Προς το περιεχόμενο

Το μεγαλειο των ελληνικων ταχυδρομειων!!!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τρεμω τωρα για ενα δεμα που μου εχουν στειλει 29 Σεπτεμβριου απο ΗΠΑ με air parcel post το οποιο θα περασει και τελωνειο λογω ηλιθιοτητος του αποστολεα :twisted: καλο καλοκαιρι το βλεπω να ερχεται...

 

 

Παρεπιπτοντως ποια μεθοδο (με USPS φανταζομαι ) προτιμας για αποστολες απο Αμερικη και τι precautions παιρνεις για αποφυγη τελωνειου????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικα ΜΟΝΟ US POST OFFICE GLOBAL EXPRESS MAIL SERVICE (USPS EMS).

 

Εδω να ξεκαθαρισουμε γιατι ο κοσμος μπερδευεται οτι USPS=ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ (ΕΛΤΑ δηλ. :lol: καλα λεμε τωρα.... :roll: )

 

 

 

ΠΟΤΕ με USPS Air parcel η ακομα χειροτερα ground parcel service.

Και βεβαια ΠΟΤΕ με FEDEX η αλλον ΙΔΙΩΤΙΚΟ κουριερ (γιατι εν αντιθεση με τις ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΕΛΤΑ οι οποιες παραδιδουν τα ΕMS ,ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΤΡΕΛΛΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΙΚΑ,τα ΕΛΤΑ μονο 7 ευρω)

 

 

To τελωνειο δεν το αποφευγεις με τιποτα πια αν το δεμα ειναι μεγαλο .

 

Απλα με το EMS περναει ταχυτατα το δεμα σου απο το τελωνειο του ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ.

 

Α,τυπικα πλεον εφαρμοζεται και στην Ελλαδα το τελωνειακο δικαιο της ΕΟΚ δηλ. οτιδηποτε με δηλωμενη αξια πανω απο 22 ευρω φορολογειται (υποτιθεται).

 

Φυσικα για μικροαποστολες το απλο USPS air mail ειναι μονοδρομος και ο θεος βοηθος,αλλα για μεγαλα & ακριβα δεματα ΜΟΝΟ EMS.

 

Το εχουμε αλλωστε εξαντλησει το θεμα επανειλημενα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειναι official!

Eχουμε ΣΙΓΟΥΡΑ τα χειροτερα ταχυδρομια του πλανητη (ακομα & της Ουγκαντας καλυτερα θα ειναι.... :twisted: )

 

Χθες το πρωϊ μου ηρθε φακελλος (προσοχη ΦΑΚΕΛΟΣ οχι δεμα και ΔΕΝ περασε απο τελωνειο) με χορδες ταχυδρομημενος απο ΗΠΑ στις 15 Αυγουστου!!

 

Το αστειο ειναι οτι στις 2 Σεπτεμβριου παρηγγειλα μια και θεωρησα οτι ειχε χαθει το συγκεκριμενο δεμα αλλο ενα φακελλο με χορδες το οποιο ηρθε στις 7 Σεπτ!!! 8O

 

Τελικα τι κανουν σε αυτο το μπ...δελο που λεγεται ΕΛΤΑ?? :twisted: Ολη μερα φραπε βαρανε??

 

 

 

Τρεμω τωρα για ενα δεμα που μου εχουν στειλει 29 Σεπτεμβριου απο ΗΠΑ με air parcel post το οποιο θα περασει και τελωνειο λογω ηλιθιοτητος του αποστολεα :twisted: καλο καλοκαιρι το βλεπω να ερχεται...

 

Ε' date='ρε Ελλαδα αθανατη με τους δημοσιουπαλληλαρες σου!!! :twisted:[/quote']

 

Αγαπητέ Superfunk σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός που θα πρέπει να απολογηθώ για τις όποιες τυχόν καθηστερήσεις συμβαίνουν στα ταχυδρομεία.Αλλά επειδή εργάζομαι στα ΕΛΤΑ απο την μία σε δικαιολογώ για την οργή σου αλλά από την άλλη νοιώθω την ανάγκη να υπερασπιστώ την δουλειά μου.Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι για τα προβλήματά σου φταίνε τα Ελληνικά Ταχυδρομεία? Είσαι τόσο σίγουρος ότι το γράμμα σου έφτασε στην Ελλάδα?Είσαι τόσο σίγουρος για το ποιόν των εργαζομένων στα ξένα ταχυδρομεία?Ξέρεις πόσοι σάκκοι απο Αμερική φτάνουν στο αεροδρόμιο "ξυραφιασμένοι" απο κάποιο λαμόγιο εκεί έξω και ποιος μας λέει ότι δεν έβαλαν χέρι στο δικό σου γράμμα και δεν έφτασε ποτέ στην Ελλάδα? ¶ν κάτι είναι σημαντικό είτε είναι έγγραφο είτε μικροαντικείμενο να το στέλνεις πάντα συστημένο για να μπορεί να παρακολουθηθεί με το Barcode η διαδρομή του και εάν είναι υπαιτιότητα των ΕΛΤΑ να ζητήσεις την αποζημίωσή σου.Εξ άλλου η διαφορά στην τιμή είναι ασήμαντη. Καθημερινά στην δουλειά μας όταν αποσφραγίζουμε αποστολές βρίσκουμε φακέλλους σκισμένους λόγω κακής συσκευασίας με πολυτιμότερα αντικείμενα απο ένα σετ χορδές τα οποία τα βάζουμε σε ειδικό ναϋλον φάκελλο και τα εξασφαλίζουμε για να πάνε στον παραλήπτη στους.Θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι τα ΕΛΤΑ δεν είναι πλέον δημόσιο, αλλά εργαζόμαστε με ιδιωτικο-οικονομικά κριτήρια.Επίσης λόγω έλλειψης προσωπικού ούτε φραπέ προλαβαίνουμε να βαρέσουμε ούτε πολύ περισσότερο το π@υλί μας.Σε πληροφορώ ότι η κλοπή στα ΕΛΤΑ δεν συγχωρείται.Όποιος πιαστεί να κάνει κάτι τέτοιο πάει σπίτι του.Ποιός μ@λ@κας θα ρίσκαρε να χάσει την δουλειά του για ένα σετ χορδές?

Όσον αφορά η καθυστέρηση στα τελωνεία είναι και πρόβλημα των ΕΛΤΑ.Όσο πιο γρήγορα εκτελωνήσουν αυτοί τόσο πιό γρηγορα θα επιδώσουμε εμείς τα δέματα.Και εμείς αξιολογούμαστε για την ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών απο κάποιους διεθνείς οργανισμούς

Λυπάμαι εάν σε κούρασα με την πολυλογία μου αλλά μην τα φορτώνουμε όλα στο Ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ

Επίσης επειδή βλέπω ότι αναφέρεσαι στην Αμερική σε πληροφορώ ότι ή καθυστέρηση οφείλεται στους Αμερικάνους και όχι σε εμάς.Με την τρομολαγνία που τους έχει πιάσει καθυστερούν και ελέγχουν τα πάντα ακόμα και μιά καρφίτσα εάν έχει το γράμμα όταν περνάει από τις ακτίνες και ανιχνευθεί μέταλο το πετάει το μηχάνημα στην άκρη για περαιτέρω έλεγχο.Γι αυτό στα έγγραφα οι Αμερικάνοι βάζουν πλαστικούς συνδετήρες...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πως γινεται και οι ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ(που ειναι πραγματικα ιδιωτικη εταιρεια...) δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα στην ταχυτητα και ειναι και τοσο ανταγωνιστικες στην τιμη?

 

Καταλαβαινω οτι νοιωθεις προσβεβλημενος αλλα η αληθεια να λεγεται,ειναι η δεν ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια των εργαζομενων στα ΕΛΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΗ απο απολυση και με ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ μονιμοτητα??(για αυτο αλλωστε και συμπεριφερονται με αυτον τον τροπο και με τοση αγενεια...προσεξε οχι ολοι αλλα παρα πολλοι...)

Το οτι εχει γινει "ιδιωτικη" επιχειρηση δε λεει τιποτα..αν δεν υπάρχει η φοβερα του ελεγχου ο Ελληνας δεν κανει ποτε τιποτα...

 

 

Το δεμα που παρελαβα ειχε ημερομηνια εξοδου απο τις ΗΠΑ 17/8 ,το βρηκα απο τον κωδικο του στο www.usps.com tracking,... αρα επι 2 μηνες καθοτανε στο ταχυδρομειο.....(για να ειμαι ειλικρινης προβληματα τρομερων καθυστερησεων αρχισα να αντιμετωπιζω απο τοτε που μετακομισα και πλεον υπαγομαι στο κεντρικο ταχυδρομειο,οσο εξυπηρετουμουν :lol: απο το μικρο ταχυδρομειο της γειτονιας μου δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λές. Μακάρι να ήταν όμως έτσι, μακάρι!

 

Ίσως να έχεις πέσει σε υπόδειγμα ταχυδρομείου αλλά εγώ όπως είμαι σίγουρος και ο superfunk μιλάμε βάση αυτών που έχουμε δεί με τα μάτια μας και όχι με ότι φαντάζομαι ή ότι έχω ακούσει!

 

Aν όπως υποστυρίζεις φταίνε οι Αμερικανοί τότε γιατί ΠΑΝΤΑ όταν κάνω track n trace δέμα air mail δείχνει ότι έχει φύγει από Αμερική to maximum 1 μέρα μετά αφότου ο αποστολέας μου το έστειλε και μου έδωσε και το tracking number, και φτάνει στο σπίτι μου 4-5 εβδομάδες μετά?

 

 

Και δεν ξέρω ποιος σας παραμυθιάζει αλλά ο ΕΛΤΑ είναι Ιδιωτική Εταιρία με τη μόνη και ΜΕΓΑΛΗ διαφορά πως το μεγαλύτερο μετοχικό κεφάλαιο της ανοίκει στο Ελληνικό Κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πως γινεται και οι ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ(που ειναι πραγματικα ιδιωτικη εταιρεια...) δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα στην ταχυτητα και ειναι και τοσο ανταγωνιστικες στην τιμη?

 

Καταλαβαινω οτι νοιωθεις προσβεβλημενος αλλα η αληθεια να λεγεται' date='ειναι η δεν ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια των εργαζομενων στα ΕΛΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΗ απο απολυση και με ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ μονιμοτητα??(για αυτο αλλωστε και συμπεριφερονται με αυτον τον τροπο και με τοση αγενεια...προσεξε οχι ολοι αλλα παρα πολλοι...)

Το οτι εχει γινει "ιδιωτικη" επιχειρηση δε λεει τιποτα..αν δεν υπάρχει η φοβερα του ελεγχου ο Ελληνας δεν κανει ποτε τιποτα...

 

 

Το δεμα που παρελαβα ειχε ημερομηνια εξοδου απο τις ΗΠΑ 17/8 ,το βρηκα απο τον κωδικο του στο www.usps.com tracking,... αρα επι 2 μηνες καθοτανε στο ταχυδρομειο.....(για να ειμαι ειλικρινης προβληματα τρομερων καθυστερησεων αρχισα να αντιμετωπιζω απο τοτε που μετακομισα και πλεον υπαγομαι στο κεντρικο ταχυδρομειο,οσο εξυπηρετουμουν :lol: απο το μικρο ταχυδρομειο της γειτονιας μου δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα...)[/quote']

 

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι το καλοκαίρι που παίρνουμε τις άδειές μας και δουλεύουμε με εποχικό προσωπικό ίσως το γράμμα σου να είχε ξεχαστεί σε κάποιο ράφι και βρέθηκε μετά απο τοσο καιρό και προωθήθηκε σε σένα.Μου έχει τύχει μέσα σε σάκκο των Γαλλικών ταχυδρομείων να βρώ γράμμα εσωτερικό της Γαλλίας που είχε κολλήσει στην γωνία του σάκκου με σφραγίδα 1978!!! και το προώθησα δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο.Φαντάσου την ΕΚΠΛΗΞΗ του παραλήπτη εάν του το παραδώσανε οι Γάλλοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πως γινεται και οι ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ(που ειναι πραγματικα ιδιωτικη εταιρεια...) δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα στην ταχυτητα και ειναι και τοσο ανταγωνιστικες στην τιμη?

 

 

Οι Ταχυμεταφορές διακινούν το 1/10.000 του όγκου της αλληλογραφίας των ΕΛΤΑ.Οι στατιστικές πιθανότητες για λάθη και καθυστερήσεις είναι σαφώς μικρότερες.Όμως Τα ΕΛΤΑ έχουν καταφέρει στην αλληλογραφία Α! προτεραιότητας (αυτή με το απλό γραμματόσημο) το Χ+1 δηλαδή εάν το καταθέσεις μέχρι τις 14:00 την άλλη μέρα μέχρι το μεσημέρι είναι στα χέρια του παραλήπτη σε κάθε γωνιά της Ελλάδας.

 

Αλλά νομίζω αρκετά σας κούρασα με τα ταχυδρομικά.Καλά που έχουμε και την ΜΟΥΣΙΚΗ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κι εγώ το παράπονό μου από τα ΕΛΤΑ (και να ζητήσω από τον Lampiris να μου προτείνει τι να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα...):

 

Συστηματικότατα... για δέματα μεσαίου μεγέθους (π.χ. τα κλασσικά δέματα βιβλίων από amazon, χορδές από webstrings, μαλακά πακέτα με t-shirts κτλ) δε μου αφήνουν ειδοποίηση, έτσι ώστε να πάω να παραλάβω από το ταχυδρομείο, αλλά ούτε καν χτυπούν το κουδούνι να δουν αν είμαι εκεί. Αντί αυτού, αφήνουν το δέμα έξω από την εξώπορτα, στο πλατύσκαλο, από όπου μπορεί κάποιος να το μαζέψει ΑΝΕΤΑ! (είναι γύρω στο μισό μέτρο από το πεζοδρόμιο...) και απορώ πως δεν έχω χάσει ακόμα κάποιο δέμα. Μάλιστα, μία από τις ελάχιστες φορές που χτύπησαν κουδούνι (παίζει να ήταν η μοναδική), και κατέβηκα να πάρω το δέμα, είπα τι συμβαίνει στον ταχυδρόμο, και εκείνος ισχυρίστηκε ότι μάλλον θα ήταν "ο άλλος ο καινούριος, ο εποχικός"... ό,τι νά 'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι όποτε έχω πάρει αντικαταβολή δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα...χτυπάνε κανα κουδούνι και όποιος κατέβει απο την πολυκατοικία πρώτος τα πήρε... :lol:

 

Γενικά δεν έχω πρόβλημα, αλλά με Αγγλία καμιά σχέση. Στέλνω κάτι τη μια μέρα και τη μεθεπόμενη είναι και στο πιο μακρινό χωριό της βόρειας Βρετανίας...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου