Προς το περιεχόμενο

Δεν ξέρω το μοντέλο της Ibanez μου !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ αυτό το 450 που έγραψες σαν να μου θυμίζει κάτι!

 

Παιδιά την καλημέρα μου και σας ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις.

Βάση του συριακού αριθμού μου έβγαλε ότι είναι Japan. Το πρώτο γράμμα που έχει είναι το F και τα επόμενα δύο είναι το 99 που απ ότι διάβασα είναι η χρονολογία.

Όταν θα είμαι σπίτι θα σας γράψω όλο συριακό αριθμό.

 

Η μόνη διαφορά στην δική μου από αυτή της φωτογραφίας είναι στο χρώμα, η δική μου είναι ένα σκούρο μπλε προς το μωβ και με λίγη πέρλα.

Λοιπον,η κιθαρα σου ειναι η RG 450 LTD made in japan, μοντελο του 99, χρωμα cosmic blue φοραει τους V6F μαγνητες και το μπρατσο ειναι το wizard II

 

Τιποτε αλλο ?  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον,η κιθαρα σου ειναι η RG 450 LTD made in japan, μοντελο του 99, χρωμα cosmic blue φοραει τους V6F μαγνητες και το μπρατσο ειναι το wizard II

 

Τιποτε αλλο ?  :)

 

ααααααα :) σε υπέρ ευχαριστώ

 

Τώρα εσύ που φαίνεσαι να το κατέχεις το πράγμα θα σου κάνω μερικές ερωτήσεις και αν θέλεις ή ξέρεις μου απαντάς :-)

 

1ον αυτοί οι μαγνήτες είναι καλοί?

2ον  τι εστι μπράτσο wizard II?

3ον την είχα αγοράσει περίπου αρχές του 2000 περίπου 400.000 δρχ την αγόρασα καλά η μου έπιασαν τον ποπό?

 

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)εσενα σου αρεσουν?

2)ειναι η ονομασια που δινει η ιμπανεζ στα μπρατσα της,κυριως τα λεπτα και εχουν διαφορες εκδοσεις ι,ιι,ιιι κλπ!

3)τωρα τα 'δωσες!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)εσενα σου αρεσουν?

2)ειναι η ονομασια που δινει η ιμπανεζ στα μπρατσα της,κυριως τα λεπτα και εχουν διαφορες εκδοσεις ι,ιι,ιιι κλπ!

3)τωρα τα 'δωσες!

Ο Noe οπως παντα μπροστα απο την εποχη του  ;) +1  ;) ;)

 

EDIT: Για να απαντησουμε και πιο "εμπεριστατωμένα".Η κιθαρα θεωρειται απο τα "καλα" οργανα που δεν ειναι prestige.Χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορει να μην ειναι "καλυτερη" απο καποιο μοντελο prestige απλως βαζω αυτη την σειρα σαν γνωμονα για να καταλαβεις σε τι κατασταση ειναι.400 χιλιαρικα νομιζω ειναι καλα τα λεφτα για τετοιο οργανο τότε.Τωρα.......τα παντα ειναι ρευστα και σχετικα.Δεν μπαινω ΚΑΝ στον κοπο να συγκρινω τωρινες τιμες και ποιοτητες με τοτε.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Μου αρέσει πολύ ο ηχος της κιθάρας αλλά:

 

    α)Δεν εχω πιάσει πάρα πολλές κιθάρες στην ζωή μου,η πιο ακριβή ηταν μια fender stratocaster,και Αμερικάνικη αλλά και Ιαπωνική

 

    β)Ο λόγος που την επέλεξα την συγκεκριμένη ηταν οτι με κέρδισε με την μια στο πιάσιμο της

 

    γ)Η αλήθεια είναι οτι στο 90% της χρήσης ο επιλογέας των μαγνητών είναι πάντα κάτω, δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσιάζουν οι υπόλοιπες επιλογές, μερικές φορές σε καθαρά χρησιμοποιώ τον δεύτερο απο κάτω.

 

2ον Ευχαριστώ για την μετάδοση της γνώσης

 

3ον Δεν τα έδωσα τώρα απλά τον τελευταίο καιρό την εχω πιάσει ξανά στα χέρια μου, δεν ξερω τι παίζει αυτο τον καιρό στην αγορά και ποιες είναι οι τιμές και το είχα απορία.

 

 

Επειδή δεν εχω πολύ χρόνο αυτη την στιγμή θα σας διηγηθώ κάποια άλλη στιγμή και την ιστορία της συγκεκριμένης κιθάρας (εχω αλλες δυο πιο φτηνές κάπου χαντακωμένες) και ο λόγος που θα το κάνω είναι οτι μου άρεσαν πάρα πολύ οι απαντήσεις σας, το υφος των απαντήσεων θέλω να πω.Απο μαι απλη πρόταση φαίνεται το ποιόν του ανθρώπου.

 

Θα σας βάλω να δείτε ενα βιντεάκι που ανέβασα πριν λίγες ώρες (χαράματα) και μετά μου ηρθε η απορία για το ποια κιθάρα εχω.Κάτι μου γράφει στο Youtube για πνευματικά δικαιώματα οπότε δεν ξέρω για πόσο θα είναι ακόμα εκει.

 

Όποτε θα δείτε και την RG 450 LTD μου live να την κρατάω στα χέρια μου.

 

Πριν λίγο καιρό την εχω ξαναπιάσει στα χέρια μου και θέλω να ανεβάσω τραγούδια σε cover που μου ηταν ή είναι ακόμα αγαπημένα.

 

[flash=200,200]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα  :) τουλαχιστον προσπαθησαμε να βοηθησουμε  :)

 

Το ρωτάς ? Η ανταπόκριση ηταν ακαριαία !!

Δεν περίπενα οτι σε τόσο λίγο χρόνο θα μάθω πιο μοντέλο είναι !!

 

Έβαζα στο google "ibanez rg mirror pickguard" και μόνο την δική μου δεν έβρισκα, αφου σε κάποια φάση σκέφτηκα μήπως εχω μαϊμού κιθάρα !

 

Μα κοίτα γκαντεμιά μόνο μια βρήκα και μάλλον ουτε αυτος ξέρει το μοντέλο που την πουλάει !! http://www.ebay.co.uk/itm/Ibanez-RG-series-electric-guitar-Mirror-scratch-plate-/221301916751

 

Τώρα οταν κάνω αναζήτηση RG 450 LTD την βρίσκω αμέσως :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να απαντησουμε και πιο "εμπεριστατωμένα".Η κιθαρα θεωρειται απο τα "καλα" οργανα που δεν ειναι prestige.Χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορει να μην ειναι "καλυτερη" απο καποιο μοντελο prestige απλως βαζω αυτη την σειρα σαν γνωμονα για να καταλαβεις σε τι κατασταση ειναι.400 χιλιαρικα νομιζω ειναι καλα τα λεφτα για τετοιο οργανο τότε.Τωρα.......τα παντα ειναι ρευστα και σχετικα.Δεν μπαινω ΚΑΝ στον κοπο να συγκρινω τωρινες τιμες και ποιοτητες με τοτε.....

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούρια θα κοστολογούνταν σε τιμές Japan κοινώς γύρω στο 1000ρικο... Μεταχειρισμένη επειδή δεν είναι prestige σειρά θα τη βρεις γύρω στα 300 ευρώ...

Οι μαγνήτες δεν θα έλεγα πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις ρε παιδί μου αλλά για metal και το gain στο 12 μια χαρά είναι!!! Αν δοκιμάσεις και στα σόλο την πάνω θέση θα σου ακούγονται πολύ καλύτερα τα πράματα!!!

 

(thanks Χρίστο για τα tip... δεν το περίμενα για 450 ltd να πω την αμαρτία μου... και είμαι καλά διαβασμένος στην Ibanez συνήθως)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααααααα :) 

3ον την είχα αγοράσει περίπου αρχές του 2000 περίπου 400.000 δρχ την αγόρασα καλά η μου έπιασαν τον ποπό?

δηλαδη 1174 ευρω. Για μια κιθαρα που δεν ειναι Prestige. Για το 2000 πιθανον να ηταν φυσιολογικη τιμη, ετσι και αλλιως λεφτα υπηρχαν τοτε  ;D Με τα σημερινα δεδομενα με τετοια χρηματα φαντασου τι παιρνεις...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου