Προς το περιεχόμενο

Να μιξάρω με ακουστικά των...10 ευρώ ψείρες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήταν προτιμότερο να ηχογραφηθούν τα μέρη των ντραμς σε μονοφωνικό ή στερεοφωνικό τράκ; Π.χ. αν ηχογραφήσω τη μπότα είναι προτιμότερο να το κάνω σε Mono αντί για stereo;

 

οτι ειναι sample ειναι  mono φυσικα θα το  γραψεις...mono (δεν υπαρχει και αλλος τροπος αλλωστε) ,οτι sample ειναι stereo θα το...γραψεις stereo....

 

το πως θα παναρεις τα καναλια της "ντραμς" ειναι δικο σου θεμα (αν και υπαρχει μπολικη βιβλιογραφια στο νετ για να μαθεις τα βασικα) ...φυσικα το συνολικο drum bus θα το εχεις stereo (για να εχει και...νοημα το παναρισμα)

 

Είναι προτιμότερο να ηχογραφήσω όλους τους ήχους στεγνούς δίχως τα εφέ τους και μετά μέσα στο daw να προσθέσω τα απαραίτητα software εφέ έτσι ώστε να ακούγονται όλα τα μέρη ότι ανήκουν στο ίδιο κομμάτι καθώς θα ανήκουν π.χ. στον ίδιο "χώρο" αφού θα έχουν το ίδιο εφέ reverb ή να τα ηχογραφήσω το καθένα με τα δικά του εφέ όπου φυσικά έχουν διαφορετικό ήχο από σύνθ σε σύνθ;

Εσείς τί θα κάνατε;

 

αν τα εφε που εχεις ειναι μονο reverb,DRY να τα γραψεις,γιατι θα γινει μετα της μουρλης μια και δεν εχεις την αναλογη πειρα,ετσι κι αλλοιως το daw σου εχει δραματικα καλυτερα reverb απο το συνθ σου, αν εχεις και delay που ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ τον ηχο του patch,αστα απο το συνθι.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ακουστικά που έχω εκτός αυτά των 10 ευρώ ψείρες, είναι τα sennheiser HD 201 http://en-de.sennheiser.com/headphones-stereo-hd-201

Είναι απολαυστικά στο να ακούς μουσικές κ.λ.π. αλλά επειδή έχουν ενισχυμένα μπάσα μάλλον υπάρχει πρόβλημα για μίξη.

 

Επειδή τα έχω τα συγκεκριμένα ακουστικά, για τελική ακρόαση του αποτελέσματος είναι μια χαρά. Για μείξη όμως θες ακουστικά monitor.

 

Πάντως να ρωτήσω κάποια απλά πραγματάκια για το τί θα ηταν ίσως καλύτερο να γίνει.

Θα ήταν προτιμότερο να ηχογραφηθούν τα μέρη των ντραμς σε μονοφωνικό ή στερεοφωνικό τράκ; Π.χ. αν ηχογραφήσω τη μπότα είναι προτιμότερο να το κάνω σε Mono αντί για stereo; Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για ηλεκτρονική μουσική όχι ροκ ή ακουστική κλασσική κ.λ.π.

 

Αν επρόκειτο για rock κλπ, θα σου έλεγα ότι αν μπορεί κάθε ήχος να είναι στο δικό του κανάλι, τουλάχιστον μπότα ταμπούρο, ώστε να τους βάλεις ξεχωριστά eq, compressors κλπ, αυτό θα ήταν το τέλειο. Για ηλεκτρονική μουσική, παρόλο που ίσως να μην έχει τόσες απαιτήσεις, προσωπικά κι εδώ το ίδιο θα έκανα, ώστε να έχω καλύτερο έλεγχο του ήχου μου.

 

Είναι προτιμότερο να ηχογραφήσω όλους τους ήχους στεγνούς δίχως τα εφέ τους και μετά μέσα στο daw να προσθέσω τα απαραίτητα software εφέ έτσι ώστε να ακούγονται όλα τα μέρη ότι ανήκουν στο ίδιο κομμάτι καθώς θα ανήκουν π.χ. στον ίδιο "χώρο" αφού θα έχουν το ίδιο εφέ reverb ή να τα ηχογραφήσω το καθένα με τα δικά του εφέ όπου φυσικά έχουν διαφορετικό ήχο από σύνθ σε σύνθ;

Εσείς τί θα κάνατε; Πάντως με τα ακουστικά που έχω και με τα σύνθ να παίζουν το καθένα με τα δικά του εφέ, το κομμάτι ακούγεται θαυμάσια παρόλο που έστω και στα σύνθ δεν έχω κάνει μία τυπική μιξούλα!

(τα όργανα είναι συνδεδεμένα με κονσόλα μίξης ήχου 10κάναλη και από εκεί περνάει ο ήχος στα ακουστικά)

 

Με το setup που έχεις έχεις δύο επιλογές:

1. Ηχογραφείς το κάθε synth στερεοφωνικά με τα εφέ του σε ένα stereo κανάλι του DAW

2. Απενεργοποιείς τα εφέ και ηχογραφείς τα synths σου ανά track.

 

Το 1ο είναι πιο γρήγορο αλλά το αποτέλεσμα θα έχει σχεδόν μηδενική δυνατότητα περαιτέρω επεξεργασίας, καθότι είναι όλα σε ένα στέρεο κανάλι και με εφέ "κουμπωμένα" στον ήχο. Το 2ο είναι πιο χρονοβόρο, αλλά θα έχεις πολλά κανάλια χωρίς περασμένα εφέ, κι επομένως κάνεις ό,τι θες με το υλικό σου. Ξεχωριστά eq/εφέ για κάθε track, ξεχωριστά reverbs ανά είδος ήχου ή γενικό reverb και sends από κάθε ήχο, you name it.

 

Ακόμα και τη 2η λύση να επιλέξεις, αν κάποιοι ήχοι έχουν κάποια εφέ που είναι μέρος του ήχου, π.χ. κάποιο περίεργο delay, κάποιο distortion, κάποιο άλλο modulation fx κλπ, απλά από το synth κλείνεις το master reverb, chorus, τυχόν master eq κλπ. Ατομικά εφέ που είναι μέρος του ήχου και του δίνουν ξεχωριστό χαρακτήρα, μην τα κλείνεις, πέρασέ τα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα ακουστικά των 10 ευρώ που έχει...πόσο να πιάνουν άραγε? ;D ;D

Δεν γράφεις με μαρκαδόρο Μoog επάνω καλύτερα? ;)

 

Δεν είπα μόνο αυτό οπότε κόβοντας την πρόταση αλλάζει και το νόημα όλης της προτασής μου...φιλικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα μόνο αυτό οπότε κόβοντας την πρόταση αλλάζει και το νόημα όλης της προτασής μου...φιλικά ;)

φιλικά...ξεκινάμε να πουλήσουμε τα ακουστικά, να πάρουμε 2-3 ευρώ...και μετά πουλάμε κι άλλα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλικά...ξεκινάμε να πουλήσουμε τα ακουστικά, να πάρουμε 2-3 ευρώ...και μετά πουλάμε κι άλλα...

...και μετα αραζουμε σε ενα σουβλατζιδικο και αγοραζουμε 3 πιτες γυρο απ'ολα, και μας μενουν και 2€ για μια Coca για την χωνεψη. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα παντως τη κοκα κολα και τα σουβλακια η καλυτερη συμβουλη ειναι ...

 

ακους τι εφτιαξες σε διαφορα ηχεια. Σε αμαξια , σε γουοκμαν , σε hifi...

 

επισης. φτιαχνεις κατι.. ανεβασε το σε soundcloud.

τοτε στελνεις λινκ και λες παιδια πως ακουγεται αυτο...

και εχεις τεστινγκ σε πολλα παραπανω ηχεια.

 

καποιοι μαθαινουν να κανουν καλη μιξη σε φτηνα ηχεια. αν το αποτελεσμα ειναι καλο ...

(ακουγεται ωραια σε ΟΛΑ τα ηχεια..) τοτε you WIN  ;D

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλικά...ξεκινάμε να πουλήσουμε τα ακουστικά, να πάρουμε 2-3 ευρώ...και μετά πουλάμε κι άλλα ;D ;D

 

Βγάζεις δικά σου συμπεράσματα, δεν όρισα με ποιά σειρά θα πωληθούν ;) Επίσης, μάλλον επειδή σε βόλευε στην προσπάθειά σου να πεις κάτι έξυπνο, έκανες γαργάρα τα ακουστικά των 20 ευρώ του φίλου! Επίσης είπα να και ότι άλλο δεν πολυχρησιμοποιεί και πιστεύει πως μπορεί να πουλήσει! Aκόμα και 20-25 ευρώ να βγάλει αρκούν ώστε να βάλει λίγα ακόμα για να τα πάρει σε μια ομαδική παραγγελία!

 

Πάμε πάλι...

 

Φίλε μου εγώ θα σου πρότεινα να πουλήσεις ότι άλλο έχεις και δε πολυχρησιμοποιείς, να δώσεις και τα ακουστικά των 20 ευρώ, να μην πουλήσεις αυτά των 10 επειδή δεν θέλει ο marathon και του φαινονται φθηνά (λες και τα 29 ευρώ των Superlux είναι άπιαστη τιμή) και να πάρεις αυτά --> http://www.thomann.de/gr/superlux_hd668_b.htm για να κάνεις αξιοπρεπέστατα τη δουλειά σου!

 

Οκ τώρα marathon, ευχαριστημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα παντως τη κοκα κολα και τα σουβλακια η καλυτερη συμβουλη ειναι ...

 

ακους τι εφτιαξες σε διαφορα ηχεια. Σε αμαξια , σε γουοκμαν , σε hifi...

 

επισης. φτιαχνεις κατι.. ανεβασε το σε soundcloud.

τοτε στελνεις λινκ και λες παιδια πως ακουγεται αυτο...

και εχεις τεστινγκ σε πολλα παραπανω ηχεια.

 

καποιοι μαθαινουν να κανουν καλη μιξη σε φτηνα ηχεια. αν το αποτελεσμα ειναι καλο ...

(ακουγεται ωραια σε ΟΛΑ τα ηχεια..) τοτε you WIN  ;D

 

 

 

 

+10000. Ακριβώς αυτό.

Όταν έχεις τελειώσει τη μείξη με σωστά ηχεία ή ακουστικά (=monitor ηχεία ή ακουστικά), τότε δοκιμάζεις σε όσες περισσότερες συσκευές μπορείς, π.χ. φθηνά walkman (υπάρχουν ακόμα; ;D ), οικιακά στέρεο, στέρεο αυτοκινήτου κλπ. Μία σωστή μείξη θα ακούγεται ισορροπημένη στις περισσότερες συσκευές. Και το ζητούμενο αυτό ακριβώς είναι, όταν το ακούει ο οποιοσδήποτε να το ακούει όσο το δυνατόν πιο σωστά, ακόμα και με ψείρες των 5€. Όχι τέλειο full-range ήχο, αλλά ισορροπημένο ήχο. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζεις δικά σου συμπεράσματα, δεν όρισα με ποιά σειρά θα πωληθούν ;)

καθόλου δεν βγάζω δικά μου συμπεράσματα...ανέφερες πρώτα τα ακουστικά ;) Από εκεί ξεκίνησα και εγώ.

 

Επίσης, μάλλον επειδή σε βόλευε στην προσπάθειά σου να πεις κάτι έξυπνο, έκανες γαργάρα τα ακουστικά των 20 ευρώ του φίλου!

εγώ τι γαργάρα να κάνω...εσύ προτείνεις να πουλήσει τα ακουστικά των 10 ευρώ....χωρίς να ξέρεις ότι ήδη έχει ακουστικά... ;D

 

να δώσεις και τα ακουστικά των 20 ευρώ, να μην πουλήσεις αυτά των 10 επειδή δεν θέλει ο marathon και του φαινονται φθηνά (λες και τα 29 ευρώ των Superlux είναι άπιαστη τιμή) και να πάρεις αυτά

ώραία....κάτι μάθαμε σήμερα. Τα 9 ευρώ κάνουν διαφορά στη μίξη....το έγραψα με γιώτα... ή το έγραψα λάθος?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου δεν βγάζω δικά μου συμπεράσματα...ανέφερες πρώτα τα ακουστικά ;) Από εκεί ξεκίνησα και εγώ.

εγώ τι γαργάρα να κάνω...εσύ προτείνεις να πουλήσει τα ακουστικά των 10 ευρώ....χωρίς να ξέρεις ότι ήδη έχει ακουστικά... ;D

ώραία....κάτι μάθαμε σήμερα. Τα 9 ευρώ κάνουν διαφορά στη μίξη....το έγραψα με γιώτα... ή το έγραψα λάθος?

 

Άθρωπε μου καλέ, του έκανα μια γενικότερη πρόταση που συμπεριλαμβάνει πολλά και εσύ απλά στάθηκες σε ένα απο αυτά, χάνοντας όλη την ουσία της πρότασης μου και διαστρεβλώνοντας την! Το να πιάνεσαι από ένα στοιχείο της πρότασης μου και να μένεις εκεί για να κάνεις τα γούστα σου είναι ανώφελο.

 

Επίσης αν συγκρίνεις τα ακουστικά που έχει με αυτά που το πρότεινα εγώ τότε απλά μάλλον δεν το κατέχεις. Πες και σε όλους που τα έχουν πάρει και λένε τα καλύτερα (η τιμή τους δεν λέει τίποτα για αυτά που αποδίδουν, αν δεν το ήξερες το έμαθες τώρα) πως είναι άσχετοι και καλύτερα να έπαιρναν seinheiser των 20 ευρώ.

 

Εγώ έκανα την προτασή μου και σταματάω εδώ, εσύ άμα θες μπορείς να συνεχίσεις να κολλάς όπου θες!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου