Προς το περιεχόμενο

Ποιός είναι το δικό σας rock σύμβολο?


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

O slash ήταν χάλιας στη μαλακάσα? really? δεν το πιστεύω........

 

Είναι άλλη συζήτηση αυτή και αν θες την κάνουμε ευχαρίστως ιδιαιτέρως.Ας πω απλά ότι από τους 3 που βγήκαν με τον Ozzy (Gus G,Zakk Wylde) ήταν πολύ χειρότερος.Ίσως έφταιγε ότι το style δεν ταίριαζε πολύ με τα κομμάτια του Ozzy...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλική συμβουλή, προσπάθησε να ακούσεις μουσική

 

Αφου ΜΕΤΑΛ ακούει ο άνθρωπος, τι του μιλάτε για Sex Pistols & Jean-Luc Ponty, δεν καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια τελευταία ερώτηση,απευθυνόμενος αποκλειστικά σε μουσικούς οι οποίοι παίζουν συχνά lives,ανεξάρτητα από το είδος:

 

Άλλο μουσικός και άλλο (rock) σύμβολο..εδώ είναι η διαφορά  ;)

 

Πριν 4-5 χρόνια ήσουν 14 χρονών. Σ'αυτή την ηλικία δεν υπάρχουν "φάσεις".

 

+1000

 

Κάθε ηλικία έχει δικές της φάσεις,I think...

 

αυτό ισχύει μέχρι ένα σημείο, δεν είναι απόλυτο (δεν περιμένω από κάποιον 14χρονο Έλληνα, δηλαδή, να κατανοήσει την οργή της punk)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ΜΕΤΑΛ ακούει ο άνθρωπος, τι του μιλάτε για Sex Pistols & Jean-Luc Ponty, δεν καταλαβαίνω...

Σαν πατέρας προς γιό ;)...κάποτε ο μικρός γιός μου μου έλεγε ότι ο Slash είναι μεγάλος κιθαρίστας. Το 2009 τον πήρα στο Λονδίνο και είδαμε τον Jeff Beck μαζί με τον David Gilmour...E...δεν το ξανάπε ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαν πατέρας προς γιό ;)...κάποτε ο μικρός γιός μου μου έλεγε ότι ο Slash είναι μεγάλος κιθαρίστας. Το 2009 τον πήρα στο Λονδίνο και είδαμε τον Jeff Beck μαζί με τον David Gilmour...E...δεν το ξανάπε ;D ;D

 

Για μένα και οι 3 αυτοί είναι μεγάλοι,για διαφορετικούς λόγους ο καθένας...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το μεγαλυτερο rock συμβολο πρεπει να ναι μαλλον οι fender/ιες και μερικα ανθρωπακια που παιξανε στο παρελθον με αυτες (οχι στο παρον...δεν υπαρχει rock σημερα)

Ενα παραδειγμα....

 

http://www.youtube.com/watch?v=v-RinRrz6DA

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πατέρας προς γιό ;)...κάποτε ο μικρός γιός μου μου έλεγε ότι ο Slash είναι μεγάλος κιθαρίστας. Το 2009 τον πήρα στο Λονδίνο και είδαμε τον Jeff Beck μαζί με τον David Gilmour...E...δεν το ξανάπε ;D ;D

 

από έναν που θεωρεί τον Slash μεγάλο κιθαρίστα, μέχρι έναν ΜΕΤΑΛΛΑ, υπάρχει τεράστια απόσταση  ;)

 

κι εγώ θεωρώ τον Slash μεγάλο κιθαρίστα, αλλά μη μου μιλάς για μέταλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι μεγαλώσατε με Stones,Beatles,Doors και με άλλα μεγαθήρια του χώρου.Εγώ όμως γεννήθηκα το 1995,το γράφω για να καταλάβετε ποια μουσικά είδη έχω ζήσει να αναπτύσσονται.Για μουσικά κινήματα,ούτε λόγος.

Προσωπικά αν και γεννημένος το '73, με μέταλ μεγάλωσα από 9 ετών. Τα άλλα τα άκουσα μετά τα 15 - και μετά τα 20 κυρίως.

 

Αυτό που άλλαξε την τεχνοκρατική αντίληψη που είχα περί μουσικής ήταν κάποια λάιβ (ειδικά δύο λάιβ Τρύπες) όπου ένιωσα ότι είχα φάει γροθιά στο στομάχι. Αυτό το συναίσθημα δεν το είχα πάρει ούτε από τις πιο δυνατές thrash μπάντες. Εκεί εγώ προσωπικά κατάλαβα ότι η μουσική έχει να κάνει πρωτίστως με το συναίσθημα που μας γεννάει και την αισθητική της πρόταση.

 

Όσο για την τεχνική, κάθε είδος έχει τη δικιά του. Άλλος μπορεί να έχει ευκίνητα δάχτυλα. Άλλος μπορεί να να κάνει feedback σε όλες τις νότες, σκουντώντας σε διαφορετικό σημείο την κιθάρα. Και αυτό τεχνική είναι. Και άλλος μπορεί να παίζει ρυθμική κιθάρα και να ανατριχιάζεις σύγκορμος ή να θες οπωσδήποτε να χορέψεις/χοροπηδήξεις. Και αυτό τεχνική είναι.

 

Εξάλλου και με αυστηρά τεχνικά κριτήρια, η έκφραση και η μουσικότητα είναι μέρος της ερμηνείας. Δεν θα βρεις ούτε έναν shredder με το timing του Clapton και του Hendrix, ο συνδυασμός ρυθμικότητας, εκφραστικότητας και μουσικότητας στο παίξιμό τους είναι ανεπανάληπτος. Και να φανταστείς ότι δεν ακούω Hendrix και Clapton.

 

Φιλικά όλα αυτά.  ;)

 

Υ.Γ.: Τον Slash αν και δεν τον ακούω τον θεωρώ μεγάλο hard rock κιθαρίστα με εξαιρετική φρασεολογία και αναφορές στον Χέντριξ, ενω δεν του λείπει η ικανότητα να παίξει αρκετά γρήγορα ώστε να νιώσεις και το swirl της ταχύτητας, όταν θέλει αυτός και όχι ψυχαναγκαστικά (να παίξω γρήγορα για να μη με πουν αργό/κουλό). Έχει μεγάλη γκάμα χρωματισμών σε αυτό που κάνει σε αντίθεση με τους περισσότερους shredders που είναι μονόχρωμοι και μονόχνοτοι.

 

Εξάλλου πιστεύεις στα αλήθεια ότι ο Slash, o Frusciante και ο κάθε τέτοιος κιθαρίστας που δεν έφτασε την τεχνική στο 100% αλλά στο 85%, δεν το έκανε επειδή δεν μπορούσε; Μήπως αδιαφορούσε για το παραπάνω γιατί δεν ήταν στις μουσικές του επιλογές; Εξάλλου θεωρώ απίθανο ένας τόσο ταλαντούχος μουσικός όσο ο Slash να μη μπορεί να παίξει τις κλίμακες όπως το κάνουν πάνω από 2000 πιτσιρικάδες στην Αθήνα αυτή τη στιγμή. Απλώς δεν επέλεξε αυτό το ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Slash είναι θεός...αλλά παραήταν μεγάλο αλάνι στα νιάτα του ρε σεις και πολάκις περνούσε στο άλλο άκρο...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου