Προς το περιεχόμενο

106 εκατ. ευρώ στον τοίχο...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ποιός επιτέλους είσαι εσύ που θα μου πεις τι να κάνω με τα χρήματά μου και τι όχι;

...ο Στουρνάρας!!!! Και όλα αυτά που έγραψες, αποτελούν τεκμήριο ;D

 

Το Steinway δεν αναφερεις...ανεφερε το Steinway... ;D

Μάλιστα...και είδη πολυτελείας... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οσο παραξενο και να φαινεται ΣΥΜΦΩΝΩ σε ολα....εκτος απο την...καταστροφη του....ο καπιταλισμος αυτη τη στιγμη υποφερει απο ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΙΑ λογω της ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ...οταν ΑΝΕΒΕΙ και το ΒΙΟΤΙΚΟ επιπεδο (και αρα και οι ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ  και οι αναγκες για ΕΙΔΗ "ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ" και στις "παραγωγικες χωρες" που ΠΑΡΑΓΟΥΝ σημερα τα ΑΓΑΘΑ)...θα ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ σε σημειο ισορροπιας  

 

 

Εγώ πάλι συμφωνώ με την καταστροφή, όχι όμως του καπιταλισμού ως οικονομικού συστήματος αλλά ολόκληρης της ανθρωπότητας ως γεωστρατηγικού συνόλου. Διότι η ανάπτυξη που προϋποθέτει το να "ανέβει το βιοτικό επίπεδο" των παραγωγών χωρών, είναι πράγματι ο δρόμος για να ισορροπήσει το σύστημα, απαιτεί όμως φυσικούς πόρους που ουσιαστικά δεν υπάρχουν. Συνεπώς είμαστε καταδικασμένοι σε έναν παγκόσμιο πόλεμο για αυτούς- σε καταστροφή του κεφαλαίου που λένε και οι communists.

 

Με αυτήν την έννοια, η έρευνα και η ανάπτυξη σε τεχνολογίες αιχμής, όπως οι ενεργειακοί πυρηνικοί σταθμοί σύντηξης και οι εξελιγμένες μέθοδοι γεωπονικής, στην ουσία είναι απεγνωσμένες προσπάθειες της ανθρωπότητας για επιβίωση. Άραγε τόσα δις π.χ. στο cern, ή σε δοκιμές υδρογονοβόμβας, τελικά ήταν σπατάλη ή όχι;  ;D (Αφρούς θα βγάλει ο atreu  ;D ;D )

 

 

Με άλλα λόγια: Ο καπιταλισμός είναι σίγουρα το καλύτερο οικονομικό σύστημα, όμως στον πλανήτη Γη υπάρχουν και άλλα ζητήματα όπως οι περιορισμένοι πόροι, αλλά και η κοινωνική συνοχή στο εσωτερικό και η εξωτερική ασφάλεια ενός κράτους. Η οικολογία με την αειφόρο ανάπτυξη και η παγκοσμιοποίηση προσπαθούν να τα λύσουν αυτά, αλλά όσο είναι όργανα της Αμερικάνικης πρωτοκαθεδρίας, με το Κιότο ας πούμε να αφορά όλα τα δυτικά κράτη πλην Αμερικής, για την παγκοσμιοποίηση ας μην το θίξουμε καλύτερα, τότε δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από υποκρισία, και βέβαια ΜΟΝΟ υποκρισία θα μπορούσε να είναι αφού έχει μακροπρόθεσμους στόχους πέρα της ζωής ενός ανθρώπου, πράγμα που πάει ενάντια στα πραγματικά συμφέροντά του στο τώρα, αυτά που τόσο καλά περιγράφει ο καπιταλισμός...

 

Καμιά πατρίδα για τους μελλοθάνατους...

 

Τουλάχιστον ας προλάβουμε να αποκτήσουμε ένα steinway πριν καταστραφούνε όλα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι συμφωνώ με την καταστροφή, όχι όμως του καπιταλισμού ως οικονομικού συστήματος αλλά ολόκληρης της ανθρωπότητας ως γεωστρατηγικού συνόλου. Διότι η ανάπτυξη που προϋποθέτει το να "ανέβει το βιοτικό επίπεδο" των παραγωγών χωρών, είναι πράγματι ο δρόμος για να ισορροπήσει το σύστημα, απαιτεί όμως φυσικούς πόρους που ουσιαστικά δεν υπάρχουν. Συνεπώς είμαστε καταδικασμένοι σε έναν παγκόσμιο πόλεμο για αυτούς- σε καταστροφή του κεφαλαίου που λένε και οι communists.

 

να σου πω...δεν εχεις και αδικο...

 

και εγω εχω μεινει ακομα στον Τζον Χολμς....ενω μελλοντικα μας περιμενουν (ή μαλλον ΤΟΥΣ περιμενουν μια και εγω θα βλεπω τα ραδικια αναποδα) ακομα .."μεγαλυτερα"... ;D

 

Τουλάχιστον ας προλάβουμε να αποκτήσουμε ένα steinway πριν καταστραφούνε όλα

 

Και ενα Vacheron Constantin για το ΛΑΚΗ...μη ξεχνας το ΛΑΚΗ (ο Atreu δεν θελει ,ειναι ΟΚ με το Casio)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η συνεχής οικονομική ανάπτυξη και οι περιορισμένοι φυσικοί πόροι είναι έννοιες ασύμβατες είναι το μόνο σίγουρο. Τα υπόλοιπα είναι υπό συζήτηση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν φορώ πλέον,ούτε καν στο δεξί σαν κόσμημα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω...δεν εχεις και αδικο...

 

και εγω εχω μεινει ακομα στον Τζον Χολμς....ενω μελλοντικα μας περιμενουν (ή μαλλον ΤΟΥΣ περιμενουν μια και εγω θα βλεπω τα ραδικια αναποδα) ακομα .."μεγαλυτερα"... ;D

 

Και ενα Vacheron Constantin για το ΛΑΚΗ...μη ξεχνας το ΛΑΚΗ (ο Atreu δεν θελει ,ειναι ΟΚ με το Casio)

 

  ;D

 

 

Περίμενα έναν αντίλογο, αλλά συμφώνησες και απογοητεύτηκα  :'( Δε θα μείνει τίποτα  :'(

 

 

Οπότε θα κάνω τον αντίλογο στον εαυτό μου,  ;D και θα πω πως αν ενάντια στα προγνωστικά  ;D τα καταφέρουμε ως το 2050, τότε παίζει να έχουμε φτιάξει σταθμό σύντηξης, και σε συνδυασμό με ανάλογη πρόοδο σε άλλους τομείς, όπως π.χ. τις αυτόνομες διατροφικά κατοικίες των Γάλλων, να πάμε στο επόμενο βήμα.

 

Δεν είναι τυχαίο όμως ότι και οι δυο αυτές πρωτοβουλίες είναι κατά βάση Ευρωπαϊκές, διότι η Ευρώπη λόγω κατάκτησής της ουσιαστικά, δεν έχει έντονες τις γεωστρατιωτικές ανησυχίες, και "ρεμβάζει και φιλοσοφεί", την ώρα που οι μεγάλες δυνάμεις ακονίζουν μαχαίρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ενάντια στα προγνωστικά  ;D τα καταφέρουμε ως το 2050

...δεν νομίζω φίλος.... ;D

http://www.lifo.gr/now/world/35899

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φορώ πλέον,ούτε καν στο δεξί σαν κόσμημα :-P

 

κατι τετοιο ισως?

 

http://store.zegna.com/gr/ermenegildo-zegna/men/suit_cod49136408hk.html

 

(οχι ενα βεβαια...καμμια δεκαρια,και φυσικα εννοω καμμια δεκαρια για each season)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν νομίζω φίλος.... ;D

http://www.lifo.gr/now/world/35899

 

Αμάν! Και θα είναι και γύρω στα 80 φεύγα τότε ο Μπρους Γουίλις, που να μπει το πάμπερ στη στολή, την κάτσαμε!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου