Προς το περιεχόμενο

Tonelab SE Direct to PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα....ναι ναι αποφάσισα να τσιμπήσω μία SE να πειραματιστω λίγο και να δοκιμασω την σύνδεση απευθείας σε κονσολα. Παρουσιάζω One Man Band show και πραγματικά θα με βόλευε πολύ να κουμπωνω στην κονσόλα κατευθείαν...για διάφορους λόγους....τεχνικους και να γλυτωνω κάνα κουβαλημα.... το καλό είναι ότι έχω δική μου κονσόλα και ηχεία και πολλά άλλα διαόλια που γράφω σε λούπες. Ή απορία μου είναι αν γενικά χρησιμοποιείται  σύνδεση απευθείας σε κονσόλα??? Διάβασα το manual για τα line και amp και ... προσπαθώ να βγάλω καλώ ήχο τύπου hendrix και όλα μου ακούγονται σαν να τζιτζίκιαζουν. Φυσικά δοκιμασω διαφορες καμπίνες και ενισχυτές.. cab sim πάντα...πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Βασικά που δεν ξέρω? Οι ρυθμίσεις κονσόλας είναι πάντα 12. Χρειάζεται κάτι άλλο πριν ή μετά την se να φτιάξει κι άλλο το σήμα?

Ευχαριστώ πολύ !!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι για τέτοια χρήση η tonelab είναι ιδανική. Μπροστά από ενισχυτή κιθάρας ακούγεται καλύτερα ή το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει οτι καποιοι αλλαξανε την λαμπα και ειδανε βελτιωση κανε αναζητηση tonelab change tube στο google και καλη αναζητηση.  ;)

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεωρητικά είναι εφικτό αν και η συνηθισμένη χρήση είναι μπροστά από ενισχυτή.

Όπως λες, πάντα με κάποιο cab sim, και βέβαια προσοχή στις στάθμες να μην κλιπάρει το κανάλι στην κονσόλα (αλλά αυτό το ξέρεις αφού την χρησιμοποιείς γενικώς).

 

Αναζητώντας τη σιωπή των τζιτζικιών ® μπορείς να δοκιμάσεις ρυθμίσεις στις ακόλουθες κατευθύνσεις:

- Λιγότερο gain και συμπλήρωμα με compressor (πριν το στάδιο παραμόρφωσης)

- EQ με ήπιο roll off τις υψηλές (ίσως και από το κανάλι της κονσόλας)

- EQ να ενισχύσεις τα μεσαία (μετά το gain) αλλά ακούγοντας πως δουλεύει μαζί με το cab sim.

-  Κάποιο stereo effect (π.χ. delay, ένα διακριτικό slap back) ώστε να σε βοηθήσει να βγάλεις πιο γεμάτο ήχο χωρίς να βάζεις πολύ distortion.

 

Κάπως έτσι νομίζω θα έχεις ήχο που θα "περνάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά είναι εφικτό αν και η συνηθισμένη χρήση είναι μπροστά από ενισχυτή.

Όπως λες, πάντα με κάποιο cab sim, και βέβαια προσοχή στις στάθμες να μην κλιπάρει το κανάλι στην κονσόλα (αλλά αυτό το ξέρεις αφού την χρησιμοποιείς γενικώς).

 

Αναζητώντας τη σιωπή των τζιτζικιών ® μπορείς να δοκιμάσεις ρυθμίσεις στις ακόλουθες κατευθύνσεις:

- Λιγότερο gain και συμπλήρωμα με compressor (πριν το στάδιο παραμόρφωσης)

- EQ με ήπιο roll off τις υψηλές (ίσως και από το κανάλι της κονσόλας)

- EQ να ενισχύσεις τα μεσαία (μετά το gain) αλλά ακούγοντας πως δουλεύει μαζί με το cab sim.

-  Κάποιο stereo effect (π.χ. delay, ένα διακριτικό slap back) ώστε να σε βοηθήσει να βγάλεις πιο γεμάτο ήχο χωρίς να βάζεις πολύ distortion.

 

 

Κάπως έτσι νομίζω θα έχεις ήχο που θα "περνάει".

 

 

Αν θέλεις να έχεις(από πεταλιέρα) ενισχυτή και για σόλο stompbox το compressorr θα είναι εξτρά πετάλι πριν την πεταλιέρα μονίμως ανοιχτό?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση, αλλά πάντως εννοώ ένα από αυτά τα compression που έχει ως εφέ (software) όχι να κουβαλάει άλλο ένα πετάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση, αλλά πάντως εννοώ ένα από αυτά τα compression που έχει ως εφέ (software) όχι να κουβαλάει άλλο ένα πετάλι.

 

 

Αν το software το έχει για να μπουστάρει στα σόλο και θέλει πιο γεμάτο ήχο στα ρυθμικά και κατεπέκταση και όταν ανοίγει το boost μπορεί να έχει κάποιο εξωτερικό κομπρέσορα;

 

Μιάς και το software θα το έχει για τα σόλο;

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα  ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας...βρηκα οτι οταν η ρυθμιση ειναι στο amp. Δηλαδη για συνδεση σε ενισχυτη βγαζει καλυτερους ήχους και αν συνδεεται απευθειας στη κονσολα...οποτε ξεχασα την ρυθμιση line και παιζω στη ρυθμιση amp.. Αυτο αλλαξε πολυ τους ηχους..προς το καλυτερο... Και στα καθαρα ειναι πιο tone αλλα και στα distor.

Καλύτερα...!!!  Δυστυχως παιζω καθε μερα σχεδόν οποτε δεν εχω χρονο...μονο στο soundcheck να ψαξω λιγο...ευχαριστω πολυ..για τις απαντησεις σας...αν καποιος ειχε το ιδιο θεμα ή την εχει ψαξει πολυ τη πεταλιερα ας πει τη γνωμη του....λαμπα δεν νομιζω οτι θελει καθως ο προηγουμενος ιδιοκτήτης δεν επαιζε σχεδον καθολου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου