Προς το περιεχόμενο

απορίες για compressor pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά! έχω άλλη μια απορία που δυστυχώς δεν μπορώ να την λύσω μονος μου.

Eνδιαφέρομαι για ένα compressor pedal και ποιο συγκεκριμένα για το black finger τις EH χωρίς να κλείνω τα αφτιά μου σε κάτι ποιο αξιόπιστο και ποιο δοκιμασμένο από όλους εσάς!

Tο budget δεν είναι ατέλειωτο αλλα μπορεί να γίνει υψηλό καθώς δεν το θέλω σήμερα το πετάλι αλλα μπορώ να μαζέψω λεφτά και να το πάρω.

για την χρήση του τώρα, το θέλω κύριος για να μου βελτίωση τον ήχο,  δηλαδή μέσα από όλο αυτό τον χαμό που προκύπτει από τα πετάλια κιθάρα ενισχυτές κλπ να μου τα συγκροτήσει λίγο καλύτερα, να μου μαζέψει αν θέλετε την φασαρία, να μου ζωντανέψει και άλλο τον ήχο και να μου δώσει λίγο ακόμα sustaine!

χρήση του κύριος θα είναι σε proves και live, (στο studio αργούμε ακόμα να μπούμε και εκεί είδη χρησιμοποιώ compressors προγραμμάτων αλλα δεν θα με χάλαγε να είχα κάτι ποιο αληθινό)

ελπίζω να μη κούρασα, αυτά τα ολίγα!

 

για το υπάρχων gear τώρα

 

les paul studio, dimebag washburn, double neck (για καθαρά)

randall rh200cs στο σπίτι και marshall jcm 800 η blackstar serie 100 sto studio

πετάλια: blackstar ht dual, mxr micro amp, cry baby, mono gia effect sthn loopa zoom g2.1u, delay αγνωστου πατρός

 

ευχαριστώ για την ώρα σας!

 

p.s στα σχέδια μου υπάρχει ένα καλύτερο delay και ένα eq μελλοντικά και ανάλογα τον θόρυβο που θα προκύψει κάποιο noise gate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιγραφή σου για το τι περιμένεις να κάνει ο κομπρέσορας, δεν γίνεται με ένα πετάλι και νομίζω δεν γίνεται με κομπρέσορα. Αν καταλαβαίνω καλά παίζεις με humbuckers, και αυτό είναι άλλος ένας λόγος να μην βάλεις κομπρεσορα (ίσως και όχι σίγουρα, να αποκτήσεις κάποιο sustain σε κάποια lead), αλλα η ουσιαστική λειτουργία του κομπρέσορα είναι σε καθαρό σήμα (ή σχεδόν καθαρό) σε μονοπήνιους μαγνήτες. Οι humbuckers, ως καθαροί, θα "σπάσουν" πάνω στον κομπρέσορα και θα χάσεις πολλα έτσι. Χώρια που θα ανεβάσεις το επίπεδο του θορύβου σου αν προσθέσεις κομπρεσορα.

Ξαναλέω, πάντα σύμφωνα με την περιγραφή σου, αυτό που ζητάς είναι πολύ ασαφές και μοιάζει σαν να ζητας το μαγικό άγγιγμα που θα φτιάξει τον ήχο (όλοι το θέλουμε) και νομίζω πως στη περιπτωση σου δεν είναι ο κομπρεσορας.

 

EDIT: αν υπάρχει κάτι σαν αυτό που ζητάς, τότε θα είναι ένα γενικό κομπρεσάρισμα στο τέλος, σε συνθηκες recording όμως,και αυτό δεν γίνεται απο πετάλι, αλλα απο περισσότερο εξειδικευμένα μηχανήματα και αφορά κυρίως τη συνολική μίξη του κομματιου (άρα και τα επι μερους χαρακτηριστικά του κομπρεσαρίσματος στη κιθαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν είχα ψαχτεί παλιότερα ούτε και έχω παίξει με κάποιον πριν, απλά ακολουθώντας την συμβουλή του πολίτη στο GAK, μήπως ξέρεις να μου προτείνεις μια άλλη λύση σε αυτά που ζητάω? δεν με πειράζει να είναι συνδυασμός πεταλιών απλά θέλω να σφίξει ο ήχος και να γίνει ποιο ενιαίος? για το sustain όπως λέω και στην λίστα μου δεν είναι κάτι πολύ must γιατί μου προκύπτει το ζητούμενο από το micro amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν είχα ψαχτεί παλιότερα ούτε και έχω παίξει με κάποιον πριν, απλά ακολουθώντας την συμβουλή του πολίτη στο GAK, μήπως ξέρεις να μου προτείνεις μια άλλη λύση σε αυτά που ζητάω? δεν με πειράζει να είναι συνδυασμός πεταλιών απλά θέλω να σφίξει ο ήχος και να γίνει ποιο ενιαίος? για το sustain όπως λέω και στην λίστα μου δεν είναι κάτι πολύ must γιατί μου προκύπτει το ζητούμενο από το micro amp

 

Δεν νομίζω να μπορώ να σου δώσω καποια συμβουλή, είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα και μόνο αν κάποιος ακούσει απο κοντα θα μπορουσε να σου πει τι - και αν μπορείς να κάνεις κάτι....

Μπορεί να είναι απλά θέμα ενισχυτή αν και τολμώ να προβλέψω πως αυτό που περιγραφεις αφορά τον τρόπο παιξίματος (μην το πάρεις στραβά, σε εμένα προσωπικά αρέσουν τα loose παιξίματα).

Μήπως θα βοηθούσε κάποιο audio να ακουσουμε; δηλαδή κάτι που ακούγεται σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια "προβληματικό" και (ακόμα πιο καλα) ακομα ενα audio με το επιθυμητό (αν το έχεις βρει κάπου σαν άκουσμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ στο ότι :

 

Ένας κομπρέσορας δεν έχει τίποτα απολύτως να σου προσφέρει αν παίζεις με διπλούς και γκάζια .

 

Ψάξου λίγο περισσότερο με τις ρυθμίσεις στο eq του ενισχυτή , των πεταλιώνε και ίσως και το ύψος των μαγνητών στις κιθάρες σου .

Αυτό που λες περί ''σφιξίματος του ήχου'' ... πιο πολύ για tone & presence πρόβλημα μου ακούγεται .  

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή? δεκτό για το παίξιμο και σίγουρα δεν στραβώνω, κοιτάω πως θα διορθώσω πράγματα, δεν είμαι ο απόλυτος κιθαρίστας αλλα προσπαθώ να βελτιώνομαι!

τα settings πάνε ανάλογα με τη ενισχυτή, δηλαδή με τον marshall είμαι fan του 12 ο clock,( παίζουμε καθαρό rock και 80's) επίσης ναι είμαι fan των humbuckers όταν παίζουμε κάτι ποιο metal τότε τα settings μου παντού είναι bass 8 mid off και tre full σε blackstar και randall τώρα, στα πετάλια υπάρχουνε οι ανάλογες ρυθμίσεις αλλα είμαι απλά ένας κιθαρίστας ότι κάνω στον ενισχυτή το κάνω και στο drive μου και τα υπόλοιπα τα ρυθμίζω με βάση το αυτή. πρέπει να πάω για δουλειά τώρα θα απαντήσω σε υπόλοιπα το βραδυ, ευχαριστώ και πάλι πολύ (από ότι φαίνεται με σώσατε από μια άχρηστη αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συμφωνησω πως ο κομπρεσορας δεν εχει κατι να σου προσφερει παιζοντας με διπλους.

 

Σε ηπιες ρυθμισεις, και μετα τα od/dist πεταλια σου θα μπορουσε να "σφιξει" λιγο τον ηχο σου, και αναλογα με την ποσοτητα του γκαζιου που χρησιμοποιεις να σου δωσει και λιγο liveliness.* Σε καμια περιπτωση ομως δεν προκειται να σου μαζεψει τον οποιο θορυβο ηδη εχεις στο σεταπ σου, αντιθετως θα τον τονισει ακριβως με τον τροπο που θα το κανει και στο υπολοιπο σημα σου, και αναλογα με την ποιοτητα της υλοποιησης του θα προσθεσει και λιγο απο μονος του...

 

Θα σου προτεινα να προσπαθησεις να ακουσεις το αποτελεσμα με εναν οσο το δυνατον καλυτερο κομπρεσορα τοποθετημενο προς το τελος της αλυσιδας σου.

 

Ακομα ενα μηχανημα που ενδεχεται να καλυπτει τις αναγκες σου ειναι το Sonic Maximizer της ΒΒΕ, θα το δεις σε πολλα rack/pedalboards να κανει πανω κατω την δουλεια που θελεις.

 

http://www.bbesound.com/products/sonic-maximizers/482i.aspx

 

Νομιζω βγαινει και σε μονοφωνκη εκδοση σε πεταλι.

 

*Για να μην πεσετε να με φατε, η αληθεια ειναι οτι σε extreme/percussive ρυθμισεις βεβαια το αποτελεσμα με διπλους δεν ειναι ιδιαιτερα κολακευτικο, δεν νομιζω ομως να εχει κατι τετοιο στο μυαλο του ο φιλος Randy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω, αν θα σου δώσει αυτό, που ψάχνεις, αλλά, ίσως, μια λύση να είναι το bbe sonic maximizer, το οποίο θα σου "γυαλίσει΄" τον ήχο.

 

(ωστόσο, το προτείνω χωρίς να το έχω δοκιμάσει, προσωπικά, απλά και μόνο, από αυτά που έχω διαβάσει, σχετικά)

 

edit: με πρόλαβε ο από πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bass 8 mid off και tre full

 

έτσι δε θα σφίξει ποτέ κατά την ταπεινή μου γνώμη και χωρίς να έχω εμπειρία από randal & blackstar .

Δοκίμασε κλειστά πρίμα και μεσαία 2 o clock .... μη το φοβάσαι πειραματίσου  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου