Προς το περιεχόμενο

[E-MU 0404 USB2] πρόβλημα με το latency


Dimisas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Έχω μια κάρτα USB2 και όταν θέλω να ακούω αυτά που ηχογραφώ με κάποιο εφφέ, π.χ. βάθος, και επομένως επιλέγω internal monitoring ακούω αυτά που παίζω με κάποια μικρή καθυστέρηση. Είναι πολύ μικρή αλλά θα ήθελα να μου πείτε, αν ξέρετε, αν κάνω overclocking το επεξεργαστή μου, που είναι Intel Dual Core 805 στα 2.66 Gz (ο φθηνός) θα έχει καμιά διαφορά; Από ότι ξέρω αυτός ο επεξεργαστής μπορει να τρέξει έως και στα 2.9 Gz χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Από ότι ξέρω αυτός ο επεξεργαστής μπορει να τρέξει έως και στα 2.9 Gz χωρίς πρόβλημα.

 

... μην είσαι 100% σίγουρος γι' αυτο (το χωρίς πρόβλημα). Ο επεξεργαστής μπορεί τα υπόλοιπα θα τον ακολουθήσουν σωστά (!?)

 

Οσο για την ερώτηση σου συμφωνώ με τον PCMAN. ΟΧΙ δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστής. Τσέκαρε τους drivers που χρησιμοποιείς ή ρύθμησε τους (ASIO drivers) σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overclocking = ΌΧΙ.

 

Ποιά κάρτα έχεις; Πέρα από τους ASIO drivers που πρέπει να ενεργοποιήσεις, αυτό που πρέπει να ρυθμίσεις (σε χαμηλότερη τιμή) είναι το buffer size. Αυτό σχετίζεται άμεσα με το monitoring.

 

Επίσης, το επιστημονικό όνομα του προβλήματος σου είναι "latency"...ψάξε με αυτή τη λέξη στο Noiz και θα μάθεις πολλά ;)

 

 

Γεράσιμος

 

Μεταφέρεται στο "Computers"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι πολύ βασικό σε ποιό πρόγραμμα λειτουργείς...?

 

Έχεις ρυθμίσει το latency της κάρτας σου?

Ποιά κάρτα έχεις...?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παιδιά.

Χρησιμοποιώ την E-MU 0404 USB2. Από προγράμματα χρησιμοποιώ το Acid 2006 και καμιά φορά το Adobe Audition 2. Γενικά έχω ρυθμίσει το buffer size σε 2 ms. Το ελαχιστότερο. Ο driver λέγεται "ASIO E-MU 0404 | USB".

 

...ή ρύθμησε τους (ASIO drivers) σωστά.
Δηλαδή τί θα μπορούσα να κάνω για να τους ρυθμίσω σωστά;

 

Έχεις ρυθμίσει το latency της κάρτας σου?

Τί είναι αυτό; Έχει κάποια ρύθμιση η κάρτα; Το πάνελ της κάρτας είναι πολύ λιτό και δεν έχει κάποια ρύθμιση για το latency.

 

Βέβαια το πρόβλημα (που όπως είπα δεν είναι και τόσο μεγάλο) λύνεται αν βάλω ταυτόχρονα direct monitoring (πατώντας το κουμπάκι πάνω στην κάρτα) και από το πρόγραμμα επιλέξω internal monitoring και βάλω και κανένα εφφέ.

Αλλά όπως διάβασα σε ένα άρθρο στην ιστοσελίδα της E-MU (δεν θυμάμαι ακριβώς τί έλεγε) δεν είναι και τόσο καλό να έχεις και direct monitoring και internal monitoring.

 

Λέει επίστης στην ιστοσελίδα της E-MU ότι με internal monitoring σε αυτή την κάρτα θα έχεις περίπου 10 ms latency ( με buffer 2 ms). Όμως υποτίθεται ότι με 10 ms latency δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Εγώ καταλαβαίνω, έστω και μικρή.

 

Θα κάνω και μια αναζήτηση για τον όρο latency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα οπως ειπαν ολοι το overclocking δεν ειναι λυση , ασε που δημιουργει αστάθεια στο συστημα.

Με προβληματίζεις , εχω δει USB 1 interfaces να κατεβαινουν χαμηλότερα απο 10ms σε latency χωρις πρόβλημα και δεν μπορει η USB 2 της ΕMU?

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τα προγράμματα που χρησιμοποιείς αλλα έτσι για να την δοκιμάσεις εγκατεστησε ενα cubase και μεσα από τα preferences του Cubase στο VST Multitrack επέλεξε EMU ASIO

και ρυθμισε απο κατω στο control panel του ASIO μια τιμη latency 5ms.

Λογικά θα πρέπει να δουλεύει. Κανονικά θα πρέπει να υπάρχει ανάλογη ρύθμιση για το Latency και στα προγράματα που χρησιμοποιείς αν δουλεύεις με ASIO drivers. Για ψαξτο λιγο. Κοίτα επίσης μήπως εχεί βγεί καινούργια εκδοση driver για την κάρτα σου. Με ενδιαφέρει γιατι σκεφτόμουν να την προτείνω αυτή την κάρτα σε ένα φιλο που θέλει να ασχοληθεί γιατί προσφέρει πάρα πολλά για τα λεφτά της.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα οπως ειπαν ολοι το overclocking δεν ειναι λυση ' date=' ασε που δημιουργει αστάθεια στο συστημα.

Με προβληματίζεις , εχω δει USB 1 interfaces να κατεβαινουν χαμηλότερα απο 10ms σε latency χωρις πρόβλημα και δεν μπορει η USB 2 της ΕMU?

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τα προγράμματα που χρησιμοποιείς αλλα έτσι για να την δοκιμάσεις εγκατεστησε ενα cubase και μεσα από τα preferences του Cubase στο VST Multitrack επέλεξε EMU ASIO

και ρυθμισε απο κατω στο control panel του ASIO μια τιμη latency 5ms.

Λογικά θα πρέπει να δουλεύει. Κανονικά θα πρέπει να υπάρχει ανάλογη ρύθμιση για το Latency και στα προγράματα που χρησιμοποιείς αν δουλεύεις με ASIO drivers. Για ψαξτο λιγο. Κοίτα επίσης μήπως εχεί βγεί καινούργια εκδοση driver για την κάρτα σου. Με ενδιαφέρει γιατι σκεφτόμουν να την προτείνω αυτή την κάρτα σε ένα φιλο που θέλει να ασχοληθεί γιατί προσφέρει πάρα πολλά για τα λεφτά της.[/quote']

 

Από ότι κατάλαβα εννοείς να ρυθμίσω το buffer size σε 5 ms. Εγώ όμως ήδη το έχω ρυθμίσει σε 2 ms. Διάβασε και τι λέει η ιστοσελίδα της E-MU για το latency αυτής της κάρτας, και γενικά κάθε USB κάρτας:

"Software monitoring has the advantage of allowing audio effects or EQ added in the host software to be heard on the output. Its roundtrip latency depends on what latency is chosen in the ASIO configuration. With a 2ms buffer chosen, roundtrip latency is about 10ms because of the extra overhead of USB processing. If you choose to software monitor, make sure to disable direct monitoring. If both are enabled, you will experience a ΅comb filterΆ or doubling effect."

 

Αν έχεις επιλεγμένο το direct monitoring θα έχεις latency 4 ms (που είναι στάνταρ για τις USB κάρτες) όπως λέει πάλι αυτή η ιστοσελίδα.

 

Γενικά δεν έχω εμπειρία από κάρτες ήχου γιατί αυτή είναι η πρώτη μου. Έχω και δυναμικό μικρόφωνο οπότε δεν καταλαβαίνω την πραγματική της αξία.

 

Ο πωλητής όταν την αγόρασα μου είχε πει ότι αφού δεν είχα άλλη κάρτα στο παρελθόν, δεν θα πιστεύω στα αυτιά μου από αυτή. Αλλά δεν ήταν όπως μου είχε πει...Πήγα και σε αυτόν να ακούσει λίγο (διότι δεν την είχε δοκιμάσει, μόλις είχε έρθει η κάρτα) και δεν ενθουσιάστηκε και πολύ. Φυσικά αν είχα ένα καλούτσικο πυκνωτικό μικρόφωνο (όπως μου είπε και ο πωλητής) τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά. Το δυναμικό το πήρα 50 ευρώ...

Ας μην σε επηρεάσουν αρνητικά αυτά που λέω γιατί δεν ξέρω, ίσως ζητάω επαγγελματική ηχογράφηση με 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου