Προς το περιεχόμενο

DAW αμφιβολίες...


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλιστα ... Ωραια, προς το παρον μενω με FL στο desktop και μαθαινω το logic στο macbook και θα δω ποιο θα μου αρμοζει καλυτερα! Αμα το logic δεν μου αρεσει τοσο οσο το FL στην τελικη, θα μεινω με το FL, δεν θα πεθανουμε κιολας :P

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχοντας δουλεψει το acid (πριν 10+ χρονια), μετα το fl studio και υστερα το cubase κατεληξα στο fl (οταν αποφασισα οτι εχω να το εχω αυθεντικο) λογω τιμης κατα κυριο λογο. Ο αλλος ηταν οτι και εκεινο με ειχε βολεψει μια χαρα οπως το cubase. Το acid καλο ηταν για τοτε που το δουλευα, εγραφα με λουπες και δεν ειχα δει και αλλο προγραμμα (αυτο ειχα δει απο φιλο που το ειχε και ετσι το δουλεψα και εγω). Μετα το fl και το cubase μου εκατσαν καλυτερα. Τωρα δεν εχω ιδεα πως παει το acid.

 

Οσον αφορα το fl studio, πιστευω ειναι ενα παρεξηγημενο daw. Εχει επικρατησει η αποψη οτι ειναι ενα daw για αρχαριους, δεν ειναι επαγγελματικο, δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες οπως αλλα γνωστα daw (cubase, logic) κλπ. Προσωπικα, θεωρω οτι ειναι μια χαρα και μπορεις να κανεις τα ιδια πραγματα που κανεις και με τα αλλα. Για την φιλοσοφια του τωρα, που λενε καποιοι οτι ειναι πολυ διαφορετικη απο τα υπολοιπα, εχω να πω οτι εγω δεν βλεπω διαφορα. Ολα τα daw δειχνουν ενα - ενα τα καναλια με το τι εχει γραφτει (ισως αυτο που μπερδευει καποιους στο fl ειναι οτι οταν ανοιγει δειχνει κατευθειαν τα patterns και οχι το playlist, που η playlist ειναι οπως το cubase, logic κλπ), ολα εχουν piano roll, σε ολα οριζεις καποια εφφε στο καναλι που θες, σε ολα κανεις automation κλπ. Ολα αυτα ακριβως κανει και το fl, χωρις να χρειαζεται να μπεις σε καποιο συγκεγκριμενο (δυσκολο, δισχρηστο, διαφορετικο) τροπο σκεψης.

 

Παρτε για παραδειγμα τις 3 παρακατω εικονες και πειτε μου τι διαφορα βλεπετε μεταξυ fl, cubase και logic:

 

http://www.image-line.com/innovaeditor/assets/Reanimation%20FL%20Studio%20Project%20Large.png

 

http://static.kvraudio.com/i/b/cubase5.jpg

 

http://medias.audiofanzine.com/images/normal/608250.png

 

Ακομα, φημολογειται οτι το fl studio δεν εχει τοσο καλο ''τελικο'' ηχο σαν τα γνωστα που ειπαμε (το ιδιο διαβασα και για ableton προσφατα καπου) αλλα πραγματικα δεν ξερω αν ισχυει ή οχι. Δεν το δεχομαι παντως αλλα ουτε το αρνουμαι κιολας, γιατι δεν ξερω τι ισχυει πραγματικα. Εμενα καλα μου ακουγονται και τα export σε mp3 - wav του fl που κανω στα project μου, σε full ποιοτητα (ολες οι ρυθμισεις του export που εχει, να ειναι στην μεγαλυτερη και καλυτερη επιλογη). Επισης, κατι τελευταια σαν θετικα του fl, ειναι το φορουμ της εταιρειας που σε βοηθανε στα προβληματα και ερωτηματα που εχεις, τα απειρα βιντεο στο youtube με το πως να κανεις καθε τι και το ''για παντα'' δωρεαν update σε καθε νεα εκδοση του.

 

 

Το logic, το ειχα κοιταξει λιγο στη σχολη οταν ημουν αλλα δεν μπορω να πω πολλα. Παντως απο τα λεγομενα, σιγουρα ειναι σουπερ.

 

 

Για το cubase τωρα, εχω να πω οτι μ'αρεσει και εκεινο πολυ. Αν ειχα τα λεφτα (270 ευρω, αν επαιρνα καποιο θα επαιρνα την εκδοση artist) θα διαλεγα εκεινο (μονο και μονο...ξερετε...για να μην εχω εστω και εναν ενδιασμο οτι το fl εχει χειροτερο ηχο) αλλα τοτε που εκανα την αγορα του fl (producer edition, 150ευρω σε προσφορα για την download εκδοση) το προτιμησα ωστε να εχω περισσοτερα χρηματα για vst. Ακομα θα διαλεγα το cubase γιατι εχει εκδοση 64bit, κατι που ακομα περιμενουμε στο fl αν και εβγαλε τωρα μια beta που φαινεται να πηγαινει καλα.

 

 

Για τους καλλιτεχνες που ειπατε, οτι ο ταδε δουλευει με αυτο και ο αλλος με το εκεινο κλπ, για μενα δεν εχει ουσια. Ολα ειναι και marketing, αλλα δεν ειναι και απολυτα, μιας ο avicιi πχ λεει (και δειχνει σε video) οτι δουλευει με το fl. Ναι, οκ.... το εγραψε εκει... και? Αν το πηγαινει μετα σε κανα υπερ στουντιο, του κανουν (ή κανει ο ιδιος) μιξη, mastering, φτιαχνει ακομα καλυτερα τον τελικο ηχο με τα μηχανηματα εκει κλπ, τοτε τι γινεται? Παλι μιλαμε για fl, cubase, logic ή οτιδηποτε αλλο? Αυτα δεν ειναι να τα κοιταμε λοιπον κατα την αποψη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ησουν κατατοπιστικοτατος.

 

Αυτο με τον ηχο το ακουω πρωτη φορα. Νομιζα ηταν καθαρα και μονο θεμα της καρτας ηχου. Τι παιζει? Υπαρχει περιπτωση να ειναι οντως χειροτερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν ξερω τι ισχυει οσον αφορα τον τελικο ηχο, παντως ακουγεται απο παλια οτι το fl εχει χειροτερο σε σχεση με το cubase πχ.

 

Ισως συνεβαινε κατι τετοιο σε πιο παλιες εκδοσεις του fl, μπορει ομως και οχι. (εγω εχω δουλεψει την 8, 10 και τωρα την 11 και δεν εχω καταλαβει κατι τετοιο). Ακρη δεν βγαζεις. Αλλος λεει ειναι τα ιδια ολα τα daws σε θεμα ηχου, αλλος λεει οχι το cubase, studio one, logic εχει καλυτερο  και παει λεγοντας.

 

 

Ενα παιδι στο φορουμ της image line ειπε οτι εψαχνε να αγορασει ενα daw και ο καθηγητης του, του ειπε να μην παρει το fl και να προτιμησει το ableton, λεγοντας του οτι το fl δεν εχει καλο ηχο. Η απαντηση του admin εκει, ηταν η εξης:

 

''Πες στον καθηγητη σου οτι ειναι λαθος και να διαβασει το παρακατω''

 

http://www.image-line.com/support/FLHelp/html/app_audio.htm

 

Για ριξε και εσυ μια ματια να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΠΑΝΤΑ στην μουσικη βιομηχανια ειναι μαρκετινγκ.Συμφωνω εν μερη με τον Στρατηγο ομως αν με βαλεις εμενα να δουλεψω το FL θα σου πω τα χειροτερα και ισως το παρατησω πανω στις 2 εβδομαδες,αν με ρωτησεις ομως για το cubase που το δουλευω απο την εκδοση SX θα σου πω τα καλυτερα.Κατα καιρους εχω πειραματιστει και με αλλα μονο και μονο για να δω αν οντως υπαρχει διαφορά στον ηχο (οπως προειπωθηκε).Το συμπερασμα μου ειναι οτι ΟΧΙ....Σε οτι γραψεις αυτο θα ακουσεις.....Αυτο που μπερδευουν μερικοι και χαρακτηριζουν το ενα με "χαλια ηχο" και το αλλο με "καλο ηχο" ειναι οι επιλογες του καθε DAW στην εγγραφη και επεξεργασια.Για παραδειγμα στο FL studio ειναι πιο ευκολο να επεξεργαστεις 1 λουπα απ'οτι στο cubase.Στο cubase ομως απο την αλλη ειναι πολυ πιο ευκολο (και σε μεγαλυτερο βαθος) να επεξεργαστεις μια εγγραφη κιθαρας π.χ.

 

Στο κατω κατω κανουν τα ιδια πραγματα ΟΛΑ τα επαγγελματικα DAW αλλα καποια ξεχωριζουν για τις εξτρα ιδιοτητες τους.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους καλλιτεχνες που ειπατε, οτι ο ταδε δουλευει με αυτο και ο αλλος με το εκεινο κλπ, για μενα δεν εχει ουσια. Ολα ειναι και marketing, αλλα δεν ειναι και απολυτα, μιας ο avicιi πχ λεει (και δειχνει σε video) οτι δουλευει με το fl. Ναι, οκ.... το εγραψε εκει... και? Αν το πηγαινει μετα σε κανα υπερ στουντιο, του κανουν (ή κανει ο ιδιος) μιξη, mastering, φτιαχνει ακομα καλυτερα τον τελικο ηχο με τα μηχανηματα εκει κλπ, τοτε τι γινεται? Παλι μιλαμε για fl, cubase, logic ή οτιδηποτε αλλο? Αυτα δεν ειναι να τα κοιταμε λοιπον κατα την αποψη μου.

Σωστο, απλα αυτο που ανεφερα περι καλλιτεχνων  ειναι πως παρολο που κανουν μουσικη που υποτιθεται πως αρμοζει πιο πολυ σε ενα daw(αποψη που κατα την γνωμη μου δεν θα πρεπε καν να ισχυει) δεν χρησιμοποιουν τελικα αυτο το daw αλλα καποιο της αρεσκειας τους,οχι πως επειδη το χρησιμοποιουν καποιοι πρεπει να χρησιμοποιειται και απο αλλους

 

Επισης το daw, σαν workstation δεν μπορεις να το κρινεις απο καποια snapshots,εννοειται πως ολα εχουν εφε και πολυκαναλη ηχογραφιση και επεξεργασια ηχου. Εδω τετοια πραγματα τα εχουν αλλα που δεν ειναι καν daw.(βλ audition)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους καλλιτεχνες που ειπατε, οτι ο ταδε δουλευει με αυτο και ο αλλος με το εκεινο κλπ, για μενα δεν εχει ουσια. Ολα ειναι και marketing, αλλα δεν ειναι και απολυτα, μιας ο avicιi πχ λεει (και δειχνει σε video) οτι δουλευει με το fl. Ναι, οκ.... το εγραψε εκει... και? Αν το πηγαινει μετα σε κανα υπερ στουντιο, του κανουν (ή κανει ο ιδιος) μιξη, mastering, φτιαχνει ακομα καλυτερα τον τελικο ηχο με τα μηχανηματα εκει κλπ, τοτε τι γινεται? Παλι μιλαμε για fl, cubase, logic ή οτιδηποτε αλλο? Αυτα δεν ειναι να τα κοιταμε λοιπον κατα την αποψη μου.

Οι περισσότεροι καλλιτέχνες δουλεύουν με ό,τι καλύτερο τους βολεύει και κυρίως με ό,τι καλύτερο μπορούν να αγοράσουν με τα πολλά χρήματα που βγάζουν (και καλά κάνουν). Αν ήσουν ένας καλλιτέχνης πολυεκατομμυριούχος ή απλά ένας που δεν έχει θέμα χρημάτων, θα ηχογραφούσες με FL ή με Pro Tools; 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι καλλιτέχνες δουλεύουν με ό,τι καλύτερο τους βολεύει και κυρίως με ό,τι καλύτερο μπορούν να αγοράσουν με τα πολλά χρήματα που βγάζουν (και καλά κάνουν). Αν ήσουν ένας καλλιτέχνης πολυεκατομμυριούχος ή απλά ένας που δεν έχει θέμα χρημάτων, θα ηχογραφούσες με FL ή με Pro Tools; 8)

Ακυρη ερωτηση διοτι υπαρχουν πολλοι και οταν λεω πολλοι εννοω ΠΟΛΛΟΙ που δεν ειναι με το κλικ στο χερι για την τελευταια εκδοση του LOGIC κ.ο.κ. και ΝΑΙ υπαρχουν καλλιτεχνες και στουντιο εκατομμυριων που δουλευουν π.χ. με το studio one  ;) Ειναι καθαρα τι βολευει τον χρηστη την προκειμενη στιγμη.Αν δει οτι εχει φτασει σε ενα επιπεδο που δεν τον καλυπτει πια το FL ή το οποιοδηποτε αλλο τοτε ναι,θα την ψαξει αλλου την φαση.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ΝΑΙ υπαρχουν καλλιτεχνες και στουντιο εκατομμυριων που δουλευουν π.χ. με το studio one  ;)

 

Πρώτη φορά το ακούω/διαβάζω αυτό. Να σου πω την αλήθεια, ψιλοαμφιβάλλω, αλλά για να το λες, κάτι θα ξέρεις. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά το ακούω/διαβάζω αυτό. Να σου πω την αλήθεια, ψιλοαμφιβάλλω, αλλά για να το λες, κάτι θα ξέρεις. 8)

Ενα στουντιο ΠΡΕΠΕΙ να παρεχει την δυνατοτητα σε οποιον την χρειαζεται να χρησημοποιησει το DAW της αρεσκειας του.Σε γνωστο στουντιο στην Πατρα για παραδειγμα αν δουλευει ιδιοκτητης δουλευει με cubase,αν θελει να δουλεψει καποιος αλλος εχει την επιλογη και του LOGIC και του studio one.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου