Προς το περιεχόμενο

Αγορά Epiphone Les Paul Custom.


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας...Τι κάνετε;Κι εμείς καλά.

Λοιπόν,έχω σχεδόν αποφασίσει να αγοράσω μια κιθάρα τύπου Les Paul.Για πρώτη φορά.Αλήθεια.

Δεν θέλω και δεν μπορώ να ανέβω ψηλά στην τιμή,έτσι κι αλλιώς θα είναι η πρώτη μου σοβαρή γνωριμία με μία τέτοιου τύπου κιθάρα.

 

Τις προάλες γρατζούνισα μια φτηνή LP Epi σ' ένα μαγαζί,έτσι για πάρω λίγο το feeling του σώματος.Μια χαρά μου ήρθε,άσχετα αν το συγκεκριμένο οργανάκι ήταν τσακωμένο με την έννοια set-up.

Δεν υπάρχει και κάποιος γνωστός να έχει κάποια καλύτερη Epi,ούτε κυκλοφορεί σε κάποιο μαγαζί εδώ στο Ηράκλειο(κι όμως).

 

Oπότε,ρωτώ και αγωνιώ...

Έχω μάλλον καταλήξει στο μοντέλο του τίτλου.Kαι λόγω εμφάνισης,δεν το κρύβω.Πιο συγκεκριμένα στην Custom Pro,αυτή με το coil-split.

Θα το συνιστούσατε ρε παιδιά;Υπέρ/κατά;

 

Σας ευχαριστώ θερμά αν μπείτε στον κόπο να απαντήσετε.

 

 

Y.Γ.Πόσω παραπάνω κοστίζει η φθηνότερη Gibson Custom;Eίναι όντως τέτοια η διαφορά μεταξύ αυτών των οργάνων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη με λιγα σχετικα χρηματα μπορεις να βρεις Made In Japan μεταχειρισμενες LP ΑΝ εισαι διατεθειμενος να ασχοληθεις και να ψαξεις το θεμα η και να αγορασεις μεταχειρισμενα( ισως ebay) κλπ κλπ θα αξιζε τον κοπο να ψαξεις εχουν συζητηθει και εδω αρκετα και προσφατα πετυχα καποιες σε πολυ καλη τιμη στο ebay.

 

Αν δεν σε ενδιαφερει απλα αγνοησε με :) Το προτεινα μονο κ μονο γιατι ρωτησες ποσο παραπανω εχει μια Γκιμπσον Καστομ οποτε ισως θες να ψαξεις λιγο πιο πανω!

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνό κι εγώ με τον φίλο, από τη στιγμή που μια έπι κάστομ έχει γύρω στα 6 κατοστάρικα, αν δε βαριέσαι να ψάξεις στα μεταχειρισμένα μπορεί να χτυπήσεις μια τοκάι ή μια γκρέκο άνετα. Επίσης στις αγγελίες πρέπει να κυκλοφορεί μια Edwards Esp (δε τον ξέρω τον πωλητή) που είναι πολύ καλές επίσης! Ό,τι και να αποφασίσεις, καλές αγορές από 'μενα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ερώτηση πόσο έχει μία Gibson Custom ήταν καθαρά ρητορική. :)

Γνωρίζω ότι η πιο "οικονομική" έχει γύρω στα 3 χιλιάρικα...Οπότε μιλάμε για μια διαφορά τουλάχιστον 2,5 χιλιάρικα,σε σχέση με το μοντέλο που με ενδιαφέρει,και απλά είχα την απορία εάν αυτή η χαώδης χρηματική διαφορά αντικατοπτρίζεται και στα ίδια τα όργανα,όσον αφορά στην ποιότητα τους γενικότερα και ειδικότερα.

 

Γνωρίζω επίσης πως κυκλοφορούν διάφορα μεταχειρισμένα κελεπούρια αλλά δεν ψήνομαι,τουλάχιστον για την ώρα...Ίσως επειδή στάθηκα άτυχος(να το πω έτσι) την τελευταία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε, εγω εχω μια Epi Les Paul Custom Zakk Wylde η οποια δεν ειναι αυτη ακριβως που θελεις αλλα παρολα αυτα ειναι της σειρας Custom.

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το οργανο ειναι καλοφτιαγμενο, στιβαρο, και ανετο στο παιξιμο.

Επισης σε συγκριση με μια Gibson Studio που ειχα παιξει εμενα προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ στο χερι η Epi, αλλα αυτο ισως ειναι υποκειμενικο.

 

Τωρα δεν ξερω τι μαγνητες φοραει αυτη στην οποια αναφερεσαι και το τι ηχο εσυ θελεις να βγαλεις αλλα οι EMG στην δικια μου ακουγονται πολυ ωραιοι και γεματοι (στα καθαρα, στα βρωμικα δε χρειαζεται να αναφερθω καν).

 

Γενικα εμενα μου δινει την αισθηση ακριβοτερου οργανου, πραγμα που επιβεβαιωνουν και διαφοροι φιλοι που εχουν παιξει με αυτη.

 

Απ την αλλη δεν ξερω αν αξιζει να δωσεις 600E για να την παρεις καινουρια οταν σε αυτα τα χρηματα μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα, καλυτερα οργανα αλλα αυτο ειναι δικη σου αποφαση.

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το οργανο ειναι καλοφτιαγμενο, στιβαρο, και ανετο στο παιξιμο.

Επισης σε συγκριση με μια Gibson Studio που ειχα παιξει εμενα προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ στο χερι η Epi, αλλα αυτο ισως ειναι υποκειμενικο.

 

Γενικα εμενα μου δινει την αισθηση ακριβοτερου οργανου, πραγμα που επιβεβαιωνουν και διαφοροι φιλοι που εχουν παιξει με αυτη.

 

Ευχαριστώ για το feedback.

To θέμα ποιότητας με ενδιαφέρει αναμφίβολα.

Το playabillity είναι όντως κάτι καθαρά υποκειμενικό.

 

Απ την αλλη δεν ξερω αν αξιζει να δωσεις 600E για να την παρεις καινουρια οταν σε αυτα τα χρηματα μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα, καλυτερα οργανα αλλα αυτο ειναι δικη σου αποφαση.

 

500e...Αλλά νομίζω πως αυτή η συζήτηση είναι εκ των ουκ άνευ.

Για κάθε τι καινούριο θα υπάρχει πάντα κάτι μεταχειρισμένο και κάποτε ακριβότερο. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το playabillity είναι όντως κάτι καθαρά υποκειμενικό.

 

Το playabillity είναι  κάτι καθαρά ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και ερχεται ΠΑΝΤΑ με ενα ΚΑΛΟ set up (εκτος και αν η κιθαρα εχει σοβαροτατο κατασκευαστικο προβλημα κατι που στις μερες μας ειναι σπανιοτερο και απο καπνιστη που τηρει την αντικαπνιστικη νομοθεσια στην Ελλαδα  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το playabillity είναι  κάτι καθαρά ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και ερχεται ΠΑΝΤΑ με ενα ΚΑΛΟ set up (εκτος και αν η κιθαρα εχει σοβαροτατο κατασκευαστικο προβλημα κατι που στις μερες μας ειναι σπανιοτερο και απο καπνιστη που τηρει την αντικαπνιστικη νομοθεσια στην Ελλαδα  ;D)

 

Νομίζω πως άλλο πράγμα εννοούν τα παιδιά!Για παράδειγμα εγώ παίζω με λαιμούς φλούδες,ακόμα και τη Strat την έχω φάει για να είναι σχεδόν σαν Ibanez.Άρα για μένα προσωπικά οι Les Paul κατασκευές δεν είναι playable γιατί έχω συνηθίσει σε άλλους λαιμούς.Πώς δεν είναι προσωπικό θέμα λοιπόν; ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναφερομαι στο playability της κιθαρας,το οποιο... παγκοσμια... ;D εχει σχεση με το set up (αλλωστε και ο ΟΡ παραπονιεται για το set up της κιθαρας που δοκιμασε) ... ;D...μια σωστα σεταρισμενη κιθαρα θα παιζει ΠΑΝΤΑ στο 100% των δυνατοτητων της,τωρα αν καποιον τον βολευει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ  καποιο συγκεκριμενο παχος μπρατσου,καποιο συγκεκριμενο μεγεθος ταστου,καποια συγκεκριμενη κλιμακα κτλ ειναι αλλο θεμα (αν και υπαρχουν παρα πολλοι κιθαριστες που δεν ασχολουνται με τετοιες..λεπτομερειες και παιζουν τα παντα με τα ...παντα.... ;D)...παντως και η Gibson εχει ΛΕΠΤΑ μπρατσα σε πολλες κιθαρες της δεν ειναι ολα ροπαλα,το αντιθετο μαλιστα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου