Προς το περιεχόμενο

Το τέλος των κσυλων όπως τα ξέραμε μέχρι σήμερα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις σήμερα ανακοινώθηκε ότι στο γνωστό συνέδριο οικολόγων αποφασίστηκε ο περιορισμός διακίνησης 300 ειδών rosewood συμπεριλαμβανομένου και του πολυχρησιμοποιημένου σημερα  East Indian όταν αυτά δεν συνοδεύονται από πιστοποιητικό CITIES (κάτι ανάλογο έχει γίνει το 92 με το brazilian). Παραθέτω σχετικό άρθρο:

 

https://reverb.com/news/new-cites-regulations-for-all-rosewood-species

 

Σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο αλλάζουν τα πάντα σχετικά με την πώληση μουσικών οργάνων από το εξωτερικό από χώρες προς την ευρωπαϊκή ένωση γενικότερα. Ακόμα και αν το όργανο έχει κατασκευαστεί πριν τις 2 Ιανουαρίου 2017 η πρόκειται για vintage όργανο ο κατασκευαστής η πωλητής πρέπει να έσωκλείσει έγραφα που θα αποδεικνύουν ότι το rosewoood που έχει χρησιμοποιηθεί για την κατασκευή του οργάνου έχει κοπεί νόμιμα (τρέχα γύρευε).

 

Έτσι όπως το πάνε θα καταντήσουμε να έχουμε κιθάρες από καουτσούκ και  φελο (αν δεν τον απαγορέψουν και αυτόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το πάνε θα καταντήσουμε να έχουμε κιθάρες από καουτσούκ και  φελο (αν δεν τον απαγορέψουν και αυτόν)

Δώσε πόνο, αντέχω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

QUOTE

 

It does not apply to instruments shipped within the borders of your country or instruments carried for personal use while traveling internationally

 

UNQUOTE

 

 

Εντάξει είμαστε. Όταν (και εφόσον) έχω χρήματα για Custom Shop Les Paul, πάω Αμέρικα και τη φέρνω, που ήταν και το σχέδιο εξαρχής.  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

Εντάξει είμαστε. Όταν (και εφόσον) έχω χρήματα για Custom Shop Les Paul, πάω Αμέρικα και τη φέρνω, που ήταν και το σχέδιο εξαρχής.  ;D

 

 

Πάλι διαβατήριο θα χρειαστείς (για το όργανο και για εσένα ;D). Εκτός αν η custom σου δεν περιέχει rosewood, μαόνι ή shell inlays. Στο τελωνείο, πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Έτσι λειτουργεί. Άπαξ και κατασχεθεί την ξεχνάς. Kατά 95% δεν θα ελεγχθείς αλλά αν γίνει και δεν έχεις χαρτιά, δυσκολεύουν τα πράγματα. Και δεν θα 'θελα να δυσκολευτώ με ένα όργανο που κοστίζει όσο ένα αυτοκίνητο. :-\

 

Η γραφειοκρατία είναι απίστευτη και το τι ισχύει και τι όχι σχετικά θολό. Αναμένω απάντηση από το Υπουργείο Περιβάλλοντος σχετικά με τις άδειες που πρέπει να έχει ένα όργανο για να αποσταλεί είτε εντός, είτε εκτός ΕΕ. Επίσης τι πρέπει να έχει προβλέψει μουσικός που πρόκειται να ταξιδέψει με το όργανό του ( αν αυτό περιέχει υλικό που είναι εγγεγραμμένο στα παραρτήματα του CITES ).

 

 

Όπως και να' χει, ήδη όλο αυτό έχει αντίκτυπο (οι τιμές της ξυλείας έχουν ανέβει αισθητά τον τελευταίο χρόνο ) αλλά και οι άδειες/διαβατήρια θα έχουν κάποιο κόστος προφανώς. Θεωρώ πως καλώς γίνεται όλο αυτό για να προστατευτούν όλοι από το "πραγματικό τέλος των ξύλων, όπως τα ξέρουμε", εξαιτίας ανεύθυνης και ασύδοτης υλοτομίας και χρήσης, ειδικά τώρα τελευταία, εξωτικής ξυλείας.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Πνοή και Νύξη:

 

Νομίζω πως δεν διάβασες το κομμάτι που έκανα quote. Για οργανάκι που ταξιδεύει μαζί σου, δεν έχεις θέμα, ούτε χρειάζεσαι χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eπειδή, λόγω ιδιότητας, το έχω λίγο ψάξει το θέμα, αλλά μόνο στα πλαίσια που αφορούν τις Η.Π.Α (ευλόγως, ό,τι reference υπάρχει διαδικτυακά, εκεί αναφέρεται), να αναφέρω δυο-τρία πράγματα που κατάλαβα (αν κατάλαβα σωστά) ;D

 

Αν θέλω να αγοράσω κιθάρα από την Αμερική, και αυτή περιέχει πχ rosewood (γιατί περί αυτού έχει γίνει ντόρος, λόγω της ένταξης όλων των ειδών του στα λεγόμενα είδη που κινδυνεύουν) δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα. Υπεύθυνος για την έκδοση άδειας ( το διαβατήριο αφορά μόνο συνοδευόμενα όργανα για προσωπική κι όχι εμπορική χρήση, πχ πώληση ή συμμετοχή σε διεθνή έκθεση) είναι ο πωλητής.

 

Αν θέλω να πουλήσω όργανο σε χώρα εκτός ΕΕ (που να διέπεται όμως της Σύμβασης Διεθνούς Εμπορίου Προστατευόμενων Ειδών Πανίδας και Χλωρίδας  aka CITES) πρέπει να προμηθευτώ τις κατάλληλες άδειες από τον αρμόδιο φορέα. Το υπουργείο περιβάλλοντος συγκεκριμένα. Εδώ βέβαια περιπλέκονται τα πράγματα πχ για περιπτώσεις αποστολής οργάνου για επισκευή αλλά ας μην το μπλέξουμε άλλο, ούτε εγώ το έχω ξεκάθαρο...

 

Αν θέλω να ταξιδέψω με το όργανό μου, πρέπει να προμηθευτώ διαβατήριο μουσικού οργάνου (το οποίο προφανώς περιλαμβάνει όλες τις απαραίτητες περιγραφές, πηγές, φωτογραφίες, σειριακό αριθμό κλπ...) Αν το όργανο είναι παλιό, ίσως χρειαστεί η εκτίμηση-με υπογραφή- από κάποιον ειδικό ή η παραπομπή σε ιστοσελίδες που δείχνουν την προέλευση, χρονική και τοπική. Στο Αμέρικα, αυτό κοστίζει 75 δολλάρια και κάνει από 45 μέχρι 90 ημέρες για να εκδοθεί. Έχει ισχύ για τρία χρόνια. Αυτό ως πληροφορία για τους χιλιάδες Έλληνες μουσικούς που ταξιδεύουν κατά κύματα στην Αμερική για συναυλίες ;) Υπάρχει περίπτωση να μην μου ζητηθεί τίποτα, αν το όργανο ταξιδέψει ως χειραποσκευή (στα πλαίσια του household ή personal effect permit, μια συνθήκη που λέει ότι οι χειραποσκευές δεν υπόκεινται σε έλεγχο, δεδομένου πάντα ότι είναι νόμιμα αποκτηθείσες...τρέχα γύρευε. Αυτή η συνθήκη επίσης δεν ισχύει παντού).

 

Από πλευράς οργανοποιών,  όσοι έχουν στοκ από ξυλεία, η οποία προορίζεται για όργανα που θα πωληθούν εκτός Ευρώπης, πρέπει  να καταγράψουν λεπτομερώς και να εκδόσουν άδεια για ό,τι απόθεμα έχουν σε τέτοια είδη. (Αρκετά θολό ακόμη). Επίσης, οργανοποιοί μπορούν να πάρουν γενική άδεια, για όλα τα όργανα που σκοπεύουν να εξάγουν για τα επόμενα τρία χρόνια, με το τριπλάσιο της τιμής μιας μεμονωμένης άδειας. Κι αυτό για τις καραβιές οργάνων που φεύγουν σωρηδόν προς Ανατολάς και προς Δυσμάς. ;D

 

Αναμένω κάποιες διευκρινίσεις ως προς το θέμα, αλλά και χρειάζομαι επιπλέον εκπαίδευση όσον αφορά όλες τις περιπτώσεις γιατί μπαίνει σε πιο βαθιά νομικίστικα νερά. Οι περισσότερες γνώσεις μου στο θέμα, προέρχονται από τον http://johnthomasguitar.com/, λάτρη της κιθάρας, νομικό, συγγραφέα και εξπέρ σε ό,τι έχει να κάνει με μουσική, μουσικά όργανα και νόμους.

 

 

αποτι λεει για ιδιωτες με οργανο κατω απο 10 κιλα rosewood δεν εχεις θεμα

 

Αυτό ισχύει για μη εμπορικές αποστολές (όχι για συνοδεία), πχ να στείλεις το όργανο κάπου για επισκευή ή να στείλεις το όργανο και να ταξιδέψεις αργότερα για μια συναυλία φερ' επείν. Απλά δεν συγκεκριμενοποιεί αν πρόκειται για 10kg όλο το πακέτο ή το όργανο να περιέχει 10kg rosewood πχ ( George Harrison, εσείς? )

 

Το σίγουρο πάντως είναι, είτε σε περίπτωση πώλησης, είτε σε περίπτωση που ταξιδεύει κάποιος με το όργανο, τα πράγματα δεν έιναι πλέον τόσο απλά.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή, μας κόψανε τα μαόνια οι κανάγιες, ο γνήσιος έβενος είναι άπιαστο όνειρο εδώ και καιρό, τώρα πάει και η τριανταφυλλιά. Να μου το θυμηθείτε, αυτό είναι το σατανικό σχέδιο γνωστής καλιφορνέζικης φίρμας για να πλημμυρίσει τον κόσμο με χλωμά παλιόκσυλα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι λεει για ιδιωτες με οργανο κατω απο 10 κιλα rosewood δεν εχεις θεμα

Σαν τα drugs.

Μέχρι 10 κιλά κόκα θεωρείται για προσωπική χρήση.

Από κει και πάνω είναι εμπορία. ;D ;D ;D ;D

 

Άσε δηλαδή που σε δέκα χρόνια, το λαθρεμπόριο ξυλείας, θα ξεπεράσει σε τζίρο, αυτό των όπλων και των ναρκωτικών. :D

 

Θα εκπαιδεύσουν και σκυλιά να μυρίζουν το rosewood στα τελωνεία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου