Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο πεταλιών


faded

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που τελειώνει η εξεταστική και θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο λέω να βάψω το cry baby, πράγμα που σκέφτομαι αρκετό καιρό.  ;D

Έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στο φορουμ.  Θα ήθελα τα φώτα όσων θέλουν να βοηθήσουν.  Νομίζω θα είναι χρήσιμο και σε άλλους που έχουν όρεξη να ζωγραφίσουν.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς? ;D

 

Νομίζω ότι έχω δύο επιλογές... Σπρέι και πινέλο.  Μάλλον πινέλο προτιμώ (έχω πινέλα).  Λέω να πάρω απλά ακρυλικά χρώματα και για το μεταλλικό κομμάτι του πεταλιού και για το λαστιχένιο πέλμα και να τα περάσω μετά με ένα ακρυλικό σπρέι βερνίκι.

Υπάρχουν από την άλλη σπρέι ακρυλικά και μεταλλικά.  Οι διαφορές στο αποτέλεσμα δεν ξέρω ποιές είναι αλλά επειδή θα ήθελα σίγουρα 3-4 χρώματα, τα μεταλλικά σπρέι δεν είναι και τόσο οικονομικά.  Μετά νομίζω και αυτά θα θέλουν βερνίκι.

 

Τι να προτιμήσω?  Καμία γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τα φώτα όσων θέλουν να βοηθήσουν.

Δές εδώ, για να μην τα ξαναγράφω...

http://www.customshop.gr/?page_id=1161

 

με τα σπρέυ (εάν το κάνεις καλά), θα έχεις πιό "επαγγελματική" εμφάνιση. Με το πινέλο, πιό "καλλιτεχνική"...εάν ξέρεις βέβαια να ζωγραφίζεις λίγο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω υπόψη μου αυτή την τεχνική αλλά ενδιαφέρομαι να ανακατευτώ με χρώματα κλπ  :)

 

Πινέλο έχω δουλέψει αρκετά περισσότερο από ότι σπρέυ...

Αν τρίψω με ένα ψιλό γυαλόχαρτο το χρώμα (ακρυλικό) πριν μπει το βερνίκι, θα κάνω καλά ή θα το καταστρέψω?

Επίσης, επειδή το wah έχει 2 διαφορετικές επιφάνειες που θα βαφτούν... να χρησιμοποιήσω τα ίδια υλικά και στις 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν τρίψω με ένα ψιλό γυαλόχαρτο το χρώμα (ακρυλικό) πριν μπει το βερνίκι, θα κάνω καλά ή θα το καταστρέψω?

 

 

don't do that!

 

Για το λαστιχο δεν εχω ιδεα! :(

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεταλλικό χρώμα είναι ένα είδους χρώματος που έχει μέσα πολύ ψιλά ρινίσματα σιδήρου και όταν χτυπάει πάνω τού ο ήλιος - φως φαίνεται σαν (ασημένια χρυσόσκονη)

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αυτή είναι η διαφορά στα μεταλλικά χρώματα?

 

Για το λάστιχο καμία ιδέα?  Αν λυθεί και αυτό από βδομάδα πάω να πάρω τα υλικά  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν... μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα σε ακρυλικά χρώματα από μαγαζί με είδη μοντελισμού.  Το κόστος είναι λίγο μεγαλύτερο από ότι τα χρώματα που υπάρχουν στα είδη σχεδίου αλλά ελπίζω η ποιότητα/αντοχή τους να αποδειχθεί καλύτερη.

 

Πήρα διάφορες γνώμες μεταξύ των οποίων ήταν οι λαδομπογιές και τα χρώματα αυτοκινήτου.  Τα τελευταία είναι η ποιοτικότερη λύση μάλλον αλλά είναι πολύ ακριβά, εκτός αν θέλει κανείς να βάψει πολλά πετάλια.  Όσον αφορά τις λαδομπογιές δεν έχω κάποια γνώμη... ίσως το επόμενο πετάλι που θα επιχειρήσω να βάψω να είναι με λαδομπογιά για να γίνει η σύγκριση.

 

Το σίγουρο είναι ότι μετά το ακρυλικό χρώμα, το πετάλι πρέπει να βερνικωθεί για να μην ξεφλουδίζει το χρώμα με τη χρήση.

 

Το λάστιχο στην πάνω μεριά δεν επιχείρησα να το βάψω γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το χρώμα θα φύγει με το πρώτο πάτημα και επίσης λόγω υφής και των γραμμών που έχει είναι δύσκολο να γίνει (με το πινέλο) κάποιο σχέδιο της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου