Προς το περιεχόμενο

RHCP Dani California (By Haryy)


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Άλλο ένα cover από μένα σε ένα κομμάτι που με εξιτάρει από όλες τις απόψεις (βλέπε παραγωγή, παίξιμο, video κλπ). Έτσι προσπάθησα να το προσεγγίσω με το δικό μου παίξιμο προσέχοντας όσο μπορώ να είμαι κοντά στο "πνεύμα" και την ατμόσφαιρα του original. Ελπίζω να σας αρέσει!

Σχολιάστε ελεύθερα και καλή ακρόαση (δυνατά!!!)

 

Υγ. Σορυ για την έλλειψη solo (ευνόητοι οι λόγοι) :-X

DaniCaliforniaByHaryy.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ηaryy εκπλησσομαι ευχαριστα μ αυτα που εχω ακουσει απο σενα!

Τι να πω..Μπραβο σου!

Το να μπω σε λεπτομερειες του στυλ ''Το μπασο πιο δυνατα'' δε νομιζω να χει νοημα..

Το μερακι σου δεν αφηνει περιθωρια..

Ευγε!

 

Μου αρεσε πολυ ο ηχος των τυμπανων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Άλλο ένα cover από μένα σε ένα κομμάτι που με εξιτάρει από όλες τις απόψεις (βλέπε παραγωγή, παίξιμο, video κλπ). Έτσι προσπάθησα να το προσεγγίσω με το δικό μου παίξιμο προσέχοντας όσο μπορώ να είμαι κοντά στο "πνεύμα" και την ατμόσφαιρα του original. Ελπίζω να σας αρέσει!

Σχολιάστε ελεύθερα και καλή ακρόαση (δυνατά!!!)

 

Υγ. Σορυ για την έλλειψη solo (ευνόητοι οι λόγοι) :-X

ΠΡΟΟ

ΦΙΛΕ HARYY ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ(Η ΠΡΟΦΟΡΑ ΣΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...)

ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ SNARE (ΑΝ ΕΛΕΙΠΕ ΚΑΙ Η "ΔΙΚΑΣΗ" ΣΤΟ REFREN ) , ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΙΓΟ ΑΧΡΟΝΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ  ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ....

OI ΚΙΘΑΡΕΣ ΣΟΥ ΔΕ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΑΝ (ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΛΙΓΟ ΑΧΡΟΝΕΣ) , ΝΟΜΙΖΩ , ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ, ΟΤΙ ΑΡΧΙΚΑ ΟΙ ΡΥΘΜΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ SOFT KAI OI SOLO ΘΥΜΙΖΟΥΝ HEDRIX(ΟΙ ΕΡΗΜΕΣ ΟΙ ΕΠΙΡΟΕΣ) ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.

ΤΕΛΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΜΙΞΗ ΤΟ BASS ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΨΙΛΑ  ΘΑΒΟΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΟΜΩΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ  ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΚΑΙ  ΗΧΟΛΗΠΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΤΕΡΑ ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μπω σε λεπτομερειες του στυλ ''Το μπασο πιο δυνατα'' δε νομιζω να χει νοημα..

Το μερακι σου δεν αφηνει περιθωρια..

 

Συμφωνώ 100%.

Η διασκευή σου βγάζει ένα κέφι και μια πολύ καλή διάθεση! Μπράβο!! Πολλά μπράβο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ηaryy εκπλησσομαι ευχαριστα μ αυτα που εχω ακουσει απο σενα!

Τι να πω..Μπραβο σου!

Το να μπω σε λεπτομερειες του στυλ ''Το μπασο πιο δυνατα'' δε νομιζω να χει νοημα..

Το μερακι σου δεν αφηνει περιθωρια..

Ευγε!

 

Μου αρεσε πολυ ο ηχος των τυμπανων..

 

Thanks!!!! Οι λεπτομέρειες χρειάζονται ειδικά από σένα. ;)

Ευχαριστώ ξανά..

 

ΠΡΟΟ

ΦΙΛΕ HARYY ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ(Η ΠΡΟΦΟΡΑ ΣΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...)

ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ SNARE (ΑΝ ΕΛΕΙΠΕ ΚΑΙ Η "ΔΙΚΑΣΗ" ΣΤΟ REFREN ) , ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΙΓΟ ΑΧΡΟΝΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ  ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ....

OI ΚΙΘΑΡΕΣ ΣΟΥ ΔΕ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΑΝ (ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΛΙΓΟ ΑΧΡΟΝΕΣ) , ΝΟΜΙΖΩ , ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ, ΟΤΙ ΑΡΧΙΚΑ ΟΙ ΡΥΘΜΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ SOFT KAI OI SOLO ΘΥΜΙΖΟΥΝ HEDRIX(ΟΙ ΕΡΗΜΕΣ ΟΙ ΕΠΙΡΟΕΣ) ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.

ΤΕΛΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΜΙΞΗ ΤΟ BASS ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΨΙΛΑ  ΘΑΒΟΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΟΜΩΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ  ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΚΑΙ  ΗΧΟΛΗΠΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΤΕΡΑ ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ...

 

 

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σου, τα θεωρώ πολύτιμα και το ξέρεις! ;)

Τα τούμπανα κουνάνε όντως λίγο γιατί είναι ..χειροποίητα και νομίζω ότι θα έκανα περισσότερη ζημιά αντί για καλό αν τα κόλαγα στο grid και παίζανε σαν ρομπότ.

Anyway, νόμιζα ότι θα περνούσα το ..ντράμμερ τεστ αλλά μάλλον απέτυχα. ;)

 

Τα περί Hendrix να τα πεις στον κύριο Frusciante!!! (ε, το έκανα και γω λίγουλάκι πιο φανερό ;D)

 

Όσο για την λεπτομέρεια της δίκασης, το έβαλα σαν προσωπικό touch έτσι για λίγο σε ένα ρεφρέν, δεν περίμενα να το πιάσει το βιονικό αυτί σου. ;D ;D

 

Τέλος, το μπάσο είναι ψηλά γιατί έτσι ..θέλω (και γιατί είμαι μπασίστας και μ'αρέσει ο Flea!!!!!!!!!!) ;D ;D

 

Για τον επίλογο δεν έχω λόγια, παρά μόνο την αναφορά στην ανεκτίμητη φιλία μας ;) :)

 

 

Υγ. Άντε να βρεις κάνα γκρουπ να παίξεις τώρα για να σταματήσεις να γκρινιάζεις σαν τους γέρους του mappet.. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομερειες λοιπον...

 

1. Πολυ βαθος στις καθαρες κιθαρες και μαλιστα ψιλοhall(πολυ decay)

Oι rhcp ειναι πολυ πιο ''στεγνοι''

 

2.Το μπασο αν και δυνατα μ αρεσει πολυ γιατι ειναι ευδιακριτο συχνοτικα αλλα δε δενει

πολυ με τη μποτα η οποια ηθελε περισσοτερο ογκο και πιο ''πλουσιο'' eq.

Eνας κομπρεσσορ σε γκρουπ μπασο-μποτα ισως να σωζε το θεμα.

 

3.Νιωθω οτι στο ρεφραιν ασχετα με τις βρωμικες που το ανεβαζουν ψυχοακουστικα,

η μιξη σα να ''πατιεται'' κατω απο κομπρεσορ που το κανει να ασφυκτιει και να μην ακουγονται πλεον τα τυμπανα κ το μπασο οπως στα κουπλε.

Ισως να κρατουσες μια καβατζα σε db στα κουπλε ωστε ο κομπρεσορ στα ρεφραιν να λειτουργει ως τονωτικο και eq συναμα.

Eπισης το crash ride που βαραει στα ρεφραιν σα να φουσκωνει-ξεφουσκωνει λογω κακης ρυθμισης  του attack-release(compressor)

 

4.Δεν ακουω τοσο τα crash οσο θα ηθελα(εντελως υποκειμενικο,μην ξεχνας οτι ειμαι της σχολης:Το crash πρεπει να χτυπιεται ενα βημα πριν πεσει απ το cymbal stand  ;D)

 

5.H ασυγχρονησια ειναι στο πνευμα του κομματιου και του humanization που θα απαιτουσε το πραμα αλλα ισως καποιες ghost στο snare να χρειαζονταν για να γινει ακομα πιο ανεπαισθητη και φυσικη η συμπεριφορα του ''ντραμερ''.

 

Ξερεις κατι ομως?Για να γραψω τις παραπανω ανουσιες λεπτομερειες χρειαστηκε να προσεξω πολυ.Το πρωτο ακουσμα το εκανα σαν απλος ακροατης και με κερδισε 100%.

Ευγε και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομερειες λοιπον...

 

1. Πολυ βαθος στις καθαρες κιθαρες και μαλιστα ψιλοhall(πολυ decay)

Oι rhcp ειναι πολυ πιο ''στεγνοι''

 

2.Το μπασο αν και δυνατα μ αρεσει πολυ γιατι ειναι ευδιακριτο συχνοτικα αλλα δε δενει

πολυ με τη μποτα η οποια ηθελε περισσοτερο ογκο και πιο ''πλουσιο'' eq.

Eνας κομπρεσσορ σε γκρουπ μπασο-μποτα ισως να σωζε το θεμα.

 

3.Νιωθω οτι στο ρεφραιν ασχετα με τις βρωμικες που το ανεβαζουν ψυχοακουστικα,

η μιξη σα να ''πατιεται'' κατω απο κομπρεσορ που το κανει να ασφυκτιει και να μην ακουγονται πλεον τα τυμπανα κ το μπασο οπως στα κουπλε.

Ισως να κρατουσες μια καβατζα σε db στα κουπλε ωστε ο κομπρεσορ στα ρεφραιν να λειτουργει ως τονωτικο και eq συναμα.

Eπισης το crash ride που βαραει στα ρεφραιν σα να φουσκωνει-ξεφουσκωνει λογω κακης ρυθμισης  του attack-release(compressor)

 

4.Δεν ακουω τοσο τα crash οσο θα ηθελα(εντελως υποκειμενικο,μην ξεχνας οτι ειμαι της σχολης:Το crash πρεπει να χτυπιεται ενα βημα πριν πεσει απ το cymbal stand  ;D)

 

5.H ασυγχρονησια ειναι στο πνευμα του κομματιου και του humanization που θα απαιτουσε το πραμα αλλα ισως καποιες ghost στο snare να χρειαζονταν για να γινει ακομα πιο ανεπαισθητη και φυσικη η συμπεριφορα του ''ντραμερ''.

 

Ξερεις κατι ομως?Για να γραψω τις παραπανω ανουσιες λεπτομερειες χρειαστηκε να προσεξω πολυ.Το πρωτο ακουσμα το εκανα σαν απλος ακροατης και με κερδισε 100%.

Ευγε και παλι!

 

That's the good stuff!

Το κιθαρόβαθος είναι spring από τον (virtual) ενισχυτή. Το άφησα παραπάνω και όντως πνίγει τις κιθάρες. Θα το φτιάξω αν δω ότι δεν επηρεάζει αρνητικά την μίξη.

 

Τα ρεφρέν είναι επίσης λίγο flat, μάλλον τα "μαζεύει" λίγο παραπάνω το Master limiter. Check!

 

Aυτό με την μπότα και το μπάσο ισχύει. Νομίζω και γω ότι θέλει διαφορετικό ηχόχρωμα (μάλλον είναι πολύ "μυτερή" η κάσα). (Ίσως θέλουν και έλεγχο οι δυναμικές της)

 

Αν και δεν είμαι της "pumping" σχολής στο κομπρεσάρισμα, στα πιάτα το γουστάρω πολύ!

 

Ghost δεν έβαλα επίτηδες για να είναι πιο straight από το original αλλά χτυπάει χειρότερα έτσι στο αυτί μάλλον. Θα το φτιάξω!

 

Χρυσές οι "λεπτομέρειες" λοιπόν! ;)

1000 ευχαριστώ για τον χρόνο σου. (μην σου κόβω και την δημιουργία, περιμένουμε cd. Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μην σου κόβω και την δημιουργία, περιμένουμε cd.

 

Δεν υπαρχει καλυτερη δημιουργικη ενασχοληση νομιζω απ το να εξασκεισαι σαν wannabie home producer με διαφορα ακουσματα...

Φτανει ωρες ωρες να μπορεις να εισαι απλα ακροατης και να μην εχεις ''καει''... ;)

Το CD τελειωνει οπου να ναι... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  :)

 

λοιπόν άκουσα και γω το κλιπ και νομίζω συμφωνώ με όλα τα παραπάνω σχόλια. Να προσθέσω ότι σα σύνολο μου άφησε θετικές εντυπώσεις και γενικά κυλούσε όμορφα μέχρι το τέλος.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι στο θέμα της προφοράς των αγγλικών είσαι έτοιμος να περάσεις στο επόμενο επίπεδο αλλά κρατιέσαι πίσω. Όχι ότι είναι κάτι εύκολο γενικά αλλά μου φαίνεται ότι έχεις τα φόντα.

 

Keep'em coming  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρκετά καλό φιλαράκι.......

 

αν και σου έχω πει οτι το συγκεκριμενο κομμάτι και γενικότερα οι r.h.c.p δεν μ αρεσουν το γούσταρα το κομμάτι πιο πολύ για τα φωνητικά τα οποία δίνουν μια χαρούμενη παιχνιδιάρικη διάθεση!Κιθάρα μπάσο και ντραμς μου φάνηκαν αρκετά κοντά (με τα μέσα που είχες στην διάθεση σου!) στην original version.....δηλαδή δεν ξίνισαν το αυτί μου σε κάποιο σημειο!

 

Περιμένω επόμενη δημοσίευση κάποιο κομμάτι Smashing Pumpkins ή κάτι άλλο σε παρόμοιο στυλ! ;D

 

keep walking!

O TAΛΑΝΤΟΥΧΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΡΝΕΖΗΣ 2008.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου