Προς το περιεχόμενο

Aγορά Ενισχυτή για ..χώσιμο..


BARoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς. Να ακούσει με τα ΑΥΤΙΑ του και όχι (το λιγότερο) ΑΣΤΕΙΑΣ πιστότητας βιντεάκια και κλιπάκια...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εχω τετοια δυνατότητα..Μένω Άργος.Οποιος εχει τους ενισχυτές που συζητάμε..παρακαλείται να ανεβάσει clips.

Παντως ο tech21 trademark απο το youtube ακουγεται άψογα..Δεν ξερω αν μπορει να αποδωσει την ζητουμενη "καφρίλα" βέβαια.Σε σχεση με τον Randall RG75 πως θα τον χαρακτηρίζατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικο ειναι να συνεννοηθεις μεσω τηλεφωνου με μερικα καταστηματα στο κεντρο της Αθηνας και να αφιερωσεις μια μερα για ταξιδι και ακροασεις. Αν το κανεις θα ακουσεις μεγαλες διαφορες μεταξυ μοντελων και θα καταληξεις μονος σου. Οτι και να σου πουμε δεν εχει μεγαλη σημασια. 500 ευρω για ενισχυτη ειναι σημαντικο ποσο και μονο αν εισαι σιγουρος θα πρεπει να τα δωσεις χωρις ακροαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο peavey bandit ειναι μια πολυ καλη περιπτωση ενισχυτη, ιδιαιτερα για τα λεφτ ατου κ σε περιπτωση φυσικα που το ζητουμενο ειναι το high gain. Μάλιστα απο αγγλικα καταστηματα ισως βγει συνολικα 250 ευρω, ψαξτο.

 

Εχω ακουσει εκτενεστατα το προηγουμενο μοντελο, αυτο που ειχε λιγο κοκκινο χρωμα κ εχω υποσχεθει μια μερα αν το βρω μεταχειρισμενο, ετσι για το γαμωτο να το χτυπησω!Ειχε καλα λαμπατα καθαρα?Οχι. Ειχε ροκ γεματο ηχο? Οχι!χεστηκε η φοραδα στο αλωνι μολις εμπαινε στο modern καναλι ηταν αμεση ικανοποιηση.Πολυ δυνατος,σφικτος με την καλη εννοια που για καφριλες κτλ επισκιαζε λαμπατους κ μη marshall, τον tech21 trademark60 κ αλλους στο δωματιο που υπηρχαν. Πολλη καλη φαση, περιορισμενα τα πραγματα που κανει καλα αλλα κανει αυτο που ζητησες! Και εχει 100 watt ισχυ κ οχι 85 οταν συνδεσεις εξωτερικη καμπινα.

 

Μετα αλλαξε η σειρα transtube...ηρθε η ανοιξη κ μαζι ο νεος bandit. Διατηρει ολα τα χαρακτηριστικα του παλιου κ προσθετει ενα απιστευτο καθαρο mode που μιμειται τον peavey classic. Και ακουγεται καταπληκτικα. Απο εκει και περα να προσθεσω οτι εχει αλλαξει το μεγαφωνο σε peavey blue marvel αυτο που φορανε κ καποιοι ακριβοτεροι peavey. Το μεγαφωνο αυτο σε συνδυασμο με την αλλαγη στο παχος των πλαινων τοιχωματων της καμπινας(τα λεπτυναν αλλα ειναι ακομα παχια) εχει ξεμπουκωσει στα καθαρα κ στους medium gain ηχους τον ενισχυτη, και εχει αλλαξει ελαφρως(στο πιο διαφανες) το high gain/modern κτλ καναλι. Πιο εντυπωσιακο αλλα προτιμουσα το σα γροθια εστω κ τρανζιστορ του παλιου. Αλλα αυτα ειναι γουστα. Παρεμπιτοπτοντως στο Kithara.gr καποιος πουλαει τον προηγουμενο κατω απο 200 νομιζω.

 

Απο αυτους που ανεφερες θα προτιμουσα τον bandit γιατι ειναι φθηνος κ βγαζει γαματο heavy ηχο. Και δε σου σπαει τα κακαλα οπως οι λαμπες! Κ με τα λεφτα που περισσευουν (σε σχεση με το ποσο κανουν οι αλλοι) θα μπορουυσες κατευθειαν(η αργοτερα αν σε καλυπτει ο bandit) να αγορασεις κ ενα λαμπατο, τοσοι κ τοσοι κυκλοφορουν σε προσιτες τιμες κ να εχεις τα παντα

 

Αν θες ενα κ μονο εναν ομως ο tech21 ειναι με διαφορα πιο all around, κ ισως καλη λυση να ειναι κ η σειρα peavey vypyr που χρησιμοποιοει την ιδια αναλογικη τεχνολογια με τον bandit με ψηφιακα εφε ωστε να μιμηθει πολλους αλλους ενισχυτες(μεταξυ των οποιων κ τερατα οπως diezel k 5150) Μην περιμενεις ιδιο ηχο με αυτους αλλα κ τη χροια σε χαμηλη ενταση να σου δωσει παλι επιτυχια ειναι, στην τελικη δες ποσο ζοριζονται οι λαμποφιλοι να βγαλουν αυτον το σκασμενο ηχο σε χαμηλη ενταση κ συχνα αποτυγχανουν.

 

Ως δικο μου παντα συμπερασμα ειναι οτι αξιζει να παρεις ενα bandit, θες να...χωσεις(προσεξε ομως τι θα χωσεις κ που!) εχει γκαζι,νευρο κ punch, αρκετα καλο ηχοχρωμα(ιδιαιτερα ο καινουριος) γενικα κ σου αφηνει λεφτα να κανεις κι αλλα πραγματα!

 

Απο εκει κ επειτα με 500 εουριτος παιρνεις καινουριο το 2χ10 combo της blackstar

 

www.blackstaramps.co.uk  τον HT-5 που ειναι 5 wattπου γενικα σαν εταιρεια του δινει κ καταλαβαινει στο high gain τωρα 5 watt λαμπατα ειναι αρκετα δυνατα κ δε θα με απασχολουσαν σε live ( δινει direct στην κονσολα) αλλα σε προβες κ μικρα live...μπορει ομως κ να τα καταφερει.

 

Δυστυχως θα επρεπε να τον ακουσεις,,,ασε που ειναι ολοκαινουριο προιον κ δεν τον ξερουν αλλα παιδια απο δω υποθετω...

 

Αντε παρε κ μερικα videakia κι ας μη τα γουσταρει εκεινος που εγραψε κατι πιο πανω

 

o πρωτος bandit, δεν ειναι το καθαρο του αλλα το βρωμικο με χαμηλο gain!

 

με μια γκομενιτσα σε high gain!

 

ειναι βεβαι blues o τυπος, intheblues

 

http://www.youtube.com/watch?v=bHkITrKMx7o&feature=related lead

 

και μερικα με τον blackstar HT-5

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=uQjADxog0Es&feature=related

 

φυσικα αν ψαξεις τις τιμες, βλεπεις οτι με 500 παιρνεις ενα καινουριο bandit k ενα Blackstar ht-5 combo 1x10 που μπορεις να συνδυασεις ταυτοχρονα σαν ηχο!

 

Ωραια φαση να διαλεγεις ενισχυτες!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανέναν απολύτως δεν συνιστώ από αυτούς. Κι επίσης, αφού έχεις κατασταλάξει στους ήχους που θες, δεν χρειάζεσαι και πολύ τα μόντελινγκ (με την έννοια της μεγάλης διαθέσιμης ποικιλίας των διαθέσιμων ήχων). Εκτός κι αν έχεις κάποια φίλη που ασχολείται με αυτό επαγγελματικά (την οποία θα μου γνωρίσεις βεβαίως-βεβαίως).  ;D

 

Να μια ενδιαφέρουσα πρόταση...

Παρε αυτο http://www.thomann.de/gr/kustom_defender.htm και αυτο http://www.thomann.de/gr/ibanez_tk999_ht_tubeking_ht.htm

 

Και εισαι σουπερ,εγγυημενα.Θα σου μεινουν κιολας δεν ειναι 100% απλα ενα σκαλακι.

 

Aντί για το Τubeking, θα πρότεινα αυτό...

 

179193.jpg

 

ή αυτό...

 

141351.jpg

 

ή ένα ψαξιματάκι για metal distortion πετάλια στο φόρουμ (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι το μέταλ είναι ο πρωταρχικός στόχος των 2 ανωτέρω).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bulldog το είχα και δεν μου έλεγε κάτι ιδιαίτερο μέχρι hard rock καλό ήταν όσο για το gt2 έχω να πω τα καλύτερα

για amp δεν έχω κάτι καινούριο να πω  ;D

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας 15χρονος που παιζει απο Placebo μεχρι Metallica θεωρειται κατασταλλαγμένος  ::).

Αυτη η τεράστια γκαμα ειναι που με δυσκολεύει..Για κανα λαμπατο Laney LC-15 με ενα dist/Od μπροστά τι θα λέγατε..Θα την βγάλει την απαιτούμενη βρώμα οταν του χρειαστει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου