Προς το περιεχόμενο

δεν μπορω να παιξω με τα tube screamer μου πανω απ τη μεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφατα γυρισα σε κλασικες traditional λυσεις αγοραζοντας καποια πεταλια τυπου tube screamer μιας και ειμαι μανιακος με τα od/dist....αγορασα συγκεκριμενα το jam tube dreamer 58 για να παω σε εναν οσο πιο vintage γινεται προσανατολισμο ακομα κι αν αυτο λειτουργει ως placebo effect στο αυτι μου η στο χερι μου...

 

το προβλημα ειναι οτι παιζω σε λογικες εντασεις δωματιου με αποτελεσμα οταν θελω να παρω ολη την βρωμα απο το πεταλι να πρεπει να τσιτωσω και το gain εκτος απ το volume....

οποτε η ενταση φτανει σε υψηλα επιπεδα και χαμηλωνοντας το level σχεδον σε θεση μηδενικη χανω πολυ απ τον χαρακτηρα του πεταλιου....αυξανοντας το level και μειωνοντας το gain παλι χαλια....υπαρχει καποιος απο σας που τα τσιτωνει αυτα τα πεταλια?γιατι μου φαινεται αδυνατο να παιξει καποιος ετσι μπροστα απο καθαρο καναλι....το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι μονιμα αναμενο τσιτα με τον ενισχυτη στα χαμηλα του και να καθαριζω βρωμιζω απο το volume pot της κιθαρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτσε γιατί η επεξήγηση ήταν καραμπέρδεμα. Πρώτα απ'όλα κανείς δεν σε υποχρεώνει να "τσιτώσεις" τίποτα. Αν θέλεις να πάρεις το overdrive από το TS, απλά το σετάρεις εκεί που το θες επάνω σε καθαρό ενισχυτή. Το αν θα ακούγεται χάλια ή όχι είναι υποκειμενικό και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εμείς αν θα σου αρέσει ή όχι. Από κει και πέρα, εκατομμύρια παίκτες παίζουν με ένα TS, με σκέτο το δικό του dirt σε φυσιολογικές εντάσεις ενισχυτή, και σε unity gain χωρίς να το ρυθμίζουν να πουσάρει τίποτα.

 

Tώρα το ποιες λογικές εντάσεις δωματίου δημιουργούνται όταν έχεις "τσίτα" τον ενισχυτή ένας Θεός το ξέρει... γενικά η όλη περιγραφή του προβλήματός σου πολύ περισσότερο μπερδεύει παρά ξεκαθαρίζει τα πράγματα. Ρύθμισε απλά τον ενισχυτή σου σε ανεκτές εντάσεις δωματίου και ρύθμισε το TS να είναι σε ίδιο επίπεδο έντασης όταν το ενεργοποιείς, με το δικό του gain. Aν δεν σου αρέσει, χαμήλωσε τον ενισχυτή και ρύθμισε το TS να τον πουσάρει λίγο - η βελτίωση πάντως θα είναι σχεδόν μηδενική σε μικρές εντάσεις.

 

Αν και πάλι δεν σου αρέσει η όλη συνταγή, απλά δεν σου φτάνει το gain ενός TS - χρησιμοποίησε ένα distortion (κάτι που δεν χρειάζεται να σου πούμε μιας και λογικά το γνωρίζεις ήδη πολύ καλά αν είσαι όντως "μανιακός" με od και dist, και μάλιστα ειδικά αν προσανατολίζεσαι σε καφροκαταστάσεις όπως υποπτεύομαι).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η εξήγηση δεν με μπέρδεψε πάντως και μου φαίνεται, όντως σαν πρόβλημα... Αυτό που δεν ξέρω είναι αν είναι πρόβλημα του ενισχυτή ή του πεταλιού. Λογικά, και εφόσον δεν το είχες ξανά το πρόβλημα με τον ενισχυτή σου με άλλα πετάλια, η λογική λέει ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο πετάλι, αλλά αυτό μπορεί να στο βεβαιώσει μόνο ο κατασκευαστής του (δεν του ρίχνεις κανά τηλέφωνο...; ) ή άλλοι χρήστες του.

 

 

Πάντως με το δικό μου TS-οειδές (Signa Drive) δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα και παίζω σε (πολύ) λογικές εντάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι τι γράφεις - μήπως έχει ελάττωμα το πεταλάκι του Jam... Ένας βασικός έλεγχος είναι το volume του να φτάνει το bypassed level περίπου στο 11 o'clock, με το gain επίσης περίπου στο 11-12 ο'clock. Δεν έχω μπροστά μου τώρα ένα αλλά ας πει κάποιος κάτοχος αν αυτό αληθεύει. Αν μπορεί, ας βάλει κι ο συνφορουμίτης ένα βιντεάκι για να δούμε τι μπορεί να συμβαίνει...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν ειναι μονο σε ενα πεταλι.σε ολα σχεδον...ισως να ειναι και τα db που βρισκομαι μπροστα σπ τον ενισχυτη και ξυριζουν στο αυτι μου...εσεις σε τι ενταση με φουλ gain εχετε το level-volume?    Ειναι η ιδεα μου οτι ανεβαινει η ενταση αρκετα οταν το volume

Ειναι στο μισο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμ αν είναι σε όλα τότε ή εσύ κάνεις κάτι λάθος, ή έχεις λανθασμένες προσδοκίες, ή το ελάττωμα βρίσκεται κάπου αλλού (πχ. κιθάρα ή ενισχυτής).

 

Σχετικά με τις δυο ερωτήσεις σου, πάλι δεν σε καταλαβαίνω... για την πρώτη, εννοείς αν τερματιστεί το gain σε ποιο σημείο του volume ισούται η ένταση με το πετάλι κλειστό? Για την δεύτερη, ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα προηγουμένως...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν ειναι μονο σε ενα πεταλι.σε ολα σχεδον...ισως να ειναι και τα db που βρισκομαι μπροστα σπ τον ενισχυτη και ξυριζουν στο αυτι μου...εσεις σε τι ενταση με φουλ gain εχετε το level-volume?    Ειναι η ιδεα μου οτι ανεβαινει η ενταση αρκετα οταν το volume

Ειναι στο μισο;  

Το πετάλι που το συνδέεις;Μπροστά ή στη λούπα;Αυτό που περιγράφεις είναι σαν να έχεις προενίσχυση στη λούπα.Εμένα δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι αντίστοιχο με κανένα πετάλι od/dist εως τώρα (και έχω αλλάξει άπειρα τα τελευταία 15 χρόνια).Όταν ανεβάζεις το gain δεν θα έπρεπε να ανεβαίνει η ένταση, αλλά το gain και μόνο.Αυτό που περιγράφεις ουσιαστικά είναι οτι έχεις ένα volume, ένα tone και ένα volume-gain(μαζί).Το volume για να ισορροπεί με το clean είναι σχεδόν σε όλα αυτά τα πετάλια στο γύρω στο 11 o'clock όπως είπε και ο bloody_sunday και απο κει και πάνω ανεβαίνει αισθητά.Αν το κάνεις, σου δίνει μεν περισσότερο χαρακτήρα το πετάλι αλλά οι εντάσεις σε on/off γίνονται τελείως δυσανάλογες.Για να σου συμβαίνει και με άλλα όμως... :-\ τσέκαρε μήπως κάνεις εσύ κάτι λάθος με τη συνδεσμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι μιλαω για το volume...με το gain απλα βρωμιζει...φυσικα και το εχω μπροστα  και οχι στην λουπα δεν ειμαι αρχαριος...απλα παντα ειχα αυτο το προβλημα σε ολους τους ενισχυτες μου...στο 11 κατι γινεται αλλα πανω απ το 12 πανικος...αν ειναι στο 11 να το δουλευουν κι αλλοι τοτε ενταξει...πιστευω πως πανω απ το 12 ειναι αν εχεις χαμηλα πολυ το gain η οπως ξαναειπα το εχεις μονιμα ανοιχτο με πιο χαμηλα τον ενισχυτη και βρωμιζεις καθαριζεις απ το ποτ....απ οτι καταλαβα πανω απ το 12 δεν το βαζει κανεις...οποτε οκ....συνηθως δουλευα με πεταλιερες και στα modelling od κατεβαζα το extra output που εχουν γι αυτο το λογο για να το φερνεις στα ισα με το καθαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To volume (ή αλλιώς "unity gain") στο οποίο βάζεις κάθε πετάλι για να μην αλλοιώνει την ένταση στην οποία έχεις βάλη τον ενισχυτή σου, όχι μόνο είναι διαφορετικό από πετάλι σε πετάλι αλλά μπορεί και να διαφέρει πάνω στο ίδιο πετάλι αν υπάρχουν διαθέσιμα διαφορετικά clipping options.

 

Έχω πετάλι που το unity gain του είναι στο... 9, στα περισσότερα είναι γύρω στο 12 και στο Signa Drive: στην κάτω θέση του διακόπτη είναι γύρω στο 1 - 2, στην πάνω θέση γύρω στο 10-11 και στην μεσαία γύρω στο 9 ( o'clock positions). Άρα, όπως το περιγράφεις τώρα δεν βλέπω κάτι ασυνήθιστο.

 

Ασυνήθιστο θα ήταν να πειράζεις το gain στο πετάλι σου, αυτό να αυξάνει το volume,  μετά να πειράζεις το volume και αυτό να @@@@ τον ήχο σου. Νομίζω ότι και εγώ και ο Bloody στην αρχή αυτό καταλάβαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν ειναι μονο σε ενα πεταλι.σε ολα σχεδον...ισως να ειναι και τα db που βρισκομαι μπροστα σπ τον ενισχυτη και ξυριζουν στο αυτι μου...εσεις σε τι ενταση με φουλ gain εχετε το level-volume?    Ειναι η ιδεα μου οτι ανεβαινει η ενταση αρκετα οταν το volume

Ειναι στο μισο; 

 

Το πρόβλημα είναι ότι αναγκάζεσαι να χαμηλώσεις το volume σε βαθμό που σου χαλάει τον ήχο. Νομίζω ότι σε συνθήκες λάιβ με λίγο παραπάνω ένταση από τον ενισχυτή δεν θα χρειαζόταν να κατεβάσεις το volume. Σε περίπτωση που παίζεις σε ψιλοδυνατές εντάσεις στο σπίτι σου παίζει να έχεις όντως πρόβλημα, κι εδώ πάλι μου φαίνεται ότι είναι πιο πολύ θέμα sweet spot του volume. Ιδιοτροπία του πεταλιού σε σχέση με τον ενισχυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου