Προς το περιεχόμενο

Rocksmith 2014 τι ειναι τουτο?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο ότι έχω δεί στην PC version στην Steam έχει συνέχεια πακετάτακια με τραγούδια. Είτε συγκεκριμένων συγκροτημάτων είτε συλλογές.

 

Αν εννοείς να ανανεώνεται δωρεάν μέσω updates οχι... χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω φάει αρκετές ώρες και στα 2, ας πω και εγω την γνώμη μου.

Κατ'αρχάς πρεπει να τονιστει πως τα rocksmith δεν απευθύνονται σε έμπειρους παίχτες. Όσοι ξέρουν ήδη κιθάρα, αν ασχοληθούν με αυτα.... θα ξεχασουν και αυτά που ξέρουν  ;D

 

Για κάποιον όμως που, ή πιάνει πρώτη φορά κιθάρα στα χέρια του (όπως εγω πχ) ή παλευει να μάθει μόνος του, είναι ενα πολύτιμο συνοδευτικο εργαλείο μάθησης. Δεν πρόκειται σε καμμια περίπτωση να αντικαταστήσει τον δασκαλο, αλλά σίγουρα θα δώσει ενα εξτρα κίνητρο σε κάποιον που "βαριέται" να εξασκηθεί. Ειδικά το 2014 είναι κλάσεις ανώτερο, και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε σύγκριση με το πρώτο.

 

Τα mini games που έχει είναι απλά απολαυστικά. Μπορείς να εξασκήσεις shifting, bending, slides, συγχορδίες, πεντατονικές, τα πάντα όλα, με πολύ απλούς τρόπους, και πάνω απ'ολα χωρίς να μοιάζει σαν "μελέτη"

Αυτό που κάνω εγώ για παράδειγμα είναι να κάνω κανονικά τις "ασκήσεις" που μου δίνει ο δάσκαλος, και όταν δω ότι βαρέθηκα, κουράστηκα ή μπουχτισα, συνεχίζω με το rocksmith. Στο τέλος καταλήγω απο εκει που θα έκανα πχ μισή-μια ωρίτσα με το ζόρι, να εχω κάνει τον διπλάσιο χρόνο σε ασκήσεις.

 

Τα τραγούδια μαθαίνονται προοδευτικά. Ξεκινάει από μια-μια νότα και όταν το παιχνίδι δει πως "το'χεις" αρχίζει να προσθέτει σιγα-σιγα συγχορδίες και τεχνικές.

Οκ, δεν θα γίνεις.... Steve Vai βέβαια, αλλά αν το παλέψεις και ασχοληθείς, ε, το eye of the tiger θα το παίξεις κάποια στιγμή  ;D

 

Το tracklist.... μμμμμ....  γούστα είναι αυτα. Υπάρχουν και τραγούδια που δεν σου κάνουν ούτε κρύο ουτε ζέστη, υπάρχουν και τραγούδια που θες να τα παίξεις 35 φορές το καθένα για να γουστάρεις.

Το καλό είναι πως καλύπτει αρκετά είδη μουσικής, και πολλά ειδη τεχνικών.

 

Σε γενικές γραμμές λοιπόν είναι ενα πολύ αξιολογο εργαλείο (ξανατονίζω: συνοδευτικό) για κάποιον που θελει να αποκτήσει λίγο παραπάνω αυτοπεποίθηση με την κιθάρα. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό και σίγουρα δεν θα πάει χαμένο.

 

Υ.Γ: Το παιχνίδι κυκλοφορεί και μόνο του, αλλά και bundle με την Epiphone Les Paul Junior. Ηθελα να το πάρω έτσι, αλλά είδα την κιθάρα από κοντα και δυστυχώς αυτη που δίνουν μαζί ειναι..... κοντρα πλακέ με χορδές. Δεν θα το συνιστούσα σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω δώρο τα χριστούγεννα το Rocksmith,συγκεκριμένα την έκδοση για pc.

Το βρήκα σε γνωστό πολυκατάστημα,αλλά στην περιγραφή του προϊόντος λέει

πως απαιτείται Real Tone Cable,που όμως δεν υπάρχει ούτε σε αυτό

το κατάστημα,ούτε σε άλλα που ρώτησα.

Μόνο στο e-bay,βρίσκω bundle.

 

Οπότε καρφί σε εξωτερική κάρτα δε λειτουργεί σε pc.Σωστά;

Θέλει οπωσδήποτε και αυτο το extra καλώδιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργεί αλλά με "hack-αρισμα" και να είναι usb η κάρτα ήχου σου. Έτσι λειτουργώ το παλιότερο εγώ. Σοβαρά προβλήματα δεν έχει, to latency με κάτι βασικές ρυθμίσεις που έχει είναι αποδεκτό.

κάτι φορές σταματάει να ακούει το όργανο. Δηλαδή ενώ παίζω σωστά και ακούω ήχο δεν μετράει σκορ πχ ή δεν κουρδίζει...

 

Μπερδεύει τις συσκευές. Μου έλεγε ότι έχω 2 όργανα συνδεδεμένα

 

Όλα αυτά όμως απο τις 10+ ώρες που έχω κλείσει ζήτημα είναι να με έχουν ταλαιπωρήσει κανα μισάωρο.

 

Όλα αυτά στο rocksmith 2011 που το βρήκα μεταχειρισμένο γιαυτό και δεν ήθελα να δώσω λεφτά για καλώδιο. Το 2014 που σκοπέυω να πάρω όταν ξεμπερδέψω με το παλιό θα κοιτάξω για το δικό του καλώδιο.

 

σε αυτά ρώτησες:

http://www.skroutz.gr/s/3822017/Rocksmith-2014-Real-Tone-Cable-PC.html?keyphrase=rocksmith+cable

 

http://www.skroutz.gr/s/3088306/Ubisoft-Rocksmith-Real-Tone-Cable-PS3-XBOX-360-PC.html?keyphrase=rocksmith+cable

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργεί αλλά με "hack-αρισμα" και να είναι usb η κάρτα ήχου σου. Έτσι λειτουργώ το παλιότερο εγώ. Σοβαρά προβλήματα δεν έχει, to latency με κάτι βασικές ρυθμίσεις που έχει είναι αποδεκτό.

κάτι φορές σταματάει να ακούει το όργανο. Δηλαδή ενώ παίζω σωστά και ακούω ήχο δεν μετράει σκορ πχ ή δεν κουρδίζει...

 

Μπερδεύει τις συσκευές. Μου έλεγε ότι έχω 2 όργανα συνδεδεμένα

 

Όλα αυτά όμως απο τις 10+ ώρες που έχω κλείσει ζήτημα είναι να με έχουν ταλαιπωρήσει κανα μισάωρο.

 

Όλα αυτά στο rocksmith 2011 που το βρήκα μεταχειρισμένο γιαυτό και δεν ήθελα να δώσω λεφτά για καλώδιο. Το 2014 που σκοπέυω να πάρω όταν ξεμπερδέψω με το παλιό θα κοιτάξω για το δικό του καλώδιο.

 

σε αυτά ρώτησες:

http://www.skroutz.gr/s/3822017/Rocksmith-2014-Real-Tone-Cable-PC.html?keyphrase=rocksmith+cable

 

http://www.skroutz.gr/s/3088306/Ubisoft-Rocksmith-Real-Tone-Cable-PS3-XBOX-360-PC.html?keyphrase=rocksmith+cable

 

 

 

Ευχαριστώ για το reply. :)

Η κάρτα είναι του παιδιού είναι εξωτερική με firewire,οπότε δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό

στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Διάβασα και για το non cable crackάρισμα.

Βασικά ο μόνος λόγος που ήθελα να αποφύγω την επιλογή του real tone cable

είναι γιατί νομίζω ότι είναι ένας απλός αντάπτορας καρφί->usb και

τζάμπα θα χαθούν τα πλεονεκτήματα που δίνει η προενίσχυση της κάρτας.

 

Αυτά τα link που postαρες αλήθεια είναι πως δεν τα είχα δει.

Έψαξα μόνο από κοντά όσα μαγαζιά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είχαν το rocksmith,αλλά πουθενά δε βρήκα και real tone cable ή bundle.

Θα τα έχω υπόψιν.

Ίσως πρώτα του πάρω το λογισμικό και αν δεν καταφέρει να εκμεταλλευτεί την κάρτα ήχου,τότε θα πάρω και το real tone cable.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου