Προς το περιεχόμενο

Midi κλαβιε για μαθηματα πιανου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ στα περί ακουστικού, είναι πάντα προτιμότερα, αλλά εδώ από ότι έχω καταλάβει θα ξεκινήσει ψηστήρι για κιθάρα  ;D οπότε δεν τολμώ να αναφέρω κάτι για ακουστικό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν, φέτος έχω 10 (!!!!) νέους μαθητές. 3-4 είναι νέοι μαθητές, 1ης δημοτικού (άρα 6-7 ετών). Από αυτούς οι δύο έχουν κάτι άθλια αρμόνια στο σπίτι, ενώ 2 δεν έχουν ΤΙΠΟΤΑ στο σπίτι. Άντε να κάνεις μάθημα μετά.

 

Αυτό που τους έχω πει είναι το εξής:

 

1. Σε αυτούς που έχουν αρμόνιο: "Άντε ας βγει ο χρόνος και αν παει καλά να περάσουμε σε κάποιο ψηφιακό πιάνο, τουλάχιστον, ή κανονικό ακουστικό πιάνο".

2. Σε αυτούς που δεν έχουν τίποτα: "Άντε ας βγεί μέχρι τα χριστούγεννα και μετά πρέπει να γίνει κάτι... Έστω και αρμόνιο" (για να μπουν στην παραπάνω περίπτωση).

 

Σαν καθηγητής, προφανώς θα ήθελα οι μαθητές μου να έχουν το όργανο στο σπίτι και να διαβάζουν κάθε μέρα, αλλά, καταρχήν καταλαβαίνω (αφού έχω παιδιά ο ίδιος) ότι ο 8χρονος ΔΕΝ είναι ακριβώς σίγουρος για το τι θέλει να κάνει... και αφετέρου ότι τελικά και που έχει το πιάνο στο σπίτι, ΔΕ μελετάνε κάθε μέρα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις!

Λύση βρέθηκε! :)

Μετά απο άδικο ψήσιμο τις μικρής  >:((σκασμένο) να παμε καλύτερα για κιθάρα,θυμήθηκα την αδερφή ενός φίλου που ειχε σπουδάσει πιανο.

 

Πήρα να ρωτήσω γενικα την γνώμη της για όλα αυτα και μου είπε πως πλέον κανει μαθήματα πιανου στο χωρο της,κοντά στο σπίτι μου.

 

Και έτσι ξεχνάμε το ωδείο,πάμε στη φίλη για μαθήματα "οικονομικά" τουλάχιστον πιο οικονομικα απο οτι ειχα βρει στο ωδειο 20 εγγραφη και 65 ευρω/μηνα.

 

Όσο για το θέμα μελέτης,προσφέρθηκε η κοπέλα να κανονίσουμε αν θέλω να πηγαινω την μικρη σπιτι για μελετη ::)

Πράγμα δύσκολο γιατι έχω άλλα δύο παιδια,που θέλουν κι αυτά τα δικά τους. ::)

Οπότε καταλήξαμε στο αρμονιο για φέτος (όπως είπε και ο Νικόλας) και βλέποντας και κάνοντας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν 65 ευρώ το μήνα είναι καλά για ωδείο. Δεν ειναι πολλά. Αν βρήκες ιδιαίτερο και πιο φτηνά είσαι σούπερ!

 

Τωρα στο θέμα της μελέτης, πρέπει να έχει σπίτι κάτι για να μελετάει το παιδί. Κάτι φτηνό (μη δώσεις πολλά λεφτά), αξιοπρεπές, ηλεκτρικό (παίζεις με ακουστικά και δεν ενοχλείς), εμπορικό (πουλιέται εύκολα αν το παιδι δεν συνεχίσει τελικά) και αρκετά κοντά στο φυσικό feeeling. Οκ τα πληκτρα με βαρυκεντρισμένα είναι ακριβά αλλά με ΗΜΙ βαρικεντρισμένα είναι πολύ προσιτά. Εγώ πήρα πριν 2 χρόνια το NPV60 της yamaha και πλέον δεν κλαίω τα λεφτά μου που δεν το συνέχισα με το πιάνο, χαζολογάω όποτε θέλω και ηχογραφώ αξιοπρεπώς, αν θέλω το πουλάω σε μια καλή τιμή (να σου πω το σκέφτομαι κιόλας) και γενικά τα σπάει. Αυτή η σειρά ξεκινάει απο τα 200 ευρώ και είναι πολύ πολύ καλή! Πολυ πιο σημαντικό απο όλα αυτα, είναι να μπει το όργανο στο κατάλληλο ύψος, αντίστοιχο με του κλασσικού πιάνο, για να μην έχει ο μαθητης πονους στα χέρια κτλπ. Να μάθει εξ αρχης το σωστο στήσιμο των χεριών. Τωρα αν θα πάρεις το ηλεκτρικό με τα 200 ή το κλασσικό με τα 5000 λεπτομέρειες είναι για τα πρώτα 2-3 χρόνια μεχρι να καταλήξει ο μαθητης αν θελει ή όχι να ακουλουθήσει το δύσκολο δρόμο της κλασσικής μουσικής...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν 65 ευρώ το μήνα είναι καλά για ωδείο. Δεν ειναι πολλά. Αν βρήκες ιδιαίτερο και πιο φτηνά είσαι σούπερ!

 

 

 

Ειναι Δημοτικό ωδείο.

Θα μορουσε να ναι και στα μισα (λόγω τριτεκνίας)αν είχα την οικογενειακη μερίδα στο Δήμο,αλλά δυστυχως δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου