Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτο, μικρό και φορητό. Vox vs Blackstar


Arael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Όπως καταλαβαίνετε από τον τίτλο το προβλημά μου είναι το εξής.

 

Έψαχνα να βρω ένα ενισχυτή λαμπάτο, μικρό και φορητό. Που να τον

έχω πάνω στο γραφείο μου και να μελετάω με την ησυχία μου, να τον

πέρνω σε πρόβες με τη χορωδία που παίζω και σε πρόβα με κάτι φίλους.

 

Μεγάλο συν η φορητότητα καθώς και το line out γιατί στις πρόβες με τους

φίλους που παίζουμε ροκιές παίζουμε όλοι πάνω σε κάρτα ήχου με line in

(μέχρι τώρα έπαιζα με μια Line6 Pod HD500 αλλά τα ψηφιακά δεν τα αντέχω)

Επίσης σε συναυλίες με τη χορωδία αντί να κουβαλάω τον ενισχυτή μου

(Μarshall DSL JCM 2000 50watt head + 1936 2x12 cab) να τον πέρνω και να

παίζω με αυτόν και τα πεταλάκια μου όπου χρειάζεται.

 

Το πρόβλημα τώρα.

 

Ο Blackstar έχει ωραίο ήχο, μικρές μαζεμένες διαστάσεις, δύο κανάλια drive/clean όχι όμως footswitchable, αξιοπρεπές reverb και στο Line out ό,τι έχεις στον ενισχυτή, ακούς στα ακουστικά/κονσόλα με πολύ καλή ποιότητα. Ιδανικό για μοντέρνους ήχους.

Μείον το 8άρι ηχείο και ότι δεν έχει κανονικό EQ αλλά αυτή την πατέντα με το

ISF της Blackstar (δεν είναι καθόλου άσχημο απλά δεν έχεις πλήρη έλεγχο).

Σου αφήνει γενικά μια αίσθηση γκάτζετ.

Κόστος 230 ευρώ το απλό 270 το metal.

 

Το Vox είναι κεφάλι καμπίνα. Και τα δύο πανέμορφα εμφανισιακά, ένα κανάλι με επιλογή bright/thick, κανονικό EQ (volume, gain, treble,bass), 2watt στα 16Ωμ και 1,5watt στα 8Ωμ (ή το ανάποδο δεν θυμάμαι). To Vox είναι πρωτόγονο/κλασσικό ηχητικά, αλλά με πολύ τσαμπουκά και λόγω του ότι το ηχείο έχει ένα 10ιντσο ακούγεται τεράστιο για τα 2 watt του. Φοβερά ευαίσθητο, έπιανε όλες τις αρμονικές κτλ με φανταστική λεπτομέρεια. Εγώ που έχω ένα τέρας για ενισχυτή ένιωθα ότι έπαιζα με κανονικό ενισχυτή.

Μείον, δεν έχει reverb(δεν με πολυνοιάζει), αλλά και το Line out του. Βάλαμε στο μαγαζί που δοκίμασα ένα Marshall jackhammer για δοκιμή και από τα ακουστικά έπαιζε τρελή απογοητευτική τζιτζικίλα.

Κόστος Κεφάλι και ηχείο μαζί λίγο κάτω από τα 300 ευρώ.

 

Σαν ενισχυτής μου αρέσει περισσότερο ο Vox. Καταλαβαίνεις ότι παίζεις με ενισχυτή άσχετα

αν είναι μικρός. To Line Out του όμως μου κόβει τα χέρια για τις πρόβες και τις συναυλίες.

Μήπως έκανα τίποτα λάθος;

Από την απογοήτευση μου έφυγα δίχως να παίξω μόνο με τα γκάζια του ενισχυτή. Μήπως να έφταιγε το πεταλάκι;

 

Το Blackstar είναι καλό και κάνει τα πάντα αλλά δεν έχει αυτό το κάτι του Vox.

Πώς θα μπορούσα να φτιάξω/ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα;

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Το Blackstar είναι καλό και κάνει τα πάντα αλλά δεν έχει αυτό το κάτι του Vox.

Πώς θα μπορούσα να φτιάξω/ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα;

 

 

 

Γεια χαρά και χρόνια πολλά Arael! Με ένα cab sim θα έκανες δουλεια, δες πχ το Palmer Junction ή το H&K Redbox :)

 

Καλή τύχη!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα δοκιμασες τον Blackstar  1w! Δοκιμασε τον 5w Combo που εχει πληρες eq ποδοδιακοπτη και 10" η 12" μεγαφωνο!Το ειχα και παιζει πολυ καλα(δεν ξερω απο Line out δεν το εβαλα ποτε! Πουλιεται και ενα εδω στο NOIZ στην Αθηνα.Me 10"

http://smart.noiz.gr/details.php?id=170957

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και από εμένα θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τον παρακάτω.Εγώ τον έχω υπόψιν για τις επόμενες αγορές.Στα θετικά του το ότι μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και με τον υπάρχοντα ενισχυτή σου. 

;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια χαρά και χρόνια πολλά Arael! Με ένα cab sim θα έκανες δουλεια, δες πχ το Palmer Junction ή το H&K Redbox :)

 

Καλή τύχη!

 

Δηλαδή αν βάλω ένα cab sim στο Line Out του Vox μπορεί να φτιάξει ο ήχος και δε θα τζιτζικίζει στη παραμόρφωση;

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackstar all the way... Το μοναδικό μείον που έχει είναι το πολύ μικρό ηχείο, το οποίο διορθώνεται στο μέλλον με μια εξωτερική καμπίνα (ό,τι σε βολεύει). Είναι και το μοναδικό πράγμα που θέλω να αλλάξω / προσθέσω, τίποτα άλλο δεν του λείπει. Και δεν χρησιμοποιώ ΚΑΘΟΛΟΥ το 2ο / βρώμικο κανάλι του. Σαν καθαρή βάση για πεταλάκια, το 1ο κάνει άνετα ό,τι θέλω. Εδώ δεν ακουμπάω καν το ISF (το έχω μόνιμα στο κέντρο). Blackstar σου λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια χαρά και χρόνια πολλά Arael! Με ένα cab sim θα έκανες δουλεια, δες πχ το Palmer Junction ή το H&K Redbox :)

 

Καλή τύχη!

 

Δηλαδή αν βάλω ένα cab sim στο Line Out του Vox μπορεί να φτιάξει ο ήχος και δε θα τζιτζικίζει στη παραμόρφωση;

 

 

Εξαρτάται ποιες συχνότητες σου τζιτζικίζουν... εγώ παίζω με ένα Tech 21 sansamp character και μετά έχω βάλει το Palmer Junction (ειναι ουστιαστικά ένας συνδυασμός ανωπερατού και μαμηλοπερατού φίλτρου). Έχει τρία settings, το normal και το mellow δεν τζιτζικίζουν, το bright μπουστάρει λίγο κάπου στα 3-4Ηz αν δεν κάνω λάθος. Δεν ξέρω αν θα δουλέψει με τις κεφαλές που λές, αν έχει ήδη cabinet sim out η κεφαλή ίσως να μην κάνει καλό match (πχ εμένα με το tech 21 αν έχω το bright setting στο palmer και το ενσωτατωμένο cab sim του tech 21 επίσης, είναι τρελο τζιτζίκι γιατι και τα δύο ανεβάζουν παρεμφερής συχνότητες.. οι άλλοι συνδυασμοί δουλέυουν πιο καλά.) Λογικά με το mellow setting δε θα εχεις κανένα πρόβλημα ΑΛΛΑ καλύτερα να το δοκιμάσεις!

 

Υπόψιν ότι και τα δυο νομίζω δίνουν μονο XLR έξοδο! Για ότι άλλο θες, εδώ είμαστε  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως αν και δεν εχω ιδιαν πειρα αρα μπορει να κανω λαθος θεωρω οτι οσα simulators και να βαλεις παντα θα ειναι sim!δηλ"σαν" το ταδε μεγαφωνο!!!! εχω παιξει ομως τον 5W Blackstar με  Vintage 30(που εχει και καποια τιμη αναλογη του ενισχυτου) γιατι θα το εβρεισκα υπερβολη ενα μεγαφωνο η ενα ηχειο(καμπινα) με τιμη διπλασια του ενισχυτου!

Α!!! και με ολο το θαρρος προς ολους.Μουσικοι ειμαστε ας μαθουμε επιτελους να μην μπερδευουμε το μεγαφωνο με το ηχειο!!!!Ηχειο λεγεται η καμπινα κομπλε! το μεσα ειναι Μεγαφωνο,speaker,drive αλλα οχι Ηχειο!(δεν κανω τον ξερολα απλα ειναι κατι που θεωρω οτι ειδικα οι μουσικοι δεν θα επρεπε να το μπερδευουν!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως αν και δεν εχω ιδιαν πειρα αρα μπορει να κανω λαθος θεωρω οτι οσα simulators και να βαλεις παντα θα ειναι sim!δηλ"σαν" το ταδε μεγαφωνο!!!! εχω παιξει ομως τον 5W Blackstar με  Vintage 30(που εχει και καποια τιμη αναλογη του ενισχυτου) γιατι θα το εβρεισκα υπερβολη ενα μεγαφωνο η ενα ηχειο(καμπινα) με τιμη διπλασια του ενισχυτου!

Α!!! και με ολο το θαρρος προς ολους.Μουσικοι ειμαστε ας μαθουμε επιτελους να μην μπερδευουμε το μεγαφωνο με το ηχειο!!!!Ηχειο λεγεται η καμπινα κομπλε! το μεσα ειναι Μεγαφωνο,speaker,drive αλλα οχι Ηχειο!(δεν κανω τον ξερολα απλα ειναι κατι που θεωρω οτι ειδικα οι μουσικοι δεν θα επρεπε να το μπερδευουν!)

 

 

Σωστός, μιας και μιλάγαμε για "εξομοιώσεις" μέσω φίλτρων δεν έδωσα μεγάλη σημασία. Σημασία εδώ έχει το τελικό αποτέλεσμα ως προς το τζιτζίκι  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σ αυτα τα λεφτα παιζουν και κανα δυο ωραια fender - ο champ που εχει και εφφε, και ο blues junior (μεταχειρισμενος) που αξιζει να τσεκαρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου