Προς το περιεχόμενο

Cab Simulator


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα η ερωτηση απευθυνεται κυριως σε οσους χρησιμοποιουν pod,v-amp ktl κτλ αλλα με τελικο κ καμπινα

Στο εκαστοτε pod,v amp χρησιμοιειτε το cab simulation???

Βασικα χωρις cab sim ακουγεται ψιλο χαλια

Με cab sim καπως βελτιωνεται η κατασταση

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως λες :oops: αλλα αν αναφερεσαι στη χρηση μιας πεταλιερας του στυλ αυτου με ενισχυτη,προσωπικα οταν τη χρησιμοποιω ΜΕ ενισχυτη απενεργοποιω παντα τις "καμπινες" (εχω την ΤONELAB se) μια και με αυτες ενεργες ο ηχος ειναι εντελως χαλια (εξαλου αφου ΕΧΩ πραγματικη καμπινα γιατι να χρησιμοποιησω την virtual?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν επεσες τελικα εξω

και εμενα κουλο μου ακουγεται να ενεργοποιω την προσομοιωση καμπινας αλλα ελα που μου ακουγεται καλυτερα?

Ποια πεταλιερα χρησιμοποιεις?

Υ.Γ η προσωμοιωση καμπινας δεν ειναι κατι αλλο απο προσθηκη Post-eq...η κανω λαθος???

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(την tonelab se έχει ο SF :wink: )

βασικά η προσομοίωση καμπίνας είναι όπως το είπες προσομοίωση

άρα εάν έχεις τον ενισχυτή και την καμπίνα που θες λογικά δεν χρειάζεσαι την προσομοίωση, έτσι(?)

τι να προσομοιώσει δλδ, αυτά που ήδη διάλεξες για τον ήχο σου(?)

 

κάτι ανάλογο με την προσομοίωση κλασσικών πεταλιών που κάνουν οι πεταλιέρες

αν έχεις τα ίδια κλασσικά πετάλια μπροστά σου, από πλευράς ήχου δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις την πεταλιέρα, έτσι(?)

τι να προσομειώσει τα πετάλια που ήδη έχεις(?)

 

από την άλλη πρέπει να έχεις την καμπίνα που θες, και για να γίνει αυτό πρέπει να ξέρεις και ποια θες, έτσι(?) - σαν πολλά "έτσι" δεν έγραψα...

αν το αποτέλεσμα δε σε ευχαριστεί, για μένα σημαίνει

 

ή ότι η πεταλιέρα είναι για πέταμα - δύσκολο όχι αδύνατο - που σημαίνει ότι ο ήχος χωρίς cabinets είναι μαύρο χάλι χωρίς κανένα ιδιαίτερο ρόλο, αλλά απτην άλλη αυτό ίσως να υποκρύπτει έλλειψη εμπειρίας με το μηχάνημα

το χεις ρυθμίσει όπως θα ήθελες(?)

 

ή ότι έκανες λάθος επιλογή ενισχυτή/καμπίνας και απλώς ότι και να βάλεις πάνω του ανεξαρτήτως πεταλιέρας, δε σε ευχαριστεί(?)

 

αν ισχύει το τελευταίο ή δεν είναι δικά σου αυτά, τότε θες προσομοίωση κάποιου άλλου συνδυασμού που σου αρέσει περισσότερο, δεν σε κατηγορεί κανείς γιαυτό

 

αρκετά φλυάρησα με θεωρίες για ..., χοντρικά το πιο πιθανό είναι να χρειάζεται να παίξεις περισσότερο με τη πεταλιέρα, γιατί - εδώ είναι και ο λόγος που ο SF δεν κατάλαβε τι λες πιστεύω - όταν λες γενικά ότι χωρίς cab simulation ο ήχος είναι χάλια, εγώ καταλαβαίνω ότι δε θες άλλο χαραχτήρα στον ήχο σου - πράγμα που δίνουν οι διαφορετικοί συνδυασμοί - αλλά ότι αλλάζει η ποιότητα του ήχου σου, πράγμα που δεν έχει σχέση με το cab simulation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν επεσες τελικα εξω

και εμενα κουλο μου ακουγεται να ενεργοποιω την προσομοιωση καμπινας αλλα ελα που μου ακουγεται καλυτερα?

Ποια πεταλιερα χρησιμοποιεις?

Υ.Γ η προσωμοιωση καμπινας δεν ειναι κατι αλλο απο προσθηκη Post-eq...η κανω λαθος???

 

ισως να σου ακουγεται καλυτερα οταν παιζεις μονος σου,αν παιξεις με μια μπαντα ομως θα εχεις προβλημα,θα αρχισει να "μπερδευεται" ο ηχος υπερβολικα κσι δε θα ακουσ ξεκαθαρες συχνοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου