Προς το περιεχόμενο

Ποιός είναι το δικό σας rock σύμβολο?


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@geodimitri: Ναι, αρκεί να δέχεται κριτική για την άποψή του και να μην αμύνεται κρίνοντας  αφελώς άτομα για τα οποία στην κυριολεξία δεν έχει ιδέα για την καλλιέργειά τους. Αν του πω πχ. πως ο Μάλμστιν είναι ένα γερασμένο εγωμανές παράδειγμα παρακμής που έλαμψε για λίγο και μετά βυθίστηκε στην ασημαντότητα, και αρκέστηκε να κερδίζει ηλεκτρικά λουκούμια με περιστρεφόμενη ζάχαρη παίζοντας συνεχώς τις ίδιες γραφικότητες ανεβοκατεβαίνοντας σκάλοπντ ταστιέρες, τι θα μου πει? Σύμφωνα με αυτό που έγραψε, αν ήξερε πόσους τινέιτζερς έχω δει να θεοποιούν ως ροκ είδωλα διάφορους σρέντερς με κριτήριο το πόσο δύσκολη κοκορετσιά θα παίξουν...

 

Φίλε bloody η κριτική με σωστό τρόπο έχει διαφορά από το σνομπάρισμα του στυλ "τι να μας πει τώρα και αυτό το τσουτσέκι".

 

Δεν θέλω να βάλω λόγια που δεν υπόθικαν αλλά και εγώ όπως και ο άλλος Βασίλης όπως και ο καθένας που θα δει αυτή την κουβέντα έτσι θα το πάρει.

 

Ειδικά όταν λένε βάλε αν και την ηλικία του δίπλα στο σχόλιο του .

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@bloody_sunday : πίστεψέ με την δέχεται την καλοπροαίρετη κριτική. Μιλάμε κι εκτός noiz καμιά φορά και είναι πολύ συνετό παιδί. Μάλιστα το έχουμε συζητήσει το θέμα για τον Malmsteen και του είπα την άποψή μου (ότι δηλαδή έχει παρακμάσει πλέον) και την δέχτηκε χωρίς κανένα θέμα. Τον θαυμάζει γι' αυτά που έχει προσφέρει στη μουσική όταν ήταν στις δόξες του και όχι γι' αυτό που είναι πλέον.

 

Εδώ θεωρώ ότι τον πείραξε η ειρωνεία (και όχι κριτική) που δέχτηκε για τη γνώμη που εξέφρασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@geodimitri: Ναι, αρκεί να δέχεται κριτική για την άποψή του και να μην αμύνεται κρίνοντας  αφελώς άτομα για τα οποία στην κυριολεξία δεν έχει ιδέα για την καλλιέργειά τους. Αν του πω πχ. πως ο Μάλμστιν είναι ένα γερασμένο εγωμανές παράδειγμα παρακμής που έλαμψε για λίγο και μετά βυθίστηκε στην ασημαντότητα, και αρκέστηκε να κερδίζει ηλεκτρικά λουκούμια με περιστρεφόμενη ζάχαρη παίζοντας συνεχώς τις ίδιες γραφικότητες ανεβοκατεβαίνοντας σκάλοπντ ταστιέρες, τι θα μου πει? Σύμφωνα με αυτό που έγραψε, αν ήξερε πόσους τινέιτζερς έχω δει να θεοποιούν ως ροκ είδωλα διάφορους σρέντερς με κριτήριο το πόσο δύσκολη κοκορετσιά θα παίξουν...

 

Αυτή είναι η άποψή σου,με την οποία διαφωνώ ΑΛΛΑ,τη σέβομαι.Γιατί μήπως έχετε εσείς ιδέα για τη δική μου καλλιέργεια;Αν ξέρατε δε νομίζω να μου μιλούσατε με αυτό το τουπέ σαν να είστε οι ίδιοι rock σύμβολα.Ποτέ μου δεν επέτρεψα σε κανέναν να μου μιλήσει όπως μερικοί εδώ μέσα,γιατί πολύ απλά ήξερα τι να πω και πότε να το πω.Δεν θα κάτσω να πιάσω κουβέντα για τη δισκογραφία του Malmsteen η οποία για 15 χρόνια (1983-1998) είναι κορυφαία,γιατί δεν είναι της παρούσης.Δε θεοποίησα ποτέ μου κανέναν,αλλά από μικρό παιδί που ήμουν θαύμαζα την άνεση που είχε ο συγκεκριμένος κιθαρίστας πάνω στην ταστιέρα,τον πλήρη έλεγχο που της ασκούσε με απόλυτη επιτυχία,ενώ παράλληλα έκανε show,δηλαδή διασκέδαζε τον κόσμο που είχε έρθει να τον δει.Ναι,τα τελευταία χρόνια έχει παρηκμάσει,αλλά τον δικαιολογώ γιατί τα είχε όλα στα πόδια του από τα 20 του χρόνια,χάρη στο ταλέντο του,το οποίο ελάχιστοι έδειξαν αργότερα.Θαυμάζω αρκετά άτομα από το forum γιατί τους γνώρισα,μου έμαθαν 2-3 πράγματα,με συμβούλεψαν με πραγματικά καλές προθέσεις και όχι με ειρωνείες και τουπέ και τα ίδια άτομα λένε τα καλύτερα για μένα.Μου αρέσει πάρα πολύ η καλόπιστη κριτική γιατί με κάνει χίλιες φορές καλύτερο άνθρωπο αλλά και κιθαρίστα.Θέλεις μετά από όλα αυτά να με αποκαλείς αλαζόνα και αφελή;Καλώς.Θεωρώ πως για τον χαρακτήρα μου δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν μέσα στο forum,όσοι έτυχε να με γνωρίσουν ξέρουν τι άνθρωπος είμαι,με τα καλά μου και τα άσχημα μου.Με βάση τη λογική σας πάντως,σε 12 χρόνια από τώρα θα έχω γίνει απίστευτος μουσικός και rocker,γιατί θα είμαι αισίως 30.Υπομονή λοιπόν... ;)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να τσακωνεστε για τοσο ασημαντα θεματα. :P

 

Mηπως να μας ελεγες και το παλιο σου nicname (???) μου φαινεσαι γνωστος απο το στυλ που γραφεις  8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασίλη πολύ το κουράσαμε, και του έδωσες πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις ευθιξίας από όσο σηκώνει. Έγραψες κάτι που δεν έπρεπε, και τώρα παραπονιέσαι που οι άλλοι αντιδρούν. Επίσης, κανείς δεν είπε πως είναι "ροκ σύμβολο" ο ίδιος, ούτε πως είναι "απίστευτος μουσικός και ρόκερ" (έλεος), ούτε πως είσαι "αλαζόνας και αφελής". Εγώ, όπως παρέθεσες, είπα πως "έκρινες αφελώς άτομα για τα οποία στην κυριολεξία δεν έχεις ιδέα για την καλλιέργειά τους", το οποίο βεβαίως συνέβη.

 

Ακόμη, δεν έχω κάποιο λόγο να μην σέβομαι την άποψή σου, ούτε και κάποιο λόγο να μην παραθέσω την δική μου, η οποία το πολύ πολύ να συνοψιζόταν σε ένα "ε όχι και ροκ είδωλο ο Μάλμστιν", πριν πάρεις φόρα. Οπότε χαλάρωσε λίγο στο πνεύμα συνύπαρξης του φόρουμ, πάρε αυτά που έχει να σου προσφέρει, και αν βλέπεις μια φωτίτσα που σε ενοχλεί απλά μην της πετάς βενζίνη.

 

(Παρεπιπτόντως, οποιοσδήποτε φανατικός πιστεύει για ένα συγκεκριμένο τμήμα της δισκογραφίας της αγαπημένης του μπάντας/καλλιτέχνη πως είναι "κορυφαία", με αυτό να έχει σχετικά σπάνια σχέση με μια κάπως πιο αντικειμενική θεώρηση της πραγματικότητας. Ούτως ή άλλως, κάθε φορά που εστιάζουμε πάρα πολύ σε κάτι χάνουμε την σωστή συνολική εντύπωση)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Bασίλη πολύ το κουράσαμε, και του έδωσες πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις ευθιξίας από όσο σηκώνει. Έγραψες κάτι που δεν έπρεπε, και τώρα παραπονιέσαι που οι άλλοι αντιδρούν. Επίσης, κανείς δεν είπε πως είναι "ροκ σύμβολο" ο ίδιος, ούτε πως είναι "απίστευτος μουσικός και ρόκερ" (έλεος), ούτε πως είσαι "αλαζόνας και αφελής". Εγώ, όπως παρέθεσες, είπα πως "έκρινες αφελώς άτομα για τα οποία στην κυριολεξία δεν έχεις ιδέα για την καλλιέργειά τους", το οποίο βεβαίως συνέβη.

 

Ακόμη, δεν έχω κάποιο λόγο να μην σέβομαι την άποψή σου, ούτε και κάποιο λόγο να μην παραθέσω την δική μου, η οποία το πολύ πολύ να συνοψιζόταν σε ένα "ε όχι και ροκ είδωλο ο Μάλμστιν", πριν πάρεις φόρα. Οπότε χαλάρωσε λίγο στο πνεύμα συνύπαρξης του φόρουμ, πάρε αυτά που έχει να σου προσφέρει, και αν βλέπεις μια φωτίτσα που σε ενοχλεί απλά μην της πετάς βενζίνη.

 

(Παρεπιπτόντως, οποιοσδήποτε φανατικός πιστεύει για ένα συγκεκριμένο τμήμα της δισκογραφίας της αγαπημένης του μπάντας/καλλιτέχνη πως είναι "κορυφαία", με αυτό να έχει σχετικά σπάνια σχέση με μια κάπως πιο αντικειμενική θεώρηση της πραγματικότητας. Ούτως ή άλλως, κάθε φορά που εστιάζουμε πάρα πολύ σε κάτι χάνουμε την σωστή συνολική εντύπωση)

 

Αντιδρώ έτσι γιατί προφανώς δεν είναι η πρώτη φορά και τις προηγούμενες έκανα τον πραγματικά αφελή και τα έπαιρνα όλα στην πλάκα ή τα αγνοούσα.Για να καταλάβω και κάτι ακόμα,ποιος κρίνει αν κάτι ''πρέπει'' ή ''δεν πρέπει'' να το λέμε;Εγώ ήξερα ότι ο καθένας μας έχει την ελευθερία της γνώμης του.Από τη στιγμή που από το σημείο μηδέν της συζήτησης η άποψή μου θεωρείται υποδεέστερη λόγω ηλικίας,τότε καλώς αντιδρώ και λίγα λέω.Έπρεπε δηλαδή ο gdevelek να πει για την ηλικία μου και ο Περικλής -τον οποίο θαυμάζω απεριόριστα- να συμφωνήσει.Ήταν δηλαδή αυτό politically correct και δεν ήταν η άμυνά μου;Ο Malmsteen κατά τη γνώμη μου βεβαίως ήταν ροκ είδωλο καθώς μετά από αυτόν άλλαξε όλη η metal κιθάρα.Όλοι οι σημερινοί guitar heroes(shredders) έχουν παραδεχθεί ότι έπιασαν κιθάρα λόγω Hendrix και τη συνέχισαν λόγω Malmsteen.Για το σχόλιό σου στην παρένθεση συμφωνώ.Το θέμα είναι ποια είναι η πιο αντικειμενική άποψη;Αυτή ας πούμε;

''ο Μάλμστιν είναι ένα γερασμένο εγωμανές παράδειγμα παρακμής που έλαμψε για λίγο και μετά βυθίστηκε στην ασημαντότητα, και αρκέστηκε να κερδίζει ηλεκτρικά λουκούμια με περιστρεφόμενη ζάχαρη παίζοντας συνεχώς τις ίδιες γραφικότητες ανεβοκατεβαίνοντας σκάλοπντ ταστιέρες''

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως να μας ελεγες και το παλιο σου nicname (???) μου φαινεσαι γνωστος απο το στυλ που γραφεις  8) 8)

Για πες για πες.Για να δω δηλαδη ::) αν με βρηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη δεν έχω ιδέα ποιες είναι οι προηγούμενες φορές που έκανες τον αφελή, και δεν βλέπω κάποια αξία στο να το συζητήσω. Φυσικά και έχεις την ελευθερία της γνώμης σου. Είπε κανείς πως δεν την έχεις? Οι shredders εννοείται πως θα τον θαυμάζουν, αλλά μην έχεις ψευδαισθήσεις πως και καλά εφηύρε την metal κιθάρα. Υπάρχουν μεγαλύτερες μουσικές προσωπικότητες από αυτόν που έπαιξαν σημαντικότερο ρόλο. Προσέθεσε όντως μερικές ωραίες επιρροές, αλλά δυστυχώς μένοντας στάσιμος στις προσωρινές δάφνες του κουράστηκε και κούρασε γρήγορα. Μιας και κάνουμε κύκλους λέγοντας τα ίδια, θα αποχωρήσω βαδίζοντας πιστά στα βήματα του Μέγα Evris και θα σου ευχηθώ καλή σου συνέχεια με περισσότερη ψυχραιμία, χωρίς κασκόλ που να γράφει "Μalmsteen" ή οποιονδήποτε άλλον.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου