Προς το περιεχόμενο

DAW αμφιβολίες...


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oyte εγω διαφωνησα σε αυτο, αυτο που εννοουσα ειναι πως ο κυριος λογος που δημιουργουνται πολλα κομματια ηλεκτρονικης μουσικης στο αμπλετον, ειναι πιο πολυ για να αναπαραγονται τα επιμερους στοιχεια του σε realtime σε καθε καναλι ξεχωριστα(γιατι οντως βολευει,),παρα επειδη βολευει ειτε το sequencer του ειτε το interface του για την δημιουργια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το πως δουλεύω, προτιμώ να φτιάχνω τις δικές μου λούπες και beats εννοειται, γι αυτό και θελω να παρω και το maschine αλλωστε!

 

Το ableton δεν ξερω δεν μου κολλαει η φιλοσοφια του για παραγωγες. Για live ειναι τρελο εργαλειο, το εχω ψαχουλεψει λιγο εχω κανει mapping το axiom 49 που εχω και ειναι καλη φαση ακομα και για live performance με samples και one-shots! (Σαν τα remix decks του traktor, για οσους ξερουν απο DJλίκι)

 

 

Στάθη, macbook εχω, και ναι το εγραψα λάθος, το desktop δεν μπορω να τρεξω logic, στο macbook ηθελα να γραψω οτι μπορω!

 

Το ποσο χρονο θα κανω να μαθω το καθενα δεν με ενδιαφερει, με ενδιαφερει να γινεται σωστη δουλεια και αργοτερα οταν ανεβαινω σκαλια να μην εχω αμφιβολιες να αλλαξω DAW για κανενα λογο, να μπορω να κανω τα παντα με αυτο που εχω ηδη μαθει.

 

Τα vst που ερχονται μαζι με το καθε προγραμμα, δεν μου αποτελουν προβλημα ειτε ειναι καλα ειτε ειναι σκάρτα, υπάρχουν τόσα να αγοράσεις οπως και επίσης τοσα καλα που ειναι freeware να κατεβάσεις, ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ableton δεν ξερω δεν μου κολλαει η φιλοσοφια του για παραγωγες. Για live ειναι τρελο εργαλειο,

Κ ομως αν εχεις φιαξει την παραγωγη εκει ειναι ακομα πιο τρελο εργαλειο για live.

 

Το ποσο χρονο θα κανω να μαθω το καθενα δεν με ενδιαφερει, με ενδιαφερει να γινεται σωστη δουλεια και αργοτερα οταν ανεβαινω σκαλια να μην εχω αμφιβολιες να αλλαξω DAW για κανενα λογο, να μπορω να κανω τα παντα με αυτο που εχω ηδη μαθει.

 

 

Η αληθεια ειναι πως η σωστη δουλεια καθοριζεται απο το χρηστη,και πως κανενα απο τα παραπανω δεν κανει "κακη" δουλεια(διατηρω μια επιφυλαξη για το fruity  :P ) . Αυτο που λες περι αμφιβολιων πιστευω θα το εχουμε παντα σε ολο και μικροτερο βαθμο,αφου οσο προχωραμε ειτε θα κατασταλαζουμε περισσοτερο στο τι θελουμε ειτε θα αλλαζουν οι προτιμησεις μας. Ετσι τουλαχιστον το βλεπω κ για μενα ,εχω δουλεψει σε 2 DAW που ειναι εξαιρετικα και παρολα αυτα καποια στιγμη πιστευω θα αρχισω να δουλευω και σε αλλα. Μπορει μετα απο χρονια ενω νομιζω πως εχω κατασταλαξει σε κατι να δοκιμασω κατι αλλο και να δω μετα απο δουλεια οτι βγαινει πιο καλα. Παλι παραδειγμα του dj alx ,μετα απο τοσα χρονια παραγωγων με το cubase ,εχει δηλωσει πως αρχιζει να μαθαινει αλλο daw.

 

Τα vst που ερχονται μαζι με το καθε προγραμμα, δεν μου αποτελουν προβλημα ειτε ειναι καλα ειτε ειναι σκάρτα, υπάρχουν τόσα να αγοράσεις οπως και επίσης τοσα καλα που ειναι freeware να κατεβάσεις, ετσι δεν ειναι?

 

Αυτο πρεπει καποιος να στο διευκρινησει. Απο τα δωρεαν ξερω οτι υπαρχουν καποια αξιοπρεπη,δεν γνωριζω συγκεκριμενα βεβαια. Εχω ακουσει για του cubase πως τα ενσωματωμενα του vst ειναι πολυ καλα,το ιδιο πιστευω και για αρκετα του live. Τωρα για τα επι πληρωμη δεν γνωριζω τιμες,αλλα τα αψογα vst ειναι και πανακριβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πως δουλεύω, προτιμώ να φτιάχνω τις δικές μου λούπες και beats εννοειται, γι αυτό και θελω να παρω και το maschine αλλωστε!

 

Το ableton δεν ξερω δεν μου κολλαει η φιλοσοφια του για παραγωγες. Για live ειναι τρελο εργαλειο, το εχω ψαχουλεψει λιγο εχω κανει mapping το axiom 49 που εχω και ειναι καλη φαση ακομα και για live performance με samples και one-shots! (Σαν τα remix decks του traktor, για οσους ξερουν απο DJλίκι)

 

 

Στάθη, macbook εχω, και ναι το εγραψα λάθος, το desktop δεν μπορω να τρεξω logic, στο macbook ηθελα να γραψω οτι μπορω!

 

Το ποσο χρονο θα κανω να μαθω το καθενα δεν με ενδιαφερει, με ενδιαφερει να γινεται σωστη δουλεια και αργοτερα οταν ανεβαινω σκαλια να μην εχω αμφιβολιες να αλλαξω DAW για κανενα λογο, να μπορω να κανω τα παντα με αυτο που εχω ηδη μαθει.

 

Τα vst που ερχονται μαζι με το καθε προγραμμα, δεν μου αποτελουν προβλημα ειτε ειναι καλα ειτε ειναι σκάρτα, υπάρχουν τόσα να αγοράσεις οπως και επίσης τοσα καλα που ειναι freeware να κατεβάσεις, ετσι δεν ειναι?

Ετσι ειναι......Με τα free vst's μπορεις να κανεις ΠΟΛΥ καλη δουλεια.....

Οπως το θετεις ομως πραγματικα ισως βρισκεσαι σε ενα περιεργο σημειο μιας και πολλα στουντιο ή το cubase χρησημοποιουν ή το Logic....Εγω προσωπικα χρησημοποιω το cubase και δεν υπαρχει κατι που δεν μπορω να κανω....Στο θεμα με τις λουπες ομως πιο ευχρηστο απο το ableton (οπως ξαναειπα) δεν εχω δουλεψει αλλο προγραμμα....

 

+Οτι εγραψε και ο Σταθης (που με προλαβε)  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφήσουμε το θεμα λούπες, υπάρχει το maschine που θα ειναι καθαρα και μονο για τις λούπες, γι αυτο και θα το αγορασω αλλωστε, ας δούμε ολα τα υπόλοιπα!

 

Επιφυλαξη οταν λες για το FL τι εννοεις? Το ειπες για πλακα βασικα η οντως ετσι πιστευεις?

 

Δεν ξερω ρε παιδια, εμενα μου αρεσει ... Απλα οπως και να το κανουμε δείχνεις και νοιώθεις πιο επαγγελματίας με ενα DAW σαν το logic π.χ. η το cubase...

 

Aλλα κανεις τρομερα πραγματα και με το FL, π.χ. hit που ακουγεται αυτο τον καιρο, με FL ειναι γραμμενο ... http://www.youtube.com/watch?v=YMcN61jirJw

 

Οπως και ολα του Avicii

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κοιτα για να μην παρεξηγουμαστε ναι μεν το ειπα για πλακα,γιατι οντως μπορεις να βγαλεις ωραια δουλεια και με το fruity ,αλλα δεν μου ειχε κανει και καμια καλη εντυπωση μολις το δουλεψα . Συν το οτι δεν εχω ακουσει καμια καλη κριτικη απο επαγγελματια(αυτο δεν σημαινει πως εχω ακουσει κακη κριτικη).Απλα δεν χρησιμοποιειται απο ανθρωπους που θελουν να κανουν παπαδες. Αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν υπαρχει λογος ντε και καλα να αλλαξεις daw,δουλεψε σιγα σιγα σε ενα να εξοικιωθεις,και αν βλεπεις βελτιωση μεταβαινεις σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειναι ετσι γιατι να μην μαθω μια και καλη ενα DAW οπως το logic π.χ. η το cubase εφοσον το πιο πιθανον ειναι να το αλλαξω το FL εστω και μετα απο καιρό? Αυτο σκεφτομαι και θελω να το αλλαξω πιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειναι ετσι γιατι να μην μαθω μια και καλη ενα DAW οπως το logic π.χ. η το cubase εφοσον το πιο πιθανον ειναι να το αλλαξω το FL εστω και μετα απο καιρό? Αυτο σκεφτομαι και θελω να το αλλαξω πιο πολυ

Επανερχομαι με 1 προταση

 

2:Δικα σου beat και λουπες

Αν φτιαχνεις δικα σου beat και λουπες και γνωριζεις αρτια το FL τοτε εισαι half way there (που λενε και στο χωριο μου).Φτιαχνεις τα beatακια σου στο FL >Export στο logic και τα δουλευεις περεταιρω μιας και το logic εχει πολλα καλα Vst's για την δουλεια που το θες.Και το Cubase κανει δουλεια αλλα θα πρεπει να ψαχτεις παραπανω για τα Vst που ΘΑ κατεβασεις....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giati στο ενα εχεις καλυτερο workflow λογω οικιοτητας του interface ή του sequencer ,ενω στο αλλο θα εχεις αρκετα καλυτερο ηχο συν το ενδεχομενο να το μαθεις καλυτερα και να δεις αν σε βολευει. Πιστευω πως πλεον τα υπολοιπα θα πρεπει να τα διαπιστωσεις μονος σου,ειναι απο τις στιγμες που χρειαζεται αυτη η διαδικασια.

 

Αμα ειναι ετσι γιατι να μην μαθω μια και καλη ενα DAW οπως το logic π.χ. η το cubase εφοσον το πιο πιθανον ειναι να το αλλαξω το FL εστω και μετα απο καιρό?

Αυτο ειναι το θεμα πως δεν βρισκω το λογο να βιαστει κανεις να αλλαξει daw.Αυτο μπορει να γινει σε ενα μικρο η μεγαλο βαθος χρονου , οταν συνειδητοποιησεις πως το χ προγραμμα σου αρμοζει.Εννοειται πως αφου θες,μπορεις να αρχισεις απο αυριο κιολας να το μαθαινεις,αλλα για τον παραπανω λογω,οχι γιατι μεθαυριο θα εχεις αυτοματα καλυτερο αποτελεσμα

 

Θα καταλαβεις στην πορεια πως περαν απο τα θεωητικα που η απαντηση ειναι στανταρ και δε διαφωνει κανεις με αυτη, υπαρχουν πολλα που πρεπει να διαπιστωσεις μονος σου και πανω σε αυτα τα συμπερασματα οι αποψεις διίστανται.Πειραματισου και λιγο και θα δεις πως δεν θα ειναι χαμενος χρονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου