Προς το περιεχόμενο

Είναι το ντύσιμο εργαλείο της "δουλειάς" μας;


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και οχι σαν δημοσιος υπαλληλος που σχολασε απο τη συνεδριαση της κλαδικης του  ? ;D ;D

 

 

Ημαρτόνε δηλαδή,ξεκόλλα φίλως ;D

 

Μήπως η εμφάνιση δεν αποτελεί κριτήριο καθημερινό για τον οποιονδήποτε μας συναναστρέφεται,ή συναναστρεφόμαστε?

Ένας βρωμιαρης σιχαμερός χλιμίτζουρας δλδ μας έλκει?Όσο καλός και να είναι στη δουλειά του, η πρώτη μας επαφή μαζί του μας κάνει να τον σιχαθούμε και να σκεφτούμε διάφορα γι αυτόν, έστω κι αν ενδεχομένως στη δουλειά ο άνθρωπος είναι άριστος.

          Πχ βλέπω αυτό το χλέμπουρα το σεφ με τα τατουάζ σε στρώσεις στα χέρια του και δεν ξέρω που αλλού και σκέφτομαι πως αν πήγαινα ποτέ στο αστειατόρειο που δουλεύει, θα του έλεγα να πάει πρώτα να ''πλυθεί'' και μετά να μου μαγειρέψει....................Σε μαγέρικο πήγα,δεν πήγα σε σωφρονιστικό κατάστημα, ή σε ντεθ μέταλ συγκέντρωση.

      Κάθε ντύσιμο, συμπεριφορά, παρουσία, οφείλει να υποστηρίζει τη περίσταση και τις συνθήκες.

 

Σε αντίθεση με το πωλητή το Κοζ που συναναστρέφεται γιατρούς, δεν μπορώ να μπω εγώ σε χρωματοπωλείο, ή μαγαζί με γεωργικά και να φοράω κουστουμιά, τη στιγμή που οι πελάτες  μου είναι με τη φόρμα της οικοδομής, ή λασπωμένοι απ τα χωράφια. Οφείλω να εμφανιστώ με κάτι πιο σπορ για να μη με πάρουν με τις τσάπες ;D τη στιγμή που ο Λάκης δεν μπορεί να μπει στο δικαστήριο με το ντύσιμό μου και ο Όζζυ αντίστοιχα με το του Λάκης στη σκηνή.

                  Άβυσσος το ρούχο της γυνής, ειδικά είναι ελαφρά ενδεδυμένη

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικοτερα, οσο πιο καλος εισαι σε αυτο που κανεις, τοσο λιγοτερη σημασια εχει το ντυσιμο.

 

Αυτο ισχυει και για τη μουσικη, αλλα και γενικοτερα.

 

Μια σπουδαια φωνη, μια σπουδαια μπαντα, ενας μαμαω δικηγορος, γιατρος ή λογιστης, εχουν την "πολυτελεια" να ντυνονται οπως γουσταρουν, γιατι "μιλαει" η δουλεια τους.

 

Αυτοι, θα εχουν παντα κοινο, ή πελατες.

 

Στους υπολοιπους, που δεν ειναι οι "μαμαω" αλλα απο "νταξ καλοι ειναι ναουμ" ή "νταξ υπαρχουν και καλυτεροι", σιγουρα μια σωστη παρουσια βοηθαει, για να τραβηξει την πρωτη εντυπωση. Αλλα αν δεν υπαρχει υποβαθρο, γρηγορα ή γρηγορα, ο "πελατης" θα απευθυνθει αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε πτυχή της ζωής μας παίζει ρόλο το ντύσιμο/στυλ/τρόπος ενδυματολογικής έκφρασης. Μιά ζωντανή εμφάνιση, όπου είσαι/είστε το κέντρο της προσοχής, δεν μπορεί να αποτελεί εξαίρεση...

 

Το ράσο κάνει τον παπά...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σπουδαια φωνη, μια σπουδαια μπαντα, ενας μαμαω δικηγορος, γιατρος ή λογιστης, εχουν την "πολυτελεια" να ντυνονται οπως γουσταρουν, γιατι "μιλαει" η δουλεια τους.

 

Αυτοι, θα εχουν παντα κοινο, ή πελατες.

Σοβαρά το πιστεύεις αυτό;

 

Ναι.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πεταχτώ να πω ότι μου αρέσουν κάποιες "απλές" αντιθέσεις μεταξύ ήχου και εικόνας.

Πχ Dave Mustaine με λευκό πουκάμισο "της μαμάς". Πολύ "κάπως"!

 

Όταν όμως βλέπω το ανάποδο, πχ συνέντευξη μα(ν)έστρου κλασσικής με μπλουζάκι Eddie-Maiden, ε, εντάξει, "το κατάλαβα ότι δεν έχει κολλήματα και οι μουσικοί ορίζοντές του είναι ανοικτοί  ;D ". Αν και δεν το πολυπιστεύω...

 

Γενικά όμως το κατάλληλο ντύσιμο νομίζω ότι πρέπει να συνοδεύει την αντίστοιχη μουσική.

Α, και σε κάποιες περιπτώσεις είναι και σεβασμός προς το ακροατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση με το πωλητή το Κοζ που συναναστρέφεται γιατρούς, δεν μπορώ να μπω εγώ σε χρωματοπωλείο, ή μαγαζί με γεωργικά και να φοράω κουστουμιά, τη στιγμή που οι πελάτες  μου είναι με τη φόρμα της οικοδομής, ή λασπωμένοι απ τα χωράφια. Οφείλω να εμφανιστώ με κάτι πιο σπορ για να μη με πάρουν με τις τσάπες Grin

Εχει συμβει στην δουλεια μου ,και οντως ετσι ειναι! Μα μου ηρθε ο αλλος σε τεχνικη εταιρια που παλευουμε με τα σιδερα να πουληση με το κουστουμι.....(μετα ανακαλυψα οτι ακουγε thrash  :o )

Γενικοτερα, οσο πιο καλος εισαι σε αυτο που κανεις, τοσο λιγοτερη σημασια εχει το ντυσιμο.

Δεν θα συμφωνησω με το παραπανω,πρεπει να "πουλας" τον εαυτο σου και τη δουλεια σου και η πρωτη επαφη ειναι το "ματι", η "πρωτη εντυπωση" που  λενε,οσο καλος και να εισαι πολλες φορες χανεις τον πελατη λογο εμφανισης (και συμπεριφορας),θα βρει και αλλο καλο σαν εσενα και θα θεωρηση οτι ειναι ο "καταλληλος" μονο και μονο γιατι θα εχει εμφανιση που αρμοζει περισσοτερο στην δουλεια που κανεις.

π.χ.υδραυλικος που παει για πρωτη φορα σε καποιον για να αξιολογηση (λεμε) την κατασταση και να γνωριστη με τον υποψηφιο πελατη του,δεν θα παει με XArmani κοστουμι,ο αλλος θα σκεφτη "ρε συ πολυ αριστοκρατης ειναι τουτος θα κανει δουλεια `η θα πιει καφε και θα αρχιση να μας πρηζη για το χρηματιστηριο?Ασε ρε παρε τον κυρ Μητσο δες μηπως δεν πηρε συνταξη ακομα ,γιατι θα μουχλιασουμε εδω!"

Σιγουρα υπαρχουν και τα τρικ σε περιπτωσεις,ειδικα για τα θεαματα και τη μουσικη, οπου μια εμφανιση που δεν ειναι η καταλληλη για αυτο που κανεις ,μαγνητιζει τα βλεμματα και λειτουργει ως "κραχτης" για να προσεξει ο αλλος την ουσια.π.χ. εαν επαιζα Math metal και το συγκροτημα μου το ειχε και παιζαμε και παπαδες μια εμφανιση σαν αυτη της πρωτης φωτο του SF ομως με συμπεριφορα νορμαλ μεταλλα ,ισως και να πουλουσε εξωτερικο ,στην Ελλαδα ειμαστε πολυ αντρες για να τα δεχτουμε αυτα :P (καλα μπορει να ειναι λιγο τραβηγμενο το παραδειγμα...)

Οπως και να εχει παντως,ακομα και στο "τραβηγμενο" παραδειγμα ,ειναι εργαλειο η εμφανιση και πολυ σημαντικο μαλιστα . Πολλες φορες σου δινει δουλεια χωρις να ξερεις και τοσο καλα την...δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά το πιστεύεις αυτό;

 

Γιατι οχι? Οι Beatles, οι Floyd, oι Queen, o Παβαροτι, η Kαλας, ο Hendrix και δεν ξερω γω ποιοι αλλοι, θα ειχαν γραψει/ερμηνευσει χειροτερες μουσικες με αλλα ρουχα?

 

Αντιστοιχα εναν δικηγορο που στις 1000 υποθεσεις κερδισε τις 999, δεν θα τον εμπιστευτεις για τη δικη σου υποθεση αν δεν ειναι γραβατωμενος ή αν εχει τατουαζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικονα γενικα ειναι εργαλείο του μουσικού. Οχι μόνο τα ρούχα, αλλά και η ίδια η εμφάνιση του. Αν ο άλλος είναι σαν γ***τηνκοινωνιαμου, τι να τα κάνει τα στρας? Αντιθετα, ο SακιS, και με αμανικο μινερβα να βγει στη σκηνη, θα κάνει εντύπωση.

 

Εδω βλέπουμε τον Roger Waters, με φανελάκι MakisTselios και παντελόνι απο τα "Επαγγελματικά-ρουχα-υποδήματα για το χωράφι ή το εργοστάσιο, ο Σπυράκλας".

 

roger_waters_wall_front_live_2010.jpg

 

το οποίο επίσης εξυπηρετεί τέλεια τις ανάγκες του concept.

 

 

Εγω ακολουθω κάζουαλ επιλογές, σε συνδυασμό με υπεροχο παίξιμο και αερινες κινήσεις, δινοντας έτσι μια εσσάνς υπερκόσμιου, αλλά και synama, γήινου και  προσιτού καλλιτέχνη ;D

 

Προς τέρψιν του AudioΚΩΣΤΑΣ επίσης, εμφανίζομαι σε ωρες υψηλης τηλεθεασης στον ΑΝΤ1, με μιλιτερ βερμούδες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακολουθω κάζουαλ επιλογές, σε συνδυασμό με υπεροχο παίξιμο και αερινες κινήσεις, δινοντας έτσι μια εσσάνς υπερκόσμιου, αλλά και synama, γήινου και  προσιτού καλλιτέχνη ;D

Τη μπάκα που έχεις αρχίζει να φτιάχνεις...πώς τη καλύπτεις? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου