Προς το περιεχόμενο

Aγορά Ενισχυτή για ..χώσιμο..


BARoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ανεβαίνει η τιμή με τον Line6

 

οι επιλογές σου είναι λίγες και κακά τα ψέματα θες το gain του ενισχυτή (ας μην ξαναγίνει αυτή η συζήτηση)

θα σου πω να ψαχτείς σε 2 μάρκες Randall (rg και rh) και Peavey Valve King και Windsor

από κει και πέρα πας σε Line 6 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να τα δώσεις σ αυτόν

ή να περιμένεις να μαζέψεις κάτι ακόμα ώστε να πάρεις έναν ωραίο λαμπάτο amp

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβαίνει η τιμή με τον Line6

 

όχι υποχρεωτικά (κατά λάθος είχα βάλει αυτόν με τα 2 ηχεία που είναι όντως ακριβός, αλλά το διόρθωσα  ;D)

 

πάντως συμφωνώ για τον Valve King, αξίζει, απλά πρότειναν modelling νωρίτερα και είπα να τα συνδιάσω  ;)

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αυτο http://www.thomann.de/gr/kustom_defender.htm και αυτο http://www.thomann.de/gr/ibanez_tk999_ht_tubeking_ht.htm

 

Και εισαι σουπερ,εγγυημενα.Θα σου μεινουν κιολας δεν ειναι 100% απλα ενα σκαλακι.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κustom είναι πιο πολύ για μπλουζ και γενικά καθαρά όμως  :-\... δεν έχει καθόλου all - aroundness... άμα ανεβάσεις το gain είναι πολύ χάλια ο ήχος... τώρα δεν ξέρω άμα αρχίσουν να μπαίνουν πετάλια πως θα είναι...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κustom είναι πιο πολύ για μπλουζ και γενικά καθαρά όμως  :-\... δεν έχει καθόλου all - aroundness... άμα ανεβάσεις το gain είναι πολύ χάλια ο ήχος... τώρα δεν ξέρω άμα αρχίσουν να μπαίνουν πετάλια πως θα είναι...

Δεν ξερω εαν προσεξες,εβαλα 2 λινκ.Εχεις ενα καλο καθαρο καναλι κ ενα σουπερ βρωμικο,στο λεω εκ πειρας.

 

Valveking καλο καθαρο - Τρανζιστορε βρωμικο (οχι απαραιτητα κακο)

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, ο Spider Valve δεν θα ήταν μια καλή επιλογή για τον φίλο μας απο δώ? ??? ???

 

http://www.dv247.com/invt/44565/

Ως πρωην κατοχος του SPIDER  III στα 100 Watt και υστερα απο δοκιμη του αντιστοιχου λαμπατου, εχω να παρατηρησω πως η προοδος καθε αλλο παρα θετικη ειναι... Δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ παραπανω απο τον SPIDER III. Η λαμπα υπαρχει απλα για να λες πως εχεις λαμπα. Για μενα ειναι πολυ προτιμοτερο να παρεις το SPIDER III που εχει και δυναμη και σε βγαζει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ σε λαιβ που θες και παιζει και χαμηλα χωρις να χανεις ποιοτητα ηχου  (οπως στο λαμπατο) και τελος εχεις απλουστατα υπερβολικα πολλες δυνατοτητες και ευρος ηχοχρωματων. Αν τον συνδιασεις με το FBV (και το μικρο ακομα ειναι υπεραρκετο) θα εχεις ενα αξιοπρεπεστατο set up.  ;) ;) Σκεψου το.

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα πως θα ήθελα να αποφύγω το Modelling.Eυχαριστώ πάντως.

Οσο για τον Randall..ελπιζω να δεχεται καλα τα πετάλια.Ο peavey δεν μου αρεσε αποσα ακουσα στο utube..Μου ακουγόταν πολύ πρίμος.Οσο για τον windsor..θα αποδωσει το επι8υμητο gain?

Επίσης..για τους tech21 τι εχετε να πειτε..Δεν εχω καταλαβει την όλη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω tech21,προσωπικα θεωρω οτι ειναι κορυφη!Ισως οχι 100%λαμπα αλλα προσφερει δυο πραγματα ανεκτιμητα!

 

Πρωτον κ κυριοτερον:παιζει απιστευτα καλα χαμηλα. Δεν ξερω πως σκατα το κανουν αλλα διατηρει ογκο ο ηχος κ ολες τις αρμονικες που μιμειται. Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ο ορος συχνοτικη ισορροπια. Κι αν θες το κατι παραπανω σε live(ο 60ρης τα καταφερνει μια χαρα κ ειναι δικαναλος, ο 30ρης με την καμια κ ειναι μονοκαναλος καθαρα στουντιακη κ χρηση σπιτιου!) Δωσε τον ηχο στην κονσολα κ σε ενα active monitor για την παρτη σου, εμενα ιδιος μου φαινοτανε!

 

Δευτερον. Δε γνωριζω αλλο μηχανακι που να προσπαθει εστω να προσεγγισει τον καλυτερο ηχο που θεωρω για γκαζια, τον ηχο του mesa boogie mark IIc+. Σκεψου τους καλυτερους metallica high gain ηχους. Σαφως εχουν πολλα στοιχεια κ απο αλλους ενισχυτες αλλα κυριως σε αυτον βασιζονται. Θα το καταλαβεις αν παιξεις καποια παλια τους rif με τετοιες ρυθμισεις στα tech21. Μικρο λαμπατο η τρανζιστορατο μηχανακι που να στοχευει εκει δεν ξερω, (το Pod κ η σειρα flextone εχουν ενα υποθετικο μοντελο spinal puppet οπως κ τα vox αλλα δε συγκρινεται καν στα δικα μου αυτια, κ προσπαθουν να ποιασουν τον ηχο των metallica γενικα)

 

Σαν να μη φτανει οτι σου προσφερει ηχους βασισμενους σε φοβερα μοντελα, το τι μπορεις να κανεις με αυτα εχει φοβερο ενδιαφερον:στο trademark 10 μπορεις να παρεις marshall χαρακτηρα κ να το ταιριαξεις με mesa boogie cabinet κτλ βγαζει εναν ηχο...ζουμερο απολυτα γκαζωμενο με σαφηνεια στις νοτες που ανταποκρινεται αρκετα στο παιξιμο σου, κοβει σα marshall αλλα εχει σωμα σαν mesa boogie. Σκεψου τον ηχο στο all nightmare long στην εισαγωγη που επιταχυνει καποια στιγμη. Δεν ξερω αν ειναι λαμπατος αλλα ποσως με ενδιαφερει!

Πηρα προσφατα τον mesa boogie studio preamp του ffmakis. Δε λεω καταπληκτικο αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι απο την εξοδο direct που εχει κ βγαζει εξομοιωμενο σημα...ολοκληρου ενισχυτη ο ηχος ακουγεται 99% σαν της tech21 στην αντιστοιχη εξομοιωση.

 

Στα μειον τους οτι προσφατα αλλαξαν τα μεγαφωνα με celestion στον 60ρη που θεωρω οτι στερει πολλη απο τη διαυγεια που ειχε το original μεγαφωνο σε καθαρους ηχους αλλα εχει ενα κλικ καλυτερο σωμα κ λιγοτερο fuzz στο high gain. Ωστοσο θελει αρκετα διαφορετικες ρυθμισεις στο eq. Για live χρειαζεσαι η το δικαναλο 60ρη, η δυο μικρα κ να στελνεις direct το σημα.

 

Να κ ενας mark IIc+

http://www.youtube.com/watch?v=XJWUY0Kc6eE οσο gain χρειαζεσαι για να παιξεις το riff του the day that never comes

 

http://www.youtube.com/watch?v=hveNSVgctHw σκασιμο αρμονικες κ σαφηνεια μεσα στο high gain!

 

Ε το tech21 ερχεται πολυ κοντα σε αυτον τον ηχο for the money κ παιζει κ χαμηλα!Κατα τη γνωμη μου πιο πολυ ο μικρος απο τον 60ρη! Και μαλιστα εχει κ εξομοιωση των μεγαφωνων που χρησιμοποιει το combo της mesa αλλα κ ο zakk wylde, του electrovoice evm12L.

 

Αυτα απο tech21 οι οποιοι δεν μπορω να τους θεωρησω modelling με την κλασσικη εννοια του ορου. Κατα τη δημιουργια τους εβαλαν 9 μικροφωνα περιμετρικα απο τον ενισχυτη κ ακουσαν τις αρμονικες με ακουστικα, οχι με ενα μικροφωνο οπως οι...αλλοι. Αναπνεει πολυ καλυτερα ο ηχος σε σχεση με line6 κ ταυτοχρονα ειναι λιγοτερο ωμος απο ενα κανονικο ενισχυτη αλλα πλουσιος σε αρμονικες. Επιπροσθετα με ενα overdrive σφιγγει κι αλλο ο ηχος κ γινεται πιο extreme αν προτιμας.

 

Παντως ο valveking πιστευω οτι εχει τη δυναμικη να ακουστει καλα κ σηκωνει τρελο πειραγμα.

Δες εδω:

 

Αλλαγη μεγαφωνου, κ δυο τρελα πεταλια!

 

Απο τζιτζικια που πολυ τα γουσταρω, κακη εντυπωση μου αφησε ο spider κ καλυτερη οι randall!

 

Γενικα ειμαι εντελως αντιθετως με το 99% των ατομων στο noiz κ δε γουσταρω καθολου βρωμικα απο πεταλια σε λαμπα καθαρο μου φαινονται με ελαχιστες εξαιρεσεις overcompressed αν κ οφειλω να πω οτι αναφερομαι κυριως σε high gain ηχους, για blues αλλαζει το θεμα.

 

Τσακω κ'ενα βιντιο με τον boogie preamp.

 

 

O kostas 5150 θα σου πει οτι δεκα φορες καλυτερα πεταλια σε μικρο λαμπατο κ γνωμη του κ καλα κανει! Ο,τι αρεσει στον καθενα. Ελπιζω να βρεις τι αρεσει σε σενα. A k o windsor μαλλον δε θα σε εξυπηρετησει για κατι αλλο περα απο ροκ ηχους μονος του, ειναι κ μονοκαναλος. Δηαλαδη καθαρο setting k πεταλι οπωσδηποτε...

 

Παντως αν μπορεις να τους εμπιστευτεις οι bugera=behringer copy of 5150 k xxx ειναι σε πολυ καλη τιμη σto dv247.com κ σαν κεφαλες κ σαν combo.

 

Παρε κ δυο Link να γουσταρεις μπας κι ακουσεις τον ηχο που εχεις στο μυαλο σου(μεγαλη αρρωστια) σε κανενα απο ολα αυτα. Ιδιαιτερα στο Pod xt γινεται της κακομοιρας, οπως κ στο mesa mark IV. Ακου κ τα bugera

 

www.netmusicians.org πολυ πραμα στους ενισχυτες!

http://www.youtube.com/user/WorldMusicSupply?ob=1

317 βιντεο με εξοπλισμο! εχει κ τα αντιγραφα της behringer απο tech21 (gm108 κ gmx amps δες ποσο πιο μπουκωμενος ακουγεται ο δευτερος σε σχεση με το μικρο...)

 

Ελπιζω να βρεις κατι, τα λεφτα κανενος δεν ειναι για πεταμα κ μη βιαζεσαι αν δεν ειναι αναγκη. Ακομη κ με φθηνα εργαλεια μπορεις να ακουσεις αυτο που θες! Π.χ. ο peavey bandit ειναι κατα τη γνωμη μου εξαιρετικος για μεταλ σε αυτη την τιμη κ με 100 watt οδηγεις μια καμπινα αν χρειαστει αργοτερα με ολη τη γραμμικοτητα των solid state κυκλωματων. Ακου με τα αυτια σου κ οχι με το πορτοφολι σου!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου