποδοσης στην αγορα κιθαρας (για αυτο και ολοι λεμε πως πχ "για τα λεφτα της η classic vibe τα σπαει"), αλλα θελω τη γνωμη σας για την συγκεκριμενη MIM σε αυτη τη τιμη.

 

Κανεις; ;)

 

 

If it doesn't move your brain, can not move your audience!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείς οτι κοστίζει 530 περίπου να την αποκτήσεις απο αλλού

http://www.thomann.de/gr/fender_standard_strat_2011_mn_bsb.htm?sid=98af539907e20dcadb7b21d7ed5f5450

 

τότε ναι στα 350 αξίζει σαν αγορά.

 

Δες πρώτα πιο μοντέλο είναι καθώς ο τυπος μπορεί να την έχει χρόνια στην βιτρίνα απούλητη για να σου την αφήνει σε τέτοια τιμή.

Οι τελευταίες standard είναι νομίζω αναβαθμισμένες σε σχέση με τις παλιές σε διάφορα μέρη στο hardware κτλ. Τσέκαρε τι παίζει με αυτή που έχεις σταμπάρει και τις καινούριες σε διαφορές. Αν η κιθάρα σε καλύπτει στο παίξιμο και κάθετε καλά στο χέρι σου, χτύπα τη.

Αν αργότερα θες να αναβαθμίσεις μαγνήτε είναι απλό και εύκολο και θα σου κοστίσει από 60 εώς 80 ευρώ να βρεις ένα σετάκι της προκοπής ή μεταχειρισμένους από αγγελία ή κάποιο σετ tonerider

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι την εχει καιρο στη βιτρινα φαινεται. Εχει περασει ο καιρος απο πανω της.

Βασικα δεν ειχε ιδεα για το ποιο μοντελο ειναι, μονο οτι ειναι MIM αφου το γραφει στο headstock.

Το σωμα καθαρο και αγρατζουνιστο, στο pickguard ταλαιπωρημενη η ζελατινα που δεν ειχε βγει, και λιγο rusted η γεφυρα.

 

Αλλα ισιος ο λαιμος (εδω δεν θα φαινοταν η ταλαιπωρια; ) και η γενικοτερη κατασταση καλη. Η ταστιερα πρεπει να ειναι αχρησιμοποιητη.

 

Τωρα μπορω απο το serial να βρω ποτε κατασκευαστηκε;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να καταλαβω ρε παιδια, αν βαλουμε στο πλαι αυτη τη MIM και μια MIA  και εχουν τα ιδια ηλεκτρικα, ιδια γεφυρα και tuners, ποσο εχει μικρυνει ψαλιδα μεταξυ τους;

 

Αποριας αξιο για μενα, μιας και τα συγκριτικα που βρισκω στο νετ συγκρινουν τα μοντελα με τα δικα τους hardware, διαφορετικους μαγνητες κτλ, ενω θα ηταν πιο αντιπροσωπευτικο να εχεις τα ιδια εξαρτηματα και ετσι μετα να συγκρινεις ποιοτητα κατασκευης και ξυλα...

 

Μηπως κανω λαθος;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία MIM εδώ και 13+ χρόνια... η πρώτη μου ηλεκτρική. Δεν είναι η καλύτερη που έχω, δεν ειναι η πιο ευκολόπαιχτη (η δικιά μου έχει μικρά τάστα) ΑΛΛΑ ειναι η κιθάρα που ακόμη και σήμερα χρησιμοποιώ 95% του χρόνου. Και 13 χρόνια είναι κάμποσα :)

 

Δες το serial όπως είπε ο Σταυρος και αν η κιθάρα σου καθεται στα χέρια σου χτυπα την! ΕΠίσης μη σε πιανουν κολλήματα αν ακούγεται σαν την αμερικάνικη εκτός και αν πρόκειται να παίζεις με ελάχιστο drive σε πολύ καλό ενισχυτή - δες πως νιώθεις εσύ με την κιθάρα γιατί και αμερικάνα να είναι και ιταλίδα να είναι, αμα δε σου κάθεται....

 

(προσωπική γνώμη αυτά!)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να καταλαβω ρε παιδια, αν βαλουμε στο πλαι αυτη τη MIM και μια MIA  και εχουν τα ιδια ηλεκτρικα, ιδια γεφυρα και tuners, ποσο εχει μικρυνει ψαλιδα μεταξυ τους;

 

Αποριας αξιο για μενα, μιας και τα συγκριτικα που βρισκω στο νετ συγκρινουν τα μοντελα με τα δικα τους hardware, διαφορετικους μαγνητες κτλ, ενω θα ηταν πιο αντιπροσωπευτικο να εχεις τα ιδια εξαρτηματα και ετσι μετα να συγκρινεις ποιοτητα κατασκευης και ξυλα...

 

Μηπως κανω λαθος;

 

Μην αρχίζεις να ψάχνεις ξύλα...

Δεν ακούς διαφορές κακά τα ψέματα. Εχω βάλει δίπλα δίπλα στον ίδιο ενισχυτή με ίδιες ρυθμίσεις την squier affinity ενός φίλου και την δικιά μου american standard strat και διαφορά στον ήχο δεν είδαμε (φόραγαν τους ίδιους μαγνήτες). Στο χέρι και στο παίξιμο , εκεί φαίνεται η μεγαλύτερη διαφορά μιας ακριβής κιθάρας από μια φθηνότερη, στην αίσθηση που αφήνει στον παίκτη. Μη διυλίζεις λοιπόν τον κώνωπα ψάχνοντας να βρεις τις διαφορές. Είναι καλό deal γενικά, αν σου κάνει στο χέρι (όντως οι παλιές mim δεν είχαν medium jumbo τάστα κοίτα το αυτό να δεις τι έχει και αν σε βολεύει) και στο μάτι, χτύπα την κιθαρούλα και αργότερα αν δε σε καλύψουν οι μαγνήτες της πέτα πάνω ένα σετ tonrider και έγινες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχίζεις να ψάχνεις ξύλα...

Δεν ακούς διαφορές κακά τα ψέματα. Εχω βάλει δίπλα δίπλα στον ίδιο ενισχυτή με ίδιες ρυθμίσεις την squier affinity ενός φίλου και την δικιά μου american standard strat και διαφορά στον ήχο δεν είδαμε (φόραγαν τους ίδιους μαγνήτες). Στο χέρι και στο παίξιμο , εκεί φαίνεται η μεγαλύτερη διαφορά μιας ακριβής κιθάρας από μια φθηνότερη, στην αίσθηση που αφήνει στον παίκτη. Μη διυλίζεις λοιπόν τον κώνωπα ψάχνοντας να βρεις τις διαφορές. Είναι καλό deal γενικά, αν σου κάνει στο χέρι (όντως οι παλιές mim δεν είχαν medium jumbo τάστα κοίτα το αυτό να δεις τι έχει και αν σε βολεύει) και στο μάτι, χτύπα την κιθαρούλα και αργότερα αν δε σε καλύψουν οι μαγνήτες της πέτα πάνω ένα σετ tonrider και έγινες.

 

Έχεις ένα δίκιο όσο άφορα τα φασόν όργανα αλλά μην είμαστε κ υπερβολικοί.Δεν είναι οτι δεν έχει διάφορες η squier από την Αμερικάνα ή ότι δεν μπορείς να τις ακούσεις (για να το θέσω σωστά).Ακόμα κ αυτό που λες για το πως την αισθάνεσαι στο χέρι κ στο παίξιμο επηρεάζει τον ήχο σου,μιας κ όσο καλύτερα νιώθεις την κιθάρα πάνω σου ή όσο πιο ευκολόπαιχτη είναι,τόσο καλύτερο ήχο θα βγάλουν τα δάκτυλα σου.

Εγώ που δεν έχω δα κ το καλύτερο αφτί στον κόσμο ή τόση μεγάλη εμπειρία κ τις ακούω τις διάφορες (όχι μόνο τις καταλαβαίνω στο χέρι) πόσο μάλλον κάποιος που το ξέρει το όργανο καλύτερα από μένα.

Αλλά όπως κ να έχει αν η μεξικάνα είναι σε καλή κατάσταση κ του "μιλάει" του παιδιού στο χέρι του είναι πολύ κάλο deal κατά την γνώμη μου.Κ μιας κ είναι κ strat όργανο,μπορείς να του αλλάξεις τα πάντα κ να το κάνεις αγνώριστο..

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου