Προς το περιεχόμενο

Να μιξάρω με ακουστικά των...10 ευρώ ψείρες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι λέει ο τίτλος...Έχω γράψει μερικά κομμάτια και θέλω να τα κυκλοφορήσω σε ψηφιακή μορφή μόνο, όχι cd, αλλά τώρα που έρχεται η ώρα της μίξης υπάρχει η καμπάνα της αφραγκίας η οποία χτυπάει δυνατά και υπενθυμίζει ότι μίξη σε στούντιο με αξιόλογα μηχανήματα-μηχανικούς= forbidden. :(

Έχω λοιπόν τα εξής μηχανήματα για μίξη. Ακουστικά κλειστού τύπου των 20 ευρώ sennheiser, ακουστικά ψείρες των 5-10 ευρώ και 2 ηχειάκια από μινι στερεοφωνικό τα οποία είναι γελοία στο να ακούς οτιδήποτε εάν δεν είναι συνδεμένα στο στερεοφωνικό τους...

Επίσης δεν είμαι μιξάντρας οπότε δεν έχω εμπειρία αν και προτίθεμαι να το παλέψω το θέμα καθώς μου αρέσει. Αλλά με τα παραπάνω αντικείμενα ακρόασης ήχου, να το τολμήσω το εγχείρημα ή χάνω τον χρόνο μου τελικά; Δώστε καμμία συμβουλή περί μίξεως διότι με βλέπω να τα παρατάω εντελώς στο τέλος και να μην ξαναπαίξω νότα σε αυτή τη ζωή, με πήρε από κάτω το άτιμο κλάψ  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mε τι monitor ακους τα synths σου?

 

Δεν τα ακούω με μονιτορ αλλά με τα ακουστικά των 20 ευρώ που λέω παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chin2.gif

Ε, οτι κανεις μ'αυτα λοιπον, τι να σου πω? Αν και ειναι εντελως ακαταλληλα για μειξεις, αλλα αν δεν μπορεις να βρεις κατι καλυτερο...Kοιτα παρε κανα monitor παντως, ειναι αμαρτια να ακους τα synths σου σε τετοια ακουστικα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως οτι και να διαβασεις ή να σου πουνε περι μιξης με τα ακουστικα που διαθετεις ΟΤΙ και να κανεις θα ακουγεται καλα ΜΟΝΟ στα ακουστικα σου και πουθενα αλλου.....Αρα για μενα θα ειναι χασιμο χρονου.Δυστηχως το διαπιστωσα και εγω με την ασχημη μορφη του μιξαροντας κατι κομματια μου (οταν ξεκινουσα) με ακουστικα και με ηχεια υπολογιστη και οταν ειπα "χει....ας παρουμε κανα καλο ζευγαρι μονιτορ να το απογειωσουμε το θεμα".εεεε οταν τα συνδεσα αναρωτιωμουν αν τα εχω πιαξει εγω αυτα που ακουγα......ΚΑΜΙΑ σχεση και φυσικα ΟΛΑ απο την αρχη..... Σορρυ αλλα ειναι μια πικρη αληθεια

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική αρχή στη μείξη λέει ότι μειξάρουμε σε ηχεία με flat ήχο (=monitors).

Όταν τελειώσουμε τη μείξη, δοκιμάζουμε το τελικό αποτέλεσμα σε διάφορα ηχεία και ακουστικά, φτηνά και ακριβά.

Δε μειξάρουμε σε μη ειδικό μέσο ακρόασης, γιατί με τη χρήση ενός φτηνού ακουστικού ή ηχείου, π.χ. ηχεία στέρεο και όχι ειδικά monitors, ο ήχος χρωματίζεται και συχνότητες που πρέπει να ακούς δεν τις ακούς σωστά και κατά τη μείξη τις ανεβάζεις. Άλλες συχνότητες που ακούγονται περισσότερο, λόγω του ότι ο ήχος του ηχείου/ακουστικού που μειξάρεις δεν είναι ισορροπημένος, και επομένως τις μειώνεις. Το αποτέλεσμα είναι ότι αν η μείξη γίνει σε ακατάλληλο μέσο ακρόασης, γίνεται ένα μπάχαλο, και ο ήχος είναι ακατάλληλος για να παιχτεί οπουδήποτε εκτός από τα ακουστικά/ηχεία στα οποία έγινε η μείξη.

 

Το ίδιο φυσικά γίνεται και κατά την ηχογράφηση. Όσο καλά VU/peak meters, όσο καλό frequency analyzer κι αν έχεις, αν βασιστείς στον ήχο που ακούς με τα αυτιά σου και κάνεις και χρησιμοποιήσεις κανένα EQ για να τον "ισορροπήσεις" (παρόλο που ίσως να είναι σωστός, αλλά τα ακουστικά/ηχεία σου δεν τον αποδίδουν σωστά), φτάνεις στο σημείο να καταστρέψεις το αρχικό υλικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να δουμε λιγο το θεμα βαζοντας τα πραγματα στη σειρα:

 

1.Δεν εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο

2.Δεν ξερεις να μιξαρεις

3.Θελεις να κυκλοφορησεις τα κομματια σου  (να τα ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ δηλαδη ή απλα να τα ακουει ΚΟΣΜΟΣ δωρεαν ) που θα μιξαρεις χωρις τον καταλληλο

εξοπλισμο και χωρις να ξερεις να τα μιξαρεις...

 

Τι αποτελεσμα νομιζεις ΕΣΥ οτι θα εχεις ?

 

Απο οτι καταλαβαινεις μαλλον απο κακο εως μετριο.

 

Επισης αν και ειναι καλο να ελεγχουμε τη μιξη μας ΚΑΙ με ακουστικα...ΙΜΗΟ δεν ειναι σωστο να μιξαρουμε ΜΟΝΟ με αυτα..

 

Παρολα αυτα διαβασε αυτο το αρθρο το οποιο υποστηριζει το αντιθετο

 

http://www.soundonsound.com/sos/jan07/articles/mixingheadphones.htm

 

μπορει να σε βοηθησει (βεβαια τα αρθρο απαιτει ΠΟΛΛΕΣ γνωσεις γυρω απο τη μιξη για να κανεις,υποτιθεται, καλη δουλεια με ακουστικα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ΔΕΝ διαφωνώ με όσα σου είπαν τα παιδιά, αλλά απ την άλλη πορευόμαστε με ότι έχουμε. Κι εγώ όταν ξεκίνησα με τα ηχειάκια του κομπιούτερ ήμουν και με ακουστικά ψείρες. Μετά πήρα μόνιτορ και πρόσφατα ακουστικά κλειστού τύπου. Και? έγινα ξαφνικά μίξερ? Μπλέντερ ίσως  ;D ;D ;D

 

Γνώμη μου, ξεκίνα με ότι έχεις να μαθαίνεις- έστω και με λάθος ήχο- τι εστί μίξη στη πράξη και όταν με το καλό βρεις τα λεφτά διόρθωσε και αυτά που θα διαπιστώσεις ότι δεν άκουγες καλά.

Τώρα για κυκλοφορίες κλπ, φρόντισε να πάρεις βοήθεια από αλλού, καλό όμως είναι να έχεις αποκτήσει σιγά σιγά και προσωπική εμπειρία

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ΔΕΝ διαφωνώ με όσα σου είπαν τα παιδιά, αλλά απ την άλλη πορευόμαστε με ότι έχουμε. Κι εγώ όταν ξεκίνησα με τα ηχειάκια του κομπιούτερ ήμουν και με ακουστικά ψείρες. Μετά πήρα μόνιτορ και πρόσφατα ακουστικά κλειστού τύπου. Και? έγινα ξαφνικά μίξερ? Μπλέντερ ίσως  ;D ;D ;D

 

Γνώμη μου, ξεκίνα με ότι έχεις να μαθαίνεις- έστω και με λάθος ήχο- τι εστί μίξη στη πράξη και όταν με το καλό βρεις τα λεφτά διόρθωσε και αυτά που θα διαπιστώσεις ότι δεν άκουγες καλά.

Τώρα για κυκλοφορίες κλπ, φρόντισε να πάρεις βοήθεια από αλλού, καλό όμως είναι να έχεις αποκτήσει σιγά σιγά και προσωπική εμπειρία

 

+1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου