Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κεφαλή boogie-SOS-


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα παιδιά.Χτες στη πρόβα είχα το εξής πρόβλημα με τον ενισχυτή (πιθανών δηλαδή) ο οποίος είναι ένας mesa rectoverb (κεφαλή).Έβαλα κανονικά την πεταλιέρα με τα εφέ στο input (οπως κάνω χρόνια) και ένα delay στη λούπα.Ο ενισχυτής μόλις έβαζα το καλώδιο στη λούπα (είτε το send είτε το return πρώτα είτε και τα 2 μαζί) σταματούσε να δουλεύει σαν να τον κλείνεις.Αφού δεν βρήκα άκρη άφησα τελείως το delay και δε χρησιμοποιούσα τη λούπα.

Στη συνέχεια ενώ για λίγη ώρα ενώ δούλευε κανονικά παρατήρησα οτι...σαν να έπεφτε λίγο η ένταση και να βράχνιαζε λίγο.Μετά απο αλλαγές καλωδίων και δοκιμές καρφί κιθάρα-ενισχυτή...μία το έκανε και μία όχι.Σκέφτηκα λοιπόν οτι το πρόβλημα εστιάζεται πλέον στον ενισχυτή και όχι στη πεταλιέρα.Συνέχισα τη πρόβα και σε καμιά ώρα έπαιζε μια χαρά.Στο τέλος της πρόβας άρχισα πάλι τους πειραματισμούς.Το παράξενο είναι οτι τότε δούλευαν όλα!Και η λούπα με το delay κανονικά και ούτε βραχνάδα και ανεβοκατεβάσματα έντασης ούτε τίποτα.Πως το εξηγείται;;;;

Να σημειώσω οτι ο ενισχυτής είναι καινούργιος.Τον έχω 4 μήνες και ζήτημα είναι να έχει παίξει 15 ώρες γιατί τον αφήνω στο στούντιο λόγω χώρου (όπου δεν χρησιμοποιείται απο κανέναν άλλον).

Επίσης 2,5 μήνες τώρα δεν είχε ανοίξει καθόλου γιατί αντιμετώπιζα ένα πρόβλημα επικονδυλίτιδας  και στα 2 χέρια και δεν μπορούσα να βγάλω πρόβα.Χτες ξαναλειτούργησε μετά απο τόσο καιρό για πρώτη φορά.Και φυσικά τον άφησα να ζεσταθεί κάνα δεκάλεπτο πριν.

Υπάρχει περίπτωση να είναι λάμπες τόσο γρήγορα;Παίζει απλά να έφαγε κάποιο κόλημα επειδή είχε να λειτουργήσει τόσο καιρό και να ήθελε περισσότερο ζέσταμα;Μπορεί να έκανε κολήματα απο τα george l's καλωδιάκια των πεταλιών (αλλά τότε πως το έκανε και καρφί όταν δοκίμασα;εκτός αν ήταν η ιδέα μου εκείνα τα δεύτερα);Και με τι λούπα πως ήταν όλα καλά μετά;Με μπέρδεψε πάρα πολύ!Να περιμένω να δώ και στη επόμενη πρόβα αν γίνει κάτι αντίστοιχο ή να το πάω σε κάποιον τεχνικό;Η πλάκα είναι πως παίζει να το πάω σε τεχνικό και εκείνη την ώρα να μην κάνει κάτι περίεργο όπως έκανε και την περισσότερη ώρα της πρόβας και να βγώ και ψεύτης  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Φιλε υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τις υποδοχες της λουπας, ως συνηθως η μια εκ των δυο εχει και ενσωματωμενο διακοπτη για να βαζει-βγαζει το κυκλωμα της λουπας εντος η εκτος λειτουργειας. Το ειχε παθει ενας φιλος μου σε εναν Marshall και το αλλαξαμε και διορθωθηκε το προβλημα. Δε γνωριζω το κυκλωμα του ενισχυτη σου αλλα ειναι ενα καλο σημειο να ξεκινησεις το ψαξιμο. Καλο θα ηταν να το δει ενας τεχνικος καλου κακου.

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι και αυτό... Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι μήπως υπάρχει πρόβλημα με το delay που τοποθετείς στην λούπα ή με κάποιο από τα καλώδια της λούπας, μιας και αν ο ενισχυτής δεν πάρει πίσω σήμα στο return αυτομάτως διακόπτεται το audio path και παραμένει... μουγκός. Όμως γράφεις πως ο ενισχυτής είχε βηχαλάκια, οπότε πιθανόν να είναι και όντως πρόβλημα λάμπας, ή κόλλησης καλωδίων, ή κάποιας επαφής. Από πλευράς λάμπας δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πως ο ενισχυτής είναι καινούργιος, μιας και κάποια από τις λάμπες μπορεί να σκαπούλαρε το quality control - που τις περισσότερες φορές είναι υποτυπώδες - ή απλά να παρουσίασε σταδιακά πρόβλημα, το οποίο είναι εύκολο μιας και μιλάμε για ένα αρχαίο εξάρτημα που υφίσταται μεγάλη καταπόνηση κατά την λειτουργία του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Για τη λούπα απο τη στιγμή που μετά έπαιζε κανονικά και εγώ θέλω να πιστεύω οτι ήταν απλά θέμα καλωδίων του στούντιο.Για το βράχνιασμα τώρα αν είναι λάμπες...μιλάμε μόνο για τελικές φαντάζομαι(?) και αν ναι τι προτείνεται για 6l6;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο κουραγιο εγω σε εναν μαρκ 5 ειχα κατι αναλογο και ειναι 2+ μηνες στον στολλα οπου μεχρι να το βρουν περασε καιρος.και φταιει λεει μια καλωδιωση την  οποια την ψαχνουν σ ολο τον κοσμο και δεν την βρισκουν.ο τεχνικος τους περναει καθε τεταρτη οποτε καταλαβαινετε καθυστερηση.για αντικατασταση δεν λενε κουβεντα.για αποστολη στην αμερικη ουτε λογος παλι γιατι ο εκτελωνισμος κοστιζει.οποτε φιλε μου καλη τυχη.μετα μην κατηγορουν τον κοσμο οταν παιρνει απ το εξωτερικο.ο thomann κρατησε ενα μηνα σε γνωστο μου τον boogie και τελικα του εστειλε αλλο και τελειωσε.απαραδεκτα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Για τη λούπα απο τη στιγμή που μετά έπαιζε κανονικά και εγώ θέλω να πιστεύω οτι ήταν απλά θέμα καλωδίων του στούντιο.Για το βράχνιασμα τώρα αν είναι λάμπες...μιλάμε μόνο για τελικές φαντάζομαι(?) και αν ναι τι προτείνεται για 6l6;

 

Κατ'αρχήν αν βρίσκεται ακόμη σε εγγύηση - που λογικά θα βρίσκεται μιας και είναι καινούργιος - μην κάνεις τίποτα άλλο από το να τον στείλεις, και για την ώρα παίξε με κάποιο backup. Επίσης, αν δεν τον κοιτάξει κάποιος τεχνικός δεν μπορείς να γνωρίζεις με βεβαιότητα το τι φταίει ακριβώς, και φυσικά μπορεί να μην είναι θέμα τελικών λυχνιών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει η απόδειξη αγοράς απο γνωστό κατάστημα της αθήνας τελευταίες μέρες του Ιουνίου.Οπότε δεν αρχίζω ακόμα να αλλάζω λάμπες κτλ...τον παίρνω και τον πάω και τους περιγράφω τι έγινε.Ακόμα και αν εκεί δεν ακουστεί κάτι (επειδή μία δούλευε σωστά και μία όχι) λογικά δε πρέπει να τον κρατήσουν για έναν ελέγχο(?)

Το να παίξω με κάποιον backup για λίγο είναι το λιγότερο που με νοιάζει, αρκεί να μην είναι τίποτα σημαντικό το πρόβλημα και μπλέξουμε.Ευχαριστώ και πάλι!

Θα ενημερώσω μόλις έχω κάποιο νέο για να ξέρουν και οι υπόλοιποι σε περίπτωση που τύχει κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου