Προς το περιεχόμενο

Ηχεία μόνιτορ Yamaha MS-P5 vs Genelec 8020A


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε m_aztec έχω τα Tascam VL-X5 και είμαι υπερευχαριστημένος. Πολύ ισορροπημένο ηχείο με μεγάλη έκταση για το μέγεθος τους. Υπάρχει το review Μου στο σαιτ στην κατηγορία τεστ και μπορείτε να βρείτε και άλλα reviews στο διαδύκτιο. Just google it.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο για τις αγορές από το εξωτερικό' date=' από Αμερική δεν θα συμβούλευα σε κανέναν να αγοράσει, εκτός και αν πήγαινε ο ίδιος ή κάποιος γνωστός του. [/quote']

 

Γιατί παρακαλώ? Οι μύθοι έχουν καταρυφθεί προ πολλών ετών...

 

 

+10000000 και από μένα για τα Tascam, best value for money στη κατηγορία τους χαλαρά! Περιμένουμε και το αντίστοιχο μοντέλο με τα 8"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε m_aztec έχω τα Tascam VL-X5 και είμαι υπερευχαριστημένος. Πολύ ισορροπημένο ηχείο με μεγάλη έκταση για το μέγεθος τους. Υπάρχει το review Μου στο σαιτ στην κατηγορία τεστ και μπορείτε να βρείτε και άλλα reviews στο διαδύκτιο. Just google it.

 

Διάβασα το review σου Loizos ... απλά διαβάζοντας και άλλα reviews άρχισα να μπερδεύομαι. Οπως καταλαβαίνεις δεν είναι εύκολο να τα ακούσεις όλα τα monitors και το πιο πιθανό είναι λογω χώρου να κάνεις πάλι λάθος. Ευχαριστώ πάντως για την επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλώντας για χαρακτηριστικά ' date=' επειδή είμαι στην φάση αγοράς 'οικονομικού' monitor πρόσεξα τα TASCAM VLX5 (γύρω στα 290¤ το ζευγάρι) ->http://www.tascam.de/en/vl-x5.html.

 

Τα έχει ακούσει κανείς !!![/quote']

Τα Genelec 8020 που θελει ο pcman και τα Tascam που θες τα εχει στημενα το μαγαζι "Note2" στα εξαρχεια (Τζωρτζ 3, Πλατεια Κανιγγος) .......ειναι ενα υπογειο και εχει ταμπελα απ'εξω.....εκει θα ειναι ο Γιωργος...παρε ενα cdaki μαζι σου που θα εχεις ως cd αναφορας και πηγαινε ακου εκει περα εχει ολα τα Genelec (και το sub)

Πες του οτι σε εστειλα εγω και ειμαι σιγουρος οτι θα σε βοηθησει να βρεις αυτο που ψαχνεις :wink:

 

Φιλικα ,

Στεφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα πρώτα σχόλια σας .

 

Όσο για το δίλημμα μου , τα μηνύματα από την αναζήτηση που έκανα και στο φόρουμ.

Είναι ότι τα Yamaha , έχουν πεντακάθαρες υψηλές και μπασομεσαίες, ενώ επειδή όντως δεν κατεβαίνουν χαμηλά (κατά γενική εκτίμηση) χρειάζονται βοήθεια από ένα SUB, το οποίο το έχω, και είναι ένα 40W RMS ενεργό τις Yamaha.

 

Στο Βόλο δεν υπάρχει η δυνατότητα να τα ακούσω, για αυτό θα επιμείνω στο να μου προσφέρετε εσείς τις απόψεις σας , έτσι ώστε να διαμορφωθεί μια εικόνα σαφέστερη , έστω δια αλληλογραφίας, εφόσον δεν έχω την δυνατότητα άμεσης ακρόασης και επιλογής.

 

Από την άλλη μεριά, κάποιοι εδώ στο φόρουμ, μαγεύτηκαν και με τα πεντάρια τις Dynaudio, και δηλώνουν ότι τα άκουσαν σαν να άκουγαν τα Yamaha ,με πεντακάθαρες μεσαίες και ψηλά, αλλά και τα χαμηλά τους ήταν πραγματικά πιο γεμάτα και πλήρες.

 

Σε αυτή την πιθανότητα, απαντάω, καλύτερα τα Yamaha και το SUB που ήδη έχω παρά 1000-1200 ¤ για Dynaudio.

 

Τέλος να κάνω μια άλλη παιδική ερώτηση ..

Εφόσον παίρνουμε ηχεία κοντινού πεδίου, και τα έχουμε μπροστά στα μούτρα μας, σε απόσταση 80cm – 1.20m , είναι δυνατόν να τα ανοίξεις στα τέρματα ? 40W RMS ? έτσι ώστε να παραμορφώσει, η να ξύση ?

 

Και για να σας κουράσω λίγο ακόμα , τι γίνετε με το θέμα ανταλλακτικά για Yamaha η Genelec .

Αχρείαστα να είναι, αλλά , τι γίνετε με την ΚΕΜ, τους προσέχει τους Genelάκηδες.

Και η Yamaha, τι λέει στους Yamahάκηδες ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω χαμενα εψαξα για προδιαγραφες στους ενυσχητες και στα δυο ηχεια.

Η Υαμαχα δινει THD 0.02

 

H GENELEC στο 8020AP, δινει THD 0.08 ???

 

Δηλαδη ο τελικος Kenwood KA 7020, που αγορασα πριν 14 χρονια 170.000 δραχμες , και εχει THD 0.0019 στα 2χ115 RMS, ειναι χρυσαφι απο προδιαγραφες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα πρότεινα σε όλους να μην αγοράσουν φθηνό monitor αν δεν έχουν πρώτα ακούσει και τα tascam...

η πιο ευχάριστη έκπληξη που βίωσαν τα αυτιά μου τα τελευταία χρόνια...

αν με 250 ε παίζουν έτσι, περιμένω με αγωνία ένα ακριβό set από την tascam...

αν κρατήσει την αναλογία τιμής προς απόδοση, θα θέσει πολύ ψηλά τον πήχυ για τους υπόλοιπους... :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK δεν λεω καλα φαινονται... μονο ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΑΙ ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ .

Cabinet material MDF

 

Λεει βεβαια Magnetically shielded for desktop operation.

 

Αλλα μαλων ενωει τους μαγνητες απο τα μεγαφωνα.

 

Φιλικα παντα μιλαω, ειπαμε θα μπουνε διπλα απο Οθονη. :wink:

 

Ελλαδα ποιος τα εχει τα VL-X5 και ποσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω τα έχω κοντά στην οθόνη και δεν έχω πρόβλημα. Ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι το elina, www.elina.gr και τα έχει στα 248 + 47 ο φπα άρα 295 Ευρώ. Επίσης τα έχει και το www.musicorama.gr στο Ηράκλειο Κρήτης στα 279 (μαζί με φπα) + μεταφορικά (5 ευρώ ταχυδρομείο ή 25 courrier). Πάντως πήγαινε να τα ακούσεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Αντιθέτως μπορεί και να κερδίσεις 8)

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου