Προς το περιεχόμενο

Aγορά Ενισχυτή για ..χώσιμο..


BARoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι ρε συ να μην παρεις το Blackstarακι!Επαθα την πλακα μου με τα βιντεακια του geomor!Πολυ γκαζι ρε το σκατο αλλα και στα καθαρα αψογο.Ασε που απο τιμη ...δυσκολα θα βρεις επωνυμη λαμπα με τοσο καλα χαρακτηριστηκα με τοσα ευρα!Εγω θα το σκεφτομουν σοβαρα(και ισως να το σκεφτομαι για τονε combo).Ερωτηση ηλιθιου!Αληθεια αν επερνα τον combo θα μπορουσα να τον δουλεψω και με μια σοβαρη καμπινα ετσι δεν ειναι;Να τον δουλευω δηλαδη στο σπιτι σαν κεφαλη σε αλλη καμπινα ενω σε καμια προβα ,για λογους φορητοτητας , ετσι οπως ειναι!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τζιμόνη εδώ. Επειδή τα γούστα θα αλλάζουν συχνότερα και από τα σώβρακα στην ηλικία που είσαι, πάρε κάποιον μοντελιγκ και όταν παίξεις μαζί του, πειραματιστείς και αρχίζεις να κατασταλάζεις σε έναν ήχο, πάρε και ενισχυτές και πετάλια και πεταλιέρες και ρακ και ότι άλλο θες.

Τώρα πολύ πιθανόν να είναι πεταμένα λεφτά, γιατί παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο, πολύ απλά ό,τι πάρεις να μη σου κάνει.

 

 

Ένας κομπο δουλεύεται με καμπίνες εφόσον έχει έξοδο για καμπίνες. Ο 5150 μου για παράδειγμα έχει και συνδέεται αμέσως. Αν δεν έχει, ή δεν τον συνδέεις, ή πας για μοντα.

 

Α κάτι άλλο. Αφήστε τα βιντεάκια και τραβάτε ακούστε δεξιά και αριστερά και όπου άλλου μπορείτε τους ίδιους τους ενισχυτές. Παραλίγο να πάρω epiphone ή harley benton και μόλις πήρα την απόφαση να τους ακούσω, έβγαλαν ότι πιο εμετικό -για τα δικά μου γούστα- έχω ακούσει εβα.....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροτι το εχω κανει χομπυ να βλεπω βιντεακια στη δουλεια οταν προλαβαινω, ο boukas εχει δικιο. Ιδιαιτερα το noiz χωρις να ειναι ακριβως δογματικο, τεινει προς vintage, καθορισμενες λυσεις. Π.χ. τελε. Π.χ. καθαρος λαμπατος να΄ναι κ φτιαξου με πεταλια. Δε σημαινει οτι δεν δουλευει δε σημαινει οτι δουλευει για καποιον. Οποτε νομιζω οτι οντως ειναι πανευκολο για τυπους με ιδιαιτερες αναγκες π.χ. heavy ηχος να παθουν αυτο που επαθε! Υπαρχει βεβαια κι ο janick αλλα ενα thread ειχε παει να φτιαξει κ πηγε οπως να΄ναι μετα! (Ισως να ηταν ωραιο να υπαρχει κατι σε στυλ metalic noizes μεσα στο noiz. Για να κανουμε κ πιο γρηγορα μερικοι! Όχι αλλο καρβουνο κ koch studiotone στα search!) Κ μετα ερχονται τα βιντεο...Που ειναι ο ηχος που ψαχνω???

 

Αλλα το παιδι ειναι 15 χρονων. Και το δηλωσε οτι δεν μπορει να παει περα δωθε για αυτο το σκοπο. Θέλει κ βιντεακια. Ποσοι απο εσας ειχατε την απολυτη ανεξαρτησια να φυγετε απο Αργος για βολτα για δοκιμες στην αθηνα(εκτος απο ενα φιλο που εκλεβε το θρυλικο kadett στα 14 του κ πηγαινε!); Εδω εμεις απο Θεσσαλονικη κ πολλες φορες αναγκαστηκαμε να επιλεξουμε στην...διαβασμενη απο reviews τυχη κ ειχαμε κ καποια πραγματα μες στα ποδια μας. Οποτε παλι καλα που υπαρχει το youtube, πολυ θα ηθελα να υπάρχει οταν εψαχνα κι εγω.

 

Εχω την εντυπωση οτι ο φιλος μας αν παει Αθηνα, θα πρεπει να αγορασει με τη μια οποτε ας παρει εστω κ μια γευση απο βιντεο. Άλλωστε κλιπακια που ακουγονται καλα ακομη κ απο εκει συνηθως βγαινουν καλυτερα στο real thing, εκει που υπαρχει διαφορα ειναι στην αντιληπτη ενταση. (τα direct, modelling ktl ακουγονται ακομα πιο κοντα!)

 

Τέλος παντων καλες αγορές Χριστουγεννα ερχονται! Και μπραβο που ειχες δηλωσει οτι δεν θελεις ετοιμους ήχους! Συνηθως ανεξαρτητως ηλικιας η πλοιοψηφια των κιθαριστων καταληγει σε fender strat gibson κατι paul σε ενα marshall η fender ενισχυτη κ λεει οτι εβγαλε φοβερο ηχο! Φοβερος ηχος ειναι αλλα δεν το εβγαλαν αυτοι! Άλλοι τον εβγαλαν! (off topic alert!σταματαω) Οποτε απο αυτην την αποψη ίσως τα line6 δε σου κανουν. Αλλα ακομη κ απο modelling μπορεις να φτιαξεις κατι εντελως δικο σου...

 

 

Ο blackstar εχει εξοδο για καμπινες. στα 500+ παιρνεις blackstar combo/head κ εξτρα καμπινα της επιλογης σου(π.χ. 2χ12 vintage 30). Με δελεαζει παρα πολυ αλλα ελα που προχθες γνωρισα τον ερωτα απο αλλες δυο τρυπες...Απο τα αυτια! Επιτελους εφτιαξα το combo που ηθελα με mesa studio preamp, 6L6 τελικο κ electro-voice EVM12L σε καμπινα απο imbuya! Yeahhhh! Αλλα σπιτι δε δουλευεται κ ειναι μονιμα στο studio! Τα tech21 ακομη ειναι καταπληκτικα για σπιτι!(Και συχνα πολυυυ εξω απο αυτο!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε συ να μην παρεις το Blackstarακι!Επαθα την πλακα μου με τα βιντεακια του geomor!Πολυ γκαζι ρε το σκατο αλλα και στα καθαρα αψογο.Ασε που απο τιμη ...δυσκολα θα βρεις επωνυμη λαμπα με τοσο καλα χαρακτηριστηκα με τοσα ευρα!Εγω θα το σκεφτομουν σοβαρα(και ισως να το σκεφτομαι για τονε combo).Ερωτηση ηλιθιου!Αληθεια αν επερνα τον combo θα μπορουσα να τον δουλεψω και με μια σοβαρη καμπινα ετσι δεν ειναι;Να τον δουλευω δηλαδη στο σπιτι σαν κεφαλη σε αλλη καμπινα ενω σε καμια προβα ,για λογους φορητοτητας , ετσι οπως ειναι!

 

+ 100

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας 15χρονος που παιζει απο Placebo μεχρι Metallica θεωρειται κατασταλλαγμένος  ::).

 

Bρε Baron, εγώ δεν ήξερα ούτε την ηλικία σου, ούτε την έλλειψη κατασταλαγμένου γούστου στους κιθαριστικούς ήχους. Από κει και πέρα, και βέβαια να καταφύγεις στο μόντελινγκ (πάλι με την έννοια της ποικιλίας των διαθέσιμων ήχων, εννοώ), είτε με πεταλιέρα, είτε με μόντελινγκ ενισχυτή. Εδώ και πολύ καιρό έχω τοποθετηθεί εδώ επ'αυτού, και για την πολύ καλή ποιότητα των ήχων που διαρκώς βελτιώνεται, και για το γεγονός ότι είναι ένα "σχολείο" δημιουργίας ήχου για τον καθένα, και μάλιστα σε οικονομικότατη συσκευασία.

 

Επίσης, όλοι οι ενισχυτές που έχω δει μέχρι σήμερα έχουν εξόδους για καμπίνες... είναι ταυτόσημες με τις εξόδους προς οποιδήποτε μεγάφωνο. Δεν είναι κάτι το εξωτικό, μια απλή έξοδος στα 8, 4 ή και 16Ω. Αν δεν είχαν καμία έξοδο... δεν θα ακούγονταν, δεν νομίζετε; Aν είναι κόμπο και κάποιος θέλει καμπίνα, την συνδέει παράλληλα ή βγάζει το jack του ήδη υπάρχοντος μεγαφώνου και τοποθετεί το jack της καμπίνας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιαιτερα το noiz χωρις να ειναι ακριβως δογματικο, τεινει προς vintage, καθορισμενες λυσεις. Π.χ. τελε. Π.χ. καθαρος λαμπατος να΄ναι κ φτιαξου με πεταλια. Δε σημαινει οτι δεν δουλευει δε σημαινει οτι δουλευει για καποιον.

 

+1000

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου