Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα"Μάυρη Οθόνη σε PC


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύσκολα.Πριν ήμουν στο control panel και είδα ότι είχα την επιλογή high performance το γύρισα σε balanced αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το high performance συνήθως είναι "καλύτερο" μιάς και κατα κύριο λόγο στίς άλλες power saving επιλογές αυτό που κάνει είναι να απενεργοποιεί ή να βαζει σε sleep mode τις συσκευές του υπολόγιστή που δεν χρησιμοποιούνται...

 

Καλύτερο για την διάρκεια ζωής του υπολογιστή και για την κατανάλωση ρεύματος... χειρότερο για επιδόσεις και σε σπάνιες περιπτώσεις οδηγεί σε μή επιθυμητή συμπεριφορά

(σε καινούρια κάρτα ήχου usb είχα θόρυβο κάθε φορά που σταμάταγα να παίζω, ή τελείωνε ένα τραγούδι και ο θόρυβος σταμάταγε με το που ξανάρχιζα λόγο της απενεργοποίησης των usb όταν δεν χρησιμοποιούνταν)

 

Αυτό γενικά σαν tip. Νομίζω άσχετο με το προβλημα σου ειδικά αφού πρώτα το είχες σε high performance και τώρα σε balanced

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα πρόβλημα πλάκα πλάκα τώρα που το γύρισα σε balanced .Το guitar rig stand alone μου έκανε συνέχεια διακοπες, οπως και τα βιντεάκια στο youtube.Το γύρισα σε turbo mode απο το tune up utilities ενα προγραμματάκι που έχω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Johny.T

Δυστηχώς σε αυτές τις περιπτώσεις κάνεις τις εξής δοκιμές. Αρχικά δοκιμάζεις μία άλλη οθόνη στο ίδιο μηχάνημα και αντίστροφα (όπως πολύ σωστά σου έχουν πει) την δική σου οθόνη σε άλλο μηχάνημα (ή λαπτοπ). Μετά μένει η κάρτα γραφικών. Είτε λοιπόν έχει πρόβλημα η κάρτα είτε (λίγο χειρότερο και μου έχει συμβεί στο παρελθόν) έχουν πρόβλημα οι υποδοχές στην μητρική οπότε δεν κάνει καλή επαφή. Στο δικό σου θέμα, θα απέκλεια σκόνη στην κάρτα γραφικών καθώς και θέμα software. Επίσης (δύσκολο αλλά στο γράφω) το πρόβλημα black screen το κάνουν και οι ελαττωματικές μνήμες RAM. Αλλά επειδή υποθέτω πως δεν έχεις μόνο ένα dim το βλέπω δύσκολο να έχουν πρόβλημα και τα 2 ή 3 ή 4 dimmakia που μπορεί να έχεις.

 

Τέλος, δεν μας είπες (ή δεν το είδα εγώ) μήπως η μητρική σου έχει και on-board κάρτα γραφικών. Αν έχει, συνδέεις εκεί την οθόνη και βλέπεις αν πάει καλά ή όχι.

 

Καλά ξεμπερδέματα ;)

 

P.S Υπάρχει πάντα η λύση να βγάλεις την κάρτα σου και να την δοκιμάσεις σε ένα άλλο pc. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεις όοοοοολα τα παραπάνω και σίγουρα τα λεφτά στον τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To απόγευμα θα ρθει το φιλαράκι που τον έστεισε και θα δούμε τι γίνεται.Πάντως είναι πρόβλημα που ενφανίζεται κυρίως το πρωί οταν πάω να ενεργοποιήσω την οθόνη ,και ντάξει το κάνει συχνά και στις επανακινήσεις,αλλά τωρά πχ που έκανα μια επανακίνηση δουλεψε κανονικά.Δεν ξέρω παιδιά τι παίζει όλο νομίζω ότι έχει στρώσει και μετά πάλι τα ίδια.Θελεί μαστορά.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Τελικά αν και άλαξα κάρτα ηχού και έτρεξα στο cmp την εντολή sfc το πρόβλημα της μαύρης οθόνης παραμένει.Αρα είναι πρόβλημα software.Εχει κανείς να προτύνει κατί ,το ψάχνω και γω αλλά άκρη δεν βρίσκω.Μήπως πρέπει να κάνω format τελικα?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη οθόνη όμως δεν δοκίμασες.... αφου υπάρχει κάποιος εκεί γύρω θα έχει μια οθόνη να την δανειστείς για 1-2 μέρες και να του δώσεις την δικιά σου.... το λέω γιατι σε μερικές περιπτώσεις το format είναι παίδεμα... (back up, ξανα στήσιμο απο την αρχή, ρυθμίσεις, εφαρμογές)

 

και αν τελικά δεν είναι αυτό?

Νομίζω αξίζει ο κόπος εκτός αν το στήσιμο απο την αρχή είναι πολύ απλή διαδικασία (χρησιμοποιείς πχ 2-3 εφαρμογές όλες κι όλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κανα vga καλωδιακι και συνδεσε το pc σου με την τηλεοραση(αν ειναι καμια lcd και οχι καμια αρχαια :P).Ετσι θα παρεις καποιες απαντησεις αμεσα για το που βρισκεται η δεν βρισκεται το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ψάχνοντας πιο παλιά ανακάλυψα ότι ένα πολύ απλός λόγος για να το κάνει αυτό το pc είναι αν έχεις ξεχάσει κάποιο cd μέσα ,και όντως άρχισα να έχω το πρόβλημα όταν είχα ένα cd με την πρόβα μας μέσα στην θήκη και το άκουγα συνέχεια,φυσικά το έβγαλα όταν το διάβασα και ολά για λίγο ήταν οκ (αλλά αυτό το παθαίνει συνέχεια).

Τώρα παρατήρησα ότι είχα μόνιμα επάνω τώρα τελευταία και ένα φλασάκι και ισχύει το ίδιο με το cd.To αποσύνδεσα και θα δω άυριο το πρωί ,γιατί συνήθως το παθαίνει αφού το αφήσω σε ηρεμία όλο το βράδυ.

Κατά τα άλλα έκανα ότι είδα στο διαδικτυο για το πρόβλημα,εννοώ με εντολές στο command prom ή με επανακίνηση και repair με το F8.Δεν λέει και κάτι άλλο στο διαδικτύο.Αν δω ότι δεν βγάζω άκρη θα κάνω ένα format.Είναι μ..κια γιατί τώρα το έστεισα το pc και σκέφτομαι ότι πρέπει να ξαναστήσω το cubase από την αρχή αλλά τι να κάνεις.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα cd και τα usb συμβαίνει συνήθως κατά την εκκίνηση του υπολογιστή γιατί οι motherboard έχουν την επιλογή να boot-άρουν απο αυτές τις συσκευές, οπότε αν η συνδεδεμένη συσκευή είναι "χαλασμένη" (πχ κακογραμμένο cd) ο υπολογιστής να μπαίνει ατέρμονα στην προσπάθεια να διαβάσει τη συσκευή για να δεί αν πρέπει να boot-αρει απο αυτή. Πιθανόν όταν μπαίνει σε sleep mode να γίνεται κάτι αντίστοιχο....

 

Αλλά και πάλι νομίζω ότι είναι η οθόνη... ;D

ειδικά αφού λες οτι επανέρχεται μετά από πολλά ανοιξε-κλείσε απο το κουμπί της.

 

Οπότε +1 στην δοκιμή σε τηλεόραση! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου