Προς το περιεχόμενο

Aγορά Ενισχυτή για ..χώσιμο..


BARoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας..

Σκευτομαι για εναν ενισχυτάκο..γύρω στα 400-500...Παίζω απο Slash,Wylde,Rhoads μέχρι Pantera και Hammet η και In Flames.

Η χρήση του θα ειναι στο σπίτι ,σε καμια πρόβα με το συγκρότημα και κανα liveακι σε μικρα bar..

 

Ιδανικοί ήχοι για εμένα :

- Zakk - Fairwell Ballad

                                http://www.youtube.com/watch?v=NKcHftQoQp4 - Metallica - The Day that Never Comes..(και τα καθαρα και τα βρώμικα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με 400-500€ και με τόση γκάμα απλά θα πας σε μοντελιγκ ενισχυτή. Έχει όχι απλά χιλιοαναλυθεί το θέμα ενισχυτή+γκάζια+<600€ που με απλό ψάξιμο εδώ στο νοιζ, θα βρεις αναφορές και κριτικές σε ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πρέπει να πούμε στο φίλο μας κάποια ονόματα ενισχυτών για να βάλει στο ψαχτήρι... η επόμενη ερώτηση είναι: θα προτιμούσες να έχει ωραία καθαρά και να δημιουργείς εσύ τους άγριους ήχους με πεταλάκια/πεταλιέρες ή να βασίζεσαι στο δικό του distortion? Kαι θα ήθελες να είναι σώνει και καλά λαμπάτος ή δεν έχεις πρόβλημα με αυτό?

 

Μόλις μας πεις, θα σου πούμε και τις δικές μας προτάσεις... η δικιά μου είναι ένας λαμπάτος με ωραία καθαρά, συν τα διστόρσια από πετάλια/πεταλιέρες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Baron μηπως να ψαχνοσουν κι αλλο? Ο ηχος του Zack Wylde στο κλιπακι, που παραθετεις ως προτυπο ηχου ηλεκτρικης κιθαρας σε μπαλαντα, ειναι κατ' εμε επιεικως απαραδεκτος (παρ' όλο που ο zack παιζει πολυ ομορφα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τόσο λίγα λεφτά ίσως ένας Peavey Bandit 112 σε ικανοποιούσε. Αλλιώς κανα POD ή πετάλια και κάποιος φτηνός λαμπάτος (πχ valveking, ή κανας λαμπάτος σχετικά παλιός μεταχειρισμένος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Baron μηπως να ψαχνοσουν κι αλλο? Ο ηχος του Zack Wylde στο κλιπακι, που παραθετεις ως προτυπο ηχου ηλεκτρικης κιθαρας σε μπαλαντα, ειναι κατ' εμε επιεικως απαραδεκτος (παρ' όλο που ο zack παιζει πολυ ομορφα).

 

Γούστα είναι αυτά. Π.χ. εμένα ένας από τους αγαπημένους μου ήχους κιθάρας είναι των Darkthrone στο Panzerfaust, και όλοι με λεν ανώμαλο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πρέπει να πούμε στο φίλο μας κάποια ονόματα ενισχυτών για να βάλει στο ψαχτήρι... η επόμενη ερώτηση είναι: 1. θα προτιμούσες να έχει ωραία καθαρά και να δημιουργείς εσύ τους άγριους ήχους με πεταλάκια/πεταλιέρες ή να βασίζεσαι στο δικό του distortion? Kαι2.θα ήθελες να είναι σώνει και καλά λαμπάτος ή δεν έχεις πρόβλημα με αυτό?

 

Μόλις μας πεις, θα σου πούμε και τις δικές μας προτάσεις... η δικιά μου είναι ένας λαμπάτος με ωραία καθαρά, συν τα διστόρσια από πετάλια/πεταλιέρες.

 

1.Δεν έχω πρόβλημα..oτι ακουγεται πιο ωραία :D[Αν και εδω που μενω δεν εχω να ακουσω τιποτα..οτι μου πειτε θα παρω..]

2.Οχι..δεν εχω προβλημα..απλα θα ελεγα να αποφύγω το modelling..και να φτιαξω τον ήχο μου οπως τον θελω εγω και οχι να επιλέξω εναν απο τους πολλους..

 

Φιλε Baron μηπως να ψαχνοσουν κι αλλο? Ο ηχος του Zack Wylde στο κλιπακι, που παραθετεις ως προτυπο ηχου ηλεκτρικης κιθαρας σε μπαλαντα, ειναι κατ' εμε επιεικως απαραδεκτος (παρ' όλο που ο zack παιζει πολυ ομορφα).

 

 

 

Αλήθεια?Αυτό ειναι καλό γιατι θα τον πετύχω χωρίς να βάλω το χέρι βαθία στην τσέπη. ;D

 

Ξεχασα να πω οτι αυτα ειναι ότι παίζω εγώ σε προσωπικό επιπεδο..Επειδη ομως σε μπαντες παίζω τελείως διαφορετικά πραγματα θα ήθελα ο ενισχυτής να μην ειναι τελείως μονοδιαστατος (π.χ. Metal Only) αλλα με μικρες προσθήκες (π.χ. ενα overdrive pedal) να μπορει να αποδωσει τον επιθυμιτό ήχο.Ζητάω πολλά ε?

Έχω παραγγείλει ήδη την καινούργια μου κιθάρα..(Μια Epiphone Les Paul Standard..-ebony αν και δεν νομίζω να σας ενδιαφέρει και πολύ.. :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά. Π.χ. εμένα ένας από τους αγαπημένους μου ήχους κιθάρας είναι των Darkthrone στο Panzerfaust, και όλοι με λεν ανώμαλο.

Ολοι?  ;D

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά. Π.χ. εμένα ένας από τους αγαπημένους μου ήχους κιθάρας είναι των Darkthrone στο Panzerfaust, και όλοι με λεν ανώμαλο.

Μήπως δεν το λεν γι'αυτό; :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου