Προς το περιεχόμενο

Δεν ξέρω το μοντέλο της Ibanez μου !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jesus....

 

τοτε ειχαμε την υποτιμημενη δραχμη, που δεν αγοραζες τιποτα εισαγωμενο και τωρα εχουμε το δυνατο ευρω, γιαυτο τοτε μια les paul studio εκανε 2.000.000-3.000.000 δραχμες και τωρα 1.000ευρω ~ 350.000 δραχμες..

 

και τοτε δεν υπηρχε η αναπτυξη του ιντερνετ και η τοσο αμεση επικοινωνια αγοραστη - πωλητη ουτε τα online καταστηματα (γιατι το ευρύ κοινο δεν ειχε προσβαση στο ιντερνετ) για να παραγγειλεις απεξω/τσεκαρεις τιμες

 

Απλα ειναι αλλες εποχες, τελος.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η υποδοχή του tremolo και το tremolo arm θα σου δώσουν στοιχεία. Αν η υποδοχή είναι σαν παξιμάδι και το tremolo arm έχει βιδωτό τελείωμα τότε μιλάμε για το lo-trs tremolo και μάλλον για την rg450. Αν το tremolo είναι απλά κουμπωτό με δύο άσπρα bushings από teflon τότε μιλάμε για edge ή edge lo-pro και μάλλον έχεις την rg550.

 

Edit: βλέποντας το video σου στη 2η σελίδα το tremolo είναι το lo-trs και η κιθάρα είναι η rg450.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(thanks Χρίστο για τα tip... δεν το περίμενα για 450 ltd να πω την αμαρτία μου... και είμαι καλά διαβασμένος στην Ibanez συνήθως)

Ναι αλλα εγω ειμαι κατοχος  ;)

 

Οντως ο τυπος στο EBAY δεν πρεπει να ξερει.....

 

Η υποδοχή του tremolo και το tremolo arm θα σου δώσουν στοιχεία. Αν η υποδοχή είναι σαν παξιμάδι και το tremolo arm έχει βιδωτό τελείωμα τότε μιλάμε για το lo-trs tremolo και μάλλον για την rg450. Αν το tremolo είναι απλά κουμπωτό με δύο άσπρα bushings από teflon τότε μιλάμε για edge ή edge lo-pro και μάλλον έχεις την rg550.

 

Edit: βλέποντας το video σου στη 2η σελίδα το tremolo είναι το lo-trs και η κιθάρα είναι η rg450.

Νομιζω οτι δεν ειναι η μοναδικη διαφορά τους.....  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούκλα ή ibanez σου πάντως. Εγώ είχα πάρει την απλή μαύρη RG550 reissue από τον Τρίμη το 99 260-280.000 χιλιάδες. Shredoκιθαρα, Made in Japan ,μια χαρά.

RESPECT που ανέβασες βίντεο manowar !

;D

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην μπερδεύομαστε... Τα τότε μοντέλα made in Japan της Ibanez είναι τα αντίστοιχα σήμερα prestige... Οπότε υποτιμημένη παικτικά και χρηματικά δεν είναι... Απλά δυστυχώς κοιτάμε το τι γράφει το headstock!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην μπερδεύομαστε... Τα τότε μοντέλα made in Japan της Ibanez είναι τα αντίστοιχα σήμερα prestige...

Μανωλη νομιζω οτι εισαι λαθος.Η σειρα prestige εγκαινιαστηκε το 1996 και το μοντελο του OP εβγαινε απο το 98 ή 99 (δεν θυμαμαι καλα).Αρα η σειρα prestige προυπηρχε του μοντελου 450.

Οπότε υποτιμημένη παικτικά και χρηματικά δεν είναι... Απλά δυστυχώς κοιτάμε το τι γράφει το headstock!!!

Σωστοοοοοοος.......  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανωλη νομιζω οτι εισαι λαθος.Η σειρα prestige εγκαινιαστηκε το 1996 και το μοντελο του OP εβγαινε απο το 98 ή 99 (δεν θυμαμαι καλα).Αρα η σειρα prestige προυπηρχε του μοντελου 450.

Δεν εννοώ ονομαστικά Χρίστο... Το έθεσα μάλλον άγαρμπα... Η σειρά prestige υπήρχε ως "καλύτερα" μοντέλα αλλά από όταν έφυγε η παραγωγή οποιαδήποτε πλην των prestige (κι όχι όλων νομίζω) και των J craft από την Ιαπωνία στην ουσία ρίξανε τις τιμές των ίδιων οργάνων!! Να το πω και καλύτερα... Η ΙΔΙΑ κιθάρα που συζητάμε αν φτιαχνόταν σήμερα (ίδια ξύλα/μαγνήτες/υλικά, ίδια μηχανήματα, ίδια ειδικευμένος εργάτης κλπ) θα έφερε την ένδειξη prestige στο headstock!!! Οπότε εκεί είναι και η διαφορά στην τιμή νομίζω... Ποιοτικά είναι ίδια με οποιαδήποτε prestige από το 2006 και μετά!!! Απλά δεν το γράφει το headstock διότι τότε η Ibanez είχε άλλο marketing code!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη 1174 ευρω. Για μια κιθαρα που δεν ειναι Prestige. Για το 2000 πιθανον να ηταν φυσιολογικη τιμη, ετσι και αλλιως λεφτα υπηρχαν τοτε  ;D Με τα σημερινα δεδομενα με τετοια χρηματα φαντασου τι παιρνεις...

 

Δεν υπήρχαν λεφτά ουτε τότε, ο βασικός μισθός ήταν περίπου στα 150.000 δρχ

δλδ για την κιθάρα μου έπρεπε να μαζέψεις τρεις μισθούς.

 

Φυσικά τώρα μπορεί να αγοράζεις prestige μοντέλο με τρεις μισθούς αλλά προτιμώ την τότε εποχή όσο αφορά το εμπόριο.Τώρα πλέον τα φτηνά είναι και φτηνιάρικα,τότε τα φτηνιάρικα προϊόντα ήταν λίγα και σε συγκεκριμένες κατηγορίες.

 

Πάντως εγω ειχα ερωτευτεί μια Ibanez στο χρώμα του ξύλου με τα μεταλλικά μέρη στο χρώμα του χρυσού, την είχε ενα μαγαζί με μουσικά στην οδό Ακαδημίας απέναντι απο το Rock City το τότε δισκάδικο ομως είχε 700.000 δρχ και ισως και παραπάνω !

 

Η υποδοχή του tremolo και το tremolo arm θα σου δώσουν στοιχεία. Αν η υποδοχή είναι σαν παξιμάδι και το tremolo arm έχει βιδωτό τελείωμα τότε μιλάμε για το lo-trs tremolo και μάλλον για την rg450. Αν το tremolo είναι απλά κουμπωτό με δύο άσπρα bushings από teflon τότε μιλάμε για edge ή edge lo-pro και μάλλον έχεις την rg550.

 

Edit: βλέποντας το video σου στη 2η σελίδα το tremolo είναι το lo-trs και η κιθάρα είναι η rg450.

 

Δεν εχω εμπεδώσει ακόμα τι εννοείς αλλά ισως να φταίει και η ώρα !

 

 

Κούκλα ή ibanez σου πάντως. Εγώ είχα πάρει την απλή μαύρη RG550 reissue από τον Τρίμη το 99 260-280.000 χιλιάδες. Shredoκιθαρα, Made in Japan ,μια χαρά.

RESPECT που ανέβασες βίντεο manowar !

;D

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το κολακευτικό σχόλιο όσο αφορά την κιθαρούλα μου :)

Respect σε ολα τα συγκροτήματα της τότε εποχής :)

 

Εγω αυτα ακόμα ακούω και πραγματικά ακόμα με γεμίζουν και χτυπιέμαι και ας κοντεύω τα 40 !!( πωπω μεγάλωσα ο γελοίος  ??? )

 

Παιδιά για να μην μπερδεύομαστε... Τα τότε μοντέλα made in Japan της Ibanez είναι τα αντίστοιχα σήμερα prestige... Οπότε υποτιμημένη παικτικά και χρηματικά δεν είναι... Απλά δυστυχώς κοιτάμε το τι γράφει το headstock!!!

 

Το αναφέρω και πιο πάνω, αυτο νομίζω οτι ισχύει σε ολα πλέον.

 

Το 1997 είχα αγοράσει εναν ενισχυτή Hi-Fi της Sony ο οποίος δεν ηταν και κανένας top της εποχής. Τα τελευταία χρόνια εχω πάρει δυο ενισχυτές με χίλια δυο καλούδια και οταν τους κούμπωσα στα ηχεία ηταν ψοφίμια,ασε που μου έκανε και εντύπωση που ηταν πανάλαφροι ! Πάλι καλά που και τις δυο φορές μου έδωσε το Media Markt τα λεφτά μου πίσω αφου τους επέστρεψα αμέσως !!

 

Ασχετο : Παιδιά πολλαπλή παράθεση δεν υπάρχει ? κάνω copy σε notepad και την κάθε παράθεση ξεχωριστά και μετά τα κάνω paste και απαντάω !!  

 

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας πεις και τον σειριακο αριθμο θα σου πουμε και πιο μοντελο ειναι :)

 

 

Είχα ξεχάσει να απαντήσω σε αυτο.

 

Με τον σειριακό απ οτι έψαχνα στο νετ κατάλαβα οτι βρίσκεις το εργοστάσιο παραγωγής, την χρονολογία και τον αριθμό παρτίδας.Κάνω λάθος ?

 

Αν και βρήκαμε ποια είναι ας γράψω και τον σειριακό : F9931692

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανωλη τωρα καταλαβα τι θες να πεις και συμφωνω  :)

 

Είχα ξεχάσει να απαντήσω σε αυτο.

 

Με τον σειριακό απ οτι έψαχνα στο νετ κατάλαβα οτι βρίσκεις το εργοστάσιο παραγωγής, την χρονολογία και τον αριθμό παρτίδας.Κάνω λάθος ?

 

Αν και βρήκαμε ποια είναι ας γράψω και τον σειριακό : F9931692

Οχι δεν κανεις λαθος.Με τον σειριακο δεν βρισκεις το μοντελο αλλα με βαση τον σειριακο που σου δινει χρονολογια και εργοστασιο μπορουσαμε να βρουμε ποιο μοντελο ειναι ψαχνοντας με ποιο συγκεκριμενα στοιχεια..... Thats it....  :)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου