Προς το περιεχόμενο

Μίξη wet και dry σήματος on pedalboard?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω τη γνώμη σας για κάτι... Το set up μου μέχρι αυτή τη στιγμή είναι πάρα πολύ απλό.

Μπάσο -> Pedalboard (Phaser, Bass Blogger, Bass Booster) -> Ενισχυτής...

Σκεφτόμουνα ένα τρόπο όταν έχω το blogger σαν fuzz (αξιοπρεπές αν κι όχι το καλύτερο) να κάνω μίξη το wet και το dry σήμα μου αφού το πετάλι δίνει έξοδο και wet και dry. Μετά σκέφτηκα ότι ΓΕΝΙΚΑ θα μου άρεσε να έχω ΠΑΝΤΑ ένα dry καθαρό σήμα μπάσου για να μην χάνω το low end και άφοβα να παίζω με τα πετάλια χωρίς να έχω πρόβλημα... Επίσης θα ήθελα να έχω αυτή τη λύση στο pedalboard μου... Καμία ιδέα υπάρχει? Επίσης πείτε μου και καμιά γνώμη αν πιστεύετε πως θα αξίζει ηχητικά!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχει - Boss LS-2, βάζεις στη μία λούπα τα πετάλια σου, την άλλη την αφηνεις άδεια και επιλέγεις το mod Α+Β mix. Δεν το έχω το πετάλι αλλά έχω κάνει παρόμοια πατέντα με κονσόλα. Γενικά σου ανοίγει νέους δρόμους.

 

Προσοχή, μερικά πετάλια δεν συνεργάζονται στο παράλληλο γιατί παίζει Phase cancelation : Πχ εχω ένα Electroharmonix Small CLone chorus (αγάπη) και αν το βάλεις παράλληλα αντι να πετυχαίνεις μίξη πετυχαίνεις να αλλάξεις τον χαρακτήρα του chorus. Γενικά τα modulation πετάλια είναι μυστήρια, μπορεις όμως να βρεις απο φορουμ ποια κανουν στην περιπτωση σου - είναι αυτά που παιζουν σε παράλληλες λουπες ενισχυτών.

 

Προσοχή σε πετάλια που αναστρέφουν την φάση: αν πχ ενα drive αναστρεφει τη φαση στην εξοδο του και το προσθεσεις στο αρχικό σημα, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι λιγο hollow καθως θα ακυρωθουν οι κοινες συχνότητες.

 

Μια μέρα θα το αγοράσω και γω μουαχαχαχαχαχαχ :):)

 

Καλή τυχη και κρατα μας ενημερους για το αποτελεσμα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω τη γνώμη σας για κάτι... Το set up μου μέχρι αυτή τη στιγμή είναι πάρα πολύ απλό.

Μπάσο -> Pedalboard (Phaser, Bass Blogger, Bass Booster) -> Ενισχυτής...

Σκεφτόμουνα ένα τρόπο όταν έχω το blogger σαν fuzz (αξιοπρεπές αν κι όχι το καλύτερο) να κάνω μίξη το wet και το dry σήμα μου αφού το πετάλι δίνει έξοδο και wet και dry. Μετά σκέφτηκα ότι ΓΕΝΙΚΑ θα μου άρεσε να έχω ΠΑΝΤΑ ένα dry καθαρό σήμα μπάσου για να μην χάνω το low end και άφοβα να παίζω με τα πετάλια χωρίς να έχω πρόβλημα... Επίσης θα ήθελα να έχω αυτή τη λύση στο pedalboard μου... Καμία ιδέα υπάρχει? Επίσης πείτε μου και καμιά γνώμη αν πιστεύετε πως θα αξίζει ηχητικά!!!

 

Nαι, θα αξίζει ηχητικά αν θες να πετύχεις ένα πιο ήπιο αποτέλεσμα (και χωρίς το τυχόν low cut) από αυτό που σου προσφέρεται ήδη από τα πετάλια που έχεις, μιας και αν δεν απατώμαι τα περισσότερα προσφέρουν ήδη dry&wet mix από τον διακόπτη που καθορίζει το intensity του εφφέ, εκτός από μερικά που έχουν ιδιοτροπίες του τύπου "στο φουλ δεν σου δίνω 100% wet" ή "στο ελάχιστο δεν σου δίνω 100% dry". Mια λύση που είναι πολύ πιο φροντισμένη και παραμετροποιήσιμη (και από πλευράς φάσης) από τα φτηνά DIY που μπορείς να φτιάξεις ο ίδιος είναι αυτή: http://xotic.us/effects/x_blender/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βέβαια όσο κάνει το xotic δεν κάνει το pedalboard μου ολόκληρο (μαζί με τροφοδοτικά κλπ κλπ)... Η αλήθεια είναι πως κοίταζα για κάτι πιο οικονομικό :/

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πολλούς DIYers στο φόρουμ και σίγουρα θα έχουν κάτι να προτείνουν αν πιάνει το χέρι σου... το εξαιρετικά χρήσιμο και "ελβετικός σουγιάς" Boss LS2 που προαναφέρθηκε θα σου κάνει επίσης, αλλά δεν έχει διακόπτες φάσης. Δεν πιστεύω όμως πως θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα με την φάση γιατί ακόμη κι όταν παρουσιαστεί πρόβλημα πιθανόν οι συχνότητες που επηρεάζονται να είναι σε φάσμα που το μπάσο δεν πολυπιάνει, εκτός κι αν παίζεις με κανένα πριμάτο "μουρμουρητό" τύπου Steve Harris...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πολλούς DIYers στο φόρουμ και σίγουρα θα έχουν κάτι να προτείνουν αν πιάνει το χέρι σου...

Ναι κάτι τέτοιο θα ήταν νομίζω το προτιμότερο για αρχή και βλέπουμε μετά  ;)

 

εκτός κι αν παίζεις με κανένα πριμάτο "μουρμουρητό" τύπου Steve Harris...  ;D

Μπααααα με ένα 5χορδο spector είμαι... από πρίμα δεν έχει και πολλά :P

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου