Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Ηχεία (Μόνιτορ) για Home Studio?


6string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

Εφτιαξα τον σταθερο Pc μου και ηρθε η ώρα για τα ηχεία.Το δωμάτιο ειναι γυρω στα 9 με 10 τετραγωνικά.Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2:

1.http://athensproaudio.gr/recording/ixeia-monitor/energa-monitors/krk-rp5-rokit-g3-el.html

2.http://athensproaudio.gr/?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&type=extended&match=all&pkeywords=Y&search_performed=Y&q=Behringer+B2030P&x=9&y=7&dispatch=products.search

 

Ποιο απο τα 2 να επιλέξω για ηχεία του Pc ηχογραφησεων μου?Θα ηθελα την γνωμη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξάχορδε πριν διαθέσεις χρήματα για αγορά ηχείων μάθε για την διαφορά  active vs passive.

Ναι εμενα με ενδιαφερει να ακουω ρεαλιστικα τα ντεμο που φτιαχνω πριν την μιξη...τι να μαθω ακριβως?εχεις να μου στειλεις καποιο συνδεσμο να ενημερωθω επι του θεματος? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε κ ο φίλος παραπάνω είναι απαραίτητο να καταλάβεις τι εστί passive/active monitor. Τα περισσότερα home studio έχουν active. Και αυτά σου προτείνω για να έχεις το κεφάλι σου κ τα αυτιά ήσυχα! Εγώ έχω να σου προτείνω τα M-AUDIO BX5 D2 στα 180 ευρώ! Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο την απόκριση τους και σε σύγκριση με τα KRK rokit 5 (που τα έχει φίλος μου) δεν έχω να πώ διαφορές στον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εμενα με ενδιαφερει να ακουω ρεαλιστικα τα ντεμο που φτιαχνω πριν την μιξη...τι να μαθω ακριβως?εχεις να μου στειλεις καποιο συνδεσμο να ενημερωθω επι του θεματος? ???

 

Παρέθεσες 2 λινκ, το ένα αφορά active pair και το άλλο passive pair.Δεν στο παίζω έξυπνος, πρόσεχε μην κάνεις λάθος αγορά.Τα παθητικά ηχεία τα οδηγεί ενισχυτής, τα ενεργά είναι αυτοενισχυόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνοψίζω ότι έχει υποθεί με σκοπο να σε βοηθήσω.

 

Τα behringer Που έχεις ποστάρει είναι στα 177€ το ζεύγος, είναι πολύ οικονομικά αλλά θέλουν και ενισχυτή για να δουλέψουν, οπότε υπολόγισε και το κόστος αυτό. Ποσο? Δεν γνωρίζω. 100-200 ευρώ φαντάζομαι θα είσαι οκ.

 

Τα krk είναι 5 ιντσα ενεργά, που σημαίνει ότι είναι μια χαρά για το μέγεθος του χώρου σου και μια του τα έβαλες και μία που έπαιξες. Δεν έχεις ανάγκη ενισχυτή, είναι ΑΥΤΟΕΝΙΣΧΥΟΜΕΝΑ. Η τιμή τους είναι γύρω στα 320ευρώ το ζεύγος, αρκετά καλά για τη συγκεκριμένη εταιρία, καποτε με αυτά τα λεφτά έπαιρνες ένα, όχι ζεύγος.

 

Για μένα πάρε τα krk. Ειναι πολύ καλά μόνιτορς και σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις κάτι καλύτερο και δεν θα μπλέκεις και με ενισχυτες κτλπ.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσέξεις ότι η τιμή για KRK rokit 5 g3 είναι για ένα τεμάχιο! Όπως συνηθίζει να κάνει η KRK

Αυτο δεν εχει σχεση με τι συνηθιζει να κανει η KRK, αυτη η πρακτικη ειναι η πλεον συνηθισμενη για ολες τις εταιρειες που πουλανε active studio monitors.

KRK rules, τα προτεινω και γω. Εχω τα RP6 RoKit G3 και ειναι zuper. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνοψίζω ότι έχει υποθεί με σκοπο να σε βοηθήσω.

 

Τα behringer Που έχεις ποστάρει είναι στα 177€ το ζεύγος, είναι πολύ οικονομικά αλλά θέλουν και ενισχυτή για να δουλέψουν, οπότε υπολόγισε και το κόστος αυτό. Ποσο? Δεν γνωρίζω. 100-200 ευρώ φαντάζομαι θα είσαι οκ.

 

Τα krk είναι 5 ιντσα ενεργά, που σημαίνει ότι είναι μια χαρά για το μέγεθος του χώρου σου και μια του τα έβαλες και μία που έπαιξες. Δεν έχεις ανάγκη ενισχυτή, είναι ΑΥΤΟΕΝΙΣΧΥΟΜΕΝΑ. Η τιμή τους είναι γύρω στα 320ευρώ το ζεύγος, αρκετά καλά για τη συγκεκριμένη εταιρία, καποτε με αυτά τα λεφτά έπαιρνες ένα, όχι ζεύγος.

 

Για μένα πάρε τα krk. Ειναι πολύ καλά μόνιτορς και σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις κάτι καλύτερο και δεν θα μπλέκεις και με ενισχυτες κτλπ.

Δεν προσεξα οτι το KRK ειναι τιμη του ενος οποτε παει πολυ μακρυα το μπατζετ.Δεν υπορχουν αυτοενισχυομενα στην τιμη τον 150 με 170 ευρω το ζευγος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου