Προς το περιεχόμενο

Happy Birthday Mr.Rhoads


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μπορεί σήμερα να γιορτάζει το όνομα Νίκος,αλλά πρώτα θα ήθελα να ευχηθώ χρόνια πολλά σε έναν από τους αγαπημένος μου κιθαρίστες,ο οποίος γεννήθηκε σαν σήμερα πριν από 57 χρόνια,αλλά μας άφησε απίστευτα νωρίς (1982).Δεν σε ξεχάσαμε Randy Rhoads,χρόνια πολλά!

 

http://www.youtube.com/watch?v=CfkATcv-dVY

 

http://www.youtube.com/watch?v=eTR5dWhZjtY

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZcoweoZ6jpM

 

http://www.youtube.com/watch?v=47W3Z0QK4SA

 

Και κάτι ανατριχιαστικό kateme...

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την αμερικανια του να θυμομαστε τα γενεθλια καποιου που εχει πεθανει δεν την καταλαβα ποτέ.

 

Μα να λες χρονια πολλα σε εναν νεκρο????  ;D  ;D  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την αμερικανια του να θυμομαστε τα γενεθλια καποιου που εχει πεθανει δεν την καταλαβα ποτέ.

 

Μα να λες χρονια πολλα σε εναν νεκρο????   ;D  ;D  ;D

 

Το να θυμασαι τα γενεθλια καποιου που εχει πεθανει δεν ειναι κακο, "σαν σημερα γεννηθηκε ο ...".

Τα χρονια πολλα σε νεκρο οντως ειναι καπως....

Οn topic, παιχταρας ο Rhoads.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλοι καταλάβαμε τι ήθελε να πει ο BillTrantos, άσχετα εάν έκανε λάθος στην διατύπωση που όντως έχει πλάκα... χρόνια πολλά σε νεκρό...ούπς...(σίγουρα δεν έπιασε η ευχή ετεροχρονισμένα...για τον RRhoads).

 

Δεν υπάρχει όμως περίπτωση ούτε μια στο δις εκατομμύριο να ξεχαστεί κάποιος κιθαρίστας

 

σαν τον Randy Rhoads.

 

Όσο μπόι του έλειπε άλλο τόσο τεράστιος ήταν σε μουσική-κιθαριστική αξία.

 

Γι αυτό και  όταν πέθανε ο RRhoads τον Ozzy Ozbourne τον έπιασε κατάθλιψη και τον πήρε

 

η κάτω βόλτα...και ίσως να μην συνήλθε ποτέ από αυτό, προφανώς αλληλοσυμπλήρωναν ο ένας τον άλλο με πάθος και όρεξη για μουσική και κρατιόνταν μακρυά από διάφορα..

 

Μια μεγάλη σχολή!!!! του  Rock, του Hard, του Metal, και Classic, που ίσως  δεν πρόλαβε να δείξει.

 

Αν κάποιος θέλει να μελετήσει τέτοια...ας έχει στα υπ'όψιν του, τον Mr.Randy Rhoads ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλοι καταλάβαμε τι ήθελε να πει ο BillTrantos, άσχετα εάν έκανε λάθος στην διατύπωση που όντως έχει πλάκα... χρόνια πολλά σε νεκρό...ούπς...(σίγουρα δεν έπιασε η ευχή ετεροχρονισμένα...για τον RRhoads).

 

 

 

Όσο μπόι του έλειπε άλλο τόσο τεράστιος ήταν σε μουσική-κιθαριστική αξία.

 

 

 

+1000

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε νομίζω οτι μπορώ να είμαι πολύ αντικειμενικός, μιας και για μένα ο RR είναι ο αγαπημένος μου κιθαρίστας όλων των εποχών.Απο ένα cd ozzy και ένα savatage ξεκίνησα να ακούω τέτοια ακούσματα και να παίζω κιθάρα.Εξ'ου και το nickname.Anyway το σημαντικό είναι οτι ήταν ένας πολύ μεγάλος κιθαρίστας που (χωρίς καταχρήσεις) έφυγε άδικα και αξίζει να τον θυμόμαστε.Νομίζω οτι θα βλέπαμε πάρα πολλά πράγματα αν ζούσε ακόμα.Βill μπράβο για το ωραίο post  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά το post ήταν για να τιμηθεί η μνήμη αυτού του τεράστιου κιθαρίστα και να θυμηθούμε ότι σαν σήμερα γεννήθηκε.Υπό μια πολύυυυυ μεταφορική έννοια,όσο ακούμε τη μουσική του θα ζει.Εξάλλου δεν υπήρχε αντίστοιχη έκφραση στα Ελληνικά.

 

Τώρα αναφορικά με όσα είπε ο Σωτήρης,έχει δίκιο kateme,ήταν από τους μεγαλύτερους harc rock/metal κιθαρίστες και ίχνη της έμπνευσής του υπάρχουν και σήμερα.Εγώ πάντως έγινα πολύ καλύτερος παίκτης ακούγοντας και μαθαίνοντας τις συνθέσεις του.

 

Ας είναι καλά όπου κι αν βρίσκεται!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα συμπληρωματικά να πω τα εξής πράγματα για τον Randy Rhoads:

 

Όπως όλοι οι σπουδαίοι και φημισμένοι μουσικοί-κιθαρίστες,  εκτός από τις ικανότητες τους στην κιθάρα, το ταλέντο τους, το ρυθμό που έχουν μέσα τους εκ γενετής, την δεξιοτεχνία,

κλπ, αυτό το χαρακτηριστικό που τους συνοδεύει είναι ο προσωπικός τους ήχος, δλδ ακούς ένα παίξιμο, έναν ήχο, και από χλμ μακρυά καταλαβαίνεις ότι πρόκειται πχ για τον Randy Rhoads.

Ταυτότητα στον ήχο!!  σας πληροφορώ ότι δεν είναι εύκολο να το πετύχει κανείς..

 

'Ετσι λοιπόν, ούτε ο RRhoads αποτελεί εξαίρεση από τον κανόνα...

 

Έχει σημασία να πω ότι ο ήχος που βγαίνει-παράγεται, εκτός από τα δάχτυλα(το εργαλείο..) την ψυχή,την καρδιά και το μυαλό (εδώ να προσθέσω ότι όλοι οι σπουδαίοι αυτοί παίκτες τυχαίνει να ήταν και πολύ έξυπνοι η ιδιοφυείς), και από τις πάρα πολλές ώρες μελέτης, παιξίματος, πρόβες, η ο συνεχής πειραματισμός με τον ενισχυτή(βλέπε feedback)+ κιθάρα +πειραματισμοί με πεταλάκια έχουν το αποτέλεσμα του προσωπικού ήχου-ταυτότητα-σχολή.Μιλάμε για ατελείωτες ώρες παίχτη, ενισχυτή, κιθάρα...

 

Έκρηξη που συνοδεύεται από μελωδία, αγριάδα που πάει μαζί με ταχύτητα, πρωτότυπα licks riffs και κιθαριστικά κολπάκια, είναι μερικά από τα χαρακτηριστικά του. Όσοι τα θεωρούν δεδομένα η ασήμαντα αυτά, ας  γυρίσουν 30 τόσα χρόνια πίσω όταν τα έπαιζε ο RR, γιατί τότε

έχει μεγάλη αξία να τα ακούσεις, αλλά και τώρα που είναι διαχρονικά.

 

Ίσως... ο Mr Randy Rhoads να είναι ο μοναδικός κιθαρίστας που κατάφερε να πετύχει τόσα πολλά σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, ίσως.....

 

Αρχίστε λοιπόν από το ποιες ήταν οι μουσικές και κιθαριστικές επιρροές του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@miltos23 Και ο Zakk Wylde μόλις έκανε post στα social media λέγοντας Happy Birthday Saint Randy Rhoads.

 

Ουψ κι αυτός Αμερικανάκι είναι! ;D

1466303_615836855132597_1717352463_n.jpg.267dba382282e7d5042f1d9db37479df.jpg

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου