Προς το περιεχόμενο

Refinish χρωματος σε ηλεκτρικη... Βρε, τι λες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον πλάκα κάνεις !

Εσύ κάνεις πλάκα.... Βρές μία GibsonFender από τη μαμά τους να έχουν γομαλάκα...

"French polish of the 19th century?"

Κάτι πρέπει να βρεί και αυτός για να πουλήσει...

Flakes και λοιπές μπούρδες δεν ανέφερε το παλικάρι...

 

Ακόμη και η Warmoth χρεώνει το finishing από 150 USD μέχρι 250 USD... με βάση μόνο το χρώμα !

 

Τι ισοπέδωμα είναι αυτό ?

αυτή είναι η κανονική τιμή

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ κάνεις πλάκα.... Βρές μία GibsonFender από τη μαμά τους να έχουν γομαλάκα...

"French polish of the 19th century?"

Κάτι πρέπει να βρεί και αυτός για να πουλήσει...

Δεν θα συμφωνησω μαζι σου ως προς αυτο το θεμα....Την γομαλακα δεν την χρησημοποιουν γιατι ειναι μανουρα διαδικασια και δεν μπορει να γινει απο μηχανηματα ή εστω με την βοηθεια μηχανηματων.....Και γι'αυτο απο πολλους θεωρειται το καλυτερο finish (αυτοι που ακουν τα κσυλα ντε  :D )

 

Ως προς την ερωτηση τωρα θα προσθεσω οτι και ο AXLNICK εχει δικιο αλλα και ο Ανεστης....

Οτι πληρωνεις και θες......περνεις...... Οποτε.......

άμα θες λάκα από ούρα σαύρας και τριχρωμία χαμαιλέοντα μπορεί να σου βγει λίγο παραπάνω ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Marathon...

 

Η Gibson (at the very old days) χρησιμοποιούσε french polish και αν θες ψάξτο λίγο !

 

Δεν είναι όμως ο κανόνας η Gibson ούτε η Fender. Άλλωστε για λόγους κόστους ειδικά η Fender έχει ξεσκίσει τα πολυεστερικά βερνίκια και ούτε φημίζεται για το φανταστικό της finishing παρά μόνο σε πολύ ακριβά της όργανα!

 

Τα Flakes και τα Metalic αν τα θεωρείς μπούρδες τότε θεωρείς μπούρδες και τους μεγαλύτερους κατασκευαστές στον κόσμο που τα χρησιμοποιούν. (Fender, Gibson, Tom Anderson, Duesenburg κτλ, κτλ σχεδόν όλοι)

 

Όταν η συγκεκριμένη εταιρεία στην κιθάρα της (Godin) λέει "French polish of the 19th century" ουσιαστικά αναφέρει ότι η τεχνική χρησιμοποιήθηκε τότε για να πληροφορήσει τους μη μυημένους !

 

Τέλος αν κάποιος πάει να αγοράσει μόνο 1 κιλό χρώμα θα βρει τεράστιες αποκλίσεις από μάρκα σε μάρκα και από τύπο σε τύπο... πόσο μάλλον η διαφορά στο να το εφαρμόσει επαγγελματικά σε κάποιο όργανο.

 

Ανέφερα την Warmoth που παίζει από 150 εως 250 (τιμή) μόνο στο χρώμα μιας και χρησιμοποιεί πάντα τα ίδια βερνίκια ! Αν όμως κάνεις refinishing σε επαγγελματία έχεις και άλλα options. Παρεμπιπτόντως εσύ ανέφερες 150-200 ευρώ για όλα !

 

Το παλικάρι μπορεί απλώς να ρωτάει ένα σώμα από μαύρο να το κάνει άσπρο... και ενδεχομένως να του το κάνει και ο φανοποιός της γειτονιάς του με 30-40 ευρώ... Εγώ απλά ανέφερα τι θα πρέπει να λάβει υπόψην σε περίπτωση που μιλάμε γενικά για refinishing. O πάτος μου... (χρηματικά) ήταν ο ίδιος.... η κορυφή μεγάλωνε ανάλογα με τα options !

 

Γιατί τρελαίνεσαι τόσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλωστε για λόγους κόστους ειδικά η Fender έχει ξεσκίσει τα πολυεστερικά βερνίκια και ούτε φημίζεται για το φανταστικό της finishing παρά μόνο σε πολύ ακριβά της όργανα!

 

 

Εγω τη Φροσω μου την εβαψα μονος μου με πολυεστερικο χρωμα που βαφουν τις βαρκες.

Μου κοστισε 10 ευρω το πραιμερ και 15 ευρω το χρωμα =25 ευρα+4 ευρω διαλυτικο=29.

Και αδιαβροχη οπως ειναι παιζω και στο βυθο (μιας και ειμαι και δυτης) και βαζοντας της δυο κουπια γινεται και βαρκα και παω και τη βολτα μου. ;D

Τι εχουν λοιπον τα πολυεστερικα χρωματα και δεν ειναι καλα??

 

Και παιζει και γ@ματα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=lxWC3lrrj5w

 

Αντε τωρα να δουμε το Σουλειμαν και εχασα 10 ολοκληρα λέπτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thomsot... αν και από πολλούς τα πολυεστερικά δεν θεωρούνται καλά... προσωπικά δεν λέω ότι δεν είναι ! Λέω απλώς ότι τα πολυεστερικά βερνίκια είναι πολύ φθηνότερα ! Ιδιαίτερα η εφαρμογή τους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου