Προς το περιεχόμενο

engl savage 120 η framus cobra??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειμαι ενα βημα πριν αγορασω ενισχυτη..Αλλα δν ηξερα οταν 8α μαζεψω τα λεφτα οτι 8α πεσει τοσο βασανο στην επιλογη...!!! Μetalcore,deathcore,hardcore κυριως οποτε οποιος τα εχει ακουσει η ξερει ας πει τη γνωμη του  ;)!!! Ααα η κι8αρα μου Gibson sg standard!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο είναι "τούμπανο", αλλα αρκετά διαφορετικοί απο ηχοχρωμα...θα πρέπει οπως και δηποτε να τους ακούσεις-δοκιμασεις μόνος σου πριν επενδύσεις...και μιας και μιλάμε για επενδύσεις, βάλε στο menu και ένα καλο attenuator (ειδικά για χρήση σπίτι-προβιτσα).. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ειμαι ενα βημα πριν αγορασω ενισχυτη..Αλλα δν ηξερα οταν 8α μαζεψω τα λεφτα οτι 8α πεσει τοσο βασανο στην επιλογη...!!! Μetalcore,deathcore,hardcore κυριως οποτε οποιος τα εχει ακουσει η ξερει ας πει τη γνωμη του  ;)!!! Ααα η κι8αρα μου Gibson sg standard!!

 

ENGL.

 

O Framus ξυρίζει. (εκτός αν αυτό σου αρέσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/user/fearedse

 

μπες εδώ και ξεκοκκάλισε τα videos..ο τυπάς έχει κάνει test ότι τούμπανο ενισχυτή κυκλοφορεί με άριστη ποιότητα ήχου σε HD εικόνα!  ;)

 

αλλά βέβαια, μετά από τα videos, πήγαινε και δοκίμασέ τους και ο ίδιος!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διαβασει και ακουσει πολλα καλα λογια για τον savage!!Για τον cobra μονο απο video st youtube kai ξερω πολλες metalcore bands που τους χρησιμοποιουν!!Οτι ξυνουν ναι αρκετa prima akoyω απο youtube παντα...για τους cobra!!Επισης εχω ακουσει οτι ο savage exei pio ηπιο gain λιγοτερο modern alla αρκετο γενικα και πολυ defined...εχω μπερδευτει λιγο και δεν εχει και καπου να τους δοκιμασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Cobra  τον είχα για 8-9 μήνες (ηταν ενός φίλου που είχε κάποιους λόγους να του τον κρατήσω εγώ, γι'αυτό το χρονικό διάστημα), με την καμπίνα του 4x12

 

με την άδειά του τον είχα πάρει και σ'ενα live να τον ακούσω  σε real συνθήκες.

 

Η χροιά του ειδικά στο high gain κανάλι (που γι' αυτό είναι κατασκευασμένος) μ'ενοχλούσε,  πολύ harsh και πριμα που δεν μπορούσα να τα μαζέψω γιατί έτσι είναι "κουρδισμένος" ο ενισχυτής. Οι κιθάρες που είχα παίξει, αν αυτό βοηθάει, ήταν μια Gibson LP SP,και Fender Stratocaster hot rodded.

 

Τον savage τον είχα αρκετά χρόνια, μέχρι να πάρω τον Special Edition,

 

όπως σωστά επισήμανες ο ήχος του είναι προηγούμενης γενιάς ENGL, αλλά δεν παύει να είναι ενισχυτάρα, όχι μόνο για το ύφος που θές, μπορείς να παίξει και άλλα είδη πολύ καλά

 

σε αντίθεση με τον Cobra που υποτίθεται ότι είναι φτιαγμένος για metal.

 

Είναι καλοκουρδισμένος και ανάλογα με το όργανο που θα χρησιμοποιήσεις,όπως είπα και πριν,μπορείς να παιξεις αρκετά είδη.

 

Μεταξύ των δυο -κατά την άποψή μου βέβαια- ο Cobra δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Savage, παρά μόνο στην ποιότητα κατασκευής,η οποία και στους δυο είναι εξαιρετική.

 

Ο Λογοθέτης που είναι αντιπρόσωπος και των  δυο,σιγουρα δεν έχει τον Savage, ίσως όμως έχει ακόμη τον Cobra.

 

Κάνε ένα τηλ. να ρωτήσεις

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου