Προς το περιεχόμενο

Τι ποτενσιομετρα να βαλω.


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολη την παρεα.

Λοιπον εχω μια ερωτηση συντομα θα αλλαξω τους 2 διπλους μαγνητες με

sd jb Brige k sd 59 neck.(klasiko)και τα 2 ποτενσιομετρα

λοιπον μου ειπε ο μαστορας που θα κανει την μετατροπη τα ποτενσιομετρα να ειναι και τα δυο 500κ εκ των οποιων το ενα να ειναι push -pull.

Λοιπον η απορια μου ειναι οτι μου ειπαι να παρω λογαριθμικα ποτενσιομετρα.???

Τα οποια σε ενα ψαξιμο που εκανα δεν βρηκα τιποτα που να εινα logarythmic, αυτα που βρηκα ειναι linear-audio-dpbt??????(πιο απο ολα ειναι λογαριθμικο?)

καi κατι ακομα περα απο την εξοδο που βγαζουν οι μαγνητες τι αλλο παιζει ρολο στον καλο καθαρο-γκαζατο ηχο τον μαγνητων?(περα απο τα γουστα του καθενος)

μηπως ειναι περιτο εξοδο σε μια κιθαρα που ειδη την γουσταρεις πολυ και απλα θελεις να την κανεις καλυτερη?

Πχ χθες μετρησα τους μαγνητες και βγαζουν μπριτζ 8.8κ νεκ 8.4κ

Ευχαριστω και δικαιολογηστε με ειμαι ακομα noob!!!!!:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λογαριθμικά είναι τα audio.

 

Εκτός από την έξοδο, παίζει ρόλο και τι είδους μαγνήτη έχεις (π.χ. κεραμικό, αλνικο5, αλνικο2).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ειδικα στον JB δεν θα ημουν και τοσο σιγουρος οτι τα 500Κ ποτενσιομετρα ειναι και το καλυτερο....μαλλον 250αρια ταιριαζουν καλυτερα με τον υπερ-πριμο  ;D ;D ;D χαρακτηρα του ταιριαζουν καλυτερα.

 

2) αποκλειεται ο JB να σου δινει μετρηση 8,8Κ. Πρεπει να ειναι γυρω στα 16Κ αλλιως υπαρχει καποιο προβλημα η εσυ δεν τον μετρας σωστα.

 

3)Οπως ηδη σου ειπαν στον ηχο ενος μαγνητη παιζουν ρολο ΟΛΑ οσα εχουν να κανουν με τις παραμετρους του μαγνητικου πεδιου που ο μαγνητης δημιουργει. Μεταξυ αυτων, η διαμετρος του wire που χρησιμοποιειται για τις περιτυλιξεις του πηνιου, ο τροπος του winding, το ειδος του μαγνητη, τα polepieces που χρησιμοποιουνται κ.ο.κ

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οι μαμησιοι μαγνητες εχουν αυτην την εξοδο. οχι ο jb ακομα δεν τον εβαλα.μεχρι να βρω ολα τα ηλεκτρικα.Tωρα ψαχνω για cts pots αλλα δεν βρισκω σε αυτην την μαρκα push - pull .Tο split shaft τι ειναι?

μηπως πρεπει να προσεξω κατι αλλο τωρα που θα αλλαξω ολα τα ηλεκτρικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν τα παίρνεις από τον μάστορά σου τα ποτς και ότι άλλο χρειαζεσαί;  ::)

 

linear = γραμμικό

audio ή log = λογαριθμικό και

dpdt = push pull

 

Τα split shaft έχουν άξονα για τα "χωνευτά" κουμπιά. Η κιθάρα σου τι κουμπιά έχει; Χωνευτά ή με την βιδούλα;

 

Θα χρειαστείς και πυκνωτή(ες) για το tone... ίσως και ένα treble bleed; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου δεν τα περνω απο τον μαστορα γιατιεδω στην επαρχια σου πιανουν λιγο τον κ.... το ενα ποτ 15 ευρω και στο ebay ta επωνυμα 2.75-3.00$ ενταξει οι τυποι το παρακανουν να ειναι 100% ακριβοτεροι ναι αλλα οχι ετσι!!!!!!!!!

Δεν μιλαω για τον μαστορα αλλα γιαυτον που και ο ιδιος τα προμηθευεται.

τελος παντων καλη δουλεια να γεινει και ασ τρεξω λιγο παραπανω.

ευχαριστω παντως μου εχεται ανοιξει τα ματια εδω.

καμια αλλη συμβουλη υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτενσιόμετρα, κοίτα να βρείς της Fender. Εγώ τα έχω σε όλες μου τις κιθάρες, ακόμα και στο "ταυράκι"  (SG) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για μένα είνα τα μόνα με μεγάλη διάρκεια ζωής και τα λιγότερα προβλήματα (χρατς-χραουτς και τέτοια ;D).

Σίγουρα θα είναι 500άρια, αφού μιλάμε για 2πλούς. Εναλακτικά κοίτα και τα all-parts.

 

Το οτι οι μαγνήτες σου έβγαζαν μικρή αντίσταση, είναι επειδή μάλλον είναι γεφυρομένοι παράληλα ή απλά μέτρησες μόνο το ένα εκ των 2 πηνίων.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τωρα ξεβιδωσα το καπακι της κιθαρας μου και ειδα οτι απο μαμα φωραει στο volume 500k και στο τone 250κ ενω μου ειπαι να παρω 2 500κ.ποιες οι διαφορες τους?

fenter λοιπον θα κοιταξω να βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τωρα ξεβιδωσα το καπακι της κιθαρας μου και ειδα οτι απο μαμα φωραει στο volume 500k και στο τone 250κ ενω μου ειπαι να παρω 2 500κ.ποιες οι διαφορες τους?

fenter λοιπον θα κοιταξω να βρω.

 

 

κοιτα εγω τον jb τον ειχα με 500αρη αλλα επειδη εμενα η κιθαρα μου ηταν η ibanez s οπου δεν εχει σωμα ,ειναι πολυ λεπτο....,δεν μπορουσε να γλυκανει τα πριμα του......ετσι εαν και εσενα τα ξυλα ειναι λιγο καπως και δεν συνεισφερουν τα μεγιστα στον ηχο καλο θα ηταν να βαλεις 250 οπου θα σου γλυκανει τα πριμα....απο την αλλη εχω ακουσει τον jb σε les paul και ηταν εξαιρετικος...αλλα εκει μην ξεχναμε ειχε ξυλο το θεμα να βοηθησει την κατασταση ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τα ξυλα της κιθαρας μου ειναι σε παχος περιπου ιδια ισως λιγο περισοτερο παχια μιας στρατ.Επειδη εχω ακουσει τον ιδιο μαγνητη σε παρομοια κιθαρα μαμαι!!!!

ΑΑΑΑ η κιθαρα μου ειναι αυτη

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/yamaha/rgx620dz/index.html

Την εχει ακουσει κανεις σας γιατι εχω καταλαβει οτι στην ελλαδα εινaι λιγο παρεξηγημενες.

anyway to upgrade που πηρα ειναι

sd jb

sd 59'

cts 500k pot

Bourn amp 500k dpbt

Gibson les paul 3 way switch

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου