Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Ηχεία (Μόνιτορ) για Home Studio?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν και πολύ καλά μάλιστα (για την ερασιτεχνική δουλειά που τα θέλεις και το χώρο των 9 τμ). Εγώ πήρα κάποτε μτχ τα m audio audiofile 4'' 100 ευρώ και τα έχω ακομη. Είναι πολύ flat ηχείο και αυτά του τύπου " με 4ρια δεν θα έχεις μπάσα κ δύναμη κτλπ" μην τα μετράς. Τα έχω ξαναπεί. Ειχα τα alesis mk1 6'' passive με ενισχυτή ξεχωριστό της alesis και έπαιζε πάντα στο 2 (σε δωμάτιο αντίστοιχο με το δικό σου) και δεν τα "εννοιωσα" ποτέ τα κακόμοιρα. Τα audiοfile της m audio είναι ότι πρέπει για τη δουλειά που τα θες, και μια χαρά μπασακια ακούς.

 

Παρόλα αυτα όμως οφείλω να σου πω ότι τα krk είναι ηχειάρες και αξίζουν τα λεφτά τους που δεν είναι πολλά.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν και πολύ καλά μάλιστα (για την ερασιτεχνική δουλειά που τα θέλεις και το χώρο των 9 τμ). Εγώ πήρα κάποτε μτχ τα m audio audiofile 4'' 100 ευρώ και τα έχω ακομη. Είναι πολύ flat ηχείο και αυτά του τύπου " με 4ρια δεν θα έχεις μπάσα κ δύναμη κτλπ" μην τα μετράς. Τα έχω ξαναπεί. Ειχα τα alesis mk1 6'' passive με ενισχυτή ξεχωριστό της alesis και έπαιζε πάντα στο 2 (σε δωμάτιο αντίστοιχο με το δικό σου) και δεν τα "εννοιωσα" ποτέ τα κακόμοιρα. Τα audiοfile της m audio είναι ότι πρέπει για τη δουλειά που τα θες, και μια χαρά μπασακια ακούς.

 

Παρόλα αυτα όμως οφείλω να σου πω ότι τα krk είναι ηχειάρες και αξίζουν τα λεφτά τους που δεν είναι πολλά.

Βασικα ψηνομαι για αυτα http://athensproaudio.gr/recording/ixeia-monitor/energa-monitors/m-audio-studiophile-av30.html !και πολυ οικονομικα ειναι και καλα μου φαινονται για το χωρο που εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το offtopic,

 

αλλά πριν αρχισεις να τρελαινεσαι για τα monitor που θα παρεις,(το επαθα εγω και το πληρωσα ακριβα...)

 

δες πρωτα τι παιζει με την ακουστικη του χωρου σου, γιατι ό,τι και να παρεις (και genelec να ειναι) αν η ακουστική ειναι χαλια, δεν προκειται με καμια δυναμη να βγαλεις ουτε το 50% της ποιοτητας των ηχειων...

 

Οποτε οι δικες μου συμβουλες:

 

1. δες ποιο ειναι το budget σου

2. δες απο το budget τι μπορεις να δωσεις για να φτιαξεις την ακουστικη του χωρου σου

3. αφου βγαλεις ακρη, δες με το budget που σου εμεινε ΤΙ μπορεις να δωσεις για monitor

 

Η πεμπτουσια του καλου mix ειναι τα παραπανω

(νομιζω θα συμφωνησουν και αλλοι...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μπω κι εγω στο θεμα και να ρωτησω με τη σειρα μου. Τελεια, σπαταλάω χρήματα πριν παρω τα μονιτορ για την ακουστικη του δωματιου μου.

 

(ειχα σκοπο να παρω τα yamaha hs 7)

 

Τι περιπου πρεπει να αγοράσω; για ενα τυπικο δωμάτιο;

Κάτι σαν αυτο; http://www.thomann.de/gr/eq_acoustics_classic_wedge_foam_tiles_grey.htm

 

μπασοπαγίδες ειναι απαραιτητες; http://www.thomann.de/gr/the_takustik_cbt_37.htm

 

Υπαρχει καποια γραμμη για να ξεκινήσει καποιος να βελτιωσει την ακουστική και την απορροφηση; η ειναι κατι χαωδες και πρεπει να υπαρξει εξειδικευμενη απαντηση για τον καθε χωρο;

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι είδος μουσικής τα θές?Θες να παίζεις και κιθάρα ή κάποιο όργανο μέσω των Monitors ή μόνο για επεξεργασία ήχου τα θές?

Για μεταλ και ροκ και παιζω μπασο!Θελω ναι να παιζω μεσω των μονιτορ και για επεξεργασια ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την άποψη μου, το είχα ψάξει αρκετά το θέμα όταν ήταν να αγοράσω μονιτορ γιαυτο το λόγο, για μίξη και να παίζω κιθάρα (για μέταλ). Άκουσα αρκετά μονιτορ μεταξύ αυτών και behringer active. Κατέληξα αρκετά άνετα στα krk χωρίς πολύ σκέψη. Τα ηχεία είναι παραπάνω απο αρκετά δυνατά για σπίτι έχουν πολύ καλύ ποιότητα και όσο αφορά την κιθάρα στο μεταλ υπάρχει γενικά η άποψη οτι είναι πολύ καλά και συμφωνω και απο προσωπική εμπειρία. Δεν τι απόδοση θα έχουν στο μπάσο αλλά πιστεύω παρόμοια αποτελέσματα με την κιθάρα.

 

Επειδή για να πάρεις καλά μονιτόρ θες πολλά λεφτά εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τα krk τουλάχιστον να πάρεις κατι αξιοπρεπές που θα σου μείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ..

Πάρε τα krk είναι κάτι καλό που θα σου μείνει και σε καλη τιμή...

Κοίτα και τίποτα στις αγγελίες όμως. Τα audiofile σου είπα είναι καλά τα 4ρια που έχω αλλά μέχρι εκέι. Μην πας παρακάτω. Με 3'' γούφερ περνάμε σε άλλη κατηγορία (καλά ηχειάκια υπολογιστή) μην το ξεφτιλίζουμε...Ξενικάμε απο τα krk 5'' κ πάμε στα m audio 3''? Θα το μετανοιώσεις. Η διαφορά είναι χαώδης.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια γραμμη για να ξεκινήσει καποιος να βελτιωσει την ακουστική και την απορροφηση;

 

 

Γραμμή ??? ΓΡΑΜΜΕΣ!!!

 

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, (που δεν χρειαζεται) μαλλον μολις τωρα μπηκες στον κοσμο της ακουστικής του δωματιου σου, και πιστεψε με ειναι ενας κοσμος ολοκληρος!!  :P

 

Εδω μεσα εχει χυθει απειρο μελανι για το πως μπορεις να φτιαξεις το χωρο σου...(δυστυχως ομως δεν θα βγει και τοσο φθηνα οσο να επαιρνες αυγοθηκες- που ειναι και ενας μυθος...)

 

 

Ψαξε στο forum, θα βρεις πολυ υλικο,

 

αλλά μην απογοητευτεις συνηδειτοποιωντας οτι απλά "μα πως θα παιζω σε ενα δωματιο που ολοι μου λενε οτι ειναι απο ακουστικης πλευρας χαλια?"

 

Θυμισου πως και οι μεγαλυτεροι μουσικοι δεν ειχαν ενα καλα ρυθμισμενο δωματιο για να γραψουν ισως απο τα καλύτερα τραγουδια..

(αυτο προσπαθω να λεω εγω τουλαχιστον στον εαυτο μου...  ;) )

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

holystone ευχαριστω για την απαντηση, και συγνωμη για το οφ τοπικ.

 

Εχω διαβασει παααρα πολλα thread εδω μέσα αλλα ενω στα αλλα θεματα βοηθηθηκα(αγορα ενισχυτη, πληροφοριες για πεταλια) αυτο το θεμα μου φαινεται καπως δυσκολο να λυθει ακριβως επειδη ειναι πολύ υποκειμενικό για τον καθενα.

 

Οποτε ρωταω εστω απο εδω και οποιος το δει. Αυτα τα υλικα που ποσταρα πιο πανω - που ειναι καπως φτηνα- ενδεχεται να βελτιώσουν τη ακουστική του χωρου μου;

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου