Προς το περιεχόμενο

Είναι το ντύσιμο εργαλείο της "δουλειάς" μας;


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι οχι? Οι Beatles, οι Floyd, oι Queen, o Παβαροτι, η Kαλας, ο Hendrix και δεν ξερω γω ποιοι αλλοι, θα ειχαν γραψει/ερμηνευσει χειροτερες μουσικες με αλλα ρουχα?

Μπορει να τα εγραψαν και με τις μπυτζαμες `η ακομα και γυμνοι ενω καθονται στην τουαλετα,αλλα δεν τα παρουσιασαν `η ερμηνευσαν ετσι..Οσο και καλα και τελεια και αν ειναι/ηταν ,μια μη συγκεκριμενη `η τελος παντων αταιριαστη εμφανιση θα λειτουργουσε αρνητικα ,ειναι και θεμα ψυχολογικο ,δες το και ετσι.Πολυ πιθανων να χαντακωνοταν το ταλεντο οποιασδηποτε μορφης, λογω εμφανισης και να μην τους γνωριζαμε ποτε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εδω βλέπουμε τον Roger Waters, με φανελάκι MakisTselios και παντελόνι απο τα "Επαγγελματικά-ρουχα-υποδήματα για το χωράφι ή το εργοστάσιο, ο Σπυράκλας".

 

μαστορα σου εχει...διαφυγει ΟΛΟ ΤΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ.... ;D

 

Οι Beatles, οι Floyd, oι Queen, o Παβαροτι, η Kαλας, ο Hendrix και δεν ξερω γω ποιοι αλλοι, θα ειχαν γραψει/ερμηνευσει χειροτερες μουσικες με αλλα ρουχα?

 

σιγουρα οχι αλλα πως να το κανουμε...ΕΙΜΑΣΤΕ και αυτο που ΦΟΡΑΜΕ...τωρα καποιοι απο τους παραπανω ΧΩΡΙΣ το image-στυλ τους σιγουρα δεν θα ηταν το ΙΔΙΟ ΓΝΩΣΤΟΙ...(αλλωστε ακομα και το ιδιο το ροκ ν ρολλ πιο πολυ θεμα στυλ και image ηταν στην αρχη παρα μουσικης) ακομα και η ΚΑΛΑΣ αναγκαστηκε να ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙ για να ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΙΕΡΑ

 

παντως συνηθως οι μεγαλοι καλλιτεχνες εχουν και ΣΤΥΛ....μια και ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι τυχαιο.... ;)

 

http://www.gq.com/style/profiles/201111/most-stylish-musicians#slide=1

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μπάκα που έχεις αρχίζει να φτιάχνεις...πώς τη καλύπτεις? ;D ;D

 

Τωρα τη χάνω πάλι :P αλλα παντα φορουσα φαρδιά μαυρα ρούχα, από οταν ημουν τσίρος ακόμα, οπότε η διαφορα αργουσε να φανει ;)

 

Οταν η κατάσταση έφτασε σε υψηλα για την εποχή επίπεδα, φορουσα βερμούδες, οπότε όλοι έλεγαν "καλα, βερμουδα στην τηλεοραση? καλα, βερμούδα σε θέατρο? καλά, βερμούδα σε κηδεια? καλα, βερμουδα σε κατάδυση?", οπότε αποπροσανατόλιζα την κοινή γνώμη ;)

 

 

 

 

 

 

μαστορα σου εχει...διαφυγει ΟΛΟ ΤΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ.... ;D

 

Οχι, το εγραψα...

Εδω βλέπουμε τον Roger Waters, με φανελάκι MakisTselios και παντελόνι απο τα "Επαγγελματικά-ρουχα-υποδήματα για το χωράφι ή το εργοστάσιο, ο Σπυράκλας".

 

το οποίο επίσης εξυπηρετεί τέλεια τις ανάγκες του concept.

 

εννοώντας ακριβώς ότι αυτο ήταν το κατάλληλο ντυσιμο για το συγκεκριμένο σόου. Η παραμικρή στάμπα πανω στο μπλουζάκι, θα μπορούσε να χαλάσει την εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ χρήσιμο και κλασσικό πλέον βιβλίο.

Για εισαγωγή στο θέμα ίσως ένα από τα καλλίτερα.

Καλή ιστορική αναφορά αλλά και αναφορά χρηστικότητας στο σύνολο σχεδόν του "σύγχρονου"  αντρικού ντυσίματος.

 

http://www.amazon.com/Icons-Mens-Style-Josh-Sims/dp/1856697223

 

ΥΓ. Δεν απαντάω στην ερώτηση, διότι τη θεωρώ ρητορική  .  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαστορα σου εχει...διαφυγει ΟΛΟ ΤΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ.... ;D

 

σιγουρα οχι αλλα πως να το κανουμε...ΕΙΜΑΣΤΕ και αυτο που ΦΟΡΑΜΕ...τωρα καποιοι απο τους παραπανω ΧΩΡΙΣ το image-στυλ τους σιγουρα δεν θα ηταν το ΙΔΙΟ ΓΝΩΣΤΟΙ...(αλλωστε ακομα και το ιδιο το ροκ ν ρολλ πιο πολυ θεμα στυλ και image ηταν στην αρχη παρα μουσικης) ακομα και η ΚΑΛΑΣ αναγκαστηκε να ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙ για να ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΙΕΡΑ

 

παντως συνηθως οι μεγαλοι καλλιτεχνες εχουν και ΣΤΥΛ....μια και ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι τυχαιο.... ;)

 

http://www.gq.com/style/profiles/201111/most-stylish-musicians#slide=1

 

 

Κι ο Παβαροτι αναγκαστηκε να παχυνει.. ;D

 

Ενδεικτικα ηταν τα ονοματα.

 

Απλως θεωρω πως ο καλλιτεχνης κανει το στυλ, και οχι το αντιθετο. Αλλωστε οι μισοι απο οσους ειναι στη λιστα που παρεθεσες, ειναι σαν κλοουν  ;D ;D

 

Οι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ καλλιτεχνες, οπως αυτοι που ανεφερα αλλα και πολλοι αλλοι, χωρις το...ενδυματολογικο, αντε να εχαναν ενα 5-10% της δημοφιλιας τους. Παλι τεραστιοι θα ηταν. Με τα ιδια shows ομως, αλλα χωρις τη μουσικη τους, την ερμηνεια τους ή τη δεξιοτεχνια τους, τι θα ηταν?? Μαλλον τιποτα, ή σιγουρα κατι πολυ-πολυ λιγοτερο απ'οτι ειναι.

 

Το πολυ φρου-φρου, το εχουν αναγκη κατι Sakis και σια, για να μπορουν να κανουν επιτυχια και χωρις τιποτα μουσικαρες. Σεβαστο και αυτο, οτι μπορει ο καθενας.

 

Γενικα, οσο οδευει καποιος προς τη μετριοτητα, τοσο πιο πολυ προσεχει την εμφανιση. Δεν ειναι κακο, show business ειναι. Απλως εγω αναφερομαι σε αυτους που εχουν γραψει/ερμηνευσει κορυφαιες κατα κοινη ομολογια μουσικες.

 

Η πραγματικα καλη μουσικη (αυτη που πουλαει, αλλα και αντεχει στο χρονο), δεν εχει αναγκη απο εξωπραγματικα shows. Τωρα, εαν υποστηριζεται κι απο τετοια, ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και μιας και αναφέρθηκε το παράδειγμα του Δικηγόρου.

Δεν υπάρχει δικηγόρος , ειδικά «πετυχημένος» , που να μην ντύνεται…..σαν Δικηγόρος.

 

Μπορώ να πιστοποιήσω δε , ότι είμαι πολύ καλλίτερος Δικηγόρος μέσα σε ένα κοστούμι, παρά με ένα τζίν και ένα  t-shirt .

 

Και για να μην το γυρίσω στο μεταφυσικό (ότι δηλαδή συμβαίνει αυτό επειδή ΕΓΩ αισθάνομαι καλλίτερα μέσα σε αυτό το ρούχο- που φυσικά ισχύει όταν ΘΕΛΩ να είμαι Δικηγόρος), θα πω το απλό.

 

Ένα τέτοιο  ντύσιμο «ψαρώνει», πολύ πιο πολύ, αυτόν που θέλεις να ψαρώσει.

Είτε είναι πελάτης, είτε είναι αντίδικος, είτε οτιδήποτε.

Και σε σχεδόν όλες τις «δουλειές» το ψυχολογικό μέρος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

 

Τέλος , υπάρχουν και εργασίες , που αναγκαστικά απαιτούν ένα συγκεκριμένο ντύσιμο π.χ. working boots για να αποφευχθούν ατυχήματα κ.ο.κ.

 

Σε κάθε περίπτωση , η δουλειά και το κατάλληλο ντύσιμο, πάνε χέρι - χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως εγω αναφερομαι σε αυτους που εχουν γραψει/ερμηνευσει κορυφαιες κατα κοινη ομολογια μουσικες.

 

για δωσε μερικα παραδειγματα λοιπον απο τετοιους καλλιτεχνες που ειχαν αθλια σκηνικη εμφανιση και ντυνονταν χαλια.

 

μια και στη λιστα που σου εδωσα υπαρχουν παρα πολλοι τεραστιοι καλλιτεχνες θα ηθελα να μου δωσεις και εσυ καποια παραδειγματα

 

επισης εγω δεν σου μιλησα για..εξωπραγματικα shows απλα για καλλιτεχνες που δεν ντυνονται σαν τους συνδικαλΗστες της ΔΕΗ  ;D αλλα εχουν το δικο τους προσωπικο στυλ και image,μη τα μπερδευουμε...

 

επισης απο τη στιγμη που ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ στη σκηνη ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ κανεις SHOW ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να κλείσω το με παράδειγμα του Δικηγόρου.

 

Και ο πελάτης να μην έχει θέμα, και να με διαλέξει ακόμα και αν ντύνομαι με σκισμένα τζίν και με μπλούζες με ανοιχτό “V”  neck :P ….θα έχει θέμα ο Δικαστής (και αυτόματα θα γίνει θέμα και του πελάτη.)  ;D ;D ;D

 

Now I rest my case.  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος , υπάρχουν και εργασίες , που αναγκαστικά απαιτούν ένα συγκεκριμένο ντύσιμο π.χ. working boots για να αποφευχθούν ατυχήματα.

Οπου ακομα και εκει κανει τη διαφορα ενα working boot των 70 ευρωπουλων και ενα των 15.

Οχι στο θεμα της ασφαλειας αλλα στο πως σε βλεπει ο αλλος.(προσωπικη εμπειρια).

Τς τωπα κι γω ....

Ημουν κατηγορουμενος σε δικη (μιας και πιασαμε τα δικαστηρια),και ο δικηγορος μου ειπε πριν ξεκινησουμε οτι κερδισα σχεδον το 50% λογω εμφανισης,εγω ημουν γυαλισμενος ξυρισμενος με σακακι και φρεσκαδουρα τζην ,και η αντιδικος  ,με 15 χρωματα στο μαλλι 25 πιρτσινια στο προσωπο και φουστα μεχρι το γοφο!

Αυτο που λεει ο LK απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και αναφέρθηκε το παράδειγμα του Δικηγόρου.

Δεν υπάρχει δικηγόρος , ειδικά «πετυχημένος» , που να μην ντύνεται…..σαν Δικηγόρος.

 

Μπορώ να πιστοποιήσω δε , ότι είμαι πολύ καλλίτερος Δικηγόρος μέσα σε ένα κοστούμι, παρά με ένα τζίν και ένα  t-shirt .

 

Και για να μην το γυρίσω στο μεταφυσικό (ότι δηλαδή συμβαίνει αυτό επειδή ΕΓΩ αισθάνομαι καλλίτερα μέσα σε αυτό το ρούχο- που φυσικά ισχύει όταν ΘΕΛΩ να είμαι Δικηγόρος), θα πω το απλό.

 

Με ένα τέτοιο  ντύσιμο «ψαρώνει» πολύ πιο πολύ αυτός που θέλεις να ψαρώσει.

Είτε πελάτης, είτε αντίδικος.

Και σε σχεδόν όλες τις «δουλειές» το ψυχολογικό μέρος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

 

Τέλος , υπάρχουν και εργασίες , που αναγκαστικά απαιτούν ένα συγκεκριμένο ντύσιμο π.χ. working boots για να αποφευχθούν ατυχήματα.

 

Σε κάθε περίπτωση , η δουλειά και το κατάλληλο ντύσιμο, πάνε χέρι - χέρι.

 

Τυγχανει λογω δουλειας, να γνωριζω εναν απο τους πιο πετυχημενους δικηγορους της Αθηνας σε αστικες υποθεσεις, 50αρης και κατι ψιλα , με χιλιαδες δικες, τεραστιο ποσοστο επιτυχιας, τεραστια αντικειμενα και υποθεσεις πολλων εκατομμυριων ευρω, ακομα και σημερα. Γι αυτο και ανεφερα το παραδειγμα.

 

Οταν βλεπει ραντεβου, ποτε δε φοραει κοστουμι γραβατα. Μονο στο δικαστηριο.

 

Παρ'ολα αυτα, τεραστιες υποθεσεις εξακολουθουν να ερχονται στο γραφειο του, γιατι πολυ απλα ειναι απο τους καλυτερους.

 

Ο ιδιος μου εχει πει, πως αυτοι που προσπαθουν να σε ψαρωσουν με τα ακριβα ρουχα και την πολλη θεωρια, ειναι οι πρωτοι που χανουν στα δικαστηρια. Γιατι αν σε "ψαρωναν" με το βαθος γνωσης τους, δεν θα χρειαζονταν ουτε το ντυσιμο, ουτε τα φανταχτερα λογια. Μονο η ουσια εχει σημασια. Οι αντιδικοι και οι πελατες, δε χρειαζονται παρα μονο τις συστασεις του για να "ψαρωσουν".

 

Το ιδιο πιστευω οτι ισχυει και στη μουσικη. Οταν το τραγουδι ειναι κορυφαιο, δε χρειζεται "περιτυλιγμα". Αντιθετως, οσο κι αν στολισεις ενα μαπα τραγουδι, μαπα θα παραμεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου