Προς το περιεχόμενο

ΣΤΡΑΤΟΣ-τί παιρνω μαζί?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παρουσιάζομαι Θήβα τό Νοέμβριο καί θέλω άποψείς από παλιούς γιά το τί μπορώ να πάρω μαζί μου από κιθάρες κτλπ πώς θα μπορώ να ηχογραφώ ιδέες κτλπ,εντάξει προφανώς δέ θα κουβαλήσω όλο το στούντιο μαζί μου απλά κάντε προτάσεις,σκεφτόμουν μετά όταν έμπαινα στη μονάδα κτ σε ipad+behringer istudio ,αλλά εφαγά κράξιμο από φίλους,του τύπου εκδρομή νομίζεις ότι πας κτλπ καί να μή κουβαλήσς ούτε κάν καλή κιθάρα κλέβουν κτλπ εσείς τι θα παίρνατε ,πήρατε μαζί σας επίσης θά ήθελα να κουβαλησω καί κτ σε πλήκτρα μπάς και βελτιωθώ...Επίσης πως μπαίνει καποιος στις ορχήστρες του στρατού?λέτε να πάρω καμιά κιθάρα τόν 100 ευρω κάνα  casio μικρό και κανένα zoom για ηχογραφήσεις?

 

Όπως έχουν πει και αρκετοί συμφορουμίτες, έτσι κι εγώ θα σου πω να μην πάρεις τίποτε απολύτως εκτός από κάνα παλιό κινητήρι, που να παίζει και ΜP3, για να μην φρικάρεις...

 

Εννοείται ότι δεν θα πεις ότι είσαι μουσικός, παρά μόνο αν είσαι 101% σίγουρος ότι θα βγει σε καλό. Κάποιοι που δήλωσαν πιανίστες απλά στάλθηκαν να μετακινήσουν το ...πιάνο... ;D Φρόντισε να παραμείνεις άγνωστος και άχρηστος κατά το δυνατόν, καθόλη τη διάρκεια της θητείας... ;D Επίσης να μάθεις το ρήμα ΦΙΔΙάζω, σε όλους τους χρόνους και τις εγκλίσεις. Trust me.

 

Χαλάρωσε, δες πως πάνε τα πράγματα και κοίταξε να κάνεις παρέα με ενδιαφέροντα άτομα.

 

Επίσης μακριά από ...κακές παρέες, whatever that means.

 

Καλη θητεία και από μένα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή έτσι φίλΩς;

Αν πας έτσι, πας για ΛΥΒ.-

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αν βάλεις και μερικούς Marshall μέσα, ναι. :D

 

 

ο άλλος μελαχρινός με ξανθιές ανταύειες και ήταν σαν λεοπαρδαλέ.

Αυτός πήρε αναβολή, ή ....... :D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλή θητεία καταρχήν. Ευχομαι να περάσει γρήγορα.

 

Δήλωσα ειδικες δυναμεις γιατι έχει στρατόπεδο στην πολη μου (Ναουσα) και τελικα με στειλαν στη Κύπρο. Φυσικά ουτε λόγος για οργανα, μουσική κτλ εκει. Εδω δεν υπηρχε χρονος για ...θρόνο για ενα περίπου μηνα λογω εκπαιδευσης.

 

τελοσπαντων, εκανα το λάθος και δήλωσα πως παιζω κιθαρα και τραγουδάω. Ε, μεσα σε δυο μερες ο λοχαγος με φωναζε ρεμο, και με εβαλε να τραγουδαω κανοντας καμψεις. Αλλο καψονι που δεν θα ξεχασω, ηταν οταν με εβαλε να αγκαλιαστω με ενα τουμπανο κανα 2 μετρα πιο ψηλο απο μενα, να χορευουμε βαλς και να τον κοιταζω στα ματια και να του αφιερωσω τραγουδι του αλκινοου! και ολα τα στελεχη να γελανε σαν ηλιθιοι!

 

Οκ μετα απο κανα 3 μηνο γνωριστηκαμε καλύτερα και κοπηκαν αυτα, απλά μετανιωσα που τα δηλωσα στην αρχη. Τωρα εσυ, ειναι δικη σου αποφαση τι θα κανεις.

 

Α! Και για να μου φυγει η στερηση στην κιθαρα, σε καθε εξοδο μας στη Λευκωσια υπηρχε ενας πλανοδιος Αγγλος με μια ακουστικη που εβγαζε χρήματα παιζοντας στο δρομο. Τον γνωρισα, του εξηγησα οτι δεν την παλευω 3 μηνες χωρις κιθαρα και μου εδινε να παιζω κανα κομματακι.

 

Αυτα! Πας εκει και βλεπεις πως θα παει. Μακρια απο γκατζετ.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη δυναμη φιλαρακι!

 

κοιταξε να βρεις καλη παρεα και ατομα να περνας καλα γιατι αλλιως δεν παλευεται η φαση εκει μεσα.

 

οσο αφορα την κιθαρα:

 

στο κεντρο δυσκολα θα βρεις χρονο να παιξεις οποτε ξεχασε την.

εγω που εκανα κεντρο 2 μηνες μετα την ορκομωσια την ειχα παρει μαζι μου αλλα εσεις πλεον στο 9μηνο δεν καθεστε τοσο.

 

οταν πηγαινα μεταθεση στην μοναδα παντα εσκαγα με την ακουστικη μου.

ακουσα διαφορες μαλακιες αλλα δεν μασουσα.

η αληθεια ειναι οτι επειδη στο Εβρο γκαβατσωθηκα μελετισα πολυ κιθαρα!

καταφερα να γυρισω καλυτερος απο οτι μπηκα.

 

ολοι ηθελαν να τους παιζω ρεμπετικα λαικα αλλα εγω τους επαιζα Hendrix.

ευτιχως μετα απο λιγη ωρα εξαφανιζοντουσαν

 

συμβουλη! κανε τον χαζο! οσα λιγοτερα ξερεις τοσο λιγοτερο σε χωνουν.

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εμενα παντως στο πρωτο επισκεπτηριο στη βδομαδα μου τη φερανε (μια φτηνη ηλεκτρικη ειχα παρει για να παιζω χωρις να ενοχλώ)! μετα μπαντα για τα χριστουγεννα και παει το κεντρο...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κάνα mp3 μαζί, για να ακούς μουσικούλα, για αρχή και βλέπεις μετά....

 

Άν σκοπεύεις να πας δόκιμος ( πράγμα που τελικά μου βγήκε σε καλό αν και δεν ήθελα στην αρχή..) ,μπορείς να κάνεις σοβαρή δουλειά και να μελετήσεις πολύ. Κάθε απόγευμα, θα είσαι σπίτι σου, θα κάνεις το μπανάκι σου, μια χαρά... Απορώ γιατί δεν είχα πάρει κιθάρα μαζί μου στον Έβρο, τώρα που το σκέφτομαι...

 

Τώρα, για κιθάρα στο στρατόπεδο, δεν θα στο συνιστούσα... Δεν θα το ευχαριστηθείς...

 

Anyway, καλή θητεία, να είσαι ήρεμος και πολύ προσεκτικός !!!  8) 8)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στο κέντρο δεν πήρα τίποτα μαζί μου (ΚΕΕΔ) Μ.Πεύκο. Στον Πύργο Ηλείας (6 μήνες) πήρα μια ηλεκτροακουστική και στην επόμενη άδεια την άφησα σπίτι και πήρα δυο μικρόφωνα. Στον στρατό άφησα πίσω που το Hard Rock κι έπιασα τα σκυλάδικα, τα Δημοτικά και τα ρεμπέτικα και μου βγήκε σε καλό. Στην μονάδα τραγουδούσα σε κέντρο με καλό νυχτοκάμματο *9000 δρχ το 1987! καθημερινά, από σκοπιές κλπ απαλλαγμένος με 32 μέρες τιμητική ξέχασα τι θα πεί στρατός στον Έβρο, με πολλάααα τυχερά!!! Το ζόρι μου ήταν ότι όταν όλοι έπαιρναν άδεια εγώ έπαιζα στην Λέσχη Αξιωματικών αλλά ηταν οι κόρες και οι γυναίκες των καραβανάδων αρκετά γενναιόδωρες. Στην δεύτερη μετάθεση ήμουν στο ΚΕΠΙΚ μόνος μου οπότε είχα μαζί μου πάλι μια ΕΚΟ στυλ 335 να με συντροφεύει.

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι. Και μακριά απο αδελφοτητες με 3 ελληνικα γραμματα (Τ Υ Π, Λ Υ Τ κτλ). Μονο στο spring break μπορεις να ξεφύγεις λίγο αν θες, αλλα γενικα πέρνα και κανα μάθημα, μη μον'αραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι. Και μακριά απο αδελφοτητες με 3 ελληνικα γραμματα (Τ Υ Π, Λ Υ Τ κτλ). Μονο στο spring break μπορεις να ξεφύγεις λίγο αν θες, αλλα γενικα πέρνα και κανα μάθημα, μη μον'αραγμα.

Τα κολλέγια τότε ήταν στρατός.

Σήμερα..... άστο καλύτερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου